GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Am citit, dar nu mi-a placut!

+22
Asgard
Amrita
fata_cu_sosete_de_diamant
shadow
Adriatica
fotohobby
Nana_Duval
Melodia
Neeo_2005
Violoncella
dominik
GESF
atat de simplu
habibi77
mrs nobody
Mr Nobody
Tizona
lynn
sarmanul_dionis
Radu
snow
pitulicea
26 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 2 Empty Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  pitulicea Sam 24 Apr - 19:50

Rezumarea primului mesaj :

O carte, ar trebui sa fie ceva frumos. Ceva care sa te bucure si sa-ti umple sufletul de placere si de multumire. Dar nu toate cartile ne plac, nu toti autorii se exprima dupa gustul sau dupa convingerile noastre, astfel ca anumite carti nu ne plac si nu le consideram o lectura prea placuta.
Uneori, nu e vorba de o carte, pe de-a-ntregul ci doar de anumite fragmente, pasaje, idei care ne atrag in mod deosebit atentia pentru ca au ceva neplacut, iritant, intrigant. Despre ele m-am gandit sa vorbim in acest topic.
Despre ceea ce nu ne-a placut intr-o carte. Despre ce ni s-a parut deplasat sau lipsit de simt artistic.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Dum 6 Mar - 13:27, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 2 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  Tizona Vin 24 Sept - 19:22

Eu am urat trei autori la viata mea (de elev) - Blaga, Barbu si Arghezi.

Toti trei mi-au picat la admiterea la facultate, in trei ani consecutivi. Acum ii urasc si mai tare. Very Happy
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 2 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  habibi77 Dum 26 Sept - 18:57

Laughing Laughing Curat ghinion.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 2 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  atat de simplu Dum 26 Sept - 19:02

sarmanul_dionis a scris: Pai, uite, iti recomand sa cauti ceva de Anais Nin ... s-ar putea sa gasesti ceva ïnteresant acolo Razz
Da, tocmai la asta ma gandeam acum:"incest" de Anais Nin...aminteste si de Henry Miller.
Radu a scris:"Romanul adolescentului miop" , de Mircea Eliade. Nu pot spune de ce nu mi-a placut... pur si simplu nu mi-a trezit nici un sentiment Smile
Mie mi-a placut foarte mult romanul . Chiar si dupa ani...Oricum, Il ador pe Eliade.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 2 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  mrs nobody Lun 27 Sept - 9:57

si eu..si noptile de sanziene Smile
asa am ajuns din nou la ce ne-a placut
e mai usor sa vorbesti despre ceva ce iti face placere Razz
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 2 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  atat de simplu Lun 27 Sept - 11:17

Asa e, cu siguranta! Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 2 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  pitulicea Dum 7 Noi - 20:50

Am dat peste o carte care nu-mi place. Si nu numai ca nu-mi place, dar nici n-o pot citi. Rolling Eyes Parca ar fi scrisa in alta limba. E vorba despre "Cum e" de Samuel Beckett. Nu stiu daca asta a vrut sa transmita autorul, sau s-a gresit la traducere. Very Happy
Cartea incepe asa....

"cum era citez inainte de Pim cu Pim dupa Pim cum e trei parti o spun cum o aud

voce intai afara cuacua din toate partile apoi inauntru-mi cand inceteaza cu gafaitul mai povesteste-mi termina cu povestitul invocatie

clipe trecute vechi visuri ce revin ori proaspete cum cele care trec sau ceva mereu ceva si amintiri le spun cum le aud le soptesc in noroi

inlauntru-mi cele ce-au fost afara cand inceteaza cu gafaitul franturi ale unei voci de demult inlauntru-mi dar nu a mea"

Si-o tine tot asa, 170 de pagini. Rolling Eyes O tampenie mai mare n-am vazut in viata mea. Cat de tampit trebuie sa fie cineva sa scrie o astfel de carte si cat de tampiti au fost cei care i-au publicat-o?????

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 2 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  pitulicea Dum 6 Mar - 13:19

sarmanul_dionis a scris:Pai, uite, iti recomand sa cauti ceva de Anais Nin ... s-ar putea sa gasesti ceva ïnteresant acolo Razz
Apropo, cumva numele tau vine de la cartea Pitulicea a lui Resat Nuri Guntekin ?
Dupa contextul in care mi-o recomanzi, sunt convinsa ca as gasi acolo ceva interesant.... Interesant pentru altii Very Happy

Numele meu nu vine de la o carte, ci de la o pasare Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 2 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  GESF Vin 18 Mar - 12:52

James Joyce - "Ulise" ... Ma dispera... N-o termin de 6 luni.. Primul volum am reusit sa-l citesc în spital, cumva-cumva, dar al doilea sta pe la pagina 60 si am citit de atunci alte 3 carti...
GESF
GESF
2
2


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 2 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  pitulicea Vin 18 Mar - 12:57

Laughing Laughing
Ce ambitios esti.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 2 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  dominik Sam 7 Mai - 8:25

Ce kestie!! Asta-i masochism.Zau!! Sa -ti faci o mie de nervi citind o carte care nu-ti place. Atat de scurta e viata, timpul e atat de limitat incat, mi se pare o aberatie sa-l pierzi astfel.Pot spune ca nu am citit nici o carte care sa ma irite de la titlu pana la pret.Dupa primele 20 de pagini, o mai rasfoiesc un pic, pe la mijloc, spre final si sunt edificat.O arunc sau nu.Intotdeauna am citit autorii.Am citit dupa autori, dupa recenzii, dupa recomandarile celor care imi impartasesc gusturile.
dominik
dominik
2
2


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 2 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  pitulicea Sam 7 Mai - 8:47

Eu sunt, de felul meu, o masochista Smile Nu ma dezmint nici macar cand lecturez o carte Very Happy
Asa e si viata, la urma urmei, ca si o carte.... Nu dai numai peste lucruri placute si intamplari incitante, dar, vrei nu vrei, treci peste ele Smile Din toate invatam cate ceva.... Macar cum sa le evitam Very Happy
Nu tin cont de recomandari.... Imi place sa-mi recomand singura o carte....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 2 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  dominik Sam 7 Mai - 9:04

Viata ca o carte...Hmmm!! Ca mersul trenurilor, cu date si locuri stricte si exacte. Din pacate e doar hazard,calculele si previziunile, pronosticurile si prognozele nu-si au loc, sunt inutile. Ca o carte?Daaaa!! De Kafka . Very Happy
dominik
dominik
2
2


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 2 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  Violoncella Sam 7 Mai - 9:59

"Luni de fiere" - Pascal Bruckner. Cred ca poti sublinia si prin alte feluri nevoia continua de nou intr-un cuplu...N-o sa inteleg niciodata cum sadismul alunga plictiseala..Smile
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 2 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  pitulicea Sam 7 Mai - 10:02

.....asa cum n-am inteles eu cele "Unsprezece minute" ale lui Coelho Very Happy
Enervanta carte....


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Vin 9 Noi - 21:50, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 2 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  Tizona Sam 7 Mai - 11:12

Au fost doua carti, in toata viata mea, care nu mi-au placut neam - Concert din muzica de Bach (in liceu, nu stiu acum cu ce ochi as citi-o, dar nici nu prea-s curioasa) si inca una, citita recent, o mare porcarie - Girls, de Nic Kelman.. care, cica, e un bestseller .. Dar pe mine m-a plictisit ingrozitor.. Mi-a luat mult s-o termin, desi nu e cine stie ce groasa.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 2 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum