GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LUMEA FILMULUI (2)

+13
shu
casp
Amrita
shadow
Queensland
Obi-Wan Kenobi
seaman65
myrk
parwous
RALUCA
atat de simplu
itina
pitulicea
17 participanți

Pagina 6 din 19 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 12 ... 19  Urmatorul

In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 6 Empty LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Mier 9 Iul - 19:55

Rezumarea primului mesaj :

Majoritatea dintre noi am uitat in ultimul timp,cum arata o sala de cinematograf.
Data de 28 decembrie 1895 marchează nu numai prima proiectie cinematografică ci si nasterea unei noi arte, arta cinematografică, cea de-a saptea artă cum mai este cunoscută. Sunt 117 ani de la rularea primului film. Pe marile ecrane ale lumii au rulat sute de mii de filme si milioane de actori, care la un moment dat ne-au incantat privirea.
Acesta este un topic despre a saptea arta, un topic in care sa va spuneti parerile sau gusturile despre film si astfel, sa le impartasiti si altora.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

IMPORTANT: Cei care postati aici, VA ROG, scrieti titlul filmului asa incat sa reiasa clar care e acesta. Diferentiati-l cumva de restul postarii. Faceti-l sa sara in ochi din primul moment.  cyclops  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 6 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Sam 31 Oct - 21:23

Interstellar-(Calatorind prin univers) 2014

Matthew McConaughey in rol de astronaut a fost ceva cu totul inedit ptr. mine. Nu stiu de ce cred ca ar fi fost ultimul actor care sa-mi vina in cap intr-un asemenea personaj, poate din cauza rolului din ''Dallas Buyers Club'', super film, dupa modesta mea parere. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
De data aceasta, in mainile sale sta viitorul omenirii, ba chiar salvarea speciei umane, la distrugerea careia muncim din greu.
Este un SF in toata regula, mie mi s-a parut un pic cam tras de par pe ici, pe colo, dar poate a fost asa din cauza ca l-am vazut f. f. tarziu (sau f. devreme, deprinde dinspre ce parte privesti Smile ) si n-am observat ca dureaza aproape 3 ore, drept ptr care la un moment dat ma cam fura somnul.
Sper ca este un film pe gustul lui Shadow Wink , inceputul nu te lasa sa ghicesti ca ar fi un SF iar finalul este neasteptat, chiar m-a luat prin surprindere desi incepusem sa am banuieli. Smile
Pentru eventualii interesati:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 6 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Sam 31 Oct - 21:54

Sper ca este un film pe gustul lui Shadow ...
Multumesc dar am pus deja la incarcat un altfel de SF  Laughing  , ''Jurasic World'' , scos pe piatza anul acesta : mi s-a facut dor de ceva dinozauri  Very Happy .

In ce priveste ''Martianul '' :
Asa ca producerea apei din hidrazina si oxigen este f. reala, codurile ASCII sunt exact ce trebuia sa foloseasca pentru tehnologia computerizata a zilelor noastre, cum naiba sa foloseasca Morse de pe Marte, la j-de mii de km. de Pamant?...semnalizand cu lanterna sau folosind telegraful?

- N-am spus ca din hidrazina si oxigen nu se poate obtine apa , putina chimie anorganica cunosc si stiu ca din orice hidrocarbura se obtine apa si alti compusi secundari , dar hidrazina este foarte toxica si arderea ei nu se poate face intr-un mediu inchis fara a te expune iremediabil . Nu inteleg de ce n-au folosit hidrogen si oxigen , era mult mai veridic Laughing .
- A comunicat folosind camera video pe post de indicator intr-un cerc de 360 grade  cu simboluri Ascii . Pentru Morse ar fi fost de ajuns stanga = punct si dreapta = linie  , nu-mi spune ca nu s-a complicat .

Am fost suficient de carcotash ? Cool
flower Nu te supara Doro , avem libertate de opinie , sunt cinefili care nu pierd timpul cu  SF-uri , eu tot i-am dat un 6,5 Laughing .

Si sa nu uit , am vazut ''Cinderella'' : frumoasa noua ecranizare a povestii , foarte frumoasa day dreaming  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 6 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Sam 31 Oct - 22:04

Laughing Nu, fireste ca nu ma supar, n-ai fost prea carcotas big hug
Dar tocmai din hidrazina scotea hidrogenul de care avea nevoiie, altfel de unde sa-l ia? Smile Morse poate ca nu stia, folosea si el ce-i era la indemana, na! Laughing
Despre Jurasic World deja am scris pe la inceputul anului cred, mie nu mi s-a parut prea extra-ultra, tot primul ramane the best ptr mine, adica Jurassic Park Smile
Pune-l si pe Interstellar undeva ca rezerva, poate ca o sa-ti placa totusi Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 6 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Lun 30 Noi - 15:37

Ascultam ceva muzica pe Youtube si  mi-au atras atentia cateva imagini cu un John Wayne si Maureen O'Hara in niste ipostaze de care nu-mi amintesc  scratch ...

Am gasit repede titlul filmului , era trecut la descriere , "The Quiet Man", am cautat ceva referinte si aflu ca are doua premii Oscar si inca altele opt  Surprised ...

Nu cred ca l-am vazut sau eram prea mic sa-mi amintesc , desi as fi avut confom varstei declarate vreo 30 de anisori prin 1954  Very Happy Laughing ... in fine , mi-am propus sa-l vad mai pe seara .

Postez si videoclipul cu pricina , nu cred ca s-a supara Pitu Neutral  ...

shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 6 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Lun 30 Noi - 23:07

F. frumoasa melodia, super clipul, l-am privit cu un zambet de placere pentru romantismul curat si amuzata de felul in care o tot smucea uneori pe biata fata Razz Voi cauta filmul, cred ca o sa-l vad cu mare placere in perioada sarbatorilor. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 6 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Mar 1 Dec - 20:41

Putina comedie , un pic de romantism , ceva drama : mi-a placut filmul Cool .
''Smuceala'' facea parte din firea lucrurilor la acele vremuri si in acele locuri : actiunea se petrece undeva intr-un satuc din Irlanda , cu oameni si obiceiuri din anii '40 , daca nu ma insel ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 6 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Mier 23 Dec - 21:04

The Lobster (2015)

In sfarsit am putut sa-l vad si ce surpriza! Una credeam eu ca voi viziona si alta am vazut de fapt. Nu stiu de ce aveam in minte ca este o comedie, de fapt este un film dincolo de realism, romantic si ciudat in acelasi timp, sau mai degraba neobisnuit. Un film pe care il recunosti imediat ca fiind englezesc si asta nu pentru ca auzi accentul. Si daca este englezesc, are si umor, fireste ca umor negru, cum altfel? Razz M-a surprins cam neplacut Colin Farrell pe care il plac maxim, adica aspectul lui m-a lasat cu gura cascata, s-a ingrasat de nerecunoscut, in numai un an. Abia ce am vazut Domnisoara Julie, tot cu el, din 2014 (alt film de vazut, un fel de Ion al lui Rebreanu dar in varianta irlandeza, mai stilat) in care arata excelent, ca tras prin inel, si apare acum in THe Lobster (Homarul), dolofan de zici ca nu-i el. Rolling Eyes
Oricum, filmul este de inalta clasa, daca iti place genul, eu vi-l recomand Smile
Pe scurt, candva in viitor, cei singuri trebuie ca in 45 de zile sa isi gaseasca perechea, dar perechea nu este tocmai ce intelegem noi in zilele acestea, prin pereche. Daca nu reusesc, sunt transformati in animale...la alegere Razz Finalul este demential, ii iubesc pe englezii astia trazniti! Laughing
L-am vazut aici

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 6 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Mier 23 Dec - 21:11

Ce mult ati scris aici si ce putin am reusit sa citesc Rolling Eyes
Am citit ultima postare facuta de doro. ok Cred ca o sa vad si eu filmul asta. M-ai facut curioasa Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 6 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Mier 23 Dec - 21:18

Pitu, jur ca mi-a trecut prin cap in timp ce scriam, ca tie nu cred ca ti-ar placea genul asta de film. Laughing Este un film care te intriga, te mai apuca si dracii, mai dai si-n ras, mai ramai si cu gura cascata...ma rog, de-ale filmelor. Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 6 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  atat de simplu Mier 23 Dec - 21:36

Nu l-am vazut. Very Happy Trebuie sa o fac. Cred. Razz M-a facut curioasa Doro.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 6 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Joi 24 Dec - 22:17

The Revenant (2015)

Wow, sau uau, sau mamaaaa...ce film! Mi-a placut foarte tare, m-a tinut cu sufletul la gura, m-a cucerit peisajul superb, m-a convins inca o data Di Caprio ca este un mare actor, desi nici pe departe favoritul meu, ce mai...abia astept sa vad daca castiga Oscarul. Este un film care povesteste un fapt adevarat si ingrozitor din viata lui Hugh Glass, un film despre lupta ptr. supravietuire si razbunare, despre tradare si violenta.
Pe la inceputul anilor 1800, o expeditie de vanatoare se afla in Muntii Stancosi. In plina iarna , este destul de usor sa se transforme din vanatori, in vanat pentru indienii cruzi care-i urmaresc si care tanjesc dupa pieile valoroase de animale, aflate in numar mare in tabara vanatorilor albi. Muntii Stancosi abundau la acea vreme in ursi grizzly, iar unul dintre acestia nu pierde vremea si-l ataca pe eroul nostru, calauza Hugh Glass (Leonardo di Caprio) ...scena atacului este ingrozitoare, cred ca nici n-am mai respirat pana nu s-a incheiat, am suferit din plin de parca ursoaica aia furioasa pe mine m-ar fi atacat. Apoi incepe calvarul celui intors din morti (the revenant), 90% mort, mutilat, se incranceneaza sa supravietuiasca in conditii extrem de grele chiar si ptr cineva sanatos, pentru a razbuna moartea fiului sau. Lumea aceea inghetata si cruda, dar superba prin peisaje (filmarile fiind facute prin Canada,USA si Argentina) m-a captivat cu totul. A mai fost o scena care m-a lasat cu gura cascata, evadarea cu calul, intr-un copac, ca sa zic asa...nu va bateti capul ca nu veti intelege ce vreau sa spun, trebuie vazut cu oichisorii vostri Smile . Daca va tin nervii si aveti ceva tarie de spirit, urmaritit si The Revenant, cred ca nu este o pierdere de timp. Smile
Nu va pierdeti in carcoteli despre faptul ca inca nu se inventase hipotermia pe atunci si alte cateva mici amanunte ciudata Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 6 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Vin 25 Dec - 21:53

Am urmarit astazi ‘’Homarul ‘’ :  nu  crustaceul acela foarte cautat in bucatariile cu pretentii , nu , ci filmul cu acelasi nume  despre care vorbea Doro mai sus , desi , ramana vorba intre noi , cred ca mai interesant si relaxant  era sa pescuiesc la propriu  languste decat sa ma uit  la o comedie neagra   .

Filmul are un scenariu ciudat , o distopie a societatii umane , o lume utopica , dar o utopie englezeasca   daca pot spune asa , glaciala ,  unde si romantismul , asa cum il stim noi , ia valentze negative , grotesti  …

Marele atuu   fatza de cei care nu iubesc genul  ( subscriu ) , este ca reuseste sa te tina in priza inca de la inceput  scena cu scena , chiar de ai tendintza sa comuti pe altceva si sa-l dai naibii mai stai  cateva minute din curiozitate , si tot stai ,  ca pe final sa constati ca ai ramas cu un gust  total nedefinit  .

Doro , sa nu dai cu parul : este parerea unuia care nu-i place genul  , dar curiozitatea , stii cum se spune , a cam omorat motanul . Very Happy  Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 6 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Vin 25 Dec - 22:55

Ar fi culmea sa dau cu parul Shadow, ptr. ca nu avem acelas gust in materie de filme Laughing Clar ca asta nu e genul tau de film, cum nu este nici al lui Pitu, de aia am si avertizat-o Smile Dar mie imi plac filmele astea care nu te lasa sa lancezesti pur si simplu in fata ecranului, uneori cu cat sunt mai traznite, cu atat sunt mai interesante. Recunosc ca ma dau in vant dupa filmele englezesti in general, astia sunt ca nelumea, nimic nu fac ca restul Oiropei (asa se pronunta Europa in germana Razz ). Iar finalul ala, faptul ca ''le-au arata ei lor'', i-au dus de nas, indiferent de metoda adoptata, ala da...a fost chiar o gaselnita. Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 6 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Dum 27 Dec - 9:58

doro50 a scris: Recunosc ca ma dau in vant dupa filmele englezesti in general, astia sunt ca nelumea, nimic nu fac ca restul Oiropei 
''Sunt ca nelumea'' ?   Rolling Eyes  Mai degraba restul Oiropei  este asa  Laughing .
Si mie imi plac mult filmele englezesti (  cu mici exceptii  Laughing  ) , iubesc  stilul ''aristocrat''  pe care-l emana indiferent de genul abordat .
 Drama,aventuri ,  romantism sau comedie sunt inconfundabile  : poate si de aceea am avut rabdare sa vad ''Homarul'' pana la final Smile  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 6 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Lun 28 Dec - 13:08

nuuu, englezii sunt o ''specie'' aparte Laughing , daca traiesti un pic printre ei, iti dai repede seama de asta, Queeny stie cel mai bine Wink
Daca vorbesti pe aici despre ei, ti se raspune ''ah...englezii'', pe un ton concesiv si usor superior-zeflemitor, chestie cu care nu sunt de acord, asa nonconformisti si usor ticniti cum sunt ei, mie imi sunt foarte dragi Smile

Vad ca a aparut Carol pe site-urile romanesti, abia astept sa-l vad, poate chiar in seara asta. bounce
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 6 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 19 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 12 ... 19  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum