GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania?

+14
mielusica
seaman65
dominik
serpico
mrs nobody
mihaic3001
valeria
fotohobby
daffy_
atat de simplu
dragos
Radu
Mr Nobody
pitulicea
18 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania? Empty Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania?

Mesaj  pitulicea Joi 19 Aug - 20:59

Coalitia Organizatiilor Pacientilor cu Afectiuni Cronice acuza conducerea Romaniei din ultimii 20 de ani de starea actuala a sistemului sanitar si propune adoptarea unei legi a responsabilitatii care sa oblige orice persoana aleasa prin vot sau numita politic sa se trateze in sistemul romanesc.
Reprezentantii Coalitiei considera ca principalii vinovati pentru "situatia mizerabila in care a ajuns sistemul de sanatate" sunt cei care s-au aflat la conducerea tarii in ultimii 20 de ani.
Pentru a iesi din criza sistemului de sanatate, COPAC propune sa se decida, printr-o lege a responsabilitatii alesilor fata de Romania, ca orice persoana aleasa de popor prin vot pe o functie, de la presedinte pana la consilierul local de la o primarie, precum si cei numiti politic intr-o functie de conducere sa fie obligati sa-si trateze problemele de sanatate in sistemul sanitar din Romania, atat ei cat si familile lor.
"Daca incalca aceasta regula, sa isi piarda automat functia, daca merg sa se trateze in sistemele de sanatate ale altor tari, aceasta fapta sa fie considerata dauna adusa imaginii Romaniei si sa suporte consecintele".


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Joi 7 Mar - 21:27, editata de 2 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania? Empty Re: Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania?

Mesaj  pitulicea Joi 19 Aug - 21:07

Cred ca e o idee foarte buna, mai ales ca m-am gandit si eu la ea, ori de cate ori vreun ales de-al nostru pleca cu mare pompa si tam-tam sa se trateze in strainatate. Laughing
Nu mi se pare firesc ca noi, toti ceilalti, sa tragem ponoasele de pe urma unui management atat de deficitar in ce priveste sistemul de sanatate (si nu numai).
Pentru simplul fapt ca i-am votat, nu au mai mult drept la viata si la sanatate decat avem noi. Beneficiaza si asa, de multe alte prerogative si facilitati.
La urma urmei, e o vorba veche din popor: "cum iti asterni, asa vei dormi". Poate, de acum, vor fi mai atenti cum vor asterne patul, cu gandul ca intr-o buna zi, vor dormi si ei in el Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania? Empty Re: Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania?

Mesaj  Mr Nobody Vin 20 Aug - 8:29

Pai, legea ar putea fi extinsa: sa aiba salariul minim pe economie, sa nu beneficieze-sau daca da, sa-si plateasca benzina- de masina de serviciu etc
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania? Empty Re: Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania?

Mesaj  pitulicea Vin 20 Aug - 8:41

Da.... e o idee buna si asta cu benzina.
Dar cine crezi ca ar vota legea asta? Parlamentarii nici intr-un caz. Doar n-o sa-si taie singuri craca de sub picioare.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania? Empty Re: Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania?

Mesaj  Mr Nobody Vin 20 Aug - 8:42

Nu trebuie. Daca societatea civila ar exista cu adevarat si ar fi organizata, ar putea face asta. Initiativa legislativa poate avea si poporul direct, nu numai prin reprezentanti.
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania? Empty Re: Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania?

Mesaj  Radu Vin 20 Aug - 11:43

Asa o lege nu mi se pare constitutionala. Nu doar "cei alesi" pot sa se trateze in strainatate. Ar insemna sa li se ingradeasca libertatea. Exista alte masuri ce ar trebui adoptate pentru a ne scoate din criza. Din pacate orice am face, trebuie sa treaca cativa ani buni sa ne redresam Smile
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania? Empty Re: Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania?

Mesaj  pitulicea Vin 20 Aug - 11:51

E o libertate pentru care pot sa opteze. Vrei libertate, atunci nu intri in politica. Ai intrat in politica, esti alesul poporului, atunci sa traiesti in aceleasi conditii in care traieste poporul. Poporul...marea masa....nu-si permite sa se trateze in strainatate.
De ce? Cui crezi ca se datoreaza saracia in care traim? De ce am ajuns sa ni se taie 25% din salarii?
Si totusi, continuam sa platim bani grei pentru asigurarile de sanatate, care nu-ti asigura NIMIC.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania? Empty Re: Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania?

Mesaj  Radu Vin 20 Aug - 11:53

Din 2 motive am ajuns aici:

1. Am avut o conducere deficitara

2. Mai mult de jumatate din romani sunt puturosi, iar daca nu stiu de frica nu fac nimic.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania? Empty Re: Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania?

Mesaj  pitulicea Vin 20 Aug - 11:56

Conducere deficitara..... adica alesii nostri Smile
Ii mai pupam mult in fund pentru ceea ce fac, sau NU fac pentru noi?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania? Empty Re: Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania?

Mesaj  Radu Vin 20 Aug - 11:59

Se pupa singuri in fund unii poe altii. Cum ai spus si tu (daca nu ma insel) nu isi taie ei singuri craca de sub picioare. Din motivul asta putine lucruri putem face, iar acelelea nu ai cu cine. Smile
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania? Empty Re: Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania?

Mesaj  dragos Vin 20 Aug - 14:59

mai , in sanatate cat se poate se face , dar santem invatati sa ne bagam degetutele acolo unde muncim si sa complectam ..............
sant oameni care incearca sa faca din c...... bici si chiar pocnesc cu el,
Unui asfel de om trebuie sa ii multumesc eu ,ca stau si vorbesc cu voi azi !

dar revenind la subiect , ar trebui sa fie obligati sa se trateze alaturi de noi cei ca am facut prostia si i-am votat
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania? Empty Re: Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania?

Mesaj  pitulicea Mar 15 Mar - 21:43

dragos a scris: dar revenind la subiect, ar trebui sa fie obligati sa se trateze alaturi de noi cei ca am facut prostia si i-am votat
Hai ca deja suntem doi Wink Mai voteaza cineva pentru? Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania? Empty Re: Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania?

Mesaj  atat de simplu Mar 15 Mar - 21:47

Si eu sunt de acord.Daca ei nu au incredere intr-un sistem pe care l-au promovat, imi cer mie sa am? Laughing Sa vedem ca-si risca viata pentru ceva ce au votat dormind sau in lipsa...vorba vine. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania? Empty Re: Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania?

Mesaj  pitulicea Mar 15 Mar - 21:52

Laughing Laughing
Trebuie sa-i ajutam cumva sa deschida ochii in timp ce dorm si viseaza la fericirea si prosperitatea noastra Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania? Empty Re: Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania?

Mesaj  atat de simplu Mar 15 Mar - 21:57

Chiar daca ii deschid, sunt convinsa ca degeaba o fac. Very Happy Eu m-as lipsi de tot de ei. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania? Empty Re: Ati fi de acord cu o lege care obliga parlamentarii sa se trateze in Romania?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum