GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ATEU versus CREDINCIOS

+24
Ravian
East17
astral
ssdd
itina
seaman65
myrk
alexmarius76
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
TISENIE
wind30s
JeSsYkA
Nicole
habibi77
mrs nobody
daffy_
atat de simplu
Nana_Duval
shadow
Melodia
Tizona
tegeusa
snow
28 participanți

Pagina 10 din 29 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 19 ... 29  Urmatorul

In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 10 Empty ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 7:43

Rezumarea primului mesaj :

Pentru a nu derapa in teorii pasionale, propun sa incercam sa vorbim aici pe 2 canale clare, distincte si care pot (?) pune mai bine in lumina parerile fiecaruia, pro sau contra.
Ma refer la cele 2 teorii de baza, Teoria Creationista si Teoria Evolutionista.
Din cate stiu, ultima are baze stiintifice, studii, cercetari, dovezi. Unele inca nefinalizate, adevarat, tocmai pentru faptul ca se doresc dovezi solide in sprijinul afirmatiilor facute.
Am auzit cateva pareri care afirmau ca Teoria evolutionista este o teorie nascuta inaintea dovezilor.
Oare nu asa este corect? Nu asa trebuie sa evolueze stiinta? Prima oara observi fenomenul apoi lansezi cateva ipoteze pe care le argumentezi mai tarziu cu dovezi pe baza observatiilor facute. Si cand spun dovezi, ma refer la date stricte, matematice, stiintifice, palpabile.
snow
snow
6
6


Sus In jos


ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 10 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Lun 29 Aug - 19:59

Ba am sesizat-o dar am considerat ca este o greseala intentionata Evil
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 10 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  habibi77 Lun 29 Aug - 20:01

Evil Evil Evil Evil Evil Evil esti foarte atent la detalii.....
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 10 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Nicole Dum 4 Sept - 20:38

am ales acest topic sa postez fotografiile si nu stiu daca este cel mai potrivit.nu am stiut unde in alta parte.

[img]ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 10 Imag004s [/img]


[img]ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 10 Imag003b [/img]
Nicole
Nicole
3
3


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 10 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Dum 4 Sept - 22:19

Ar fi o idee Nicole , pentru credinciosi ...ma intreb , ce imagini pot posta ateii ? scratch
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 10 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Nicole Lun 5 Sept - 10:20

evolutia maimuta-om Smile)
Nicole
Nicole
3
3


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 10 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  habibi77 Lun 5 Sept - 18:17

Laughing Laughing Laughing
Ar fi o chestie sa ne inchinam la maimuta. Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 10 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Mar 6 Sept - 20:45

Cineva mi-a dat un vot ( poate mai multe ) negativ Laughing - as fi fost curios sa stiu pentru ce scratch - sa fie iubit !!


shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 10 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Mier 7 Sept - 19:19

hai bre ca nu te face pe tine un vot! Very Happy oricum esti iubit si apreciat Evil
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 10 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Joi 8 Sept - 19:49

Mel , m-ai bagat in ceatza dar gasesc eu vreun punct -doua de reper sa nu ma ratacesc Evil

In ce priveste pictura iconoclasta , este de mare efect la privitori indiferent ca e ateu sau credincios ....mai ales daca trateaza scene din apocalipsa iar artistul a stiut ce sa scoata in evidentza , acapareaza toate privirile - pot sa tot intind eu imagini cu geneza vazuta prin prisma stiintzei , nu are sa faca nimeni coada la ''expozitia'' mea Very Happy
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 10 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  atat de simplu Joi 8 Sept - 19:59

Shadow, ateii pot posta orice fel de imagini...tot ce poate posta un credincios, in plus si ce nu poate acesta posta(ca nu da bine imaginii lui, care-o fi).Nu e clar? Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 10 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Sam 10 Sept - 18:51

shadow a scris:Mel , m-ai bagat in ceatza dar gasesc eu vreun punct -doua de reper sa nu ma ratacesc Evil

In ce priveste pictura iconoclasta , este de mare efect la privitori indiferent ca e ateu sau credincios ....mai ales daca trateaza scene din apocalipsa iar artistul a stiut ce sa scoata in evidentza , acapareaza toate privirile - pot sa tot intind eu imagini cu geneza vazuta prin prisma stiintzei , nu are sa faca nimeni coada la ''expozitia'' mea Very Happy
vb si eu din auzite...si din ce citesc I don\\'t know nu mi-o lua in nume de rau pillow fight
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 10 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Sam 10 Sept - 19:41

Daca era in nume de rau umpleam pernele cu ceva mai consistent Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 10 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Sam 10 Sept - 19:57

mie-mi spui?! Laughing Laughing Laughing
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 10 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  JeSsYkA Sam 12 Noi - 19:22

Ambele, teorii, au lacune.
JeSsYkA
JeSsYkA
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 10 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  wind30s Dum 13 Noi - 14:49

Toate religiile de pe Pamant ofera o doctrina a "salvarii" si adorarea unei zeitati si acestea sunt, daca vreti, legatura de "rudenie" comuna care sta la baza liantului care le plamadeste/leaga aceste religii. Conceptul de d-zeu/Sursa este departe de ideea unei zeitati care cere/are nevoie de adoratia noastra, dupa cum tot ea, Sursa, nu este creatorul acestor doctrine "salvation", nu are nevoie de cai precise/"drepte" sau anumite considerente morale pt a ajunge la ea. Fiecare om/reflexia enititatii nemuritoare care ne reprezinta intr-un continuum space-time(imaginati-va ca trecutul, prezentul si viitorul se petrec undeva, intr-un generic Dincolo, ruland in ACELASI timp cuantic) are propria Cale/Drum/Zbatere si doar iluzia unui matrix bine pus la punct ne face sa nu ne vedem adevaratul chip in oglinda. Daca omul, prin cine stie ce minune, ar reusi sa-si aduca aminte CINE este/ce reprezinta, iluzia acestei lumi nefiresti ar disparea intr-o clipa ....Ce vreau sa spun, alla fine, e ca noi avem o cu totul alta Poveste, scrisa de o mana nevazuta a Destinului tuturor, ca si rasa, si nu seamana nici pe departe cu ceea ce ofera aceasta realitate straina/Sistemul. Cred ca fiecaruia in viata i se dezvaluie o cale, un Drum, asa ca nu putem decat sa alegem ca sa traim/pasim in claritate pe el si sa experimentam in acest sens toate oportunitatile din viata. Sa traim stiind ca EL/TOTUL se afla in noi si noi in EL/TOTUL si ca nu exista nicio separare intre inimile noastre, fiindca e in firea lucrurilor sa functionam ca un TOT.
Amintiti-va de fiecare data asta, atunci cand veti bajbai cautand(u-va) in intuneric...

wind30s
2
2


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 10 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 29 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 19 ... 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum