GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Am citit, dar nu mi-a placut!

+22
Asgard
Amrita
fata_cu_sosete_de_diamant
shadow
Adriatica
fotohobby
Nana_Duval
Melodia
Neeo_2005
Violoncella
dominik
GESF
atat de simplu
habibi77
mrs nobody
Mr Nobody
Tizona
lynn
sarmanul_dionis
Radu
snow
pitulicea
26 participanți

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 3 Empty Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  pitulicea Sam 24 Apr - 19:50

Rezumarea primului mesaj :

O carte, ar trebui sa fie ceva frumos. Ceva care sa te bucure si sa-ti umple sufletul de placere si de multumire. Dar nu toate cartile ne plac, nu toti autorii se exprima dupa gustul sau dupa convingerile noastre, astfel ca anumite carti nu ne plac si nu le consideram o lectura prea placuta.
Uneori, nu e vorba de o carte, pe de-a-ntregul ci doar de anumite fragmente, pasaje, idei care ne atrag in mod deosebit atentia pentru ca au ceva neplacut, iritant, intrigant. Despre ele m-am gandit sa vorbim in acest topic.
Despre ceea ce nu ne-a placut intr-o carte. Despre ce ni s-a parut deplasat sau lipsit de simt artistic.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Dum 6 Mar - 13:27, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 3 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  Neeo_2005 Lun 22 Aug - 16:21

Dostoievski - Amintiri din Casa Mortii - prea macabru cadrul prezentat - de doua ori am inceput-o dar nu am avut puterea sa o termin
In schimb de acelasi autor mi-a placut "Idiotul"
Rascoala - Liviu Rebreanu - am avut norocul sa citesc inainte Descult de Zaharia Stancu si m-i s-a placut mult mai interesanta


Neeo_2005
Neeo_2005
2
2


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 3 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  pitulicea Lun 22 Aug - 16:23

Mie mi-a placut "Rascoala". Sunt fan Rebreanu Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 3 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  mrs nobody Lun 22 Aug - 17:20

am citit demult "amintiri din casa mortilor" dar nu m-am gandit daca mi-a placut sau nu
doar mi-a lasat o impresie puternica, de frig ucigator si gard de sarma ghimpata fara sansa de scapare
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 3 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  Melodia Lun 22 Aug - 17:45

am recitit rascoala acum vreo 2 luni...altfel o citesti cand nu e lectura suplimentara Laughing Very Happy o carte bine structurata si captivanta.
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 3 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  Tizona Lun 22 Aug - 18:35

Dostoievski si Rebreanu la "nu mi-a placut" ?? affraid
Se intampla ca-s scriitorii mei cei mai preferati. Blasfemieeee!!
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 3 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  Melodia Lun 22 Aug - 18:38

bueyyyyyyyyy ne-au placut!!!!!! eu m-am luat dupa pitu...si am scris aici la topicul asta fara sa realizez Embarassed
imi plac ambii...mult de tot Wink
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 3 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  Tizona Lun 22 Aug - 18:40

a, nu ziceam de tine, ziceam de aaa.. cine a zis mai sus ca nu i-au placut.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 3 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  Melodia Lun 22 Aug - 18:42

cred ca neeo-Dostoievski - Amintiri din Casa Mortii
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 3 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  mrs nobody Lun 22 Aug - 23:21

nu i-a placut cartea, nu scriitorul
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 3 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  Nana_Duval Lun 22 Aug - 23:38

Si mie mi-a placut Idiotul..
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 3 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  Tizona Lun 22 Aug - 23:42

mrs - am inteles diferenta, dar m-am facut ca nu vad. Very Happy Asa un afront lui Dostoievski... Very Happy
Glumesc..
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 3 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  mrs nobody Lun 22 Aug - 23:47

bine ca nu stie Laughing
Crima si pedeapsa este singura carte pe care am citit-o fara pauze Smile
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 3 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  fotohobby Mar 23 Aug - 22:39

Eu unul nu l-am cunoscut pe Dostoievski, asa ca nu stiu daca mi-ar fi placut sau nu. What a Face
Cu cartile lui e alta poveste. Am recitit de mai multe ori din doasca in doasca Operele complete aparute la ESLU.

fotohobby
5
5


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 3 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  pitulicea Mar 23 Aug - 22:58

Deci....ce carti NU ne-au placut? Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 3 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  Adriatica Mier 7 Dec - 13:37

David Copperfield - Charles Dickens - o care ce nu am reusit sa o termin nici acum, incepand sa o citesc prin 2007. Nu ma tine cu nimic in suspans, iar Coperfield mi se pare un personaj banal. Pentru constiinta mea, voi incerca sa o termin.

O alta carte pe care nu o pot numi interesanta, este "Mandrie si prejudecata " de Jane Austen. Ma gandeam ca ma va fascina, fiind exact genul meu de povestioara din acea perioada in care barbatii erau galanti, etc. Din pacate nu m-a dat pe spate si nici subiectul in sine nu este foarte interesant. Daca mai gasesc carti plictisitoare, va anunt.
Adriatica
Adriatica
2
2


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 3 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum