GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Afacerea mea

+18
tegeusa
Micuta Vrajitoare
Obi-Wan Kenobi
JeSsYkA
tano carridi
seaman65
atat de simplu
dominik
barabi12
lactoza
daffy_
mrs nobody
fotohobby
oli
valeria
Radu
zexe
pitulicea
22 participanți

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Afacerea mea Empty Afacerea mea

Mesaj  pitulicea Dum 20 Mar - 13:42

Hai sa ne jucam putin de-a micii investitori. Smile

Daca ar fi sa incepi azi o afacere, la ce anume te-ai gandi?
Care crezi ca sunt afacerile rentabile la momentul actual in Romania?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Afacerea mea Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  pitulicea Dum 20 Mar - 13:53

Eu mi-am dorit sa deschid o librarie. Avand in vedere pasiunea mea pentru carti, era de asteptat o astfel de dorinta Smile
Insa, s-a pus problema spatiului. Chiriile fiind foarte mari, iar cititorii prea putini, afacerea nu se arata deloc rentabila.
In aceeasi perioada in care mi-am dorit eu libraria, o cunostinta de-a mea mi-a luat-o inainte. A deschis-o, iar dupa vreo 2-3 ani a fost nevoita sa o inchida.... din aceleasi motive pentru care n-am deschis-o eu Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Afacerea mea Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  zexe Dum 20 Mar - 14:12

La ora actuală, cărţile se vând bine în format audio. Wink
Sunt destui actori, si nu numai, cu voci frumoase cărora un ban în plus
nu le-ar strica şi ar fi dispuşi să facă o atfel de muncă.
zexe
zexe
4
4


Sus In jos

Afacerea mea Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  pitulicea Dum 20 Mar - 14:16

Probabil ca pentru unii e mai comod sa stea si sa asculte.
Eu nu-mi pot refuza placerea cititului. Smile N-as renunta niciodata la o carte tiparita in favoarea uneia in format video sau audio. Insa, cum cei care gandesc ca mine sunt putini, as fi dat repede faliment Smile
Daca as fi avut un spatiu al meu.... sa nu fiu nevoita sa platesc chirie, ar fi fost altceva.... Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Afacerea mea Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  Radu Dum 20 Mar - 14:21

Pitu, intotdeauna exista varianta online Wink

Eu o sa deschid o retea de site-uri in vederea unei colaborari cu Google prin Google Adsense. Folosit corespunztor, programul respectiv poate sa aduca un profit destul de bun.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Afacerea mea Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  zexe Dum 20 Mar - 14:22

A vinde cărţi, nu mai e o afacere, mai degrabă un hobby. Smile
Puţină lume mai citeşte în ziua de azi. Păcat!
Eu zic să te orientezi spre altceva, daca vrei într-adevăr "o afacere".
zexe
zexe
4
4


Sus In jos

Afacerea mea Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  pitulicea Dum 20 Mar - 14:30

Bravo, Radule Smile Ingenioasa idee. Nu mi-ar fi trecut niciodata prin cap.

Stiu, zexe. Nu e rentabila, de-asta nici nu am pus-o in practica. A fost o dorinta a mea de-acum vreo 6 ani.
E evident ca cererea nu e mare. Cand trec prin Mall sau prin Polus, ma uit la multimea de oameni ce roiesc prin magazine... Ca albinele in stup. Probeaza haine, incalta pantofi, incearca aparatura, imping carucioarepline cu alimente.... Numai librariile sunt goale. Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Afacerea mea Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  Radu Dum 20 Mar - 14:45

Cred ca librariile sunt goale si datorita faptului ca preturile sunt foarte mari la carti. Intr-un fel este de inteles strategia lor. Oamenii citesc mai putin, cumpara mai putine carti, asa ca vanzatorii sunt nevoiti sa puna un pret mai mare ca sa isi acopere cheltuielile, din putinele carti vandute. Dar cred ca este un management deficitar a resurselor. Sunt convins ca preturi mai mici ar aduce mai multi clienti. Iar din pacate apare o tendinta a distribuitorilor online sa apropie preturile de cele din magazine, ceea ce este doar o goana (normala din punct de vedere uman dar gresita din punct de vedere al strategiei economice) dupa profit.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Afacerea mea Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  Radu Dum 20 Mar - 14:54

La noi exista o mare problema de informare. Posibilitatile unei afaceri de succes (in viziunea mea o afacere de succes reprezinta o afacere care genereaza suficient profit pentru a satisface nevoile intreprinzatorului si ii permite investirea in continuare in dezvoltare) in Romania sunt foarte mari. Din pacate oamenii nu cunosc principii economice elementare si isi deschid afaceri din auzite. Ar trebui organizate seminarii de educare economica in toate zonele tarii (mai ales in mediul rural, unde in cele mai multe cazuri se practica o agricultura putin profitabila).
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Afacerea mea Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  valeria Dum 20 Mar - 16:35

Daca vrei sa cunosti persoana cu cele mai putine veleitati/talente/gandire in domeniul economic-financiar/investitie etc, eu sunt aceea! Definitia mea exacta este -''fiinta capabila doar de afaceri sau organizatii non-profit''( sau nici de-alea). Ma rog, sunt un antitalent in acest sector. Dar daca topicul se refera la o afacere...cred ca as infiinta o agentie matrimoniala. Cool
In privinta librariilor, chiar nu stiu cum merg treburile, nu sunt o cititoare pasionata si nici o intelectuala cu gusturi exclusiviste, dar cumpar cu regularitate carti, nu exista luna sa nu achizitionez. Poate ca nu salvez eu aceasta ''industrie'' elitista, dar ultima oara cand am intrat in librarie a fost acum o luna, impreuna cu fiica mea de 14 ani, mare iubitoare de literatura originala, in Sinaia, si am iesit de acolo cu un geamantan de carti in valoare de aproape 300 ron. Banuiesc ca sunt si altii tot asa. Destui cat sa nu lasam sa moara pagina de carte. Da, nu se mai refugiaza oamenii in pagini tipografiate, ca exista netul si afacerea nu are sanse mari de profituri grase. Cunosc insa oameni care, numai prin site-urile create( ''stau'' doar in fata computerului) sunt destul de bogati!! Publicitate si alte alea...
Trag cu ochiul degeaba si la Camelia Sucu! De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere!!!
valeria
valeria
2
2


Sus In jos

Afacerea mea Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  Radu Dum 20 Mar - 16:51

valeria a scris: Cunosc insa oameni care, numai prin site-urile create( ''stau'' doar in fata computerului) sunt destul de bogati!! Publicitate si alte alea...

Sa castigi prin publicitate pe internet implica destul de multa munca. Respectivele site-uri trebuie intretinute, platit spatiu de hosting, actualizate etc. . Este o munca, ca oricare alta. Multi pot face site-uri, dar putini le pot face sa fie de succes.

De exemplu postarea unei reclame intr-un mediu virtual trebuie realizata cu cap (implica un anumit design, este important sa se "blend in" in arhitectura site-ului etc.). Exista multe "trucuri" si in domeniul acesta, ca in toate de altfel.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Afacerea mea Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  valeria Dum 20 Mar - 17:22

Radu, eu nu am negat munca si investitia intelectuala. Una din persoanele care le cunosc, si are astfel de business, e atat de inteligenta, competenta, organizata, as putea spune ca e geniala, incat nici nu se pune problema ca are un venit usor si investitie minima.
Respectul meu pentru cei care au astfel de activitati... si au si un profit f mare, E MAXIM!!!!! Idea
valeria
valeria
2
2


Sus In jos

Afacerea mea Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  pitulicea Mar 22 Mar - 20:05

O alta afacere pe care mi-am dorit-o si pe care am lasat-o de asemenea balta, a fost sa-mi deschid o florarie Smile
Nu necesita o investitie prea mare, dar s-a pus, din nou, problema spatiului.
Mi-ar fi placut sa lucrez cu florile Smile
Intre timp s-au deschis o gramada de florarii..... tocmai pentru ca atunci cand ma gandisem eu la afacere, erau prea putine.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Afacerea mea Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  oli Mier 23 Mar - 16:40

Eu mi-as deschide un salon de intretinere si infrumusetare.E ceva investitie dar daca as avea banii ar fi perfect . In Turda sunt ceva saloane dar lasa mult de dorit atat profesionalismul cat si aspectul si dotarea cu aparatura. Smile
oli
oli
6
6


Sus In jos

Afacerea mea Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  pitulicea Vin 25 Mar - 12:35

Sa zicem ca ai banii, ai spatiul, dar unde gasesti profesionistii? Smile
Te-apuci sa faci cursuri de specializare?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Afacerea mea Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum