GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

+21
Lorenne
deea24
seaman65
shadow
Irinna
Melodia
Tizona
Violoncella
dominik
Nana_Duval
zexe
bursuc
atat de simplu
fotohobby
mrs nobody
HAUU_HAUU
snow
Radu
habibi77
kitty
pitulicea
25 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 4 Empty Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 19:01

Rezumarea primului mesaj :

Imi place sa cred ca fiecare dintre noi a citit cel putin o carte. Pentru multi dintre noi cititul a fost si este o placere, in timp ce pentru altii a fost doar o obligatie dictata de o bibliografie scolara.
Am deschis acest topic, pentru a afla care au fost cartile ce v-au placut si v-au impresionat de-a lungul timpului. Cand esti un cititor impatimit, e greu sa vorbesti despre o singura carte, sau sa alegi o singura carte preferata dintre atatea capodopere, asa ca, v-am scutit de efortul inutil si atat de dificil de a face o clasificare. Smile
E mai simplu sa vorbim despre cartile care ne-au placut, decat despre “cea mai buna carte citita” study Ma refer aici la cele mai frumoase carti citite.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Joi 15 Noi - 20:25, editata de 3 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 4 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  Melodia Dum 3 Iul - 20:52

nu stiu de nici o ecranizare a cartii

baletul mecanic a fost cartea care m-a tinut departe de c.petrescu Laughing
poate am incercat sa o citesc la o varsta nepotrivita Rolling Eyes
o sa incerc sa o citesc acum cand am alta rabdare si deschidere
eu am in "lucru"cartea "departe de lumea dezlantuita"-thomas hardy
cand am citit-o in adolescenta m-a impresionat...acum vad ca nu ma mai da pe spate
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 4 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  pitulicea Dum 3 Iul - 20:55

Pe mine "Departe de lumea dezlantuita", in adolescenta, cand toata lumea o lauda, m-a dezamagit. Nu mi s-a parut o carte deosebita.
"Baletul mecanic" l-am citit pe la vreo 17 ani. Atunci m-a impresionat profund si mi-a mers la suflet. Sunt curioasa daca acum, as savura-o la fel ca si atunci Smile


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Joi 15 Noi - 21:00, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 4 Empty "fiul risipitor"-radu tudoran

Mesaj  Melodia Dum 3 Iul - 21:01

am constatat si eu ca depinde foarte mult varsta dar si dispozitia pe care o ai cand citesti o carte...spre exemplu cartea adolescentei mele a fost"fiul risipitor"-radu tudoran
am recitit-o la toate varstele...as reciti-o si acum...o simt aproape de sufletul meu si o inteleg la un alt nivel de fiecare data.
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 4 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  Violoncella Mar 5 Iul - 22:35

Melodia a scris:...spre exemplu cartea adolescentei mele a fost"fiul risipitor"-radu tudoran
"Fiul risipitor", alaturi de "Orasul cu salcami" au fost cartile adolescentei mele. As putea sa insir cuvinte pompoase dar, vorba Nanei, adevarul e ca mi-au excitat mintea Smile). As mai adauga "Accidentul" si "Anotimpuri". O carte pe care am recitit-o insa cu si mai mare placere a fost "Arta conversatiei", de Ileana Vulpescu.
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 4 Empty "privighetoarea de ziua"- radu tudoran

Mesaj  Melodia Mier 6 Iul - 9:11

as mai adauga si "privighetoarea de ziua"...tot a lui tudoran...carte de care s-a vorbit nedrept de putin Neutral

si sa ne amintim si de cartile cellei serghi care mergeau din mana in mana mai ceva ca marfa de contrabanda Cool
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 4 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  Irinna Vin 5 Aug - 15:47

Un veac de singuratate de Gabriel Garcia Marquez
Codul lui Da Vinci de Dan Brown
Harry Potter de J.K Rowling (nu stiu ce parere aveti, dar mie mi-a placut...)
Pe aripile vantului de Margaret Mitchell
Mai am putin si termin Pasarea Spin de Colleen McCullough
Ciresarii de Constantin Chirita (am citit-o cand eram mica, mica, mica ...dar mi-a placut mult, mult, mult ) Very Happy
Crima si pedeapsa de Dostoevski (cred ca am citit-o de 3 ori Rolling Eyes si m-a surprins de fiecare data)
iar lista poate continua Very Happy
Irinna
Irinna
3
3


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 4 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  shadow Vin 5 Aug - 18:36

Citeam ce a scris Irina si zambeam ...nu cu mult timp in urma , cam o luna , intr-o seara , desi il aveam in ''studiu'' pe Stieg Larson mi-a venit chef de ceva usor si uitandu-ma prin biblioteca mi-a ramas privirea la volumele lui Constantin Chiritza ...l-am luat pe al doilea si am regasit placerea de odinioara alaturi de ciresari Smile ....
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 4 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  seaman65 Vin 5 Aug - 22:30

Ai mei n-au fost asa incantati de Ciresarii si daca stau si ma gandesc bine, nici de alte comori ale tineretilor noastre. Poate din cauza ca au avut alte surse de distractie...
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 4 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  mrs nobody Vin 5 Aug - 23:01

nu cred ca as reciti Ciresarii cu aceeasi placere Smile
sigur mi-as aminti ca eram in clasa a 4-a cand am citit-o prima data, ca ne-am botezat, intre prieteni, dupa numele ciresarilor
si altele Smile
dar imi doresc ca ai mei sa fie la fel de prinsi in mreje si sa se creada ciresari la randul lor
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 4 Empty "Valul pictat"-W. Somerset Maugham

Mesaj  Nana_Duval Mier 2 Noi - 9:22

Tocmai am terminat de citit-"Valul pictat"-W. Somerset Maugham
O recomand, m-a captivat atat de tare incat am citit-o in 3 zile , in timpul calatoriei cu metroul Very Happy
Are ca tema centrala criza morala a unei femei adulterine a anilor`30, in China. Mi-a placut ca de la inceput a intrat in subiect , fara descrieri amanuntite, acest lucru facandu-se pe parcurs.
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 4 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  pitulicea Mier 2 Noi - 10:27

O am Smile O voi citi si eu yes
Citisem la un moment dat ceva de Maugham, dar mi s-a parut plictisitor Neutral
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 4 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  mrs nobody Mier 2 Noi - 11:11

cartea mea favorita a lui Maugham e Robie
si Valul mi-a placut
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 4 Empty Pitulicea - Resat Nuri Guntekin

Mesaj  deea24 Mar 15 Noi - 22:34

Da, dar nu Pitulicea noastra, ci Pitulicea lui Resat Nuri Guntekin, sau mai bine zis Calikusu,e un roman "lipicios" asa zic eu cartilor care ma prind.am citit-o pe la 14 ani,

deea24
1
1


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 4 Empty "Usor batea vantul spre Franta"de H.E. Bates

Mesaj  pitulicea Sam 21 Apr - 22:24

O carte frumoasa, pe care o recomand cu caldura: "Usor batea vantul spre Franta"de H.E. Bates (Fair Stood the Wind for France)
Azi am terminat-o de citit si sunt inca sub impresia celor citite. Demult n-am mai citit o carte atat de buna, o carte pe care s-o pot pune la topicul acesta, cu the best of Smile
Am sa va spun pe scurt ca e o carte senzationala, scrisa intr-un ritm alert, fara a se pierde in multe descrieri si peisaje. Razboi, dragoste, suspans, drama psihologica, drama.
Povestea unui pilot de pe un bombardier englezesc din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, ce aterizeaza fortat in Franta ocupata. Ranit in timpul aterizarii, este nevoit sa se desparta de restul echipajului si sa ramana in casa unui fermier, care ii ajuta pe ceilalti sa paraseasca tara. Acolo se indragosteste de fata fermierului....
Restul nu va mai spun. Daca aveti curiozitatea, veti afla singuri. Va spun doar ca la sfarsit, mi-a venit sa plang. Smile



Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Joi 15 Noi - 21:10, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 4 Empty " Adam si Eva" - Rebreanu

Mesaj  Lorenne Sam 28 Apr - 8:14

Desi il "cunoscusem" pe Rebreanu inca din anii copilariei, mare mi-a fost mirarea recitind acum cativa ani " Adam si Eva"...un alt mod de a citi aceasta carte, o alta varsta, o alta privire de ansamblu, o alta capacitate de cunoastere si intelegere...
Lorenne
Lorenne
2
2


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 4 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum