GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dulciuri si Prajituri

+30
itina
freda white
RALUCA
coco114
Helenne
no.body
Fantezia
mielusica
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
shadow
Melodia
Tizona
Nicole
mrs nobody
seaman65
princess
Eleonore
sonic
daffy_
batraiorul
oli
arriatna
atat de simplu
Radu
lynn
dragos
habibi77
snow
pitulicea
34 participanți

Pagina 34 din 34 Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34

In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 34 Empty Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 21 Feb - 14:04

Rezumarea primului mesaj :

Am incercat ieri o rulada cu gem. Gasisem reteta intr-o revista, mi s-a parut simpla si m-am pus pe treaba. Reteta suna asa:

Rulada cu gem
3 oua,
3 linguri de zahar,
3 linguri de faina,
4-5 linguri de gem,
1 praf sare,
hartie de copt pentru tava

Se separa albusurile de galbenusuri. Se bat albusurile spuma tare cu sarea. Se adauga treptat zaharul si se bate in continuare pana acesta se dizolva. In spuma tare obtinuta se incorporeaza lingura cu lingura faina cernuta, amestecand de jos in sus, cu miscari lente, pentru ca aluatul sa nu se lase.
Se tapeteaza tava (dimensiunile tavii 20x30 cm). Se toarna compozitia in strat uniform, se introduce tava in cuptorul preincalzit si se coace timp de 10-12 min. la foc mijlociu.
Se rastoarna blatul pe un servet umed, se indeparteaza hartia de copt si se ruleaza impreuna cu servetul. Dupa 5 minute se deruleaza, se unge cu gem si se ruleaza din nou. Dupa ce s-a racit, se taie in felii groase de 3-4 cm.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Dulciuri si Prajituri - Pagina 34 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Lun 1 Feb - 10:41

Amidon de porumb? Laughing Ai trisat. Asta nu era pe lista de alimente permise.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 34 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  RALUCA Lun 1 Feb - 10:58

Este pe lista celor tolerate, deci nu am trisat deloc
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 34 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 3 Sept - 12:11

Dupa cum stiti, ca doar nu ma cunoasteti de azi, eu sunt o lenesa si o comoda Laughing Laughing  Drept urmare, cand vreau sa gatesc, ma opresc la retete simple.
O astfel de reteta folosesc atunci cand vreau sa fac prajitura cu fructe. Am incercat-o intai cu mere, pentru ca asa era reteta, dar apoi am facut-o cu visine, iar acum cu piersici si efectul e acelasi Smile
Cea cu piersici inca n-am gustat-o (e in cuptor), dar sunt sanse mari sa nu va mint Laughing
O fac in tava rotunda si iese ca o tarta. Daca iese bine, cand e gata, ii fac si o poza. Daca nu iese, ma bazez pe imaginatia voastra Razz


Prajitura Cu Mere

Ingrediente
   faina alba - 150 g
   zahar - 200 g
   oua - 3
   mere - 4
   unt - 10 g
   pesmet - 20 g
   praf de copt -1 plic

Mod de preparare:
Vom spala merele bine si vom pregati toate ingredientele. Vom alege o forma , o ungem bine cu unt si presaram din pesmet atat pe pereti cat si pe fundul tavii. Vom curata merele si le vom taia in bucatele mici sau medii dupa preferinte – mie imi plac medii. Apoi vom aseza bucatile de mere in tava presarata bine cu pesmet. Punem ouale intr-un vas impreuna cu zaharul si le batem bine cu un mixer sau tel pana cand se formeaza spuma. Vom lua acum un plic de praf de copt si un pahar cu faina si vom adauga peste oul batut. Amestecam bine. Acum vom pune peste mere aluatul din ou cu faina pana le acoperim sau puteti lasa merele putin la vedere. Bagam tava la cuptor la temperatura medie si lasam pana se rumeneste bine. Durata tinerii la cuptor va fi de 18-20 de minute la 180 de grade C. Dupa racire taiem cu un cutit toata prajitura si o vom scoate cu paleta pe un platou. Pentru un plus de gust se poate pune deasupra zahar vanilinat.
Se serveste rece.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 34 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 3 Sept - 12:42

Ca si imagine nu-i din cale-afara de apetisanta, dar de buna e buna Twisted Evil  De cate ori o fac, o dam repede gata. In doua ore, maxim trei, farfuria e la spalat Very Happy
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 34 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  atat de simplu Dum 3 Sept - 19:25

A iesit faina. Smile In ultima perioada eu imi fac chiar tarta, cu foaie intinsa si subtire. Si multe fructe. Da-mi plac mult si astea cu baza de pandispan, mananc mai mult din ele. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 34 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 3 Sept - 19:30

Eu nu mananc mult din ele Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 34 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Mell Sam 18 Feb - 15:46

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Placinta cu branza...un pic crocanta...dar am dat focul putin cam mare spre sfarsit scratch
Nu pun reteta...nu e ceva complicat.
Garantez in schimb gustul Razz
Mell
Mell
3
3


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 34 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Mell Sam 18 Feb - 15:51

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Linzer cu gem de piersici si fursecuri cu rahat.
Reteta de la fursecurile 3:2:1...simpla.
Eu dublez cantitatile si pun jumatate unt ...cel mai gras si jumatate untura.
Mell
Mell
3
3


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 34 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Sam 18 Feb - 15:55

Arata senzational, toate love Clar, m-ai convins! Esti o bucatareasa de exceptie ok
Ba sa stii ca asteptam si niste retete. Retete testate. Eu oricum gatesc doar dupa retete luate de pe net, pentru ca nu stiu gati altfel Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 34 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  zaraza26 Mier 13 Dec - 12:57

Acuma știu de ce nu am mai făcut fursecuri din astea, keksuri... Aluatul o fi el fraged, nimic de zis, dar nu e așa cum era la soacră-mea. Cu siguranță ea punea untură, că aveam din belșug pe atunci. Acum aș lua din comerț, nu știu dacă e ok pentru prăjituri.
Rețeta ei din caiet arată așa:

Keksuri

4 pahare de făină, 1 pahar untură, 1 pahar zahăr, vanilie sau coajă de lămâie, , 3 gălbenușuri și un ou întreg, puțin bicarbonat și smântână după nevoie.

Cele mai multe rețete de acolo nu au decât lista de ingrediente, iar restul au procedeul scris în rezumat.
Asta cu smântână după nevoie m-a terminat. Nu am nevoie și gata! Laughing
În concluzie poate aveți o rețetă pentru așa ceva sau îmi dați niște idei, dacă untura înlocuiește untul 1:1 și dacă e ok untura din comerț.

În altă ordine de idei, soacră-mea a crezut că va trăi cât lumea, că avea grupa de sânge 01 și nu știu de unde i-a intrat în cap de când era mai tânără, că trăiește mult datorită acestei grupe. Am câteva rețete de la ea, printre care tortul pe care îl făcea totdeauna, pentru că i-am dat rețeta și mamei mele. Mai am rețeta unei prăjituri cu brânză de vaci, pentru că era rețeta de la sora dumneaei și am luat-o odată când am fost în vizită. Îi plăcea soțului. În rest m-am descurcat cu cartea de bucate sau dacă făcusem eu rețeta suficient de des ca să o știu bla-bla-bla. Când a fost soacra bolnavă la pat trei săptămâni, vă dați seama că nu puteam să mă duc să îmi notez vreo rețetă. Era ca și cum i-aș fi zis că moare mâine-poimâine și să-mi spună tot ce știe. Neutral

Ah, îmi aduc aminte că a lăsat directive pentru toamna respectivă, că ea a murit la sfârșitul lui octombrie. Scrisese rețeta de mici, de zacuscă și cantitățile de legume și mere pe care trebuie să le cumpărăm pentru iarnă. Aia de mici poate o scrisese cu altă ocazie, totuși.
zaraza26
zaraza26
4
4


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 34 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 34 din 34 Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum