GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dulciuri si Prajituri

+30
itina
freda white
RALUCA
coco114
Helenne
no.body
Fantezia
mielusica
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
shadow
Melodia
Tizona
Nicole
mrs nobody
seaman65
princess
Eleonore
sonic
daffy_
batraiorul
oli
arriatna
atat de simplu
Radu
lynn
dragos
habibi77
snow
pitulicea
34 participanți

Pagina 30 din 34 Înapoi  1 ... 16 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34  Urmatorul

In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 30 Empty Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 21 Feb - 14:04

Rezumarea primului mesaj :

Am incercat ieri o rulada cu gem. Gasisem reteta intr-o revista, mi s-a parut simpla si m-am pus pe treaba. Reteta suna asa:

Rulada cu gem
3 oua,
3 linguri de zahar,
3 linguri de faina,
4-5 linguri de gem,
1 praf sare,
hartie de copt pentru tava

Se separa albusurile de galbenusuri. Se bat albusurile spuma tare cu sarea. Se adauga treptat zaharul si se bate in continuare pana acesta se dizolva. In spuma tare obtinuta se incorporeaza lingura cu lingura faina cernuta, amestecand de jos in sus, cu miscari lente, pentru ca aluatul sa nu se lase.
Se tapeteaza tava (dimensiunile tavii 20x30 cm). Se toarna compozitia in strat uniform, se introduce tava in cuptorul preincalzit si se coace timp de 10-12 min. la foc mijlociu.
Se rastoarna blatul pe un servet umed, se indeparteaza hartia de copt si se ruleaza impreuna cu servetul. Dupa 5 minute se deruleaza, se unge cu gem si se ruleaza din nou. Dupa ce s-a racit, se taie in felii groase de 3-4 cm.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Dulciuri si Prajituri - Pagina 30 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Lun 22 Sept - 10:06

Arata foarte bine, apetisanta de-a dreptul. As vrea sa-mi fac timp s-o incerc si eu. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 30 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Lun 22 Sept - 17:11

Laughing Laughing Laughing Laughing M-ati facut sa rad, amandoi. Nu sunteti normali si tocmai de-asta imi sunteti dragi big hug

Si daca tot veni vorba de oua... poate ouale mele au fost prea mici Very Happy Ouale pe care le-am folosit la prajitura... De-asta o fi parut faina prea multa. De obicei iau oua de marime M....ca alea-s la oferta Laughing
Doro, la tine pe farfurie arata perfect. Se vede din ochi ca-i buna. chow time
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 30 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Lun 22 Sept - 20:33

daaaa, bunuta, merge perfect la cafea Smile  nu stiu ce sa spun despre oua...cred ca mai degraba a fost din cauza ca nu ai pus ingredientele pe rad, mixand cate putin dupa fiecare adaugare, astfel ca la final ai o compozitie vascoasa care nu merge framantata cu mana pentru ca e prea moale , dar care atunci cand o cureti cu spatula de pe vas, curge incet, greu, dar curge totusi in tava de copt.
Hai ca am vorbit o gramada despre prajitura asta banala, inca putin si-o fac vedeta Laughing Daca ii pui si frisca alaturi, este deja de vita nobila. Razz
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 30 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Lun 15 Dec - 22:18

La cererea lui Pitu, si pt. cine mai doreste:

Placinta cu branza, frageda si delicioasa  Smile

pt. foi:
250 g unt 82-85% grasime
185 g zahar pudra + 1 pac. zahar vaniliat
un praf sare
2 oua
50 ml. lapte dulce
1 lingurita drojdie uscata
550 g faina

Umplutura
1 kg. branza dulce crema
300 g zahar
coaja rasa de la o lamaie
vanilie
4 oua
3 linguri gris
un praf sare
stafide cat va place

-pentru foi mixam bine untul cu zaharul, adaugam vanilia, sarea, ouale si laptele si omogenizam, apoi cernem faina + drojdia uscata si framantam un aluat elastic pe care il lasam sa se ''linisteasca'' cat facem umplutura.

-Mixam bine galbenusurile (doar) cu zaharul, sarea, vanilia si coaja de lamaie, adaugam branza de vaci si amestecam iar.

-Separat mixam albusurile spuma, ca pt. bezea. Adaugam amestecul de branza si NU ne mai atingem de mixer, omogenizand totul cu spatula pt. prajituri ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] de sus in jos, cum ar veni prin invaluire Razz  Adaugam grisul si satfidele, amestecand
in acelasi fel.

-Impartim coca in doua, presaram faina pe planseta si intindem o foaie, apoi o luam pe sucitor si o intindem  in tava bine unsa cu unt si presarata cu faina. Eu pun hartie de copt pe care o ung cu ulei. Intepati-o cu furculita din loc in loc.

-Adaugam umplutura si o intindem egal, apoi cea de-a doua foaie. Intepati-o si tusti in cuptor pt. cca 35-40 min.
Pofta buna!  Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 30 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Lun 22 Dec - 21:49

250 g unt 82-85% grasime
Daca nu folosesc unt asa gras nu iese prajitura? Rolling Eyes

1 kg. branza dulce crema
Este si la noi asa ceva? scratch
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 30 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Lun 22 Dec - 22:22

Cozonac

Aluatul:
1 kg faina
2 cubulete drojdie proaspata
500 ml lapte gras
200 grame unt
250 grame zahar tos
5 + 1 galbenusuri (albusurile se pot congela si folosi la alte prajituri)
o lingurita sare
esente
coaja de lamaie
3 plicuri zahar vanilinat
nuca macinata, rahat, cacao sau mac

In bucatarie trebuie sa fie f. cald.
-Se cerne faina chiar si de doua ori. Intr-o craticioara incalzim laptele cu zaharul si esentele si lasam la racit.
-Facem maiaua din drojdia topita cu o lingurita de zahar , 2 linguri de faina si 2-3 linguri lapte putin caldut, in nici un caz fierbinte. Lasam la crescut si cand si-a dublat volumul il punem in mijlocul movilei de faina.
-Adaugam laptelesi 5 galbenusuri frecate. Apoi distractie: framantati cu nadejde 30 minute, inmuindu-va din cand in cand mainile in untul topit dar deja rece. Sa nu il turnatzi tot odata in aluat.
-Ganditi-va la cineva care v-a suparat si palmuiti aluatul, luati-l la pumni, dati in el fara mila o jumatate de ora Laughing
-Apoi lasati-l sa creasca cam 45 minute.
-Impartiti-l in patru, si intindeti fiecare guguloi pe planseta (masa...daca nu aveti planseta) unsa cu ulei.
-Umpleti cu rahat, sau nuca amestecata cu zahar, cacao si putin lapte cat sa iasa o pasta consistenta.
-Faceti 4 rulouri si impletiti-le cate doua, apoi asezati-le in tava in care ati pus hartie de copt unsa bine cu ulei.
-Ungem cu galbenus de ou subtiat cu 1-2 linguri lapte si presaram zahar., apoi lasam iar la crescut pana isi dubleaza volumul.
-Bagam la cuptor la 190°C in primele 15 min, apoi reduceti la 180°C si lasati inca 25-30 min, pana sunt bine rumeniti.

Sugestii:
Aluatul de cozonac e foarte delicat si sensibil. In bucatarie trebuie sa fie foarte cald si sa nu fie deloc curent. Ingredientele trebuie sa fie la temperatura camerei (in afara de lapte). Vasul de la mixer trebuie sa fie cald (clatiti-l cu apa fierbinte si apoi stergeti-l). Nu opariti drojdia! Lichidele trebuie sa fie calde, dar nu fierbinti. Nu puneti prea multa faina; adaugati cate putina si framantati bine de fiecare data. Aluatul trebuie sa fie un pic lipicios la pipait, dar sa nu se lipeasca de vas, si elastic, cu consistenta asemanatoare cu lobul urechii. Framantati fara mila. Nu umblati la usa de la cuptor in primele 20 de minute de coacere.



Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 30 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  itina Lun 22 Dec - 22:24

Multumim, Doro! Smile
itina
itina
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 30 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Lun 22 Dec - 22:26

Pitu, untul cu 82% grasime, este untul normal, dar mai exista si unt light, cu continut mai scazut de grasime fie ca este amestecat cu iaurt sau mai stiu eu ce. Cred ca este ideal sa il folosesti pe cel normal. Branza dulce din aceea cremoasa sigur ca este, sa nu fie din aia zgrunturoasa si mai tare, care este si ceva mai uscata. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 30 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Lun 22 Dec - 22:28

Cu drag , Itina Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 30 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Lun 22 Dec - 22:36

Am mers la frigider sa ma uit ce unt am cumparat Laughing Al meu e cu 65% grasime. Sincera sa fiu, m-am uitat la ambalajul albastru stralucitor si ca e la oferta si nu m-am uitat cata grasime are Laughing

O sa ma uit si dupa branza de care spui tu confused
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 30 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Lun 22 Dec - 22:38

Am uitat ceva, deh...batranetea... Smile Pentru umplutura, nucile macinate se pot amesteca cu ceva albus batut bine, cacao si zahar si se mixeaza pana aveti o pasta. Este destula bataie de cap la cozonaci (coconaci, dupa cum spune B), dar merita. Smile
Este cumva light, Pitu? Adica scrie pe el ca are procent scazut de grasime? Asa ar fi normal.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 30 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Lun 22 Dec - 22:41

Nu stiu, doro si mi-e lene sa ma mai duc o data pana la frigider Laughing Nu cred ca scrie. Asa e el....stors de vlaga Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 30 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Lun 22 Dec - 22:42

Laughing Laughing fara vlaga nu e bun Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 30 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Lun 22 Dec - 22:43

Saru-mana Doro, mi-a placut cum ai scris in reteta, deci reusita cozonacului depinde de cat de tare te supara cineva. Trebuie sa fac vreo prostie maine.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 30 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Lun 22 Dec - 22:50

Cred ca da, ca daca esti cu capul in nori de fericire si doar il mangai, nu cred ca o sa reusesti ceva Laughing  Varianta a doua ar fi mixerul pentru aluaturi, dar nu stiu de ce nu m-am incumetat pana acum sa-l folosesc , am aplicat mereu metoda clasica. confused
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 30 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 30 din 34 Înapoi  1 ... 16 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum