GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca

4 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca Empty Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca

Mesaj  Pingu Vin 24 Ian - 16:28

Pentru a nu se pierde informatiile si pentru a nu face off-topic pe alte subiecte voi posta aici mersul acetui proiect.
Am sa fac si o scurta introducere. Cluj-Napoca impreuna cu toate comunele din apropiere sau strans intr-o asociatie metropoliteana pentru a atrage fonduri europene impreuna pe proiecte comune.
Un subiect care frige este legat transportul metropolitean din Cluj-Napoca si anume pe langa firmele private care opereaza la preturi mari si nu sunt foarte agreate de catre cetatenii comunelor se incearca intrarea si cu autobuzele Companiei de Trasport public Cluj-Napoca.
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca Empty Re: Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca

Mesaj  Pingu Vin 24 Ian - 16:36

Comuna cu cei mai multi cetateni si unde lupta e cea mai apriga este comuna Floresti, comuna cu cea mai mare populatie din Romania si daca nu ma insel cu cel mai mare buget estimat in 2014.
Pentru aceasta comuna primaria Floresti vrea sa scoata 3 trasee pentru CTP, orarul fiind stabilit dupa intalnirea din aceasta seara de la primarie.
Trebuie precizat ca abonamentelor CTP au fost negociate la un nivel sub cel al Fany operatorul care face cursele in ziua de azi si au incluse o linie gratuita pe mijloacele de transport din municipiu.
Rutele vor avea capat de linie strada BUCIUM de unde se acopera cu mijloace de transport orice zona din oras.

Si acum voi pune mai jos traseele.

Trasee propuse:

Traseul nr. 1: Cart. CETATII – CLUJ-NAPOCA

Dus: Str. Eroilor – Str. Cetatii – Str. Tautului – Str. Poligonului – Str. A. Iancu – Cl. Floresti – Str. Bucium;
Intors: Str. Bucium – Cl. Floresti – Str. A. Iancu – Str. Cetatii – Str. Eroilor.

STATIILE:

Dus: Eroilor – Cetatii – Sub Cetate – Poligonului – Drum Tauti – Oncos – Metro – Polus Center – Bucium;
Intors: Bucium – Cora – Metro – Oncos – Drum Tauti – Complex – Sub Cetate – Cetatii – Eroilor.

Traseul nr. 2: Cart. CETATII – CLUJ-NAPOCA

Dus: Str. S. Barnutiu – Str. Gh. Doja – Str. M. Kogalniceanu – Str. Somesului – Str. A. Iancu – Cl. Floresti – Str. Bucium;
Intors: Str. Bucium – Cl. Floresti – Str. A. Iancu – Str. S. Barnutiu.

STATIILE:

Dus: Primaria – Kogalniceanu – Horea – Drum Tauti – Oncos – Metro – Polus Center – Bucium;
Intors: Bucium – Cora – Metro – Oncos – Drum Tauti – Horea – Kogalniceanu– Primaria.

Traseul nr. 3: LUNA DE SUS – CLUJ-NAPOCA

Dus: Luna de Sus – DN1 – Str. A. Iancu – Cl. Floresti – Str. Bucium;
Intors: Str. Bucium – Cl. Floresti – Str. A. Iancu – DN1 – Luna de Sus.
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca Empty Re: Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca

Mesaj  Pingu Vin 24 Ian - 16:43

O optiune mult mai buna dupa parerea mea ar fi fost o zona centrala si nu strada Bucium, desi la cum arata la ora actuala centrul ii destul de greu.
Odata cu intrarea CTP elevii si studentii ar trebui sa aiba abonamente gratuite pe 2 linii, de vazut daca vor avea transportul gratuit si pe Floresti, deoarece ar aparea o suma de 15-20 de lei pe elev/student care ar trebui suportata de primaria Floresti, restul fiind subventionat de catre primaria Cluj pentru studenitii si elevii care invata in municipiul Cluj Napoca.
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca Empty Re: Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca

Mesaj  pitulicea Vin 24 Ian - 16:46

Niste gunoaie. Probabil ca raman la Fany. N-am chef sa cobor la Bucium si sa urc in alt autobuz, oricat de ieftin ar fi abonamentul.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca Empty Re: Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca

Mesaj  Pingu Vin 24 Ian - 16:57

Si mie imi pare o prostie. Pe langa faptul ca Manasturul ii un cartier cu un numar foarte mare de locuitori, tu vii si aglomerezi si mai tare cand ai putea sa gasesti o solutie pentru Piata Mihai-Viteazu.
Oricum nu cred ca o sa tina mai mult de o luna pe Bucium ca o sa fie scandal mare in Cluj si o sa bage Florestiul pana in Piata Mihai Viteazu.
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca Empty Re: Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca

Mesaj  pitulicea Vin 24 Ian - 17:06

Pingule, nici nu stii cat de tare m-ai enervat cu stirile astea  Laughing Laughing  Stiu ca nu e vina ta, asa ca n-o sa trag in mesager.
Luna aceea, daca e vorba doar de o luna, merg cu Fany. Macar au conditii bune de transport...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca Empty Re: Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca

Mesaj  Pingu Vin 24 Ian - 17:14

Stai sa vezi ce nervi o sa trag io cand pe Floresti o sa bage articulate si autobuze bune si io o sa ma plimb cu rondiurile alea de la Saviem.
Sper ca daca s-au legat la cap si-au facut si temele.
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca Empty Re: Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca

Mesaj  Vizitator Vin 24 Ian - 17:38

Iubi, o sa te traga Myrk de observatie cu zona metropolinteana . Da, da.  Smile 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca Empty Re: Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca

Mesaj  pitulicea Vin 24 Ian - 17:40

Laughing Laughing  Ce sa caute myrk in topicul asta? Razz E al clujenilor Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca Empty Re: Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca

Mesaj  Pingu Vin 24 Ian - 17:56

aella a scris:Iubi, o sa te traga Myrk de observatie cu zona metropolinteana . Da, da.  Smile 

Daca merit asta e. Razz
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca Empty Re: Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca

Mesaj  myrk Vin 24 Ian - 21:18

Laughing Laughing Eu nu inteleg cum metropolintean!  scratch Nici metropolitean!  scratch Stiam ca se zice metropolitan!  confused Cand zici, zici mananc napoliteane, napolinteane sau neapolitane? Nu, mananci napolitane!  confused Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca Empty Re: Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca

Mesaj  pitulicea Vin 24 Ian - 21:20

Stiu ca ai dreptate, dar faci off-topic Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca Empty Re: Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca

Mesaj  Pingu Vin 24 Ian - 22:19

am io ceva cu ean  Very Happy
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca Empty Re: Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca

Mesaj  pitulicea Sam 25 Ian - 13:13

Deci.... ceva nou?  Rolling Eyes  Nou si imbucurator? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca Empty Re: Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca

Mesaj  Pingu Joi 30 Ian - 20:22

Pretul abonamentelor pe zone din ce am inteles pana acum:
Cluj Napoca - Baciu  84 de lei + o linie in oras si 3 lei biletul - capat de linie Mihai Viteazu
Cluj Napoca - Floresti  90 de lei + o linie in oras si 3.5 lei biletul - capat de linie Bucium
Cluj Napoca - Apahida 120 de lei + o linie in oras si 4 sau 4.5 lei biletul - capat de linie Marasti
Pe Chinteni se negociaza preturile si traseul - capat de linie Piata Garii.
Pe Feleac circula deja CTP-ul de la 1 ianuarie 2014.

Fany de Floresti are capat de linie strada Bucium, nu unde opreste acum, iar cel din Baciu are capat de linie autogara Beta, nu Piata Mihai Viteazu.
Din ce am inteles s-a luat aceasta decizie deoarece blocheaza statile CTP si circulatia in unele zone.
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca Empty Re: Zona metropolitana din jurul orasului Cluj-Napoca

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum