GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sa fii bolnav in Romania!

+30
dorina_s
Florin Popa
eledas
Indra
itina
Violoncella
Queensland
veronica_franco
tegeusa
Nicole
Irinna
Melodia
parwous
Nana_Duval
shadow
atat de simplu
oli
Tizona
mrs nobody
seaman65
Demostene
Eleonore
daffy_
HAUU_HAUU
Mr Nobody
kitty
Radu
snow
habibi77
pitulicea
34 participanți

Pagina 48 din 53 Înapoi  1 ... 25 ... 47, 48, 49 ... 53  Urmatorul

In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 48 Empty Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Lun 1 Mar - 20:24

Rezumarea primului mesaj :

Un oradean care a trait trei ani cu un bisturiu in corp da in judecata statul roman la Haga

Oradeanul Ionel Nistor, in varsta 54 de ani, a fost operat in anul 2004 pentru o infectie la coloana la o clinica din Cluj, insa dupa operatie a resimtit dureri in zona operata, iar abia dupa trei ani a descoperit cauza, lama unui bisturiu uitata de catre medici. Astfel, a fost nevoit sa aiba o a doua interventie, la Bucuresti, pentru a i se inlatura lama de bisturiu din corp, arata NewsIn.

Prin urmare, oradeanul a depus plangeri impotriva medicului care l-a operat in 2004, Florian Stefan, la Colegiul Medicilor Cluj si la Parchet, cerand despagubiri de 400.000 de euro, insa in instanta dosarul este inca pe rol. Colegiul Medicilor l-a absolvit pe chirurg de orice culpa. Acesta s-a disculpat explicand ca "fragmentul a fost descoperit la distanta de orice structura vitala sau nervoasa si local nu prezenta aspect inflamator".

Din cauza accidentului, oradeanul este nevoit sa poarte un corset de plastic pentru a-i ajuta coloana, nu este apt de munca si traieste dintr-o pensie de handicap. "In tara mea am fost tratat ca un animal, ultima solutie este sa-mi caut drepatea la Curtea Internationala de Justitie de la Haga", a declarat Ionel Nistor.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea_de_stepa in Mar 9 Mar - 20:31, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 48 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Vin 8 Apr - 9:32

Am inceput sa rumeg ce mi-a spus doctorita la Iasi: domnule, tre' sa va straduiti mai mult! Sa ma straduiesc mai mult ca sa demonstrez ca am o problema medicala. Pai de 35 de ani incerc sa spun ca am ceva- iar baietii de pe ambulanta sau din spital nu-s in stare- nu reusesc, sa nu-i jignesc, ca se supara  Laughing - sa-mi faca un ekg in criza, ca sa pot demonstra ulterior si sa nu ma "stradui" iar sa intru in criza. Laughing Si sa fiu trimis la pisicolog.

Citate din doctori cardiologi:

Dr Iliescu Iasi- tratamentele astea pentru inima sunt niste mizerii, faceti ablatie
Dr Chiorascu- noi (adica ea) nu prescriem sotalol; ganditi pozitiv, poate nu faceti crizele
Dr Meiu- sotalolul e foarte bun, dar faceti ablatie (ea m-a trimis la Iasi la dr Grecu si am facut ablatia)
Dr Dutza- urgente Mavromati- cine v-a prescris sotalol? Trecem pe concor
Dr Enache- rythmonorm si cavalerii mesei rotunde (adica ritm sinusal); domnule, sunt persoane importante (cu functii publice) care au probleme mai grave decat dumneata, care esti un tzasti- bashti (mi-a picat fatza)
Dr Gherghel (cardiolog)- dumneata ai probleme psihice, poti sa faci mii de ablatii, ca nu scapi de tahicardii; nu sotalol si flecainida, concoru' e cel mai bun; eu am experienta in psihiatrie de 20 de ani (!?)
Dr Grecu- sa va straduiti mai mult sa-mi aduceti un ekg in criza; tratament cu sotalol si flecainida; sunt cazuri mai grave ca dumneata, care asteapta si un an jumate pentru programare la ablatie (eu am asteptat un an ca sa fiu programat la consultatie, dar nu m-am straduit prea mult)

Ori eu sunt nebun, ori trageti singuri niste concluzii. Tre' sa astepti 50 de ani ca sa fii tratat de o boala in Romania? Si vindecat cand? Mna, altii sunt mai grav bolnavi, altii mai si mor. Tre' sa ma multumesc cu aspectul asta. Dar sa dau randament pe plan profesional si social. Laughing Slava medicina!  Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 48 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  eledas Vin 8 Apr - 10:11

Concluzia; cumpara-ti SmartWatch (mai bunicel) cupleaza-l cu tel. ca sa poti dovedi ce cum cand. Pe bune, fara gluma!
Apropo de holter, cate ore l-ai avut?
Si tot nu am inteles afirmatia: "sunt persoane importante (cu functii publice) care au probleme mai grave decat dumneata, care esti un tzasti- bashti"
Adica omul este important doar daca are functii publice in rest...
eledas
eledas
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 48 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Vin 8 Apr - 10:29

Laughing Laughing Laughing Ce tare a fost eledas cu ultima fraza.
Inca o dovada ca in fata lui Dumnezeu toti suntem egali. Cu functii sau fara, cu bani sau fara, toti ne imbolnavim si toti murim Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 48 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Vin 8 Apr - 12:16

Da. Desi fusesem internat la urgenta- am zis sa-i pun un plic cu bani lu' dom' doctor Enache; cum stateam cam prost cu banii, i-am pus prea putin pentru gusturile lui- desi nu-mi facuse mare lucru. Asta l-a enervat la culme. Nu mai bine nu-i dadeam nimic? Cred ca imi tragea si un sut in fund. Laughing Individul asta a fost si directorul spitalului multi ani. Da, in ochii lui eram un rahat cu ochi. Cum tot asa suntem in ochii multor medici. Am zis. Laughing

Adica mor oameni importanti, nu un rahat ca mine. Un neica-nimeni. Laughing Mda. Parca mi-a zis si duhovnicul odata treaba asta. Da' e misto si interpretarea teologica. Laughing Adica sunt un neghiob care lupta pentru viata. Si aia de rahat. Laughing

Holterul- maxim 24 de ore. La Iasi cand am fost internat la Parhon, n-a iesit mai nimic pe holter, doar 2-3 extrasistole. La studiul electrofiziologic, s-a confirmat diagnosticul de tahicardie paroxistica atriala (desi n-aveam documentatie ekg). La holteru' lu' Enache, dupa recidiva la un an post ablatie, multe extrasistole si ceva scurte tahicardii- dar dupa ce am scos holterul, am intrat in tpsv. Asistentele erau de fatza, m-au pus pe ekg, dar pana mi-au montat electrozii, criza s-a remis. Si a aparut instant doctorul Enache care m-a bestelit ca sunt ipohondru si neica-nimeni. La dr Matei la fel, n-a iesit nimic pe holter, dar mi-a schimbat tratamentul (sotalol)- cu care am mers bine multi ani. La dr Duzta- anul trecut la urgenta- n-a iesit mai nimic pe holter- era si normal, daca am stat internat intr-un salon micut din care n-aveam voie sa ies din cauza restrictilior anticarcalac. Facusem vreo cateva crize de tpsv cu cateva zile inainte- asa ca si doamna dr Dutza m-a trimis la psihiatru. Nu sunt credibil. Laughing

In ambulanta- am facut o criza in magazin si au chemat aia ambulanta, ca eu deja eram sictirit Laughing - puls 150, in repaus. N-au inregistrat pe hartie- imi pare rau ca n-am filmat cu telefonul. Ajuns la urgenta, intru in ritm sinusal. Vine o doamna doftor- ce-ai patit? O criza de tpsv. Se uita pe monitor, ritm sinusal- gata ai avut criza, a trecut, mergi acasa! Vine alta doctorita- cine l-a scos de pe monitor? Cealalta- eu! O besteleste, o da afara din sala de urgenta si ma pune iar pe monitor. Laughing Apoi, se schimba tura si vine alta doctorita- se uita rapid la mine, se uita pe fisa veche de la dr Dutza- eu n-as fi dat concor si flecainida simultan. Laughing Asa ca mi-a prescris o doza mai mare de betalock. Laughing

M-am uitat la cateva smartwatch, dar astea mai "bunicele" n-au functie ekg. Am vazut niste trancote de ceasuri, dar la ce pret au, probabil functia ekg e o gluma. Sunt scarbit. Slava elita! Restul... Laughing (Hristos s-a intrupat pentru elite! Laughing ).

Asta e medicina moderna. Si cand incerc sa spun ceva, se supara anumite categorii (ei, dar voi ma stiti ca sunt sincer). Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 48 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Vin 8 Apr - 13:17

"Eu cred ca esti mai mult ipohondru decat bolnav". Pitu, dr Grecu a zis ca din cauza tahicardiei mele atipice, sunt suspect de stop cardiac pe masa de interventie. De aia si vrea ekg in criza. Deci nu sunt ipohondru sadea. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 48 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Mier 25 Mai - 10:04

O imagine de ansamblu a vaccinarii... vaccinare ce se vrea a fi obligatorie din toamna Mad  Mai corect spus, a efectelor vaccinarii. Eu nu-s asa curajoasa incat sa vreau sa ma vaccinez. Vreau sa mai traiesc.
Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 48 28383811

Chiar azi, pe autobuz, m-am intalnit cu un prieten. Era in doliu. Murise tatal lui de curand, de infarct. Era convins ca era o urmare a vaccinului. Dupa doza a doua a inceput sa se simta rau si nu si-a mai revenit. La vreo luna dupa vaccin, a facut infarctul si gata! S-a dus pe lumea cealalta, rapid. Sad
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 48 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Mier 25 Mai - 13:21

Mna. Medicina nu e stiinta- decat intr-un singur sens (cand te vindeci). Cand mori de malpraxis, atunci cauzele sunt multiple, iar pacientul totdeauna vinovat- in cazul prezentat de tine, omu' avea sensibilitate pe sistemul imunitar, nu s-a potrivit medicamentu' cu celulele lui. Laughing

Cand te simti mai bine dupa un tratament, intotdeauna medicina si medicii si-au facut datoria (Dumnezeu nu incape in ecuatia asta). Brava si slava! Laughing

Cum era vorba aia: medicul trateaza, Dumnezeu vindeca. Medicina insa are si limitele ei (si bine ca le are). Are si merite, insa e loc de (mult) mai mult bine.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 48 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  dorina_s Joi 28 Iul - 14:41

Vad ca au inceput iar sa poarte masti! Vine "codidelul" din concediu.
dorina_s
dorina_s
5
5


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 48 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Joi 28 Iul - 14:56

nu s-a potrivit medicamentu' cu celulele lui. Laughing
Pai daca stii ca exista riscul asta, cum sa obligi pe toata lumea la un unic "tratament"?

Da, aia care au pus botul la minciunile din sezonul trecut, pun botul si acum. Nici n-au inceput bine minciunile si deja-s cu carpa pe nas. Foarte bine! Acolo s-o tina daca considera ca asta ii tine in viata. Pe mine ma tine Dumnezeu. Eu n-am nevoie nici de botnita, nici de vaccin. confused Si nici incalzirea globala si cupola de foc nu ma deranjeaza. Cool Mie-mi pare rau ca trece luna lui cuptor si ca se apropie toamna Sad
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 48 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Mar 10 Ian - 9:36

Citesc in presa ca:
INSP a făcut publice reacțiile adverse. Cascadă de boli grave provocate de vaccinul Covid
https://www.activenews.ro/stiri/INSP-a-facut-publice-reactiile-adverse.-Cascada-de-boli-grave-provocate-de-vaccinul-Covid-178807
Pentru prima oară, Institutul Național de Sănătate Publică a făcut publică lista cu reacțiile adverse la vaccinul anti-Covid, detaliate pe patologiile provocate. Printre acestea regăsim mii de cazuri cu tulburări psihice, tulburări ale sistemului nervos, precum și tulburări scheletice și ale țesutului conjunctiv. În România, reacțiile adverse nu au fost raportate decât la un nivel extrem de redus, deși numărul persoanelor care au suferit de pe urma vaccinului este uriaș.

Intr-adevar, foarte multi nu au raportat reactiile adverse, iar multi nici nu le-au pus pe seama vaccinului. Cei spalati pe creier si indoctrinati, au in continuare o incredere nemarginita in stiinta si in cei care ne vor binele.  
Sora-mea, de exemplu, singura vaccinata din familie, pe langa problemele de coagulare a sangelui, a mai facut si o boala autoimuna. Nu le-a raportat Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 48 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Mar 10 Ian - 13:54

N-ar mai trebui să te delimitezi și să împarți lumea în vaccinați și nevaccinati- toți suntem oameni (vinovații sunt alții). Am văzut și eu (cu ochii mei) și efecte adverse la vaccinați, și fără. Principala problema o văd in faptul că nu se spune adevarul- atâția vaccinați, atâtea efecte secundare, sau nu. Ce e așa de greu sa faci o situație la nivel național, global? Dar nu se vrea. In același timp, peste tot cenzura, că vaccinul e verificat și e sigur. Să mori tu? Și obligatoriu. Ba ej nebun? Ceva e cusut cu ață albă. Nimic nu e mai sigur in medicina moderna că vaccinurile lui pește prăjit (și eu nu sunt antivaccinist, ci antiminciuna). Plus că draga de presa s-a prostituat și debitează minciuni pe unde-apuca- sau cel puțin nu e echidistanta. Daca s-ar face o campanie de presa bazată pe adevăr, situația s-ar schimba la 180°.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 48 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  dorina_s Mier 11 Ian - 10:58

Ai dreptate, dar ce e sigur?,... nu stii pe care sa crezi... la noi interesele dicteaza politica
dorina_s
dorina_s
5
5


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 48 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Mier 11 Ian - 11:52

Păi așa se întâmplă când ți-e frica să-ți faci treaba și să spui adevărul (în general spun). Tre' să vină nea Gigel (adică eu și alții că mine) să-și dea cu părerea, de nu mai știe nimeni ce să creadă. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 48 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  eledas Vin 27 Ian - 21:53

Tu myrk, am tot vrut sa scriu dar cum ma tot copilaream am uitat de partea serioasa a unei discutii, adica cea cu urmarile Cov 19. Sunt convinsa ca trecand prin boala ti s-a accentuat (nu in mod pozitiv) problema cu inima. Partea proasta a intregii situatii este ca (virgula) conform normelor date de OMS protocolul parametrilor de referinta (fie chiar si la cele mai derizorii analize) au ramas aceeasi ca in 1700 si desi ar trebui recalculat tinanduse seama de 'nspe mii de factori, nu se face. De aceea analizele sunt mai mereu perfecte si omul de fapt abea se taraste.
Nu vreau sa derivez prea mult de la subiectul sanatate dar; vrei sa ai mancare de calitate, ori ai tarani (de incredere) pe aproape de unde sa te aprovizionezi ori cumperi "bio" scump si fara siguranta ca este bio. Vrei ca,  copii tai sa aibe o educatie corespunzatoare (mai elevata) platesti incepand cu gradinita apoi scoala privata. Vrei controale medicale corecte si de specialitate te duci la privat si platesti ca sa fii respectat ca atare adica, ca pacient. Si cam asa merge mai departe in diverse directii lista care-i destul de lunga din pacate.
Si aici cand mergi la vre-un control din start te intreaba daca ai si asigurare privata. Daca ai si mai si spui, te crucesti ce pret are consultatia, (clar ca o platesc asigurarile in mare parte adica platesti tu doar 10% dar...nu-i corect!) Daca ai si nu spui ...este ca si cum nu ai avea decat cea de stat si ...de multe ori consultatia decurge ca atare. Spun asta desi Austria are un sistem sanitar foarte bine pus la punct. Poate chiar cel mai bine pus la punct din Europa de vest si totusi parca pe zi ce trece se deterioreaza si valoarea pacientului este raportata tot mai des la ...asigurare. Eu am ani multi aici, am lucrat la stat in ultimii ani si am o asigurare foarte buna , net superioara comparativ cu cea a sotului + adidional una privata. De aici vad mereu diferenta numai ca nu ar trebui sa fie asa si cum nu's cazuta peste gura stiu sa reactionez mai ales ca am lucrat in sistem.
Adevaruri triste!
Ce tine de vaccin, foarte multe persoane acuza afectiuni in mod special neurologice.
'mnealui s-a vaccinat din convingere si acum mereu acuza oboseala si extenuare. Eu m-am vaccinat de sila bucuroasa din pricina serviciului pentru ca era "un trebuie" si din cauza faptului ca nu suportam sa fiu ingradita si sa nu pot pleca hai-hui! Apoi dupa 3 vaccinuri mai facuram si covrigul, nu stiu care dar nu forma usoara si asta ne-a cam pus capac. Noi am inceput cu consultatiile de gura mea si vedem ce putem face acum din start insa nu vreau sa stiu cate persoane chiar nu au habar ce s-a intamplat in corpul lor din cauza nenorocitului de virus.
Apropo myrk, ai fost sa-ti faci si tu o radiografie pulmonara? N-ar strica!
eledas
eledas
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 48 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Sam 28 Ian - 3:06

Uite că m-am luat și eu cu treaba și de-abia acum pot să scriu.

Nici nu mai știu ce scriam pe-aici- dar nici din urmă nu mai citesc. Recapitulez:

-la penultimul control, Dr Gherghel mi-a zis că accentuarea simptomelor nu sunt de la covid, ci de la anxietate.
-la Iași, Dr Grecu mi-a zis că accentuarea simptomelor sunt din cauza exacerbării focarelor ectopice, cauza nu se știe
-dr Culică susține că din moment ce crizele de tpsv nu se regăsesc pe holter, acestea nu există
-dr Chiorăscu suspectează dezechilibre hidroelectrolitice
-dr Necunoscut la UPU, după o criză de tpsv, îmi mărește doza de betablocant și atât.
-dr Dinesch Tg Mureș susține repetarea ablației (prima ablație mai puțin reușită)

După ce am analizat toate schemele de tratament, am ajuns la următoarele concluzii:

-propafenona și flecainida, în speță antiaritmice, îmi provoacă tulburări grave de ritm- le-am exclus din scheme
-deocamdată, cu doze relativ normale de bisoprolol (doar betablocant), simptomele s-au mai "stabilizat".

Dacă se spune că virusul afectează endoteliul vascular (n-am fost tare la chimie, și nici medicină n-am făcut, încât să înțeleg mecanismele, reacțiile chimice și modul de functionare almorganismului uman), trag o concluzie empirică, bazată și pe afirmațiile Dr Grecu, aceea că focarul meu ectopic generator de aritmii era situat în venele pulmonare- concluzia fiind că, având în vedere și cicatricea mea provocată de ablație, și o potențială afectare a endoteliului datorită virozei, cicatricea aia e posibil să fie ea însăși generatoare de aritmii, deci un mic focar, coroborat și cu alte focar(e) ectopic(e) nedescoperite la prima ablație.

Am exclus posibilitatea unei miocardite, deoarece în urma radiografiei pulmonare și ecografiei Doppler, plămânii erau ok, iar cordul normal și fracția de ejecție în limite normale.

La analize, electroliții erau în limite normale, K la limită, dar în urma suplimentării injectabile, n-am constatat ameliorări, așa încât aș exclude dechilibrele hidroelectrolitice ca și cauză a generării aritmiilor.

Mna, acum la nivel celular, cuantic Laughing , o explicație logică există, dar n-ar trebui să-mi bat eu capul cu astea, ci medicii cardiologi. Undeva exista o cauză, un dezechilibru (nu neapărat hidroelectrolitic Laughing ), un circuit anormal, sau toate cumulate. Când nu dai de capăt cauzei, cel mai simplu e să trimiți omul la psihiatru, că ăsta îți găsește ceva defect, cu siguranță. Laughing

După 30 de ani de umblat prin spitale, mi-am luat gândul că mă voi vindeca vreodată. Încă nu am pus un diagnostic stabil, nici un tratament eficace. Mi s-a făcut lehamite.

De mâncat mâncăm cât de cât natural, nu știu cât bio Laughing , dar încă mai găsim de cumpărat de la țărani.

Ieri am aflat că și soră-mea are probleme, că are o răceală care nu-i mai trece, și ea fiind vaccinată.

myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 48 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 48 din 53 Înapoi  1 ... 25 ... 47, 48, 49 ... 53  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum