GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ATEU versus CREDINCIOS

+24
Ravian
East17
astral
ssdd
itina
seaman65
myrk
alexmarius76
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
TISENIE
wind30s
JeSsYkA
Nicole
habibi77
mrs nobody
daffy_
atat de simplu
Nana_Duval
shadow
Melodia
Tizona
tegeusa
snow
28 participanți

Pagina 7 din 29 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 18 ... 29  Urmatorul

In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 7 Empty ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 7:43

Rezumarea primului mesaj :

Pentru a nu derapa in teorii pasionale, propun sa incercam sa vorbim aici pe 2 canale clare, distincte si care pot (?) pune mai bine in lumina parerile fiecaruia, pro sau contra.
Ma refer la cele 2 teorii de baza, Teoria Creationista si Teoria Evolutionista.
Din cate stiu, ultima are baze stiintifice, studii, cercetari, dovezi. Unele inca nefinalizate, adevarat, tocmai pentru faptul ca se doresc dovezi solide in sprijinul afirmatiilor facute.
Am auzit cateva pareri care afirmau ca Teoria evolutionista este o teorie nascuta inaintea dovezilor.
Oare nu asa este corect? Nu asa trebuie sa evolueze stiinta? Prima oara observi fenomenul apoi lansezi cateva ipoteze pe care le argumentezi mai tarziu cu dovezi pe baza observatiilor facute. Si cand spun dovezi, ma refer la date stricte, matematice, stiintifice, palpabile.
snow
snow
6
6


Sus In jos


ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 7 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Tizona Mier 17 Aug - 19:54

nana_duval a scris:daca nu mai avem credinta, suntem goi , nemotivati, urati.
Cu asta nu sunt de acord. Nu cred, am cunoscut o gramada de atei sau agnostici, oameni remarcabili. Ce legatura are motivatia cu credinta?
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 7 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Mier 17 Aug - 19:57

Eu m-am spovedit cand m-am casatorit ...preotul de atunci e si cel de acum -varul sotiei - i-am spus dinainte : ''parinte vezi ce ma intrebi fiindca n-as vrea sa te las fara raspuns sau mai rau , sa mint in sfanta biserica ''...
Initial a vrut sa-mi dea canon vreo cateva sute de matanii , apoi s-a razgandit dandu-si seama ca n-am sa le fac , punandu-ma in schimb sa cumpar 5 kg de ceara de albine Suspect ...
In rest e un om de nota zece , o placere sa stai cu el la o discutie , fie ea si despre credintza Smile ...

Nana m-a facut ''urat'' , dar nu ma supar , stiu ca este asa Razz
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 7 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Tizona Mier 17 Aug - 20:06

Laughing ieftina mantuirea.. 5 kg ceara de albine.. Chilipir.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 7 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Mier 17 Aug - 20:07

wow...se aprinde discutia....imi place
@atat de simplu Dumnezeu ne-a creat dar ne-a dat si dreptul la libera alegere...acel liber arbitru atat de disputat si discutat.nu trebuie sa traim cu senzatia ca ,cineva trebuie sa ne dicteze sau sa ia decizii in locul nostru...am fost creati...ni s-au dat instrumentele pt supravietuire...noi ne decidem viata doar ca tre sa fim constienti ca vom raspunde pt faptele noastre.
@ tizona...perfect de acord...sunt oameni remarcabili pt care -credinta e o gogoasa pt cei slabi- ..ii apreciez ca oameni dar nu le pot da dreptate...
@ shadow...te-a facut si "gol" nu numai urat Very Happy ...asta inseamna ca esti?
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 7 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Nana_Duval Mier 17 Aug - 20:08

Uratule! Pup you
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 7 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Mier 17 Aug - 20:13

Tizona a scris: Laughing ieftina mantuirea.. 5 kg ceara de albine.. Chilipir.

Daca intindea coarda risca sa nu mai oficieze casatoria Very Happy ...nu sunt de azi de ieri ateu , convingerile mi s-au format in timp dar pe la 20 de ani erau deja cristalizate...parintele ma stia asa ca nu se punea problema sa ma converteasca pe ultima suta cand incercase ani la rand ...respectam un obicei asa cum o fac si in ziua de azi cand botez sau cunun ...cum spunea cineva : obiceiurile sunt una , credintza este alta ...


flower Nana Embarassed

shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 7 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Nana_Duval Mier 17 Aug - 20:16

...si ce faci daca esti nas si te pune sa spui Crezul sau sa te lepezi de satana? tananana! Very Happy
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 7 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Mier 17 Aug - 20:21

nana_duval a scris:...si ce faci daca esti nas si te pune sa spui Crezul sau sa te lepezi de satana? tananana! Very Happy

Intrebarea aceasta ar trebui sa si-o puna el atunci cand eu in virtutea unui obicei le zic ...vezi Nana , religia nu mai este bine delimitata , este flexibila , s-a dat dupa oameni vazand ca oamenii nu se mai conformeaza , nu respecta dogma ...nu discut , nu critic , este doar o parere proprie , cum am mai zis , fiecare stie ce este in sufletul sau Smile .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 7 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  atat de simplu Mier 17 Aug - 20:22

Si ce sa inteleg, Mel?Ca-i place sa priveasca?Adica uneori ar putea interveni,dar n-o face?Ca lasa jucaria copilului...poate, poate va alege varianta corecta? Very Happy

Si eu nu cred in existenta liberului arbitru...ar putea parea o contradictie, dar nu e. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 7 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Mier 17 Aug - 20:27

nu cred ca ii place sa priveasca cum ne macelarim...dar amestecul Lui ar crea un precedent...ori de cand a fost omul creat,Dumnezeu nu s-a amestecat in treburile omului(vezi adam si eva si alungarea din eden)
El e mai presus de intelegerea noastra...e ca un parinte care ,chiar daca stie ca pruncul sau greseste,...il lasa sa invete din propriile sale greseli.
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 7 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Mier 17 Aug - 20:30

Daca fiul tau ar gresi mult nu cred ca ai fi simplu spectator si l-ai lasa sa invetze fara ai sari in ajutor ... Smile
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 7 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Mier 17 Aug - 20:33

eu in nici un caz...eu oricum ma amestec mai mult decat e cazul Very Happy dar sunt alti parinti care n-o fac Razz
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 7 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  atat de simplu Mier 17 Aug - 20:33

A, daca fiul isi pune streangul de gat, il lasa.Pacat ca nu mai are cine invata din lectia asta. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 7 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Mier 17 Aug - 20:37

si daca fiul vrea cu adevarat sa-si puna streangul de gat....ce poate face parintele?avem oare vreo putere unul asupra celuilalt?
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 7 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  atat de simplu Mier 17 Aug - 20:43

Dar sa fii de fata si sa vezi, e altceva.Eu la asta ma refeream.Ca asa, pe la spate, se fac multe de care nu stii. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 7 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 29 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 18 ... 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum