GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce mai citeste lumea?

+61
raichu
Indra
shu
dorina_s
cris_is
Aliona
myrk
aproape aievea
itina
simplicity
Ostional
RALUCA
Mistic Angel
VicTiM Of ImAGinaRY
Blossom777
Lorenne
Amrita
floreac
ionutz72
elis27
fata_cu_sosete_de_diamant
no.body
JeSsYkA
Adriatica
Queensland
melimelo
Neeo_2005
Nicole
Irinna
Miimii
Nana_Duval
KryssMee
seaman65
shadow
serpico
phenerike
Tizona
Violoncella
dominik
tegeusa
super-man
Eleonore
daffy_
oli
fotohobby
bursuc
zuza_cea_cu_inima_rosie
mrs nobody
Mr Nobody
harakiri
sarmanul_dionis
atat de simplu
mari
kkarin_a
lynn
prafsipulbere
Radu
snow
kitty
habibi77
pitulicea
65 participanți

Pagina 19 din 34 Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 26 ... 34  Urmatorul

In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 19 Empty Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 21:11

Rezumarea primului mesaj :

Unii dintre noi continua sa mai citeasca si azi, cu aceeasi placere ca altadata, in ciuda vietii din ce in ce mai agitate si a timpului care trece parca in galop pe langa noi.
Carti bune, mai putin bune, greoaie sau din cale-afara de plictisitoare, nu conteaza. Spune-ne ce citesti, ca sa stim ce sa citim, study sau, dupa caz, sa evitam. Ce mai citeste lumea? - Pagina 19 762404 :green


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 7 Mar - 19:56, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Ce mai citeste lumea? - Pagina 19 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  tegeusa Vin 10 Feb - 14:00

Morometii nu am reusit niciodata sa o citesc... mai bine citesc Sandra Brown... Very Happy
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 19 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Vin 10 Feb - 14:23

Eu am adoptat un mod ciudat (pentru majoritatea) de a citi. Poate l-am mai explicat pe-aici.
Mi-am inventariat biblioteca si am luat pe rand - la citit sau recitit - toate cartile din biblioteca, pe autori, in ordine alfabetica. Acum abia sunt la B... Bromfield Very Happy
De ce fac asta? Pentru ca mereu am ales doar carti a caror titlu m-a incitat, sau carti ale autorilor pe care stiam ca-i plac. Am carti pe care an de an le-am lasat deoparte... pentru altadata si data aceea o amanam mereu Smile Daca nu ma organizam intr-un fel, multe carti cumparate, nu ar mai fi fost citite niciodata. Asa...citesc tot!
Am dat astfel peste carti de autori necunoscuti, a caror titluri nu-mi spuneau nimic, dar care au fost o reala surpriza si placere.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 19 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  no.body Vin 10 Feb - 14:34

Eu inca sunt la faza in care astept cartea sa ma atraga. Astfel...ca sunt intr-un anticariat, librarie sau biblioteca, ma uit la ele pana... simt ca AM GASIT-OOOOO. Despre cartile din biblioteca mea personala (multe sute) ...mai am vreo 10 - 15 si pot spune ca le-am citit pe toate. Cu toate ca sunt genul care cheltuie multi bani pe carti.
no.body
no.body
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 19 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  tegeusa Vin 10 Feb - 14:38

eee, cine cunoaste fioru' artistic pe care-l simti cand citesti etichetele sticlelor pe la 4-5 dimineata? Very Happy
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 19 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  elis27 Vin 10 Feb - 14:42

no.body a scris: M-am ferit in liceu sa citesc acea lectura obligatorie.....Aveam repulsie fata de ele, fiind obligatorii....
La fel mi s-a intamplat si mie cred ca singura lectura obligatorie din liceu pe care am citit-o este ''Zodia cancerului'' si asta pentru ca nu ne-a impus sa o citim ci ne-a recomandat profesorul .

Incapatanati ,frate ,mai eram Laughing Laughing
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 19 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  no.body Vin 10 Feb - 14:45

elis27....De Sadoveanu m-am ferit....brrr.... Nu de mult insa mi-a recomdat cineva sa citesc Creanga de aur. Smile
no.body
no.body
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 19 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  elis27 Vin 10 Feb - 14:52

Sincer ,de asta nu am auzit dar oricum aia este singura carte de Sadoveanu citita de mine asa ca .....mai am de studiat Very Happy
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 19 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  elis27 Dum 12 Feb - 13:53

Mormantul lui Zeus-Barbara Cleverly

Am primit un thriller istoric dar dupa primele 50 de pagini imi pare un roman de dragoste scratch
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 19 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  no.body Lun 13 Feb - 10:07

Sambata am terminat de citit Quo Vadis. Ma impresionat, marcat...nici nu stiu cum sa-i spun felului in care a fost descris masacrul crestinilor pe vremea lui Nero.
Vineri am fost la biblioteca si mi-am luat...ca se uita si bibliotecara cam suspect la mine...4 carti de John Grisham. M-am tot ferit de acest autor pana acum o luna cand am citit Juriul, o carte inteligenta. Acum...timp de 4 carti...voi fi in lumea avocatilor Smile.
no.body
no.body
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 19 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  no.body Vin 17 Feb - 10:29

Asa cum scriam in mesajul anterior...m-am apucat de Grisham. Prima din cele 4 a fost NEVINOVATUL, o carte de nonfictiune, in care actiunea a fost prezentata asa cum sunt prezentate cazurile de crime pe canalul ID. Nu m-a atras cine stie ce aceasta carte...sute de nume de personaje, modul de povestire a fost ciudat. Ma impresionat insa drama celor din carte care au fost inchisi si condamnati la moarte pe nedrept si ...eliberati in ultimul moment. Mi-a placut ca in carte sunt si pozele acelor oameni care au avut de suferit precum si cele ale celor care au facut sa sufere. O CARTE DE CITIT O SINGURA DATA IN VIATA.
Aseara m-am apucat de APELUL, am citit vreo 4 capitole si ...imi place. Revin aici dupa ce o termin.
no.body
no.body
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 19 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  ionutz72 Vin 17 Feb - 11:09

eu citesc pe Kipling...poezia Daca...interesanta... Smile ...merita...incercati Very Happy
ionutz72
ionutz72
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 19 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Sam 18 Feb - 12:20

proza fantastica a lui Ray Bradbury, tot la capitolul ,,recitire". Scrie fantastic omul asta, efectiv nu mai puteti lasa cartea din mana....volumul pe care il am acum langa mine e aparut in colectia ,,Cotidianul" (am urmarit multa vreme cartile care apareau miercurea) si se numeste ,,Omul ilustrat".

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 19 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Sam 18 Feb - 23:57

Si eu cumparam cartile de la Cotidianul. Smile Le am pe majoritatea.
Pacat ca n-au mai scos si altele.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 19 Empty Re : Groapa

Mesaj  floreac Dum 19 Feb - 9:57

Si eu am facut acelasi lucru cu Groapa, dar acum cateva luni. Am recitit-o pentru ca prima data, o recunosc, nu am prea înțeles-o, asta fiind cu ceva vreme în urma. A doua oara a fost ceva deosebit. Vedeam cu ochi mintii toata mahalaua, cu forfota ei, începând de la oameni și terminând cu animalele care, sub succesiunea rapida a anotimpurilor încercau sa supraviețuiască, indiferent la ce nivel se situau pe scara sociala. O lecție dura de viata și totodată un crampei de istorie interbelica. Plus denumirile tipic romanești ale ,,localurilor" vremii : MENU LA BORTOASA, restaurant şi grădină, cîntă ZAVAIDOC şi orchestraANTREURI:Ridichi, brînză Telemea, roşii la gheată, caşcaval, şvifer, peşte, omar, stridie, Morun. ICRE.Ţuică, secărică, drojdie.SALATĂ LA GREC Nu consumaţi scobitorile la ciorbă!Dacă nu-i bună salata, ascultă-l peZAVAIDOC ! CIORBE:Supă grasă cu mujdei. Asta îmi amintește de o fosta crâșmă celebra de prin anii 70-80... ,,La cățeaua leșinata" Romanica noastră cu bune, cu rele.... Smile

floreac
1
1


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 19 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Dum 19 Feb - 10:06

Frumos comentariul tau. Smile
Mi-a placut mult "Groapa". Si eu am citit-o de doua ori... si la fel ca tine, a doua oara am inteles-o mult mai bine si am savurat-o pe de-a-ntregul.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 19 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 19 din 34 Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 26 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum