GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sa fii bolnav in Romania!

+30
dorina_s
Florin Popa
eledas
Indra
itina
Violoncella
Queensland
veronica_franco
tegeusa
Nicole
Irinna
Melodia
parwous
Nana_Duval
shadow
atat de simplu
oli
Tizona
mrs nobody
seaman65
Demostene
Eleonore
daffy_
HAUU_HAUU
Mr Nobody
kitty
Radu
snow
habibi77
pitulicea
34 participanți

Pagina 47 din 53 Înapoi  1 ... 25 ... 46, 47, 48 ... 53  Urmatorul

In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 47 Empty Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Lun 1 Mar - 20:24

Rezumarea primului mesaj :

Un oradean care a trait trei ani cu un bisturiu in corp da in judecata statul roman la Haga

Oradeanul Ionel Nistor, in varsta 54 de ani, a fost operat in anul 2004 pentru o infectie la coloana la o clinica din Cluj, insa dupa operatie a resimtit dureri in zona operata, iar abia dupa trei ani a descoperit cauza, lama unui bisturiu uitata de catre medici. Astfel, a fost nevoit sa aiba o a doua interventie, la Bucuresti, pentru a i se inlatura lama de bisturiu din corp, arata NewsIn.

Prin urmare, oradeanul a depus plangeri impotriva medicului care l-a operat in 2004, Florian Stefan, la Colegiul Medicilor Cluj si la Parchet, cerand despagubiri de 400.000 de euro, insa in instanta dosarul este inca pe rol. Colegiul Medicilor l-a absolvit pe chirurg de orice culpa. Acesta s-a disculpat explicand ca "fragmentul a fost descoperit la distanta de orice structura vitala sau nervoasa si local nu prezenta aspect inflamator".

Din cauza accidentului, oradeanul este nevoit sa poarte un corset de plastic pentru a-i ajuta coloana, nu este apt de munca si traieste dintr-o pensie de handicap. "In tara mea am fost tratat ca un animal, ultima solutie este sa-mi caut drepatea la Curtea Internationala de Justitie de la Haga", a declarat Ionel Nistor.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea_de_stepa in Mar 9 Mar - 20:31, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 47 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Vin 17 Dec - 10:13

Stiinta se bazeaza pe observatie, ratiune, experiment. Tot ce are repetabilitate si poate fi demonstrat matematic, se numeste stiinta. Cred. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 47 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Sam 18 Dec - 20:11

Uite aici stiinta si observatii Wink Observatii facute in urma autopsiilor. Ei, si astia mint? doar Arafat, Cercel si Jurma spun adevarul? Aaaaa si Gheorghita Laughing Laughing
https://www.facebook.com/un.om.33/videos/4643459019069690

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 47 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Lun 10 Ian - 21:54

Un filmulet interesant: Criminologul Alessandro Meluzzi confirmă vaccinarea falsă pentru elite  Laughing  Laughing

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 47 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Mar 11 Ian - 9:59

Tot despre vaccinuri. Foarte interesant ce spune omul acesta. Stiu ca voi nu-l credeti, dar eu il cred Smile

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 47 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  dorina_s Mar 11 Ian - 12:17

Mda, vaccinul acesta ne mananca o jumatate de viata, in doi ani au reusit sa ne dea peste cap . Cred cu tarie ca sanatatea trebuie sa primeze, iar actul medical sa fie lasat liber, daca esti bolnav te tratezi, daca nu macar sa incerci sa previ, ideea ca bolnav fiind te lovesti de anumite "practici neortodoxe", nedandu-le curs nu esti tratat cum ar trebui! Dezolant!
dorina_s
dorina_s
5
5


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 47 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Mier 9 Mar - 14:34

Am venit de la cardiolog. Dupa cateva salve de extrasistole si o scurta criza de tpsv in sala de asteptare, bineinteles ca monitorizat pe patul din cabinet, inima batea linistit. Doctorul mi-a marit doza de concor si mi-a spus sa merg la psihiatru, ca-s anxios si n-am nimic. A zis ca degeaba am facut ablatie si ca pot sa mai fac mii de ablatii degeaba, ca problema mea e psihica. Acum doctorii de la Iasi cum isi motiveaza interventia? scratch

A zis totusi ca am insuficienta tricuspidiana. De vreo doua zile am inceput sa simt ceva falfaieli la inima. Cam atat. Sunt sanatos. scratch
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 47 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Sam 2 Apr - 18:56

Fain filmul asta, despre vaccinul superb si sigur Laughing Laughing

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 47 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Dum 3 Apr - 11:52

Mda. Lumea moare de cancere, de boli cardiovasculare, paralizeaza, anchilozeaza, dar noi vorbim despre vaccin. Despre unul anume. Daca eram sanatosi la cap, nici nu-l bagam in seama. Dar probabil am fi fost sanctionati politic, la fel ca pe rusi. Laughing Totul e manipulare- daca se voia binele si sanatatea populatiei, se prezentau statistici cu mortii de carcalac si cu cei "proveniti" din cancere si celelalte boli. V-ati fi ingrozit. Manipulare si ipocrizie. Si veselie cu hora unirii de prin spitale. Laughing

Respingator si degradant. Putreziciune ambalata in hartie de ciocolata.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 47 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Dum 3 Apr - 17:08

Normal ca e manipulare. Si normal ca "teoria conspiratiei" merge inainte cu succes, pentru ca "noi" credeam ca e doar o teorie a conspiratiei. Totusi, daca urmarim ce s-a discutat la forumul economic de la Davos, o sa vedem ca ceea ce tot spun eu de doi ani de zile, nu e basm. Ceea ce e mai grav de-abia de-acuma vine. Dar cei care s-au lasat intepati, n-o sa inteleaga, asa cum n-au inteles nici atunci.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 47 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Mar 5 Apr - 23:49

Azi am fost la Iasi, la dr Grecu. Mi-a prescris din nou sotalol + flecainida- ceea la Bt dr Gherghel mi-a "interzis" ca fiind nerecomandat. Mi-a explicat- in ciuda eforturilor si a dificultatilor mele de exprimare, ma pierd cumva in amanunte si intru in "panica", de frica sa nu-l supar pe medic, si se intampla taman pe dos (am devenit si eu paranoic din pricina deselor mele vizite pe la medici si a faptului ca acestia sunt uneori sau mereu suprasolicitati)- mi-a explicat deci ca problema tahicardiei mele a fost una atipica- in momentul primei ablatii; localizarea focarului aberant fiind in atriul drept, nu in atriul stang, cum sunt de regula tpsv (cel putin eu asa am inteles). In urma sumarelor mele explicatii, mi-a zis ca e posibil sa fiu suspect de fibrilatie atriala, dar am nevoie musai de documentatie ekg (am povestit pe aici cauzele pentru care parca isi baga cineva coada ca sa nu mi se surprinda o criza de tahicardie pe ekg). In caz ca (mai) am un focar aberant in atriul stang, din cauza dificultatilor zonale, e nevoie de nu stiu ce echipa specializata interventionala din cauza riscurilor ridicate a interventiei in atriul stang (probabil e posibil sa faci complicatii, inclusiv stop cardiac). Deci remonitorizare holter sau smartwatch cu ekg (cica sunt de cumparat) si reprogramare. Din cauza ca sunt cazuri mai grave si acum preia pacienti din toata tara, nu numai din Moldova (ea fiind singurul medic electrofiziolog din/pe Moldova), se poate astepta si un an jumate pana la un studiu electrofiziologic (asta daca nu vrei sa-l platesti integral la cabinet, doar studiul). Si e posibil sa nu se obtina un rezultat pozitiv, din cauza problemelor specifice, particulare, ale pacientului (in speta eu, adica); (procedura implica doua interventii, studiul electrofiziologic + ablatia focarului generator de palpitatii).

Cumva, a zis ca nu se poate sa am atatea probleme si toti cardiologii din Bt sa nu-mi surprinda o criza de tpsv pe hartie. Ba uite ca se poate! Sau sunt (si) eu umpic paranoic! Laughing

Cica am si extrasistole ventriculare, nu doar atriale, cum scria pe biletul de iesire din spital din Bt. Ma rog, sunt putin desumflat. Nu stiu cum o sa fac daca nu reusesc sa schimb ceva nici cu medicatia, nici sa rezolv cumva cu ablatia. Nu mi-a zis dr Grecu de niciun control psihiatric. Doar ca amestec prea mult lucrurile. Nu prea are nici ea rabdare sa ma asculte (si nici eu nu prea mai stiu cum sa ma [mai] exprim).

Nici eledas (sa ma asculte). Laughing Asta nu inseamna ca nu sunt sincer.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 47 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  eledas Mier 6 Apr - 8:38

mirk, eu te ascult/citesc insa nu cred ca asta iti va folosi. Nasoala chestia cu cateterele puse pe invers! Tu cate catetere ai?
 Eu iti spusai candva de holter si verificare EKG de lunga durata dar mnah! Nu-s dr.
Smartwatch cu ekg are sotul meu (nu ca ar avea nevoie se supraveghere si pentru ca are figuri pe el) si pot spune ca totusi holterul ramane varianta cea mai sigura in situatia ta. O supraveghere cu holter de cel putin 48 de ore, altfel la 24 h este destul de ineficient. Acum ca ti-a schimbat tratamentul ar trebui sa-ti tii singur o ducumentatie stricta referitor la simptome. Stiu eu!? de ex sa scrii pe tel (sau un carnetel) cum si cand ai palpitatii, RR inainte de a te ridica din pat si de asememea dupa, la vre-o 2 h, ameteli....s.a.m.d. Practic sa iti notezi toate simptomele si circumstantele.
Oricum medicatia care ai primit-o necesita suptraveghere (poate chiar si retusare) si implica un nou control. Daca durata de asteptare este asa de lunga, suna acum si reprogrameaza-te din nou peste 5-6 luni de ex.
In rest, sincer habar n-am ce sa-ti spun, probabil vei avea nevoie de o noua interventie, de data asta una de rectificare corecta. Eu am avut pacienti cu 7 -8++ catetere. Sa auzim de bine!
eledas
eledas
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 47 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Mier 6 Apr - 18:31

Multumesc! Si ante holter si post am avut crize. Niciodata cu holterul montat. De aia am devenit un pic incredibil. Laughing Necredibil, adica, si trimis la psihiatru. Nici la prima ablatie n-am avut ekg in criza, totusi "diagnosticul meu" s-a confirmat prin studiu electrofiziologic. Dealtfel, daca n-as avea nimic, de ce m-as perinda pe la medici si cabinete si sa cheltui bani cu nemiluita? Doar daca as fi paranoic.

Am facut o singura ablatie. Mi s-a propus sa fac inca una imediat dupa prima- atunci ma ruga doctorita. Mi-a fost atat de frica incat am preferat sa merg pe medicatie- atunci avea efect foarte bun. Acum- ma rog eu pentru un tratament, desi sunt mult mai nasol dpdv medical.

Cand te referi la cateter, banuiesc ca spui ablatie. Practic n-am montat nimic la inima- cateterul (de fapt cateterele) se introduce pentru a abalata, a parli focarul, grupul de celule care se contracta anormal si provoaca tahicardiile, apoi se scoate din inima. Cateterele se introduc printr-o teaca prin vena femurala, in zona inghinala, pana ajung in inima.

Asa, ca o parere a mea- eu as zice ca e posibil ca cicatricea de la ablatie sa irite cumva spatiul intern al inimii intr-o zona sensibila electric- cicatricea se mareste in timp, pe masura ce se vindeca locul ablatat, "parlit" (practic, simptomele mele de acum se manifesta la fel ca atunci cand cateterul de ablatie ajunge in inima si "irita"- salve de extrasistole, eventual declanseaza tahicardii paroxistice doar prin simpla iritare a zonei respective, nu si prin semnal burst) + eventual refacerea "circuitelor" ablatate vechi sau eventual alte circuite defecte nedescoperite la prima ablatie. Am uitat s-o intreb pe doctorita de varianta asta- cumva poate as fi enervat-o, era si foarte obosita.

Citisem pe unele forumuri ca unii pacienti cu tahicardii, in ciuda documentatiei ekg, in momentul studiului, a fost imposibil sa li se provoace, induca, crizele. Deci sunt cazuri si cazuri (eu-s cazul invers). Tahicardiile astea sunt un domeniu vast si complex si foarte greu de vindecat. Unii spun ca s-au vindecat prin ablatie- eu n-am intalnit niciun caz. Din cele ce va povestesc eu, va dati seama ca mi-a trecut viata tot incercand sa-mi rezolv o problema de sanatate care imi afecteaza semnificativ calitatea vietii. Sunt atat de multi pacienti cu probleme cardiace, incat tahicardii zilnice nesustinute- adica de scurta durata- sunt tratate cu indiferenta de sistem.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 47 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Mier 6 Apr - 18:35

Poate-mi zici si mie, te rog, modelul ala de smartwatch. Si daca inregistreaza ekg pe telefon smart. Multumesc.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 47 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  eledas Joi 7 Apr - 8:27

mirk, stiu ce este o ablatie si cum/unde se introduc acele catetere de aceea te intrebam cate catetere ti-au fost introduse. Nu se introduc doar prin zona inghinala ci si pe jugulara sau subclavia. (la noi)
Partea proasta in sistemul sanitar (si aici nu numai in Ro) este ca atunci cand nu ai bani (multi) sau asigurari private nu prea esti bagat in seama 100%. Cand se agraveaza situatia este de foarte multe ori prea tarziu sau cu mult prea multe complicatii care de fapt s-ar fi putut evita intr-o state incipienta. 
Smart Watch cu si fara EKG gasesti in magazinele de electronice (cele mai mari banuiesc) sau online. Sunt de la diferite firme incepand cu Apple Watsch care costa vreo 400€, pana la no name care costa undeva incepand de la 50-70€. Al sotului este de la Huawei.
eledas
eledas
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 47 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Joi 7 Apr - 10:13

Da, se introduc si prin alte zone- mai rar (in functie de zona din inima cu probleme). Pai consultatiile le-am facut la privat- la diversi medici. Acum cat de multi bani poa' sa aiba un om normal in Romania? Oricum costurile ar fi inaccesibile pentru un om obisnuit, in caz de anumite interventii chirurgicale- CAS suporta multe decontari. De exemplu, interventia mea din 2009 a costat in jur de 25 000 lei (250 de milioane)- decontati de CAS. Iti dai seama ca la eventuale 2-3 ablatii, tre' sa-ti vinzi casa, masa si masina- basca de ai si mai multe boli, te lasi pagubas- n-ai cum sa platesti sumele astea de bani (doctorita mea imi reprosa, cumva, ca am salariul prea mic- a vazut pe adeverinta de salariat obligatorie la internare- si ca nivelul meu de contribuitie la CAS nu justifica ablatia mea "de lux"; nu stia insa ca am lucrat 12 ani in Telecomunicatii, cand ea isi facea studiile la Barcelona, iar eu aveam salariu cu mult peste medie Laughing ) . De aia toti alearga la stat si sunt supraaglomerate spitalele. La stat sunt si cei mai buni medici. Iar spagile pe care le dai la medici sunt oarecum decente, in limita bunului simt al omului obisnuit. Laughing Costurirle la privat sunt inaccesibile (daca ar privatiza sistemul de sanatate de la noi- cum s-a vrut, mai ales pe timpul "pandemiei", de ministrii sanatatii "progresisti"- atunci am incurca-o, medicina si tratamentele ar fi apanajele doar celor bogati). Deci nu asta e cauza "nebagarii in seama"- oricum "le dai" ceva la medici, iar acum au salariile foarte mari, chiar mai mari ca in Occident in unele cazuri (poate din cauza asta nici nu ii motiveaza sumele relativ mici date ca spaga- si cand spun asta ma refer la sume de 1500- 2500 de lei, cam astea sunt sumele care se invart pe la noi- sume mai mari, doar daca te operezi eu stiu pe creier sau cord deschis- oricum pentru omul obisnuit si "mica" spaga este un consistent efort financiar). Deja la sume mai mari, mergi si te operezi in privat- dar eu nu as recomanda, pentru ca in caz de complicatii ajungi tot la stat, ca la privat la noi nu stiu ce sa-ti faca (mi-a povestit cineva care lucreaza in domeniu).

Deci cauzele "nebagarii in seama" nu stiu care-ar fi. Poate ar fi mai multe- poate ar fi doar una: ca medic, nu iubesti pacientul si o faci doar pentru bani.

Pai gasesc eu de unde sa cumpar- voiam sa am reper un model de smartwatch, ca sa nu orbecai printre miliardele de modele. Laughing

myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 47 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 47 din 53 Înapoi  1 ... 25 ... 46, 47, 48 ... 53  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum