GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ATEU versus CREDINCIOS

+24
Ravian
East17
astral
ssdd
itina
seaman65
myrk
alexmarius76
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
TISENIE
wind30s
JeSsYkA
Nicole
habibi77
mrs nobody
daffy_
atat de simplu
Nana_Duval
shadow
Melodia
Tizona
tegeusa
snow
28 participanți

Pagina 18 din 29 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 23 ... 29  Urmatorul

In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 18 Empty ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 7:43

Rezumarea primului mesaj :

Pentru a nu derapa in teorii pasionale, propun sa incercam sa vorbim aici pe 2 canale clare, distincte si care pot (?) pune mai bine in lumina parerile fiecaruia, pro sau contra.
Ma refer la cele 2 teorii de baza, Teoria Creationista si Teoria Evolutionista.
Din cate stiu, ultima are baze stiintifice, studii, cercetari, dovezi. Unele inca nefinalizate, adevarat, tocmai pentru faptul ca se doresc dovezi solide in sprijinul afirmatiilor facute.
Am auzit cateva pareri care afirmau ca Teoria evolutionista este o teorie nascuta inaintea dovezilor.
Oare nu asa este corect? Nu asa trebuie sa evolueze stiinta? Prima oara observi fenomenul apoi lansezi cateva ipoteze pe care le argumentezi mai tarziu cu dovezi pe baza observatiilor facute. Si cand spun dovezi, ma refer la date stricte, matematice, stiintifice, palpabile.
snow
snow
6
6


Sus In jos


ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 18 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vizitator Sam 29 Mar - 11:38

itina....Sigur ca ma mir, ce-i aia sa crezi preventiv? asa merge? Credinta vine din suflet, nu din calcul, din cate stiu eu, altfel nu este decat o ipocrizie, ca si cum s-ar incerca sa il ''duca'' pe Dumnezeu. Preventiv te poti duce la biserica, sa bati cateva cruci, sa pupi cateva icoane si sa consideri ca ti-ai facut datoria, dar asta nu te si face un adevarat credincios.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 18 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  itina Sam 29 Mar - 23:04

Normal ca nu te face. Dar spune-le asta si celor nu stiu cat la suta si destul de multi, fie vorba intre noi, care cred ca in asta consta credinta. In a se ploconi la biserica, in a da acatiste peste acatiste, in a face pomeni peste pomeni...si cam atat. Pai, pentru ce toate astea? Pentru ca le este teama de ce va fi pe urma ori pentru ca sunt pur si simplu la necaz si simt nevoia de a crede in ceva. Pentru ca numai la necaz se trezeste omul sa fie crecincios.
itina
itina
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 18 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  atat de simplu Sam 29 Mar - 23:16

de vei muri inainte de a muri, nu vei mai muri atunci cand vei muri",

Chiar azi am citit ceva legat de asta.Inca reflectez.Se poate referi la moartea tuturor legaturilor cu lucrurile materiale.Daca astea dispar, sufletul fiind imaterial...nu poate muri.Acum, depinde de ce alegem sa fim.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 18 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  itina Sam 29 Mar - 23:19

"A muri" are diferite sensuri, aici...
itina
itina
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 18 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  atat de simplu Sam 29 Mar - 23:23

Da.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 18 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Lun 31 Mar - 0:12

Citatul lui Pitu din acatist pare a fi catolic... daca nu ma insel...  Smile Eu ma gandesc ca nu spune in sens morbid, ci la a muri fata de pacat. In sens biblic, plata pacatului este moartea. Daca mori fata de pacat, mai inainte de moartea fizica, vei fi viu cu sufletul, atunci cand vei trece la cele vesnice, chiar daca mori fizic. Daca te surprinde moartea fizica in pacat, vei fi mort si spiritual, si fizic. De fapt, adevarata moarte este despartirea de Dumnezeu, numita si moartea vesnica (prin pacat te desparti de Dumnezeu). De aceea se spune ca plata pacatului este moartea: intai, mori spiritual, apoi mori si fizic. Dar, prin cainta, poti invia spiritual: "de cate ori vei cadea, ridica-te si vei fi mantuit!" In acest sens inteleg eu citatul lui Pitu.  Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 18 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  itina Lun 31 Mar - 0:16

Era clar ca n-o spune in sens morbid. Oricum, interesanta zicere, ca sa zic asa.  Wink 
itina
itina
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 18 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Lun 31 Mar - 0:27

Am gresit: Pitu voia sa interpreteze citatul in sens morbid!  Smile Eu as zice insa asa (referitor la citat): bucura-te de viata si nu gresi! Sau, cum zice Fericitul Augustin: iubeste si fa ce vrei!  Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 18 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  itina Lun 31 Mar - 0:33

Cum sa faci ce vrei? Mi se pare ca citatul zice exact invers. confused Ideea era sa nu pacatuiesti, sa te abtii de la pacate, ca sa nu mori spiritual vorbind.
itina
itina
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 18 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Lun 31 Mar - 0:51

Smile Itina, tocmai asta e paradoxul: cand iubesti, nu faci ce vrei, ci ceea ce trebuie!  Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 18 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  itina Lun 31 Mar - 0:55

Nu neaparat. Sau una n-o exclude pe cealalta.
itina
itina
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 18 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Lun 31 Mar - 1:22

In nici un caz nu faci ceea ce nu trebuie! Si nici tot ce vrei!  confused 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 18 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Lun 31 Mar - 9:39

myrk, eu am inteles citatul cam cum l-ai inteles si tu. Adica sa duci o viata de renuntare. Sa renunti cam la toate placerile... pentru ca pana si mancarurile delicioase la care ne dedam noi sunt un mic pacat - noi nu ne gandim la stomac, cand mancam, ci la simturi, la papile Very Happy Cumparaturile, care ne umple sufletul de bucurie, sunt un pacat, cand altii n-au nici ce manca. Ar trebui sa fim darnici si sa-i ajutam pe cei aflati in nevoie, nu sa cheltuim pe lucruri inutile. Iubirea, care consideram noi ca ne face fericiti, e un pacat, pentru ca n-ar trebui sa iubim pe nimeni mai mult decat il iubim pe Dumnezeu, iar noi, cand ne indragostim, tocmai asta facem. Intr-un cuvant, ar trebui sa renuntam cam la tot ce ne bucura... si atunci vom fi niste buni credinciosi... Vom trai ca niste morti vii, dar vom trai vesnic....si dincolo de moarte (-a trupului) Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 18 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vizitator Lun 31 Mar - 12:58

cine ar vrea sa traiasca ca un mort viu?  Rolling Eyes   thinking 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 18 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Lun 31 Mar - 13:47

Un adevarat credincios Smile
As putea renunta la multe, mai putin la iubire... Da' la asta renunt fara sa vreau, pentru ca n-am parte de ea  Laughing 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 18 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 18 din 29 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 23 ... 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum