GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Visele si realitatea

+43
Annmarie
Florin Popa
SoulOfOcean
East17
dorina_s
Pingu
myrk
itina
freda white
eledas
RALUCA
mielusica
dcbal
Ostional
Queensland
Obi-Wan Kenobi
Constantin
Amrita
shadow
teardrop
parwous
serpico
Adriatica
tegeusa
Anna
Angel
Irinna
atat de simplu
lexus
zexe
sharp00714
Nana_Duval
oli
daffy_
Demostene
mrs nobody
lynn
Radu
HAUU_HAUU
aspidistra76
habibi77
pitulicea
snow
47 participanți

Pagina 11 din 43 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 27 ... 43  Urmatorul

In jos

Visele si realitatea - Pagina 11 Empty Visele si realitatea

Mesaj  snow Sam 10 Apr - 10:17

Rezumarea primului mesaj :

Se spune ca daca iti amintesti ziua ce ai visat noaptea, visele se vor implini.
Asa sa fie? Rolling Eyes
snow
snow
6
6


Sus In jos


Visele si realitatea - Pagina 11 Empty ok

Mesaj  Constantin Lun 11 Iun - 9:16

Fiecare este liber sa creada ce vrea. Iti respect punctul de vedere dar nu pot crede si eu acelasi lucru despre vise Very Happy
Prefer sa fiu eu cel care-mi fac viitorul decat sa ma incred in ce am visat seara sau sa astept sa se intample ceva in baza acelui vis iar daca nu se intampla nimic sa spun ca nu am stiut sa-l interpretez sau daca nu s-a intamplat exact ce ar fi trebuit sa se intample sa spun ca sigur am omis anumite detalii.
Sa auzim numai de bine.
Constantin
Constantin
1
1


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 11 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  pitulicea Lun 11 Iun - 10:34

Eu ti-am spus ce cred eu, tu mi-ai spus ce crezi tu Smile Asta se intampla de obicei pe un forum. Pentru mine e interesant sa vad cum gandesc si altii. Nu inseamna ca vreau sa-i influentez sau sa-i conving pe altii de ceva. Doar discutam.

Viitorul oricum nu ti-l faci tu ... pe de-a-ntregul Laughing indiferent ca tii cont de vise sau ba.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 11 Empty Vise

Mesaj  Constantin Lun 11 Iun - 11:27

Nici eu nu am zis ca ai incercat sa ma convingi Smile si nici nu sunt deranjat de opinia ta despre acest subiect !
Viitorul mi-l pot face eu pentru ca eu aleg ceea ce vreau sa fac. Corect nu in totalitate deoarece sunt si alti factori care pot interactiona si influenta o decizie...dar per total... deciziile imi apartin mie.
Constantin
Constantin
1
1


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 11 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  pitulicea Lun 11 Iun - 11:44

pitulicea a scris:Partea interesanta e ca inainte cu doua zile de a muri, a visat ca a murit. Le-a povestit colegelor de servici visul ei si le-a spus ca daca moare, vrea sa fie inmormantata la Cluj (desi nu e clujeanca). Normal ca lumea n-a luat-o in serios. Era doar un vis.
La doua zile dupa vis, a mers cu masina la un drum lung, a intrat sub un tir.. si acolo si-a gasit sfarsitul.
Uneori alegi ceea ce vrei sa faci...si deciziile iti apartin, dar nu stii ce urmari pot sa aiba deciziile tale. Nu intotdeauna urmarea e cea pe care ai prevazut-o. Uneori viitorul poate fi foarte scurt Smile
Mi-am amintit de un vis care a devenit o realitate...
Te poti intreba dupa... oare daca fata aceea, in urma visului, nu s-ar fi urcat la volan si ar fi ales sa faca acea calatorie cu trenul, ar fi fost acum in viata?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 11 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  pitulicea Dum 15 Iul - 10:17

Va ziceam ca am visat urat. N-a fost chiar asa urat, atata timp cat nu eu am fost cea care "a incurcat-o" in vis Very Happy
Visul meu, ca majoritatea viselor, e greu de povestit. Ideea e ca mergeam cu...nici nu stiu cu ce mergeam scratch dar era ceva care avea roti, caci alunecam usor pe un drum. Un drum care se sfarsea intr-un lac mare. Tot povestind si razand, n-am observat ca drumul se "infunda" in apa Very Happy decat in ultima clipa. Eram eu, Broscotina si vecinul de peste drum Laughing Ce cauta el in visul meu, habar n-am. Am oprit la timp "vehiculul", atat cat eu si Brosco sa nu aterizam in apa. In schimb, vecinul, n-a avut soarta noastra Very Happy A cazut in apa si apa intunecata l-a inghitit.
M-am gandit: "Las' ca iese el afara. Bine ca n-am fost noi!" Numai ca... el nu mai iesea. Nu se vedea nici o miscare, nici o zbatere in apa...doar o apa intunecata ce anticipa adancimi nebanuite. Neutral Mi-a strafulgerat prin minte: "Nu stie sa inoate". I-am spus Broscotinei sa stea acolo, iar eu am fugit repede dupa ajutoare. Nu avea nici un rost sa incerc sa-l salvez. Nu eram pregatita inca sa mor....pentru un vecin Laughing
Am fugit sa caut ajutoare, am plans la gandul ca-l voi avea pe constiinta, desi... nu inteleg de ce, ca doar nu eu il aruncasem in apa confused Oricum, eram usurata la gandul ca-l vor gasi scafandrii si nu va sfarsi mancat de pesti Very Happy
Cam asta a fost (pe scurt) visul care m-a trezit din somn. O sa ma interesez daca vecinul stie inota. Nu-mi amintesc sa-l fi vazut vreodata, cand eram mai mici si mergeam sa inotam in Somes.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 11 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  Queensland Dum 15 Iul - 12:01

Se spune (din batrani, cel putin, nu ma pricep la interpretarea viselor...) ca daca visezi cu apa, nu e foarte bine. Mai ales daca aceasta e cumva tulbure, inseamna boala. Acuma, ce sa zic?! Repet, nu ma pricep, stiu doar ce-mi povestea bunica mea uneori, cand ii impartaseam visele de peste noapte. Ca un alt exemplu : iti pierzi un dinte... Pierzi o cunostinta (daca te-a si durut dintele, e cineva apropiat, din familie). Visezi cu caini, serpi si alte lighioane, inseamna ca esti inconjurat de oameni rai. Mireasa in vis e aducatoare de ghinioane, copiii nu sunt foarte benefici nici ei in vis. Si lista poate continua... Dar ii las pe cei in masura si avand cunostinte. Eu doar mi-am adus aminte de bunica mea si de ''traducerile'' ei, pe care le ascultam cu gura cascata, convinsa fiind ca avea mare dreptate.
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 11 Empty visul ca si o conotatie subiectiva

Mesaj  Ostional Dum 15 Iul - 12:36

Ceea ce stim cu totii este ca in vis,subconstientul trimite semnale posibil de decodificat.Nu doar simbolurile deja cunoscute pot ajuta la decodificarea viselor;acelasi vis,la persoane diferite,poate fi intrerpretat chiar intr-un mod total diferit.Am visat de multe ori ca mergeam pe un drum si in vis poate fi strabatut doar in sens unic.In acest caz subconstientul ne poate sfatui sa mergem pe un drum drept,fara a privi inapoi.Mersul fara nici o piedica pe un drum cu sens unic ,dar in directie opusa,poate insemna neputinta de a ne desprinde de gandurile din trecut,de care inca depindem.Lacul este intrerpretat ca o parte din subconstientul colectiv care la un moment dat devine personal.Lacul in vis simbolizeaza apa linistita,care este adanca.Daca ai visat la capatul drumului un lac te poti astepta la o perioada calma.Probabil privesti in trecut,spre o etapa care te-a obosit atat de tare,incat acum doresti intens pace interioara.Persoanele cu care mergeai spre lac nu sunt neaparat persoanele cunoscute si nu inseamna ca se vor intersecta cu viitorul tau apropiat.Ele pot fi angoase,bucurii,sentimente ce s-ar putea concretiza prin cunosterea .ori caracterizarea lor (a acestor persoane).Inecarea vecinului poate reprezenta pierdera "a ceva mai mult sau mai putin valoros",nu neaparat vreun obiect. Poate fi si un avertisment,pentru ca pe viitor anumite greseli sa nu se mai repete.Mai depinde si de cum era apa in afara de a fi adanca(limpede,tulbure?)Daca te-ai implicat in salvarea persoanei(sentiment,angoasa,etc),ar putea insemna ,ca subconstientul te avertizeaza ca in acel caz nu este totul pierdut.Doar tu stii ce -ti inspira cele doua persoane ,atunci cand te asociezi cu ele.
I hope, we'll have a quality time together. bye


Ostional
Ostional
2
2


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 11 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  Queensland Dum 15 Iul - 12:41

Foarte pertinenta interpretarea ! Stiam eu ca mult mai multe se ascund in descifrarea viselor. Trebuia doar cineva cu mai multe cunostinte in domeniu. Multumim, Ostional. Smile Si un vot verde !
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 11 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  Ostional Dum 15 Iul - 13:02

Multumesc frumoasa doamna! Rose
Ostional
Ostional
2
2


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 11 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  pitulicea Dum 15 Iul - 14:50

Am dat si eu un verde pentru talmacirea facuta de Ostional Smile
Probabil privesti in trecut,spre o etapa care te-a obosit atat de tare,incat acum doresti intens pace interioara
In special bucatica aceasta mi-a atras atentia. Citind-o, mi-au revenit in minte cele cateva versuri notate pe un petec de hartie, in urma cu vreo ora, in timp ce stateam la soare (le voi asterne indata printre celelalte versuri cu iz morbid, scrise de mine Very Happy ).
Cand am citit-o, a fost ca un deja-vu. Aveam impresia ca Ostional mi-a citit deja versurile Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 11 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  Ostional Dum 15 Iul - 15:29

Intr-o vreme am simtit si eu stand la soare sau la umbra un iz morbid in ceea ce priveste viata,dar am reusit sa-mi canalizez energiile intr-o alta directie si de atunci am invatat ca,pot fi ceea ce gandesc toata ziua...Daca gandesc frumos,totul mi se pare ca atare, daca gandesc urat la fel.Am promis ca nu dau sfaturi,dar am invatat atat de multe, ca la o adica pot darui din preaplinul meu de lupoaica singuratica,care a atins aproape punctul culminat al unui apus de soare aproape perfect. flower
Ostional
Ostional
2
2


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 11 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  pitulicea Dum 15 Iul - 15:35

Ostional, da click doar pe Post Reply. Nu e nevoie sa citezi de fiecare data, mai ales daca raspunzi unei postari recente.

A povesti din experientele tale, nu inseamna neaparat a da un sfat. Mie imi place sa te citesc, tocmai pentru ca ai o varsta, ai adunat experienta si intelepciune. "Sfaturile" acestea, pot fi binevenite pentru unii. Pentru ei, merita sa le scrii. Ceilalti, n-au decat sa le ignore Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 11 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  pitulicea Mier 23 Ian - 20:08

Visul pe care l-am visat asta noapte m-a urmarit toata ziua. A fost un vis trist. De fapt nu visul a fost trist, ci eu eram grozav de trista in vis si plangeam...plangeam... Aveam o durere in suflet pe care am purtat-o cu mine de-a lungul intregii zile si nici macar acum nu m-a parasit. Smile
Visul si realitatea? Iata cum un vis se poate continua si-n realitate... nu neaparat prin fapte, ci imprimandu-ti o stare de neliniste, de melancolie, de tristete sau durere. Nu stiu ce semnificatie are, dar stiu ca e urmarea gandurilor mele de peste zi. E un gand care revine zilnic si e firesc sa revina si noaptea, in vis. Mi-ar placea sa-l pot interpreta. Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 11 Empty Visele si realitatea

Mesaj  atat de simplu Mar 12 Mar - 11:58

Am avut un vis, unul din alea pe care le traiesti si care parca se impregneaza in toata fiinta ta.Se facea ca eram copil si ca mama ma alinta, imi prindea capul intre palme si ma saruta pe obraji.Nici macar nu mai stiu daca asta mi s-a intamplat si-n realitate.Am incercat azi toata ziua sa-mi amintesc.N-am reusit, in schimb mi-am amintit altceva:ca mi-e dor sa fiu copil, ca mi-e dor de mama (desi-i langa mine), ca mi-e dor de mine...mai mult chiar, mi-e dor de tot. Sad
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 11 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  pitulicea Mar 12 Mar - 13:32

Frumos visul tau. Smile Sigur inseamna ceva.... dar oare ce?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 11 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 43 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 27 ... 43  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum