GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dulciuri si Prajituri

+30
itina
freda white
RALUCA
coco114
Helenne
no.body
Fantezia
mielusica
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
shadow
Melodia
Tizona
Nicole
mrs nobody
seaman65
princess
Eleonore
sonic
daffy_
batraiorul
oli
arriatna
atat de simplu
Radu
lynn
dragos
habibi77
snow
pitulicea
34 participanți

Pagina 29 din 34 Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 34  Urmatorul

In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 29 Empty Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 21 Feb - 14:04

Rezumarea primului mesaj :

Am incercat ieri o rulada cu gem. Gasisem reteta intr-o revista, mi s-a parut simpla si m-am pus pe treaba. Reteta suna asa:

Rulada cu gem
3 oua,
3 linguri de zahar,
3 linguri de faina,
4-5 linguri de gem,
1 praf sare,
hartie de copt pentru tava

Se separa albusurile de galbenusuri. Se bat albusurile spuma tare cu sarea. Se adauga treptat zaharul si se bate in continuare pana acesta se dizolva. In spuma tare obtinuta se incorporeaza lingura cu lingura faina cernuta, amestecand de jos in sus, cu miscari lente, pentru ca aluatul sa nu se lase.
Se tapeteaza tava (dimensiunile tavii 20x30 cm). Se toarna compozitia in strat uniform, se introduce tava in cuptorul preincalzit si se coace timp de 10-12 min. la foc mijlociu.
Se rastoarna blatul pe un servet umed, se indeparteaza hartia de copt si se ruleaza impreuna cu servetul. Dupa 5 minute se deruleaza, se unge cu gem si se ruleaza din nou. Dupa ce s-a racit, se taie in felii groase de 3-4 cm.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Dulciuri si Prajituri - Pagina 29 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Mier 6 Aug - 22:51

iar eu nu mai am nervi sa iti mai spun ca nu e nici faina prea multa, desi asa pare, nici zahar prea putin. Poti scadea cel mult 50-100 g la cantitatea dubla, dar in nici un caz mai mult. Am spus deja ca am facut-o adesea si iese f. buna, ca altfel nu eram nebuna s-o pun pe forum si sa ma fac de ras. Nu am pus niciodata retete neverificate. Da-o naiba de prajitura, nici ca mai postez ceva aici.  it wasn\'t me 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 29 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Mier 6 Aug - 22:55

Laughing Laughing Laughing  Ba sa mai postezi. Eu oricum incerc tot felul... Unele imi ies, altele nu.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 29 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  myrk Mier 6 Aug - 23:34

Poate ati folosit faina de porumb!  confused Pitu, fainoshag ai pus?  scratch 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 29 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Joi 7 Aug - 10:11

Laughing Laughing Am folosit faina de grau superioara 000, Baneasa.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 29 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  myrk Joi 7 Aug - 10:40

Pai de-aia nu ti-a iesit prajitura!  confused Nu mai folositi si voi chestii de astea superioare! Respectati reteta!  confused (Sa vezi cum imi sare Doro in cap: ca un curcan!  confused ) Daca stiai ca nu tre' sa pui atata amar de faina, de ce ai pus?  confused Totusi, am dedus din calcule ca densitatea ro=m/V e mai mare la faina 000 decat la 415, are masa moleculara mai mare si volumul particulei de faina mai mic. Rezulta ca trebuie mai multe oua (3,75, de gaini porumbace, nu albe) si mai mult H2O.  confused 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 29 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Joi 7 Aug - 10:45

Laughing  myrk, nu mai fa' misto de noi  gun 
Pune mana si fa' tu prajitura asta si te astept apoi cu comentarii Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 29 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  myrk Joi 7 Aug - 11:05

Cu 400 de grame de faina sau cu 600?  scratch Uite, dincolo de mistouri, conteaza si faina. (As face mai degraba o baclava, n-am facut demult). Dar proportiile astea in bucatarie sunt relative (dar importante), uite, de exemplu, am facut ciocolata de casa. Am incercat nu stiu cate retete pana am ajuns la o formula proprie, pe care am uitat-o, desigur (n-am scris-o cand era calda! confused ). Adica daca pui prea mult unt sau prea putin (e foarte important), iti iese ciocolata prea moale sau prea tare- ei bine, dupa reteta nu mi-a iesit niciodata cum trebuie! Asadar, trebuie depusa putina munca pana ajungi la o formula buna, cu ingredientele proprii!  confused 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 29 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  RALUCA Joi 7 Aug - 11:07

Explicatia data de mirk m-a facut sa rad cu lacrimi  Laughing Laughing 

Foarte tare !!!!

Eu stiam ca ciocolata de casa iese daca fierbi destul zaharul cu apa respectiv trebuie sa arate ca un sirop mai grosut dar nici prea grosut ca nu o mai poti scoate din oala. . Nu cred ca are vreo legatura untul pe care il pui
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 29 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  myrk Joi 7 Aug - 11:23

Acuma ce sa zic? Eu am variat cantitatea de unt (parca merge si margarina) pana a iesit mai moale sau mai tare (ciocolata, adica, la final)! Da' parca poti sa stii? Tre' sa reiau calculele si sa aplic formulele mai bine!  scratch

Din oala o scoti si o poti scoate, dar trebuie turnata in tavite de aluminiu. Din tavite nu o mai poti scoate daca e prea tare (ciocolata)! confused
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 29 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Joi 7 Aug - 11:52

Untul chiar poate fi o "problema", pentru ca este unt mai gras si mai putin gras...unt cu mai multa apa si unt mai bine "stors"... Very Happy

Acuma mi-ati facut pofta cu ciocolata de casa  Neutral 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 29 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  myrk Joi 7 Aug - 21:59

Pune manuta si fa! Primul pas e sa-ti procuri 600 de grame de lapte praf!  confused 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 29 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Dum 21 Sept - 22:27

Pfuuiii, nu va luati dupa astia doi ca habar nu au ce spun Laughing , amandoi au batut campii facand misto, bine macar ca s-au distrat! Dincolo de prostiile spuse de Myrk, prajitura iese perfect cu cele 600 gr care voua vi se par o enormitate, se vede ca prajituriti din joi in Paste Twisted Evil
Poate ca nu am scris ca intai se freaca zaharul si ouale crema,  apoi se adauga si restul ingredientelor, pe rand, ultima fiind faina, dar am crezut ca se stie, era la mintea cocosului.
Si da , Myrk, ma pot infoia ca un curcan daca-i de infoiat, la batut campii insa ma intreci de departe. Very Happy
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 29 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  myrk Lun 22 Sept - 0:36

Daca n-ai scris intai ce se freaca... sau ce se freaca intai... iaca nu s-o umflat prajitura! confused Normal ca te intrec la batut campiile... doar sunt cocos! Razz Si-acu' ce facem? Ii recomandam lui Pitu sa le mai frece o data? scratch Pe oua!.. confused
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 29 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Lun 22 Sept - 0:48

Da' nu vrei sa le freci tu? ...cu zahar...si mixerul Very Happy . Apoi fa ce am scris acolo si iti garantez ca o sa ai un desert care te va multumi destul incat sa iti doresti sa il mai faci iar...si iar... Uite si o poza, sau doua...poate ca te va inspira, am refacut prajitura chiar ieri, cred ca asta m-a si facut sa ma gandesc iar la forum si sa ma intorc sa va mai bat un pic la cap Laughing

Aici e abia scoasa din cuptor, aburinda

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

...si gata de papat:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 29 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  myrk Lun 22 Sept - 8:57

Bine, dulceata! Razz Dar io n-am zahar! confused scratch
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 29 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 29 din 34 Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 34  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum