GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce mai citeste lumea?

+61
raichu
Indra
shu
dorina_s
cris_is
Aliona
myrk
aproape aievea
itina
simplicity
Ostional
RALUCA
Mistic Angel
VicTiM Of ImAGinaRY
Blossom777
Lorenne
Amrita
floreac
ionutz72
elis27
fata_cu_sosete_de_diamant
no.body
JeSsYkA
Adriatica
Queensland
melimelo
Neeo_2005
Nicole
Irinna
Miimii
Nana_Duval
KryssMee
seaman65
shadow
serpico
phenerike
Tizona
Violoncella
dominik
tegeusa
super-man
Eleonore
daffy_
oli
fotohobby
bursuc
zuza_cea_cu_inima_rosie
mrs nobody
Mr Nobody
harakiri
sarmanul_dionis
atat de simplu
mari
kkarin_a
lynn
prafsipulbere
Radu
snow
kitty
habibi77
pitulicea
65 participanți

Pagina 3 din 34 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 18 ... 34  Urmatorul

In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 3 Empty Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 21:11

Rezumarea primului mesaj :

Unii dintre noi continua sa mai citeasca si azi, cu aceeasi placere ca altadata, in ciuda vietii din ce in ce mai agitate si a timpului care trece parca in galop pe langa noi.
Carti bune, mai putin bune, greoaie sau din cale-afara de plictisitoare, nu conteaza. Spune-ne ce citesti, ca sa stim ce sa citim, study sau, dupa caz, sa evitam. Ce mai citeste lumea? - Pagina 3 762404 :green


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 7 Mar - 19:56, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Ce mai citeste lumea? - Pagina 3 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Lun 8 Mar - 19:25

Eu nu l-am citit Rolling Eyes Urmeaza.....intr-o buna zi Very Happy Cand ajung la P. Deocamdata-s la B Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 3 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  snow Lun 8 Mar - 19:27

L-am citit in liceu prima data, atunci mi-a placut, sa vedem daca mai este la fel si acum
snow
snow
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 3 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  habibi77 Mar 9 Mar - 10:21

Mi-am innebunit o colega cu Gregg Braden si azi am primit imprumut "Codul lui Dumnezeu" , scrisa de Gregg Braden, evident.
Very Happy Abia astept s-o citesc......urmatoarea pe lista este "Efectul Isaia"
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 3 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mar 9 Mar - 12:31

Rolling Eyes Nimic din ce spui, nu-mi suna cunoscut.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 3 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Sam 20 Mar - 23:42

Ultima carte pe care am citit-o se numeste “Leaganul pisicii”, si este scrisa de Maurice Baring. O carte de dragoste despre o poveste de dragoste. Povestea unei femei ce a trait si a iubit intr-o societate in care fericirea trece pe locul secund, o societate incorsetata in norme si conveniente. Un roman clasic de dragoste ce prezinta destul de detaliat societatea britanica si italiana de la inceputul secolului nostru, detalii care intaresc discrepanta dintre lumea de-atunci si lumea de-acum.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 3 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  habibi77 Joi 25 Mar - 10:53

Pasind intre lumi.......Gregg Braden Very Happy

Despre autor:

Brilliant and insightful…I see Gregg Braden as one of our great visionaries.
—Dr. Wayne Dyer, author of The Power of Intention

Gregg Braden is a rare blend of scientist, visionary and scholar with the ability to speak to our minds, while touching the wisdom of our hearts.
—Dr. Deepak Chopra, author of How To Know God.

New York Times best selling author Gregg Braden is internationally renowned as a pioneer in bridging science and spirituality. Following a successful career as a Computer Geologist for Phillips Petroleum during the 1970s energy crisis, he became a Senior Computer Systems Designer for Martin Marietta Defense Systems during the last year of the Cold War. In 1991 he was appointed the first Technical Operations Manager for Cisco Systems where he led the development of the global support team that assures the reliability of today’s Internet. For more than 22 years, Gregg has searched high mountain villages, remote monasteries, and forgotten texts to uncover their timeless secrets. To date, his work has led to such paradigm-shattering books as The Isaiah Effect, The God Code, The Divine Matrix and his 2008 release, The Spontaneous Healing of Belief: Shattering the Paradigm of False Limits. Gregg’s work is now published in 17 languages and 27 countries and shows us beyond any reasonable doubt that the key to our future lies in the wisdom of our past.

"Calea tehnologiei interioare ne reaminteste ca fiecare celula a corpului nostru are un potential electric de aproximativ 1.17 volti. Statisticile indica faptul ca un corp de dimensiuni medii este compus din aproximativ 1 cvadrilion de celule. Un cvadrilion de celule, inmultit cu 1.17 volti, cat este potentialul fiecarei celule, inseamna aproximativ 1.17 cvadrilioane de volti, acesta fiind potentialul electric al unei persoane. Fiecare celula prezinta proprietati de capacitate, rezistenta, memorare, transmisie si receptie si realizeaza aceste lucruri prin vointa, cu intentie.
Deci , priviti potentialul pe care-l manifestati prin corpul vostru fizic! Stiti oare, va reamintiti oare, ce puteti face cu potentialul vostru? este atunci o minune faptul ca vindecatorii autentici sunt capabili sa faca ceea ce fac? Ce virus, ce bacterie, ce tulburare poate rezista unei forte de 1.17 cvadrilioane de volti? Va intrebati: cum este activata si controlata aceasta forta? Raspunsul la aceasta intrebare este esenta, este chiar subiectul principal, din atat de multe texte stravechi, precum si al cartii Pasind intre lumi"

Extras din aceasta carte.

Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 3 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Radu Joi 25 Mar - 13:53

Recent am recitit Creatura, de John Saul. Este o carte buna, usor de citit.

"O taina cutremuratoare se ascunde sub aparenta fermecatoare a unui orasel linistit - ca o splendida carte postala, frumos colorata."

"Silverdale. Este orasul perfect. Chiar si Silverdale High School pare o scoala perfecta - un model de institutie universitara, cu studenti binecrescuti si profesori respectabili."

"Dar, curand - foarte curand sau, poate prea tarziu - in sanctuarul superb al familiei perfecte se strecoara suspiciunea, incep sa se petreaca lucruri ciudate..."
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 3 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Sam 17 Apr - 15:58

Calea dragostei si a mortii peste care treci odata” de Aurel Maria Baros.
O carte pe care iubitorii de literatura romana si, in special, iubitorii de literatura rurala, o vor aprecia.
O poveste din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial. Un soldat roman, dezerteaza de pe frontul rusesc si, marcat de evenimentele tragice de pe front, ajunge sa imprumute o identitate falsa, care-l ajuta sa “supravietuiasca”.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 3 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Lun 26 Apr - 19:04

“Calea cea lunga” de Sebastian Barry
Povestea unui tanar irlandez care, in timpul Primului Razboi Mondial, se inroleaza voluntar in armata britanica si lupta pana la ultima “suflare” pe frontul din Belgia.
Subiectul cartii e unul destul de bun, insa talentul scriitoricesc al lui Barry cam lasa de dorit. O carte despre razboi, despre viata din transee, despre traumele fizice si psihice ale soldatilor, despre ceea ce e efemer in viata si despre efemeritatea vietii in special.
N-o recomand decat celor care “adora” cartile despre razboi si devoreaza orice pe aceasta tema.
Citind-o, am avut tot timpul senzatia ca e vorba de cel de-al Doilea Razboi Mondial, nicidecum de Primul. Poate de vina a fost traducerea, poate exprimarea autorului, care nu-i deloc in concordanta cu perioada de timp expusa (cartea a fost scrisa in 2005, iar actiunea are loc intre 1915-1918) … sau poate lacunele si lipsurile mele intelectuale. Very Happy
N-am citit prea multe carti despre razboi, dar citind-o pe asta am avut senzatia ca-i plina de anacronisme. Trebuie sa-l contactez pe Radu… expertul in razboaie… sa cer lamuriri suplimentare Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 3 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  snow Joi 29 Apr - 12:34

DUCESA SLUTA de Lion Feuchtwanger

Margareta de Tirol, ducesa sluta, poreclita "Botoasa", personajul central al acestei carti care evoca evul mediu in Imperiul roman de natiune germana. Darza, abila, lacoma, dar insufletita de dragoste pentru Tirolul ei. O carte putin cam grea, necesita concentrare la lectura.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 3 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  snow Lun 3 Mai - 13:00

Perfect Day - Imogen Parker O carte pe care o puteti citi la plaja sau cuibariti in pat, o carte care nu solicita, nu intristeaza si nu necesita o activitate cerebrala intensa
snow
snow
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 3 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Radu Joi 6 Mai - 2:34

Stapanul Clanurilor de Christie Golden. Ar trebui sa ajunga vineri bounce

Din universul Warcraft am mai citit Ziua Dragonului de Richard A. Knaak
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 3 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  snow Lun 10 Mai - 19:50

Renuntarea de Michel Butor

Povestea unui proiect de viitor care nu duce si nu se deschide decat tot asupra trecutului, asupra simplei posibilitati de a fi evocat ca trecut.
Putin alambicata.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 3 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Dum 16 Mai - 10:14

Europolis de Jean Bart.
Un frumos roman de epoca despre efemeritate, iluzie si esec.
Cartea descrie viata pitoreasca din Sulina, cosmopolitul port de la gurile Dunarii, in care un mozaic de natii isi traiesc visele, sperantele si destinele nu tocmai fericite. O lume intreprinzatoare populata de negustori si marinari greci, englezi, armeni, evrei, romani, inghesuiti cu totii pe limba de pamant dintre Dunare si Mare.
O poveste de iubire care sfarseste tragic, asa cum sfarseste si viata micului port “de la capatul Pamantului”.
O carte frumoasa, pe care o recomand si altora. Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 3 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Lun 17 Mai - 20:06

Regele de Donald Barthelme
O pseudo-alegorie a mitului Regelui Artur si al Cavalerilor Mesei Rotunde, pusi sa traiasca in perioada celui de-al Doilea Razboi Mondial.
O carte pe a carei carte de vizita semneaza umorul si ironia. Un umor pe care eu nu l-am sesizat decat intr-o foarte mica masura. O fi vina mea si mi-o recunosc. Nu cunosc prea bine politica internationala si jocurile de culise din cel de-al Doilea Razboi Mondial, asa ca multor ironii nu le-am prins mesajul.
Nu stiu altora, dar mie nu mi-a placut deloc cartea asta. Am terminat-o de citit doar asa... ca sa nu las o carte inceputa si neterminata. Nu o recomand Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 3 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 34 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 18 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum