GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LUMEA FILMULUI (2)

+13
shu
casp
Amrita
shadow
Queensland
Obi-Wan Kenobi
seaman65
myrk
parwous
RALUCA
atat de simplu
itina
pitulicea
17 participanți

Pagina 19 din 19 Înapoi  1 ... 11 ... 17, 18, 19

In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 19 Empty LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Mier 9 Iul 2014 - 19:55

Rezumarea primului mesaj :

Majoritatea dintre noi am uitat in ultimul timp,cum arata o sala de cinematograf.
Data de 28 decembrie 1895 marchează nu numai prima proiectie cinematografică ci si nasterea unei noi arte, arta cinematografică, cea de-a saptea artă cum mai este cunoscută. Sunt 117 ani de la rularea primului film. Pe marile ecrane ale lumii au rulat sute de mii de filme si milioane de actori, care la un moment dat ne-au incantat privirea.
Acesta este un topic despre a saptea arta, un topic in care sa va spuneti parerile sau gusturile despre film si astfel, sa le impartasiti si altora.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

IMPORTANT: Cei care postati aici, VA ROG, scrieti titlul filmului asa incat sa reiasa clar care e acesta. Diferentiati-l cumva de restul postarii. Faceti-l sa sara in ochi din primul moment.  cyclops  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 19 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Mar 3 Ian 2023 - 20:58

Odata cu noul an, am inceput seria filmelor din 1966 Laughing Prin urmare am sa va spun ca am vazut si Cui i-e frica de Virginia Woolf?.
Un film bun mai mult prin rolurile pe care le fac cei doi mari actori: Elizabeth Taylor si Richard Burton. Mi-a placut si nu prea. Nu prea, pentru ca nu i-am prea inteles pe cei doi soti. Nici pe ceilalti doi soti, care vin in vizita la cei doi soti excentrici si exuberanti Laughing  Cred ca filmul asta m-a depasit. In mod sigur e mult mai profund decat puterea mea de intelegere.

Intre timp am citit si comentariul lung scris de myrk, desi, mare parte din el, a fost doar copiat de myrk Laughing  Pardon, citat. Very Happy
Chiar ma gandeam ce gandire fina ai si cat de atent ai fost la toate simbolurile si subtilitatile, care mie, in mod sigur mi-ar fi scapat. Laughing  Dupa ce m-am tot mirat si pe cand eram in culmea impresionarii Very Happy am vazut ghilimelele.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 19 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  myrk Mier 4 Ian 2023 - 17:15

Ghilimelele alea se opresc pe undeva. Deci am comentat și eu puțin, atât cât m-a dus capu'. Laughing

Comentariul ăla e făcut de oameni cu facultăți (și mintale), experți în filme, oameni studioși și studiați (cu studii de specialitate, adică). Eu nu sunt decât un simplu pârlit needucat. Laughing

Mna. Ceva oi fi sesizat și eu- măcar citatul cu pricina. Cum ar veni, ai rămas dezimpresionată. Dezumflată, cum ar veni. Laughing

M-aș fi mirat dacă ai fi fost impresionată pozitiv... deci lucrurile sunt în ordine. Laughing Frumos jocul actorilor din filmul cu pricina- filmul meu. Laughing

Pitu, chiar dacă n-ai înțeles nimic din film, tot tre' să scrii o "recenzie", adică ce-ai înțeles. Laughing
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 19 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Mier 4 Ian 2023 - 20:33

Pai nici pe mine nu ma duce capul la comentarii si recenzii inteligente. Pe mine nu ma duce nici cat pe tine. Laughing Laughing

Am mai vazut si The Sand Pebbles (1966) sau, cum au tradus ai nostri: Canoniera de pe Yangtze cu Steve McQueen, Candice Bergen si Richard Attenborough.
Desi un film vechi, nu-mi amintesc sa-l mai fi vazut. Mi-a placut mai mult decat ma asteptam. E si ceva razboi pe-acolo, e si ceva iubire, sunt si drame, ba chiar si un sfarsit tragic... pentru mai multe dintre personaje Smile
Ticalosii de americani se baga iar (ca intotdeauna) in treburile altor state, in cazul de fata, al Chinei. Imi sunt din ce in ce mai nesuferiti. Altadata nu vedeam corect lucrurile...


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Joi 5 Ian 2023 - 9:00, editata de 2 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 19 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  myrk Mier 4 Ian 2023 - 21:24

Nu te duce. Nu nu te duc. Laughing

Iartă-mă! Ba te duce, dar îți place mai mult tolăneala. Laughing Iertare iar! Laughing

Nici pe mine nu mă ducea, până ai venit tu cu forțările astea de a ne exprima cumva pe forum. A trebuit să învăț. Laughing

Am văzut și eu câteva filme, vechi, am vrut să scriu câte ceva, cât mi-erau proaspete in memorie și eram sub muza inspirației, dar am văzut lipsa de activitate pe-aici, și m-am lăsat păgubaș.

Am revăzut nu demult Vacanță la Roma, cu Audrey Hepburn și Gregory Peck (l-am văzut în copilărie și l-am ținut minte Laughing ). Frumos filmul, păcat că a fost filmat alb-negru. Audrey frumoasă, tânără, ingenuă și distinsă, la fel și Gregory (nu la fel de tânăr, dar frumos și el). Povestea se știe, cred că n-are rost să descriu firul epic. Jocul actorilor foarte frumos, adorabila Audrey ți se lipește imediat de inimă, nu întâmplător a luat Oscarul pentru acest rol.

Cât despre "ticăloșii" americani, citeam aseară cum au inventat tranzistorul și au revoluționat tehnologia mondială. Bașca filmele. Laughing Cum să nu-și aroge statutul de mare putere băgăcioasă?

Nici mie nu-mi plac fitilele lor din ultimul timp. Sunt nesuferiți, dar puternici. Tre' să fii mai deștept ca ei, și asta e greu. Laughing
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 19 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Joi 5 Ian 2023 - 9:14

Laughing  Nu te-ai obisnuit inca cu stilul meu de-a pierde cate-o litera pe ici pe colo? 'Jaba...ma uit si nu vad ca lipseste.
Deci datorita mie ai devenit mai inteligent? Uai ce fata de treaba sunt rolling on the floor

Vacanta la Roma, l-am vazut si eu de curand. Cred ca am si scris despre el cu vreo pagina in urma. Frumos film I love you  De Audrey cred ca am mai spus si altadata: dupa parerea mea, e cea mai frumoasa femeie. O frumusete care nu s-a demodat deloc. Sunt actrite pe care altadata le vedeam frumoase, iar acum, frumusetea lor mi se pare vulgara. Sunt altele pe care le vedeam urate sau sterse, iar acum le descopar trasaturi fine si-o frumusete iesita din sabloane. In schimb, pe Audrey, oricand am vazut-o, m-a sedus pur si simplu, Delicata, naturala, distinsa... o lady in adevaratul sens al cuvantului. O eleganta innascuta, care nu are nevoie de haine ca sa fie pusa in evidenta, sau invers, cu orice haina ai imbraca-o, rafinamentul ei razbate prin atitudine.
Frumos si Gregory Peck Very Happy  Frumoasa si povestea ce se infiripa intre cei doi. E o vacanta asa cum e de dorit sa fie fiecare vacanta Very Happy sau cum ti-ai dori sa ai macar o data in viata Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 19 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  myrk Joi 5 Ian 2023 - 13:09

M-am obișnuit, dar nu m-am dezobișnuit eu să nu te faultez. Laughing

Da, păi frumoasa Audrey a fost declarată cea mai frumoasă femeie din lume, pare-mi-se că și acum ar fi considerată... Bine, ea se trage dintr-o familie nobilă, așa încât noblețea ei e transparentă. Și nativă. Gregory e băiatul bun al cinematografiei americane. Filmul e fără vulgarități, trivialități și golăneli, cum se fac mai nou filmele actuale. Spiritul omului e atras de frumusețe, sensibilitate, gingășie, armonie, nu de porcării triviale (moderne). Mă rog, fac și astea parte din viață (deși nu sunt necesare), dar nu simțim nevoia să le vedem imortalizate pe peliculă. Cel puțin unii dintre noi. Laughing

Finalul filmului nu e chiar unul fericit- fiecare "erou" merge pe drumul lui. Nu știu dacă asta ți-ai dori să se întâmple în fiecare vacanță- dar uite că asta stârnește nostalgii. Laughing

Da, ești fată de treabă. Orice fată îți blochează sau deblochează inteligența- după bunul plac. Le-nvârte pe deș'te- pă intelighențe. Laughing
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 19 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Vin 20 Ian 2023 - 21:33

Si pentru ca tot am vorbit de filme vechi , frumoase si de dragoste, va mai spun de un film vazut recent:  Un homme et une femme (1966), adica "Un bărbat și o femeie", cu Anouk Aimée si Jean-Louis Trintignant. De fapt, l-am revazut. Il mai vazusem in liceu.
O poveste de dragoste simpla si frumoasa. Doi oameni singuri, doi parinti ai caror copii invata la aceeasi scoala (internat), care, printr-un joc al sortii, ajung sa se cunoasca si sa se indragosteasca. Pare genul de comedie romantica americana, dar nu e asa. E un film frantuzesc Wink Dupa mine, e un film dintr-ala pe care "il simti", nu doar il privesti. Iar Anouk e asa de frumoasa day dreaming
E un film de vazut!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 19 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Dum 22 Ian 2023 - 20:06

Am mai vazut un film: The Fortune Cookie (1966) sau dupa cum l-au tradus ai nostri, "Prima de asigurare".
Un film dragut, o comedie, cu doi actori pe care cei de varsta mea nu au cum sa nu-i stie: Jack Lemmon si Walter Matthau Very Happy M-a amuzat filmul si m-a relaxat. Lemmon, un jurnalist sportiv care e accidentat la un meci sportiv, iar Matthau, cumnatul lui, un avocat uns cu toate alifiile. Acolo unde se intalneste un accident cu un avocat, ce poate iesi decat un proces? Un proces pentru daune. Numai ca Lemmon e un om mai onest decat cumnatul sau Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 19 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Vin 3 Feb 2023 - 22:22

Am vazut asta seara un film, care m-a cam zguduit. Am plans de-a binelea la filmul asta.Crying or Very sad  Filmul se numeste Rumors of Wars si e din 2014. E genul de film la care nu m-as fi uitat never ever in alte imprejurari, dar pentru ca cineva l-a recomandat pe Facebook ca fiind momentan un film, iar maine ca un stil de viata, adica viitorul care ni se pregateste la Davos, m-a facut curioasa.
E inca unul din filmele acelea de anticipatie, care nu-s doar povesti. Sunt filme care pregatesc mentalul colectiv pentru ceea ce urmeaza. Daca pui cap la cap tot ce s-a intamplat in ultimii trei ani, toate stirile aparute prin presa straina (ca la noi se tace la comanda despre subiectele importante), toate masurile pe care vor sa le implementeze Davosienii precum si cuvintele Bibliei si-a Apocalipsei, n-ai cum sa vezi filmul acesta doar ca pe un scenariu nerealist. N-ai cum Sad
Poate va intrebati de ce am plans? Simplu... pentru credinta. Credinta pe care vor sa ne-o interzica, sa ne-o fure din minte si din suflet. Eu sunt printre cei care nu vor intra in "alianta". E ceva vreme de cand ma gandesc la asta si ma pregatesc si eu mental pentru o moarte prin impuscare Laughing
Si in toata grozavia aceea din lume, in toata minciuna si teroarea din jur, promisiunea lui Hristos ramane valabila: Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Acolo unde va fi Cuvantul lui Dumnexeu si va mai ramane o Biblie, in jurul ei se va face lumina, oricat de adfanc va fi intunericul Smile Si asa va fi... asta au profetit sfintii parinti. Dupa o perioada cumplita, va fi iarasi bine si lumea se va intoarce la Dumnezeu cu o mare credinta. I love you
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 19 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Joi 4 Ian 2024 - 12:46

Zilele astea, fiind un pic mai libera, am reusit sa vad un film... in doua zile Laughing L-am inceput alaltaieri, au venit musafirii, l-am intrerupt si l-am reluat ieri.
O comedie romantica britanica, chiar draguta: Patrick, din 2019. Ai nostri l-au tradus ca "Mostenire neasteptata".
Chiar m-a relaxat si m-a amuzat filmul asta. Desi e croit dupa tiparele comediilor romantice si dupa ce ai vazut un sfert din film stii deja cum se termina, m-a captivat totusi. Mi-era dor de un astfel de film.  Nu avea cum sa nu-mi placa un film cu un catel t4504  Daca alegeau un boxer in loc de micul pug, as fi fost si mai incantata. Numai ca boxerul ar fi fost mult mai destept si mai cuminte Very Happy  N-ar fi trebuit sa treaca protagonista prin atatea, pana sa ajunga sa il iubeasca. L-ar fi iubit din prima zi  Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 19 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 19 din 19 Înapoi  1 ... 11 ... 17, 18, 19

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum