GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LUMEA FILMULUI (2)

+13
shu
casp
Amrita
shadow
Queensland
Obi-Wan Kenobi
seaman65
myrk
parwous
RALUCA
atat de simplu
itina
pitulicea
17 participanți

Pagina 9 din 19 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 14 ... 19  Urmatorul

In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 9 Empty LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Mier 9 Iul - 19:55

Rezumarea primului mesaj :

Majoritatea dintre noi am uitat in ultimul timp,cum arata o sala de cinematograf.
Data de 28 decembrie 1895 marchează nu numai prima proiectie cinematografică ci si nasterea unei noi arte, arta cinematografică, cea de-a saptea artă cum mai este cunoscută. Sunt 117 ani de la rularea primului film. Pe marile ecrane ale lumii au rulat sute de mii de filme si milioane de actori, care la un moment dat ne-au incantat privirea.
Acesta este un topic despre a saptea arta, un topic in care sa va spuneti parerile sau gusturile despre film si astfel, sa le impartasiti si altora.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

IMPORTANT: Cei care postati aici, VA ROG, scrieti titlul filmului asa incat sa reiasa clar care e acesta. Diferentiati-l cumva de restul postarii. Faceti-l sa sara in ochi din primul moment.  cyclops  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 9 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Lun 25 Ian - 19:34

Mi-a placut mult filmul , este asa cum spune Doro , Maryl Streep a facut un rol de exceptie .
Evident ca nu ai cum sintetiza intr-o ora viatza unui om , totusi prin schimbul des de cadre intre prezent si viitor , regizorul  reuseste sa transmita mult mai mult decat ar fi facut-o printr-o poveste cap-coada .
Margareth Thatcher a fost o personalitate , o femeie care a reusit sa rupa tiparele vremii  si cred ca filmul reuseste sa transmita din plin acest fapt .
Am retinut cateva replici :
- cand i se spune ca ar putea ajunge prim ministru  a replicat : ''in Anglia nu o sa fie o femeie prim ministru , nu , nu in timpul vietii mele !'', ori se pare ca s-a inselat . Cool
- sotul ei recitind versuri din Kipling : ''cand un taran din Himalaya intalneste un urs  / tipa sa sperie monstrul care adesea se intoarce si pleaca / dar o ursoaica il sfasie in bucati / pentru ca femela speciei este mai mortala decat masculul ''...  o fina ironie in vorbele lui Denis  Laughing  , sau ma rog , ale lui Kipling .   rolling on the floor
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 9 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Amrita Joi 28 Ian - 21:04

Am primit intamplator un film sensibil despre empatia dintre un barbat si o femeie....
Nu l-am vazut tot , dar pare promitator pentru cei sensibili si romantici.... Rolling Eyes

In ochii tai

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 9 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  atat de simplu Joi 28 Ian - 21:06

Amrita, dar nu ai putea sa ne spui si despre ce film e vorba, fara a fi nevoiti sa accesam link-ul? Razz  Sa stim daca ne obosim sau nu, chiar si cu in click. Razz A! In ochii tai e filmul...
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 9 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Joi 28 Ian - 21:11

Eu l-am retinut , sigur are sa-mi placa daca e asa cum spui : multumesc pentru sugestie Amrita ! Pup you

Pentru asta seara am ales un western din lista data de Gerry play ball  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 9 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Joi 28 Ian - 21:20

Eu am revazut aseara

The Giver (Darul lui Jonas)-2014

Omenirea, distrusa si satula de pacate, lacomie, invidie, rautate, etc...care au dus la razboaie si haos, trece la un alt nivel in care aparent totul este ca in rai, o fericire generalizata, mai ales ptr ca oamenilor le-au fost indepartate amintirile despre tot ce s-a intamplat candva, bun sau rau, sentimente si resentimente... Totusi aceste amintiri sunt in pastrarea cuiva care la un moment dat, le poate transmite mai departe, dar nu oricui...Este un film pe care nu trebuie musai sa il vedeti, dar daca tot o faceti, s-ar putea sa va si placa, mai ales ca apare si Meryl Streep in film intr-un rol mai putin obisnuit ptr. ea. Mie mi-a placut fara sa ma extazieze. Smile

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 9 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Dum 31 Ian - 21:11

Acum vreo trei zile i-am cerut lui Gerry sa-mi zica vreun western mai nou si mi-a dat urmatoarea lista : Return To Snowy River, Slow West si The Retrieval ...

Am vazut Return To Snowy River in acea seara si a reusit sa ma surprinda : nu are nimic de-a face cu modelul vechi de western care face mare risipa de impuscaturi si oameni morti  , este un film echilibrat  , dragoste , putina drama , un abur de comedie si un final frumos .
In plus peisajele sunt fascinante , de o frumusete rara ... filmul merita vazut .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Asta seara vreau sa vad urmatorul din lista Cool  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 9 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  itina Dum 31 Ian - 21:34

Frumoase imagini, asa-i!
itina
itina
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 9 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  atat de simplu Joi 11 Feb - 19:19

Asa cum am mai spus, in ultima perioada m-am uitat extrem de rar la filme. Azi, am intrat pe propunerile pentru Oscar (multumesc, Obi) si am ales la intamplare un film: Room.. Nu am citit absolut nimic despre acest film, voiam sa vad ceva care sa ma indeparteze putin de gandurile mele. Deci, m-am uitat vreo 10 minute. Am vrut sa renunt. Nu stiam ce fac cei doi in camera, insa m-am gandit ca nu pot sa-i urmaresc aproape doua ore. Apoi, mi-am zis ca, daca tot am descarcat filmul, sa incerc sa-l vad pana la capat. Si asta am facut. Desi nu par, sunt o persoana destul de sensibila. Cum sa spun ce mi-a transmis filmul? O emotie care parca mai avea nevoie de inca o emotie pentru a-mi transmite ceva. Sau mai multe emotii ajutatoare. Am asteptat punctul culminant, probabil ca el a venit, dar eu n-am fost pe faza... nu spun ca ideea n-a fost buna, a fost. Dar... ceva lipseste. Apoi, totul era previzibil, replicile simple puse in gura unui copil, menite sa sensibilizeze, mie mi-au parut doar replici simple... Asta-mi aminteste de-un alt film pe care l-am vazut acum vreo 4 zile, un film din 1978, pe care-l mai vazusem si care m-a surprins... iar. Smile Am dat nas in nas cu emotiile la fiecare pas, pana nici actiunea n-a fost previzibila, desi o stiam. Asta inseamna pentru mine un film bun.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 9 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  atat de simplu Joi 11 Feb - 19:42

doro50 a scris:The Revenant (2015)

Wow, sau uau, sau  mamaaaa...ce film! Mi-a placut foarte tare, m-a tinut cu sufletul la gura, m-a cucerit peisajul superb, m-a convins inca o data Di Caprio ca este un mare actor, desi nici pe departe favoritul meu, ce mai...abia astept sa vad daca castiga Oscarul. Este un film care povesteste un fapt adevarat si ingrozitor din viata lui Hugh Glass, un film despre lupta ptr. supravietuire si razbunare, despre tradare si violenta.
Pe la inceputul anilor 1800, o expeditie de vanatoare se afla in Muntii Stancosi. In plina iarna , este destul de usor sa se transforme din vanatori, in vanat pentru indienii cruzi care-i urmaresc si care tanjesc dupa pieile valoroase de animale,  aflate in numar mare in tabara vanatorilor albi. Muntii Stancosi abundau la acea vreme in ursi grizzly, iar unul dintre acestia nu pierde vremea si-l ataca pe eroul nostru, calauza Hugh Glass (Leonardo di Caprio) ...scena atacului este ingrozitoare, cred ca nici n-am mai respirat pana nu s-a incheiat, am suferit din plin de parca ursoaica aia furioasa pe mine m-ar fi atacat. Apoi incepe calvarul celui intors din morti (the revenant),  90% mort, mutilat, se incranceneaza sa supravietuiasca in conditii extrem de grele chiar si ptr cineva sanatos, pentru a razbuna moartea fiului sau. Lumea aceea inghetata  si cruda, dar superba prin peisaje (filmarile fiind facute prin Canada,USA si Argentina) m-a captivat cu totul. A mai fost o scena care m-a lasat cu gura cascata, evadarea cu calul, intr-un copac, ca sa zic asa...nu va bateti capul ca nu veti intelege ce vreau sa spun, trebuie vazut cu oichisorii vostri  Smile .  Daca va tin nervii si aveti ceva tarie de spirit, urmaritit si The Revenant, cred ca nu este o pierdere de timp. Smile
Nu va pierdeti in carcoteli despre faptul ca inca nu se inventase hipotermia pe atunci si alte cateva mici amanunte ciudata Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Da, l-am vazut si pe asta acum vreo 3 saptamani. Ce sa zic? Leonardo a jucat fantastic. Da, a fost cam brutal filmul, dar consider ca a surprins exact esenta acelor vremi. Ca a pus accentul pe violenta, iar consider ca a fost doar pentru a intari autenticitatea. Scena cu ursul a fost... cum a fost, am intors putin capul. Neutral Dar am trecut peste ea. Si nu mi-a parut rau. Ce face dorinta de razbunare, de fapt nu asta doar... ce face un scop bine constientizat si da, iubirea aia care o fi sau n-o fi. Wink Un film bun, dupa parerea mea. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 9 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Joi 11 Feb - 22:05

N-ati mai postat noutati Cool , doar Simpla despre Room :  , insa in modul care a facut-o nu simt nici un imbold sa vizionez filmul Laughing : imi iau unditza si purced la cautari pe cele saituri , poate pescuiesc ceva frumos Rolling Eyes ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 9 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  atat de simplu Joi 11 Feb - 22:11

Nu te lua dupa mine. S-ar putea sa-ti placa. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 9 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Vin 19 Feb - 21:34

Am mai vazut un film, unul vechi, dupa obiceiul meu Wink  Nu vi-l recomand, pentru ca voi sunteti amatori de noutati. Va spun doar ca l-am vazut si ca mi-a placut.  Este vorba de „America, America” (1963) in regia lui Elia Kazan.
Un film interesant care a fost rasplatit cu un Oscar. Mi-a placut povestea, mi-a placut lumea mizera pe care o prezinta si mi-a placut ca n-a mai fost  aceeasi lume cu care m-am obisnuit – cea americana,  ci o lume de dincoace de ocean, cea a grecilor.
Asuprita de turci, Grecia isi pierde frumusetea, caldura si onoarea. Oamenii sunt umiliti si oprimati. Nu-i de mirare ca unii dintre ei isi doresc o viata mai buna, in libertate, iar libertatea inseamna America!
O poveste despre ambitie, despre lupta, despre ce inseamna banul si ce face acesta din oameni.  Totusi, intr-o lume care te calca in picioare, poti ramane uneori bun, cu sufletul curat, urmandu-ti idealul, fara a calca pe altii in picioare.
Faptul ca e un film din 1963, il consider ca fiind un avantaj. A reusit sa transpuna mai bine atmosfera acelor vremuri. Daca ar fi fost un film modern, nici macar mizeria n-ar mai fi fost la fel de murdara Laughing In filmele noi totul e retusat sa arate bine, chiar si cand trebuie sa arate rau.
Singurul lucru care nu mi-a placut a fost actorul principal. Neutral
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 9 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Lun 22 Feb - 21:36

Am mai vazut un film vechi... de cand am reinceput sa pedalez Laughing
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963), cu Spencer Tracy. O comedie asa cum erau comediile americane pe vremuri. Adica genul de comedie cu care am crescut. Cu faze exagerate, dar si cu faze amuzante. Chiar m-am distrat si m-am relaxat urmarind-o. O mai vazusem cu multi ani in urma, dar cu prea multi ani in urma ca sa mi-o mai amintesc. Totul se deruleaza intr-un ritm atat de alert - cine ajunge primul la comoara - incat e perfecta cand vrei sa pedalezi si sa slabesti  Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 9 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  atat de simplu Lun 22 Feb - 21:38

Chiar ma intrebam cum de pedalezi atat de des. Voiai sa vezi sfarsitul filmului. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 9 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Lun 22 Feb - 21:38

Iar imi faci pofta de filme vechi, desi sunt intr-o perioada in care nu am chef de nici un fel de filme Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 9 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 19 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 14 ... 19  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum