GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Visele si realitatea

+43
Annmarie
Florin Popa
SoulOfOcean
East17
dorina_s
Pingu
myrk
itina
freda white
eledas
RALUCA
mielusica
dcbal
Ostional
Queensland
Obi-Wan Kenobi
Constantin
Amrita
shadow
teardrop
parwous
serpico
Adriatica
tegeusa
Anna
Angel
Irinna
atat de simplu
lexus
zexe
sharp00714
Nana_Duval
oli
daffy_
Demostene
mrs nobody
lynn
Radu
HAUU_HAUU
aspidistra76
habibi77
pitulicea
snow
47 participanți

Pagina 7 din 43 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 25 ... 43  Urmatorul

In jos

Visele si realitatea - Pagina 7 Empty Visele si realitatea

Mesaj  snow Sam 10 Apr - 10:17

Rezumarea primului mesaj :

Se spune ca daca iti amintesti ziua ce ai visat noaptea, visele se vor implini.
Asa sa fie? Rolling Eyes
snow
snow
6
6


Sus In jos


Visele si realitatea - Pagina 7 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  snow Vin 19 Aug - 11:11

Ala sigur era pacatos, ma intreb ce rol aveai tu? Laughing
snow
snow
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 7 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  Irinna Vin 19 Aug - 11:21

Eu priveam pur si simplu cum arde ala in cazan... si nu eram deloc trista. Laughing
ma intreb... cine ar fi putut sa fie? Rolling Eyes
Irinna
Irinna
3
3


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 7 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  pitulicea Vin 19 Aug - 11:25

Eu ma intreb de ce a fost numai unul Razz Multi merita sa sfarseasca intr-un cazan incins Evil
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 7 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  snow Vin 19 Aug - 11:28

Cred ca cineva incearca sa mentina o proportie intre numarul de pacatosi si efectivul de dracoaice Laughing
snow
snow
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 7 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  Angel Vin 19 Aug - 13:12

Mereu va fi un echilibru intre pacatosi si dracoice...ca si intre pacatoase si dracusori ispititori!!! Laughing
Angel
Angel
2
2


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 7 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  Anna Joi 10 Noi - 9:30

Se zice ca orice om normal viseaza, iar un experiment facut pe un grup de studenti care au fost monitorizati si treziti din visare in fiecare noapte pe percursul unei saptamani, dupa 3 zile aveau tendinta de a intra in psihoza. Nu m-am documentat, pararea mea personala e ca creierul are nevoie de o supapa, pentru a refula excesul de trairi, stres, ce se poate aduna in timpul zilei - prin crearea unui sir de imagini vizuale sau auditive, ce aduna tot balastul emotional , chiar si neperceput de constinetul nostru ca balast, pentru a-si putea mentine functionalitatea.
Asa ca, a visa e sanatos. Smile Nu toate visele au o semnificatie, dar eu cred ca nu avem destule cunostinte, pentru a nega existenta unor capacitati extrasenzoriale, paranormale, deci e foarte posibil, ca pe anumita frecventa creierul nostru sa ajunga in contact cu alte creiere, si sa primeasca informatii despre ce se pune la cale. Cred ca asta e intuitia, si visele intuitive sau prevestitoare.
O zi buna, sa visati mult si frumos. Smile
Anna
Anna
2
2


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 7 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  atat de simplu Joi 10 Noi - 10:17

O oarecare legatura intre realitate si vis exista, cu siguranta.Problema e sa-ti dai seama care e, ceea ce duce la problema interpretarii. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 7 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  tegeusa Joi 10 Noi - 10:27

nu cred chestia aia cu experimentul de trezire din somn. eu ma trezesc pe noapte de vreo 4, 5 ori, da nimeni nu mi-a zis inca psihopat (si sa scape Very Happy )
in alta ordine de idei, am visat cu zombii... Sad
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 7 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  atat de simplu Joi 10 Noi - 10:38

Anna spunea ca erau treziti din visare,nu oricand.Asa si eu ma trezesc de cateva ori pe noapte.Mi se mai intampla sa ma trezesc si din cauza unui vis, dar mai rar.Acum, nici prea mult nu e bine sa visezi...e nevoie de somn profund pentru odihna.Visul e mai mult o stare de veghe.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 7 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  Anna Joi 10 Noi - 10:53

Da, ideea era ca erau treziti cand incepeau sa viseze, deci creierul nu ajungea sa prelucreze datele perturbante si sa le "anihileze" pe parcursul visului. Nu stiu daca psihotic inseamna neaparat si psihopat. thinking Smile
Anna
Anna
2
2


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 7 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  Adriatica Dum 20 Noi - 18:18

Se pricepe cineva la interpretarea viselor? Am niste pietroaie pe suflet dupa o despartire, si tare as vrea sa stiu ce semnifica visele mele.
Adriatica
Adriatica
2
2


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 7 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  tegeusa Lun 21 Noi - 7:34

ce visezi?
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 7 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  pitulicea Lun 21 Noi - 9:59

Gasesti pe net fel de fel de dictionare de interpretare a viselor. Nu stiu cata baza poti pune pe ele Smile Prea putina, dupa parerea mea, pentru ca analizeaza doar un "personaj", un obiect, o anumita stare dintr-un vis, nu visul in ansamblu. Importanta e tocmai legatura care se creeaza intre ele in timpul visului, iar pe asta nu ti-o explica nici un dictionar Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 7 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  Adriatica Lun 21 Noi - 13:48

Da, stiu cum sunt dictionarele de vise. De aceea le evit, caci nu sunt personalizate, ca sa spun asa.
Pe scurt, sa realizati starile prin care trec: Am avut o relatie de 3 ani si 8 luni, incheiata in urma cu 3 sapt. Am fost rea cu el, cicalitoare, si s-a saturat, dar a continuat relatia din cauza sentimentelor. O vreme buna ne-am inteles foarte bine, fericiti, ne iubeam, (precizez ca imi schimbasem comportamentul defect in mare parte, cu mici scapari, dar era prea tarziu) pana in august cand la ultima cearta s-a umplut paharul, si am zis sa o terminam, dar iarasi ne-am mai dat o sansa. O sansa care nu trebuia sa vina, deoarece el era rece, stia ca relatia nu are nici un viitor. Si am plans o luna de zile, apoi a venit la mine, m-a mangaiat, a zis ca se oftica ca a investit sentimente si ani in relatie, si il doare sa vada cum altii cresc, iar noi dam inapoi. Si am dat alta sansa, in care eu am pus sperante dar nu faceam nimic sa o mentin. Isi revenise, era din nou tandru, ma alinta, etc...Iar cu o saptamana inainte de desp, s-a intamplat ceva. A avut discutii serioase cu prietenii, cu familia. I-au deschis ochii, si a realizat ca nu vom avea viitor. Si a rupt relatia.
Ceea ce visez eu, este indiferenta din noaptea despartirii, aroganta, si cuvintele lui: "Sunt prea putine sentimente ca sa mai merite!"
In fiecare seara il visez serios, certandu-se cu mine(desi in realitate eu ma certam, el doar asculta), indiferent, aruncandu-mi cuvinte dure. Il visez cu familia lui, stand serios. O singura noapte l-am visat luandu-ma in brate, si era chipul lui. (in majoritatea viselor, nu este chipul lui, dar stiu ca este el, cred ca intelegeti).
Se facea ca mai aveam haine de luat de la el, dar de fapt eram in casa mamei mele si imi luam cele ramase dintr-un dulap de la baie. Am intrat in camera peste el, era gol pe pat. Cand m-a vazut intrand, s-a invelit. M-am aplecat spre el sa ii spun ca voi pleca, mi-a spotit ceva, (nu mai tin minte exact). I-am raspuns dur: "mai baiete"! (sunt cuvinte care nu mi le mai amintesc exact).
Mi-a spus ca l-a dat pe spate indiferenta mea, si m-a luat in brate.

Aseara am visat ca eram amandoi, in relatie, dar dintr-o data s-a enervat, si-a afisat indiferenta si aroganta, se certa cu mine si-mi spunea ca iese cu o fosta amica(pe care si eu o cunosc). Stiind ca nu este genul lui de femeie (un caracter foarte vulcanic, mai vulcanica si impulsiva decat mine), mi-a spus ca s-a schimbat, si ca va iesi cu ea. (Iar cuvintele erau spuse exact ca in viata reala - ca atunci cand avea discutii cu familia la adresa mea, iar el incerca sa ii faca sa inteleaga ca m-am schimbat, si ca nu ne mai certam).

Am trecut prin niste stari, pe care nu stiu cati si le imagineaza. Mi-e frica sa nu o iau razna, si am niste prieteni minunati care ma scot din casa in fiecare seara, si cu toate astea, doare groaznic. Doare ca am gresit. Stiu ca s-a terminat, dar am un sentiment, si cand am parasit casa, si cand ne-am spus la revedere, am un sentiment ca nu a fost ultima oara cand l-am vazut. E negare, sau intuitie? Nu-mi fac sperante de impacare. El e taur si nu da inapoi. Mentionez ca sunt zodia pestilor.
Poate va fac capul calendar, dar simt nevoia sa ma descarc...
Adriatica
Adriatica
2
2


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 7 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  Adriatica Lun 21 Noi - 13:56

Iar ceea ce ma doare ingrozitor, este sa stiu ca nu ma mai iubea. Desi, in urma cu o sapt, ma alinta si dormeam in brate. Nu-mi imaginez cum trec sentimentele de la o zi la alta. Stiu ca i-am gresit si ca nu mai suporta.
M-a ranit prin cuvinte dure, ca nu se vede cu mine pe viitor, ca vrea sa vada si sa intalneasca femei diferite de mine, femei implinite si cu o cariera (eu incercam sa imi deschid un atelier de croitorie dar nu aveam finante si eram in depresie pe partea cu cariera), femei fericite, cum eram eu cand ne-am cunoscut.
Adriatica
Adriatica
2
2


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 7 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 43 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 25 ... 43  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum