GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

+21
Lorenne
deea24
seaman65
shadow
Irinna
Melodia
Tizona
Violoncella
dominik
Nana_Duval
zexe
bursuc
atat de simplu
fotohobby
mrs nobody
HAUU_HAUU
snow
Radu
habibi77
kitty
pitulicea
25 participanți

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 3 Empty Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 19:01

Rezumarea primului mesaj :

Imi place sa cred ca fiecare dintre noi a citit cel putin o carte. Pentru multi dintre noi cititul a fost si este o placere, in timp ce pentru altii a fost doar o obligatie dictata de o bibliografie scolara.
Am deschis acest topic, pentru a afla care au fost cartile ce v-au placut si v-au impresionat de-a lungul timpului. Cand esti un cititor impatimit, e greu sa vorbesti despre o singura carte, sau sa alegi o singura carte preferata dintre atatea capodopere, asa ca, v-am scutit de efortul inutil si atat de dificil de a face o clasificare. Smile
E mai simplu sa vorbim despre cartile care ne-au placut, decat despre “cea mai buna carte citita” study Ma refer aici la cele mai frumoase carti citite.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Joi 15 Noi - 20:25, editata de 3 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 3 Empty Cavalerii de Ioan Dan

Mesaj  mrs nobody Sam 7 Mai - 11:15

mai mult din adolescenta din categoria romanelor de aventuri mi-a placut seria Cavalerii de Ioan Dan
chiar mai mult decat Muschetarii si nu din cauza ca personajele sunt de pe plaiurile noastre Smile
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 3 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  Tizona Sam 7 Mai - 11:17

Mi-a adus mosul, pe la 9 ani, o carte de care ma indragostisem.. era povestea unei fetite care calatorea in timp, in epoci diferite, in tari diferite.
Una din "opriri" a fost la curtea lui Ludovic al XIV-lea, cred ca atunci mi s-a deschis apetitul pentru genul asta de povestiri.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 3 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  mrs nobody Sam 7 Mai - 11:21

eu nu mai tin minte cum a inceput sa-mi placa sa citesc Smile
cred ca am luat-o mereu ca pe o evadare
ai avut un mos aventuros Smile
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 3 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  Tizona Sam 7 Mai - 11:23

Daaa si lui ii placea sa citeasca Smile si mi-a insuflat pasiunea.
A cazut samanta in pamant bun. Wink
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 3 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  mrs nobody Sam 7 Mai - 11:29

eu i-am tot vazut pe ai mei citind si prin dorinta de a imita am citit si eu Smile
asa am facut mai tarziu cu fumatul, dar de asta m-am lasat
mi-a placut sa citesc mai multe carti ale unui autor
daca ma convingea cu un roman, cautam si altele, asa cum am facut cu Hemingway, cu Marquez, acum cu Isabel Allende
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 3 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  Tizona Sam 7 Mai - 11:31

Da, si mie imi place. Am avut o vreme in care l-am citit pe A. J. Cronin asa, la rand.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 3 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  mrs nobody Sam 7 Mai - 11:37

eu am avut cateva in franceza Wink
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 3 Empty "Impreuna" - Anna Gavalda

Mesaj  Violoncella Sam 7 Mai - 20:59

O sa revin la "Impreuna" - Anna Gavalda cu inca o mica "recenzie" pe care am facut-o in alt loc:

Anna Gavalda m-a readus in lumea minunata a cartilor. De cativa ani nu mai citisem nimic, nu mai aveam rabdare, liniam cu privirea literele ordonate fara ca informatia sa ajunga la creier. Dar cartea asta m-a ambitionat, si dupa 50 de foi citite chinuit, a inceput sa ma prinda, pana cand m-a subjugat complet. Nu stiu ce a fost, poate simplitatea exprimarii, poate profunzimea trairilor, poate complexitatea sufletelor, poate umorul nebun, poate toate la un loc. Si mult mai mult. O scriitoare tanara, care aduce un suflu nou in literatura, cu dialoguri deschise si autentice. O scriitoare care te face sa sangerezi ca sa simti ca traiesti, dar te face si sa razi, tot din acelasi motiv.
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 3 Empty "Pusca de vanatoare"- Yasushi Inoue.

Mesaj  Violoncella Sam 7 Mai - 21:02

Si, daca tot sunt la capitolul carti (desi bagajul inca asteapta sa fie facut), as mai aduce tot de acolo alta prezentare a unei carti. "Pusca de vanatoare"- Yasushi Inoue.

"De unele carti ramai cumva indragostit..". Asa spune prezentarea cartilor de noptiera. Dar cartea asta ii mai mult de atat, e de biblioteca, e de citit si recitit, e de suflet.
M-a cucerit incarcatura emotionala, m-a cucerit fatalitatea. Am plans pentru "iubirea incremenita in margelele de sticla". Si am cugetat si io , profund, la intrebarea din ultimele pagini ale cartii. "Sa iubesti sau sa fii iubit?"

Voi ce v-ati dori?
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 3 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  zexe Sam 7 Mai - 21:24

Am citit si eu "Puşca de vânătoare". E o carte grozavă!
Da, iubirea poate incremenii în multe moduri. Smile
Eu cred că o iubire neîmpărtăşită e de prisos, nefirească.
Iubirea trebuie să se consume între două fiinţe, în două suflete.
Iubirea trebuie să se nască, să crească, să se maturizeze, să se împlinească
şi, poate, să încremenească în negura vremii.
zexe
zexe
4
4


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 3 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  atat de simplu Sam 7 Mai - 21:30

Ce cuvinte frumoase ati folosit voi aici. Smile Nu am citit cartea, dar trebuie s-o fac.M-ati convins.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 3 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  Violoncella Sam 7 Mai - 21:42

Ma bucur. Smile E o carte subtirica, se citeste usor...insa io am simtit nevoia sa o recitesc imediat Smile Era subtirica doar ca numar de pagini Smile. Sunt sigura ca o sa iti placa.
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 3 Empty Liniste in octombrie - Jens Christian GROENDAHL

Mesaj  Nana_Duval Sam 2 Iul - 23:27

Am citit in urma cu vreo 2 ani o carte care mi-a placut; mi-a amintit sora mea de ea.Se numeste Liniste in octombrie - Jens Christian GROENDAHL - Editura Niculescu
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 3 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  Melodia Dum 3 Iul - 20:25

cartea evitata din biblioteca
aurul negru -cezar petrescu
nu stiu de ce l-am ocolit mereu,dar citindu-l mi-am dat seama ca trebuie sa-l recomand.
surprinde foarte bine evolutia unui om in cautarea unui vis,intr-o societate in care numai ce este palpabil e de pretuit.
o perioada in care invazia cautatorilor de petrol a inceput si pe taramurile noastre.
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 3 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  pitulicea Dum 3 Iul - 20:46

Da, frumoasa carte. Mi-a placut si mie, mai mult decat ma asteptam.
Are si o ecranizare, daca nu ma insel. Rolling Eyes
Dar si mai mult, de Cezar Petrescu, mi-a placut "Bletul mecanic" Trebuie s-o recitesc.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 3 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum