GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Vot obligatoriu în România

+15
Pingu
Nigma
Anna
shadow
seaman65
Nana_Duval
drahyde
atat de simplu
daffy_
Mr Nobody
Demostene
habibi77
snow
Radu
pitulicea
19 participanți

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Vot obligatoriu în România Empty Vot obligatoriu în România

Mesaj  pitulicea Lun 1 Mar - 19:56

Invitat, duminica seara, la Realitatea TV, noul presedintele al PSD, Victor Ponta, a declarat ca sustine votul obligatoriu, lege care exista in foarte putine state europene, si ca si-ar dori ca cetatenii care nu fac minimul efort de a se prezenta la urne in zilele in care se organizeaza alegeri sa fie amendati.

Ce parere aveti despre una ca asta? Rolling Eyes


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mar 22 Mar - 18:08, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  Radu Lun 1 Mar - 19:59

Bine ar fi. Prea ii doare undeva pe unii de tara asta. Bine ca stiu comenta dupa alegeri ca de ce a iesit x sau y (ei nefiind la vot)
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Vot obligatoriu în România Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  snow Lun 1 Mar - 20:00

Un mare dobitoc politic, de liberul arbitru nu a auzit? O sa amendeze 40% din populatia cu drept de vot? Si daca nu platesc amenda 3 mil. de cetateni ce face, trimite portarelul?
snow
snow
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  Radu Lun 1 Mar - 20:09

Bine snow, dar la noi nu e vorba de liber arbitru, e vorba de lene. Daca s-ar putea, unii ar sta toata ziua la televizor sau prin baruri.


Ultima editare efectuata de catre Radu in Lun 1 Mar - 20:11, editata de 1 ori
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Vot obligatoriu în România Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  pitulicea Lun 1 Mar - 20:10

Pai unde-i democratia, daca ma obliga sa votez?
Eu pur si simplu nu vreau sa ma implic in viata politica si nu vreau sa iau nici un fel de decizie in acest sector.
Daca vor ca lumea sa mearga la vot, nu trebuie sa introduca obligativitatea. Ar trebui sa-i oblige pe cei care fac promisiuni (electorale) sa si le respecte. Atunci, DA....am avea un motiv sa votam. Pana atunci, e treaba mea cum imi petrec duminicile respective.
Am dreptul sa spun DA....am dreptul sa spun NU ....si am dreptul sa ma abtin! Eu asta fac Smile
Nu mi se pare normal sa mi se ia un drept si sa mi se aplice in schimb o amenda. 2 finger
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  pitulicea Lun 1 Mar - 20:13

Radu a scris:Bine snow, dar la noi nu e vorba de liber arbitru, e vorba de lene. Daca s-ar putea ar sta toata ziua la televizor sau prin baruri.
Fiecare sta unde vrea. Votul trebuie sa fie liber....ai dreptul la vot, garantat prin Constitutie..... sa fie in continuare un drept, nu o obligatie.
Si daca merge toata lumea, de "teama" amenzii si-si anuleaza buletinul de vot? Rezultatele nu vor fi aceleasi? Adica nu aceleasi procente de alegatori vor alege de fapt? Ce-i intereseaza de fapt? Prezenta la urne sau voturi valabile? Very Happy


Ultima editare efectuata de catre pitulicea_de_stepa in Lun 1 Mar - 20:14, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  habibi77 Lun 1 Mar - 20:14

Eu una ma duc la vot desi nu prea am pe cine alege. Ma duc sa anulez votul.....stiu ca sunt destule metode de fraudare, dar cel putin stiu ca am facut ceva...... Rolling Eyes
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  pitulicea Lun 1 Mar - 20:15

Eu nu ma duc.......Pur si simplu nu vreau!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  snow Lun 1 Mar - 20:15

Radu daca nu ma duc la vot, nu o fac pentru ca nu am motiv, nu din lene. Nu confunda indolenta cu neutralitatea. E diferenta ca de la mancare la mancarime.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  pitulicea Lun 1 Mar - 20:18

Laughing Laughing Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  habibi77 Lun 1 Mar - 20:19

Snow , de ce neutru? Tu nu traiesti in tara asta?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  Radu Lun 1 Mar - 20:20

E datoria civica a fiecarui cetatean sa mearga la vot. Nu simpatizezi nici un candidat, anuleaza buletinul, insa eu sunt sigur ca, multe persoane care nu voteaza din lenea de a se transporta la urna, ar vota daca ar fi acolo. Am vrut democratie. Am primit democratie. De ce nu ne folosim de ea? Va spun eu, prea multa libertate strica. Romanul trebuie impins de la spate, altfel nu face nimic. Bine, nu spun ca toti romanii sunt puturosi, dar majoritatea da. salut
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Vot obligatoriu în România Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  snow Lun 1 Mar - 20:24

Gresesti, dar daca continui ajungem la discutii politice si asta nu ma pasioneaza. Sant apolitic.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  pitulicea Lun 1 Mar - 20:30

Si eu sunt apolitica. Mi-am zis doar parerea, nu vreau sa ma lansez in polemici pe teme politice si nici sa-i apar sau sa-i invinuiesc pe altii.
Cred ca trebuie sa avem libertatea de a alege.....daca vrem sau nu sa ne exercitam un drept.
Nu poti face politica cu forta....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  Radu Lun 1 Mar - 20:31

Snow, stii cum e... la fotbal si politica toata lumea se pricepe Laughing . Unde gresesc? thinking

pitulicea_de_stepa a scris:Nu poti face politica cu forta....
Dar poti face ordine cu forta Razz
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Vot obligatoriu în România Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum