GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce mai citeste lumea?

+61
raichu
Indra
shu
dorina_s
cris_is
Aliona
myrk
aproape aievea
itina
simplicity
Ostional
RALUCA
Mistic Angel
VicTiM Of ImAGinaRY
Blossom777
Lorenne
Amrita
floreac
ionutz72
elis27
fata_cu_sosete_de_diamant
no.body
JeSsYkA
Adriatica
Queensland
melimelo
Neeo_2005
Nicole
Irinna
Miimii
Nana_Duval
KryssMee
seaman65
shadow
serpico
phenerike
Tizona
Violoncella
dominik
tegeusa
super-man
Eleonore
daffy_
oli
fotohobby
bursuc
zuza_cea_cu_inima_rosie
mrs nobody
Mr Nobody
harakiri
sarmanul_dionis
atat de simplu
mari
kkarin_a
lynn
prafsipulbere
Radu
snow
kitty
habibi77
pitulicea
65 participanți

Pagina 4 din 35 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 19 ... 35  Urmatorul

In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 4 Empty Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 21:11

Rezumarea primului mesaj :

Unii dintre noi continua sa mai citeasca si azi, cu aceeasi placere ca altadata, in ciuda vietii din ce in ce mai agitate si a timpului care trece parca in galop pe langa noi.
Carti bune, mai putin bune, greoaie sau din cale-afara de plictisitoare, nu conteaza. Spune-ne ce citesti, ca sa stim ce sa citim, study sau, dupa caz, sa evitam. Ce mai citeste lumea? - Pagina 4 762404 :green


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 7 Mar - 19:56, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Ce mai citeste lumea? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  prafsipulbere Joi 20 Mai - 20:28

snow a scris:
Seria AMURG de Stephenie Meyer. Smile

Sa stii ca merita sa le termini. Filmul e foarte departe de carti. Fooooooooarte
prafsipulbere
prafsipulbere
1
1


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Joi 20 Mai - 20:29

Tine cont ca noi nu mai avem varsta ta Razz
Unele carti, sunt frumoase pana la o varsta..... dupa care, te maturizezi Very Happy Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  prafsipulbere Joi 20 Mai - 20:32

pitulicea_de_stepa a scris:Cred ca asta o citea nepoata-mea la un moment dat... si i se parea grozava.
Mie mi se parea grozav s-o vad citind... orice Very Happy


Lectura nu e grea. Poate la inceput pare destul de seaca. Personal m-a impresionat modul de punere a problemei. IN speta, faptul ca aceleasi intamplari sunt povestite atat din pctul lui de vedere cat si al ei! Not a bad book sa stiti, dar gusturile nu se discuta.


PS; Acum ma chinui cu Jane Austen - "Mandrie si prejudecata". Pana acum nu m-a impresionat cu nimic, si sunt la un sfert, dar ii mai dau o sansa! Va zic in cateva zile daca merita
prafsipulbere
prafsipulbere
1
1


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  prafsipulbere Joi 20 Mai - 20:33

pitulicea_de_stepa a scris:Tine cont ca noi nu mai avem varsta ta Razz
Unele carti, sunt frumoase pana la o varsta..... dupa care, te maturizezi Very Happy Rolling Eyes

hahaha so funy Razz ! Ca tare mare e diferenta .....saru'mana Razz
prafsipulbere
prafsipulbere
1
1


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Joi 20 Mai - 20:38

Esti alta generatie.... D'aia te impresioneaza literatura moderna si nu gasesti nimic deosebit in literatura clasica.
Mie mi-a placut mult "Mandrie si prejudecata". Am citit-o in "tinerete" si am recitit-o in urma cu cateva luni. Acum, mi s-a parut chiar mai frumoasa decat atunci... Citeste-o si spune-mi la final ca nu ti-a placut Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  prafsipulbere Joi 20 Mai - 20:41

M-am apucat abia de ceva zile, sunt abia la sfert. Deocamdata nu am ajuns la intriga, si e mult bla bla ( cred ca stii daca ai parcurs-o).
prafsipulbere
prafsipulbere
1
1


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Joi 20 Mai - 20:48

Nu-i nevoie sa ma citezi de fiecare data Wink Nu suntem asa multi in discutie incat sa nu ne dam seama la ce faci referire.
Da... poti sa-l numesti si "bla bla". E o descriere a societatii englezesti, atat de diferita de societatea noastra actuala. Tocmai in asta consta farmecul. Fara toata acea prezentare, sau bla bla cum ii spui tu, nu ai intelege pe deplin caracterele, trairile si actiunile personajelor.
Eu sunt adepta literaturii clasice. Smile
Mai da-i o sansa cartii asteia.... eu zic ca n-ai sa regreti. E o frumoasa poveste de iubire intre doua personaje cu personalitati puternice, personalitati, de altfel, foarte bine puse in evidenta de autoare.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  prafsipulbere Joi 20 Mai - 20:52

Te rog nu-mi povesti ca asa nu are farmec. Da probabil ca la un moment dat sau Jane sau Lizy va fi in centru povestirii. Chiar daca ai un pic de dreptate, inceputul chiar nu a reusit sa ma tina in priza prea mult. Sincer nu o vad ca fiind cea mai talentata novelista , si mai ales in descrieri. Sare mult dintr-un punct in altul, si o face si brusc. In fine ....de terminat o termin ca altfel nu m-as fi apucat Razz
prafsipulbere
prafsipulbere
1
1


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Joi 20 Mai - 20:55

Nu ti-o povestesc. Iti zic doar ca-i o poveste de dragoste. Te asteptai sa fie altceva? Laughing Laughing E scrisa de-o femeie Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  prafsipulbere Joi 20 Mai - 20:57

nu , nu ma asteptam. Dar vad ca sunt setat pe acest gen, abia am terminat "Prima noapte de dragoste..."
prafsipulbere
prafsipulbere
1
1


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  lynn Joi 20 Mai - 23:42

Mândrie şi prejudecată e o carte bună, dacă ai citit şi Jane Eyre s-ar putea atunci să rămâi uşor dezamăgit, Jane Eyre e cu mult mai reuşită. Ce să zic, ador autorele clasice şi îndrăgostite Smile


Citesc "The picture of Dorian Gray", Oscar Wilde, sunt pe la început, presimt că voi fi copleşită de abstract, neînţeles, luptă interioară de geniu...
lynn
lynn
3
3


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  snow Dum 23 Mai - 11:26

Cartile de credit.

Le incadrez lejer la genul "aventura". Very Happy
snow
snow
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Dum 23 Mai - 11:44

Azi am terminat de citit “Gradinile Finzi-Contini” de Giorgio Bassani.
O carte, draguta, decenta si destul de captivanta. In centru se afla o poveste de dragoste neimplinita, povestita la persoana intai si derulata pe fundalul vietii cotidiene din micul orasel Ferrara, a carui rutina zilnica e intrerupta de promulgarea legilor rasiale din ’38. E important de precizat ca personajele sunt in cea mai mare parte (daca nu chiar in totalitate) evrei. Evenimentele incep sa se precipite odata cu excluderea evreilor din viata sociala, economica si culturala a orasului.
Dupa cum spuneam si mai devreme, o carte draguta, dar care nu mi-a lasat o impresie deosebita.

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Joi 17 Iun - 20:52

“Un loc placut si numai a lor” de Peter Beagle.
O poveste fantastica despre “viata celor morti”. Interesanta prin modul in care autorul a imaginat viata stafiilor, gandurile, “trairile” lor, sentimentele si tot ceea ce a mai ramas din om dupa moarte. Cimitirul este locul placut in care stafiile isi duc zilele nesfarsite, hoinarind printre morminte atunci cand gasesc in ele suficienta dorinta de a trai si dupa moarte, amanand momentul in care uitarea ii va face sa-si doreasca odihna vesnica din sicriul adanc ingropat in pamant. E locul unde se pot lega relatii de prietenie si chiar de dragoste.
Dragostea dincolo de moarte. Very Happy
O carte interesanta ca idee, dar destul de slabuta.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  habibi77 Lun 26 Iul - 10:35

De cateva saptamani am un nou coleg la receptie, si am descoperit ca avem aceleasi pasiuni, asa ca acum facem schimb de carti. Daca ma intrebati pe mine este un pic plecat cu pluta, dar probabil ca aceasta este si impresia altora despre mine Laughing

Azi mi-a adus "Tehnicile programarii neuro-lingvistice" scrisa de Sue Knight. Pare o carte interesanta. Am mai citit despre acest subiect, ma fascineaza tot ce tine de subconstient.....abia astept s-o citesc. cheers
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 35 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 19 ... 35  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum