GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 33 din 50 Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 41 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 33 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 33 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 5 Ian - 11:48

Mda, cred ca si mie imi plac dramele Very Happy
De fapt, dramele astea accentueaza sentimentele si te fac sa crezi ca iubirea e mai mare decat e.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 33 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Vin 5 Ian - 20:32

Femeilor le place mai mult drama iubirii decât iubirea însăşi.

N-as zice , nu cred ca unei femei normale ii place sa dramatizeze doar pentru a resimti mai puternic iubirea sau ce crede ea ca ar fi iubire ... cele care o fac vor doar sa joace un rol in propria piesa tragi-comica  Twisted Evil  .

Sa-i dau dreptate lui Henryk Sienkiewicz ar insemna sa-mi schimb radical gandirea despre sexul frumos Cool , ori nu am motive serioase sa o fac Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 33 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 5 Ian - 20:53

Si tu acum, Shadow... Nu-i frumoasa suferinta in iubire? Nu-i da mai multa savoare si importanta?  Twisted Evil Tocmai am discutat la telefon cu cineva caruia i se aplica perfect citatul.  Laughing 
Apoi, avand in vedere ca iubirea asta te transforma, de ce te miri ca femeile nu mai sunt normale?  Laughing Sa simti fluturi in stomac, e normal?  Laughing Ba eu as spune ca si barbatilor le place drama. Si inca mult...  rolling on the floor
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 33 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Vin 5 Ian - 21:05

Dramele altora imi plac si mie Very Happy , ca si spectator Laughing ... cand sunt implicat nu simt placere si n-as initia un astfel de joc Evil ... nu sunt nici adeptul vorbei ca ''dragostea ar fi mai mare dupa suparare '' Suspect ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 33 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 5 Ian - 21:29

Shadow, tu doar crezi ce crede femeia Smile Suntem atat de diferiti unii de altii. Nu aveti cum sa va puneti "in pielea noastra" si nici noi "in pielea voastra".
O femeie normala? Care-i cea anormala? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 33 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  itina Mar 16 Ian - 10:05

Sa lasam dragostea si sa trecem la lucruri mai serioase, zic. Razz Si de ce zic asta? Pentru ca sunt din ce in ce mai ofticata pe vremurile pe care le traim. Mai-marii tarii, mai-marii lumii ne vor prosti, needucati, neinformati. Se aplica aici acest citat din cartea pe care o citesc acum, "Testamentul lui Abraham":

"...Pentru a intelege un text sofisticat, e nevoie de educatie si mult exercitiu. As adauga: si de un pic de inteligenta si sensibilitate. Ce ne invata asta? Ca educatia are un rol central. Pentru ca doar cu o educatie de foarte buna calitate putem sa patrundem in zone care le sunt inaccesibile celor needucati. De asta o tara puternica e o tara in care educatia primeaza. Pentru ca cetatenii ei au acces la o intelegere complexa a lumii in care traiesc. Cum nevoile lor nu mai sunt cele primare, devin mai sofisticati.
    -Si mai greu de manipulat.
    -Exact. De aia in dictaturi sau in tarile cu democratii fragile nimeni nu da doi bani pe educatie.
"
itina
itina
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 33 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Mar 16 Ian - 10:19

Eu nu dau doi bani pe politica Smile De-asta nici nu ma straduiesc sa o inteleg.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 33 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  itina Mar 16 Ian - 11:24

Asa ziceam si eu inainte. Pana mi-am dat seama ca politica si oamenii politici imi aranjeaza mie viata. Rolling Eyes
itina
itina
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 33 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mar 16 Ian - 11:42

Si tot ei o vor aranja si de acum incolo, oricat de educata as fi eu. Sau altul. In politica ajunge o anumita tipologie de oameni. Pana s-o schimba mentalitatea la noi, eu nu voi mai exista pe acest pamant, voi fi ori sub el, ori in vazduh, cautand vreau animalut in care sa ma reincarnez. Laughing Inca nu stiu exact, iar cand voi sti, n-am cum sa va informez. Si vreau sa mai spun ceva: citatul ala care spune ca daca ai carte, ai parte... nu mi se mai pare valabil. Partea n-are vreo treaba cu cartea. Ba are, m-am razgandit: e invers proportionala cu ea. Laughing Cum alesii au parte, se cam vede cine ne conduce. Din punctul meu de vedere, toata clasa politica este la fel. Nu dau doi bani pe ea, asa cum nici ea nu da pe mine. Cu sau fara manipulare, situatia n-ar fi fost mai roza. Toata politica e-o minciuna sfruntata, un joc de culise in care nu conteaza decat ca cel acre conduce sa-si vada de propriul interes. Cei educati si cu bun simt isi vad de treaba lor, nu se apuca sa-si sponzorizeze campanii electorale. Sad


Ultima editare efectuata de catre atat de simplu in Mar 16 Ian - 11:42, editata de 1 ori
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 33 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Mar 16 Ian - 11:42

Si ai reusit sa schimbi ceva, itina? Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 33 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  itina Mar 16 Ian - 14:45

Nu as putea sa schimb ceva nici daca as vrea. Smile Din pacate.
Simpla, depinde de ce anume vrei sa ai parte. Daca te referi doar la satisfactii banesti, poate ca le vor avea doar cei smecheri, nesatui, avari si care calca totul in picioare dar sunt alte satisfactii morale si sufletesti pe care nu le-as da pentru nimic in lume. Nu e aici topicul potrivit dar tin sa va spun ca am ramas cu un gust amar in gura in ultimii ani in ce priveste mersul lucrurilor in tara noastra. Nu mai am nicio speranta ca se va indrepta vreodata ceva, pe-aici... Si cum s-ar putea indrepta cand nu intereseaza pe nimeni acest fapt? Smile Stiu, spuneti ca nu in noi sta puterea de schimbare dar cred ca nestiinta si nepasarea nu au adus nimic bun in evolutia omului, in general.
itina
itina
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 33 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Mar 16 Ian - 16:18

Nu e topicul potrivit asa cum bine spune Itina ... bine a spus-o si Lincon la o vreme cand in America erau foarte multi analfabeti  ... citatul este extraordinar  in contextul timpurilor pe care le traim fiindca majoritatea celor care sustin astazi acest partid mafiot ce-si bate joc de Romania sunt cei fara prea multa educatie ( ca sa nu spun analfabetii ) , oameni cu bun simt  dar usor influientzabili tocmai fiindca nu percep realitatile secolului in care traiesc .

Pasivitatea in ati exprima dreptul de vot nu va fi niciodata o solutie , nici macar un compromis ci mai degraba o acceptare tacita care dupa cum observam n-a dus la nimic bun .
Itino nu te descuraja , eu sunt de partea ta Razz , poate vor mai veni si altii ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 33 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mar 16 Ian - 16:32

Satisfactii morale si sufletesti pot obtine din alta parte, nu din politica. Very Happy Si daca-i s-o spun pe sleau, carui om cu burta goala ii mai arde de altfel de satisfactii in afara de a pune ceva pe masa? Cu burta plina, cu facturile platite, parca ii mai vine omului sa viseze.
Sa stiti ca sunt si oameni cu educatie care au o parere opusa de-a voastra. Razz Cunosc destui. Daca un om a ales un reprezentant pe care unii nu l-au ales, nu inseamna ca nu-i educat. Poate ca si omul ala crede in ceva, spera in ceva. Twisted Evil Raman la ideea ca toata clasa politica e la fel si da, sunt pentru obligativitatea votului. N-o fi democratic? Ba eu cred ca e mai democratic decat democratia pe care o traim. Laughing Asa cum e democratic sa avem drepturi, e democratic sa avem si obligatii. Si votul ar trebui sa fie o obligatie. Ca eu sunt scarbita de politica, ca eu mi-am pierdut speranta in ceva bun, e alta poveste. Unii inca mai pot spera. Bravo lor!
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 33 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Joi 18 Ian - 15:40

Tot fierb apele politicii zilele acestea :

Cititorule, să presupunem că ai fi idiot. sau că ai fi parlamentar... Dar stai, că mă repet.” — Mark Twain

Ei bine nu sunt de aceeasi parere  , parlamentarii nostri nu sunt idioti , nici pe departe ,este mai rau ,  sunt corupti , impostori , hoti , tradatori ... idiotii sunt niste bieti naivi care nu stiu pe ce lume traiesc , sa fim seriosi  nu e cazul dragilor nostri politicieni ....
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 33 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  itina Joi 18 Ian - 15:42

Numai naivi nu sunt politicienii nostri... Neutral
itina
itina
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 33 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 33 din 50 Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 41 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum