GANDURI EFEMERE
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.

LUMEA FILMULUI (2)

Pagina 18 din 18 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18

In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 18 Empty LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea la data de Mier 9 Iul - 19:55

Rezumarea primului mesaj :

Majoritatea dintre noi am uitat in ultimul timp,cum arata o sala de cinematograf.
Data de 28 decembrie 1895 marchează nu numai prima proiectie cinematografică ci si nasterea unei noi arte, arta cinematografică, cea de-a saptea artă cum mai este cunoscută. Sunt 117 ani de la rularea primului film. Pe marile ecrane ale lumii au rulat sute de mii de filme si milioane de actori, care la un moment dat ne-au incantat privirea.
Acesta este un topic despre a saptea arta, un topic in care sa va spuneti parerile sau gusturile despre film si astfel, sa le impartasiti si altora.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

IMPORTANT: Cei care postati aici, VA ROG, scrieti titlul filmului asa incat sa reiasa clar care e acesta. Diferentiati-l cumva de restul postarii. Faceti-l sa sara in ochi din primul moment.  cyclops  
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 18 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea la data de Sam 6 Apr - 22:37

Asta seara am vazut un film rusesc: Kukushka (2002), adica "Cucul". Foarte fain. Aveam o presimtire ca o sa-mi placa (doar e rusesc!), dar mi-a depasit asteptarile. Un film de razboi a carui actiune se petrece "la marginea razboiului". Imagini si peisaje superbe. O lume pe care ochiul meu a explorat-o prea putin: Laponia. Trei oameni duc tot greul filmului, dar se descurca uimitor de bine Smile Trei oameni diferiti, care vorbesc fiecare o alta limba si care ajung sa traiasca o vreme impreuna, vorbindu-si fara a se intelege.
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Joi 2 Apr - 17:22

Daca tot am mai stat "pe-acasa" si "in casa", am avut si eu timp de-un film, ca tare dor mi-a fost Smile
Am vazut "Anna si regele", din 1999, cu Jodie Foster. Cu siguranta voi, iubitorii de filme, l-ati vazut deja. Cred ca s-a mai scris si pe aici despre el, desi, la cautarea prin mesaje nu mi l-a gasit.
Frumos filmul. Mi-ar fi placut sa aiba un alt sfarsit, dar un alt sfarsit, nu ar mai fi fost demn de un rege. Razz
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  myrk la data de Joi 2 Apr - 19:10

Nu prea mai sunt iubitor de filme. Sunt cateva filme la care merita sa te uiti... restul sunt industrie.

Sunt unele filme romanesti pe care le revad si de o suta de ori. Am avut actori foarte buni- nu mai avem acum, oricat s-ar screme cei noi. Nu au har, n-au stralucire. Ma rog, in tinerete nu i-am prea apreciat, imi placeau filmele americane, care acum, cel putin pentru mine, nu mai valoreaza doi bani. Nu toate, majoritatea.

Am vazut recent Paul, apostol al lui Hristos. Ma mir ca mai fac americanii filme cu tenta religioasa si nu sunt linsati, cel putin mediatic. Lasa ca la noi inca ruleaza la tv filme cu Van Damme si Agentul 007. Laughing

Am revazut Piscina, cu Alain Delon si Romy Scheider, cui ii e dor de actori adevarati si de tihna si stilul anilor '70. Si de crimele anilor respectivi. Laughing Am vazut si cateva filme rusesti- nu le mai retin, dar le recomand celor americane, in ciuda naivitatii. Au rusii actori mari si foarte sensibili.

Am revazut si Miracolul Inaltarii. Prefer filmele religioase celor cu batai, altadata preferatele mele. Laughing

In principiu, prefer un film psihologic presarat cu naivitati, decat clasicele filme de actiune americane.

Motor! Laughing
myrk
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Joi 2 Apr - 19:39

Paul, apostol al lui Hristos? Pe asta si eu trebuie sa-l vad Smile
Si eu tot la filme vechi, romanesti si rusesti ma uit. Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  dorina_s la data de Joi 2 Apr - 21:02

Eu nici nu stiu la ce sa ma uit, in capul meu e penurie.
dorina_s
dorina_s
5
5

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Sam 11 Apr - 22:33

Eu stiu mereu la ce sa ma uit, doar timp sa am Laughing

M-am uitat la un film potrivit pentru aceasta perioada: Son of God – Fiul lui Dumnezeu (2014). O ecranizare a Evangheliei dupa Ioan.
Frumos filmul si frumos actorul care l-a intruchipat pe Iisus Smile Mi s-a parut ca i s-a potrivit rolul.
Nu vorbesc mai mult despre film, nici despre impresia creata, ca doar ma stiti cat de habotnica sunt si daca tac  Laughing  
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Mier 15 Apr - 22:32

Am vazut ieri inca un film potrivit pentru Saptamana Patimilor. E vorba de Killing Jesus, din 2015. Il mai vazusem cu vreo doi ani in urma. Atunci m-am uitat la el ca la un film care imi aduce un plus de informatie. Acum m-am uitat la el ca la un film care imi aduce un minus de informatie Laughing Intre timp am ajuns sa cunosc mai bine Biblia si toate inadvertentele din film m-au cam iritat. E un film, s-a vrut a fi artistic, e facut dupa un scenariu care e facut dupa o carte, deci mari asteptari din partea lui n-ar trebui sa am Laughing Nu mi-au placut nici actorii. Nu se potriveau deloc cu imaginea pe care o aveam eu despre Iisus si despre Fecioara Maria. Cu greu am rezistat sa ma uit pana la final.
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 18 din 18 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum