GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dulciuri si Prajituri

+30
itina
freda white
RALUCA
coco114
Helenne
no.body
Fantezia
mielusica
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
shadow
Melodia
Tizona
Nicole
mrs nobody
seaman65
princess
Eleonore
sonic
daffy_
batraiorul
oli
arriatna
atat de simplu
Radu
lynn
dragos
habibi77
snow
pitulicea
34 participanți

Pagina 32 din 34 Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33, 34  Urmatorul

In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 32 Empty Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 21 Feb - 14:04

Rezumarea primului mesaj :

Am incercat ieri o rulada cu gem. Gasisem reteta intr-o revista, mi s-a parut simpla si m-am pus pe treaba. Reteta suna asa:

Rulada cu gem
3 oua,
3 linguri de zahar,
3 linguri de faina,
4-5 linguri de gem,
1 praf sare,
hartie de copt pentru tava

Se separa albusurile de galbenusuri. Se bat albusurile spuma tare cu sarea. Se adauga treptat zaharul si se bate in continuare pana acesta se dizolva. In spuma tare obtinuta se incorporeaza lingura cu lingura faina cernuta, amestecand de jos in sus, cu miscari lente, pentru ca aluatul sa nu se lase.
Se tapeteaza tava (dimensiunile tavii 20x30 cm). Se toarna compozitia in strat uniform, se introduce tava in cuptorul preincalzit si se coace timp de 10-12 min. la foc mijlociu.
Se rastoarna blatul pe un servet umed, se indeparteaza hartia de copt si se ruleaza impreuna cu servetul. Dupa 5 minute se deruleaza, se unge cu gem si se ruleaza din nou. Dupa ce s-a racit, se taie in felii groase de 3-4 cm.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Dulciuri si Prajituri - Pagina 32 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  VictorMilitaru Vin 9 Ian - 15:51


10 oua nu e mult ...daca e dulce nu poti sa mananci f multa ... linistit sunt 10-12 portii bunicele
VictorMilitaru
VictorMilitaru
2
2


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 32 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  itina Vin 9 Ian - 17:37

Suna tentant! Smile Si foarte dulce! Razz
itina
itina
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 32 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  VictorMilitaru Vin 9 Ian - 17:45



Sa vezi intalnirea directa ...merita. E mai decat un tort Love
VictorMilitaru
VictorMilitaru
2
2


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 32 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  itina Vin 9 Ian - 17:57

Te referi la intalnirea papilelor mele gustative cu dulceata prajiturii? Nici nu ma indoiesc de asta. Laughing
itina
itina
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 32 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  VictorMilitaru Vin 9 Ian - 18:03


Exact, stii si tu ca in viata avem revelatii de tot felul.
Eu sunt cu duciurile si asta chiar e ceva deosebit.
VictorMilitaru
VictorMilitaru
2
2


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 32 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Vin 9 Ian - 20:46

Si eu sunt cu dulciurile, si rau imi pare Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 32 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 18 Ian - 15:00

Azi am facut KURTOSKALACSOT ... sau Cozonac secuiesc
Bunica mea facea adesea in copilaria mea si mi-a insuflat dorinta acesta, de a-i face EU cu manuta mea. Smile

Daca doresc sa mai incerce si altii, va dau reteta Smile
Aveti nevoie de o scula ca cea din imagine. Eu am cumparat-o de la un targ mestesugaresc.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

- 500 g faina
- 50 g zahar
- un galbenus de ou
- 20 g drojdie
- sare

Mod de preparare
Din ingrediente, cu putin lapte, se framanta un aluat care se lasa la dospit o jumatate de ora.
Se intinde, apoi se taie fasii.
Se umple tavita cu ulei si se pune pe foc, sa se incinga.
Se ung betele cu ulei si se infasoara fasiile de aluat in jurul lor. Se coc in uleiul incins, apoi se presara cu zahar si nuca macinata.

E destul de simplu, dar e destul de mult de lucru la ele Smile

Iata si rezultatul final Smile


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 32 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Dum 18 Ian - 15:45

arata tocmai bune de infulecat, adica apetisante Shocked Eu n-am scule din alea, altfel as fi incercat si eu Sad Bravo Pitu, m-as invita la tine la kurtos! ok
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 32 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 18 Ian - 18:24

Laughing Laughing Te-as invita si eu, daca ai fi mai aproape.
Poate gasesti o scula de-asta cand vii in Ro. Daca nu, cand mai e un targ, iti iau eu si ti-o trimit prin posta. confused
Scula are 4 bete... pana 2 se prajesc, le pregatesti pe celelalte doua. Trebuie sa lucrezi ca pe banda... si nu-i tocmai usor, pentru ca betele sunt fierbinti dupa o tura de prajeala si te cam arzi la degete pana infasori aluatul pentru urmatoarea tura Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 32 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Dum 18 Ian - 19:30

asta da provocare Laughing am sa ma uit si la magazinul mixt din Aachen, unde sunt produse rusesti, sarbesti, romanesti...poate gasesc acolo betele, chiar mi-ar placea sa incerc. Banuiesc ca si gustul este pe masura aspectului, nu? Imi cam lasa gura apa Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 32 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 18 Ian - 20:00

Pai n-ai cumparat niciodata kurtos? Nu stii ce gust are? Smile
Mie mi se pare ca zaharul a fost cam putin. As fi vrut ceva mai dulce aluatul. Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 32 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Dum 18 Ian - 20:14

Cum sa nu, am mancat kurtos si-mi place f mult, te intrebam daca al tau a iesit la fel de gustos, pe cat de bine arata Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 32 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 18 Ian - 21:59

Dupa cum spuneam, n-a fost suficient de dulce Laughing Data viitoare pun mai mult zahar. Twisted Evil Si n-o sa-mi fie lene sa prajesc nuca si s-o macin Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 32 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Mier 28 Ian - 21:54

Azi am avut pofta de ceva dulce, facut in casa si anume o prajitura cu mere. Mi s-a lungit fata cand am vazut ca nu am nici un ou, am uitat sa cumpar si gata, gata sa raman cu pofta-n cui Rolling Eyes Mi-am amintit insa ca aveam pe undeva o reteta care se potrivea situatiei, si dupa ce am cautat-o 20 min, am purces la cea mai economica prajitura pe care am facut-o vreodata Laughing si zau ca a iesit o bunatate Smile

Prajitura cu mere, fara ou...si cu doar 2 mere maricele ca atat mai aveam Laughing

Blatul:
250 g faina
1 lingurita praf de copt
75 g zahar
1 pac. zahar vanilat
2 linguri apa rece
150 g margarina
3 mere

''Capacul''
150g zahar
150 g faina
100 g margarina
scortisoara

Pentru blat, framantati totul bine cu mana, veti obtine rapid un aluat dens, si usor lipicios. Intr-o forma rotunda cu diametrul 26 cm, sau o tava potrivita, bine unse cu margarina, intindeti aluatul presandu-l uniform cu podul palmei si ridicandu-l cca 2 cm pe marginea formei. Este destul de moale sa nu puna probleme la intinderea prin presare.
Curatati merele de coaja, scoateti samburii, si taiati-le cublete mici, cam cat o maslina mai mica. Puneti-le peste aluat. Daca vreti puteti amesteca stafide si nuci in merele taiate.

Pentru top, frecati cu mixerul margarina si zaharul, adaugati faina si scortisoara si mixati inca putin. Veti obtine un aluat sub forma de bobite...cam ca bobitele de ness, nu stiu cum sa explic, si lasati-l asa, nu framantati cu mana. Presarati peste tot peste mere ''granulele'' respective si dati la cuptor pentru 45 min, la 180 grade.

Chiar daca nu arata spectaculos, este ff buna, un desert usor si rapid care merge de minune la cafea, sau ceai, sau de ce nu...la o cupa de sampanie Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 32 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Sam 31 Ian - 16:02

Pare foarte usoara, Doro, s-ar putea s-o incerc daca ma da jos cineva din pat. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 32 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 32 din 34 Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33, 34  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum