GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum se face modificarea Constitutiei?

+7
RAra
daffy_
drahyde
mihaic3001
snow
pitulicea
habibi77
11 participanți

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 4 Empty Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  habibi77 Joi 18 Mar - 11:00

Rezumarea primului mesaj :

Potrivit Constitutiei, revizuirea actului fundamental al tarii poate fi initiata de Presedintele Romaniei la propunerea Guvernului, de cel putin o patrime din numarul deputatilor sau al senatorilor, precum si de cel putin 500.000 de cetateni cu drept de vot.
Cetatenii care initiaza revizuirea Constitutiei trebuie sa provina din cel putin jumatate din judetele tarii, iar in fiecare din aceste judete sau in municipiul Bucuresti trebuie sa fie inregistrate cel putin 20.000 de semnaturi in sprijinul acestei initiative.

Procedura de revizuire
Proiectul sau propunerea de revizuire trebuie adoptata de Camera Deputatilor si de Senat, cu o majoritate de cel putin doua treimi din numarul membrilor fiecarei Camere.
Daca prin procedura de mediere nu se ajunge la un acord, Camera Deputatilor si Senatul, in sedinta comuna, hotarasc cu votul a cel putin trei patrimi din numarul deputatilor si senatorilor.
Revizuirea este definitiva dupa aprobarea ei prin referendum, organizat in cel mult 30 de zile de la data adoptarii proiectului sau a propunerii de revizuire.

Limitele revizuirii
Dispozitiile prezentei Constitutii privind caracterul national, independent, unitar si indivizibil al statului roman, forma republicana de guvernamant, integritatea teritoriului, independenta justitiei, pluralismul politic si limba oficiala nu pot forma obiectul revizuirii.
De asemenea, nici o revizuire nu poate fi facuta daca are ca rezultat suprimarea drepturilor si a libertatilor fundamentale ale cetatenilor sau a garantiilor acestora.
Constitutia nu poate fi revizuita pe durata starii de asediu sau a starii de urgenta si nici in timp de razboi.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 4 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  myrk Lun 8 Oct - 21:31

Pe mine nu ma deranjeaza, atat timp cat nu vin la mine la biserica sa se cunune.  Laughing

Dac-as avea copii, nu mi-ar placea sa-l invete la scoala prostii. Iar pe mine sa ma bage la puscarie, ca-l invat altceva acasa, sau sa-mi ia statul copiii. Se intampla deja in Canada.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 4 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  atat de simplu Lun 8 Oct - 21:33

Si doi parteneri de sex opus nu-s la fel de agresanti vizual? Pentru mine... da. Laughing Intimitatea e o chestie de dormitor. Dar nici partenerii hetoresexuali nu stiu asta. Ma deranjeaza astfel de manifestari din partea lor? Da. Very Happy Hai sa facem un referendum: atentat la pudoare. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 4 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  shadow Lun 8 Oct - 21:41

… consider ca proiectul Ministerului Educatiei e exact ce si-a dorit lumea. Deci banii sunt bine ivestiti.  confused  
Proiectul a existat  ,  botezat si ''programul pro gay '' a stat vreo luna pe site-ul ministerului in dezbatere publica : evident a fost de neacceptat si a fost retras , dar nu era al MEN : a fost un proiect initializat de cateva ONG-uri , parte cu finantare elvetiana . ce promova tocmai acceptarea diversitatii sexuale   si educarea copiilor si a parintilor in acest scop Very Happy ... nu a fost implementat , ar fi fost absurd , nu s-a cheltuit nici un ban de la buget pe el Smile ....
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 4 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Lun 8 Oct - 21:45

Da, Coalitia pentru Familie a cerut scoaterea lui de pe site, pana la finalizarea referendumului. Acum va fi reintrodus, pentru ca referendumul nu s-a validat Smile
Cat despre finantare... n-as baga mana in foc ca nu se cheltuie bani de la buget pentru el. Nici chef sa studiez problema nu mai am. Deja nu mai e problema mea. E a celor care au copiii si care si-au dorit asta nemergand la vot.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 4 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  atat de simplu Lun 8 Oct - 21:52

Bani de la buget se cheltuie, oricum, pe toate tampeniile. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 4 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  shadow Lun 8 Oct - 22:00

pitulicea a scris:Ma indoiesc ca veti avea rabdare sau interes sa urmariti documentarul asta.....
Rabdare am , inca il urmaresc  dar interes sigur nu gasesc : franturi de adevar pe care se construieste o mare minciuna , tehnica manipularii ... Sodoma si Gomora , doua asezari datate in epoca bronzului au fost lovite de un cataclism natural  .... dupa 3000 de ani in primul secol al e.n. crestinii dau exemplu acest nefericit eveniment ca pe o manie a lui D-zeu , nefiind nici macar stramosii lor contemporani cu evenimentul  .... chiar asa ?

Pompei si Herculaneum , doua asezari mult mai mari au fost distruse aproape in acelasi fel mult mai recent , crestinii erau deja in Italia la acea vreme , dar nimeni n-a zis ca a fost mania Domnului : oare de ce ?

Da, Coalitia pentru Familie a cerut scoaterea lui de pe site, pana la finalizarea referendumului. Acum va fi reintrodus, pentru ca referendumul nu s-a valida
Nu mai spune copilarii ... Smile
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 4 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Lun 8 Oct - 22:02

Consider ca ale tale sunt copilarii Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 4 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  myrk Lun 8 Oct - 22:13

Totusi, eu n-am chef sa ma contrez cu shadow si cu Simpla si sa ma enervez iarasi.  Very Happy  Laughing  Sunteti crestini botezati. Daca va renegati religia, treaba voastra. N-a adus nimeni in discutie aici teme biblice. Ma pot contra cu voi pana in panzele albe, da' nu mai am chef. Cine vrea sa se f... in cur, la propriu si la figurat, n-are decat s-o faca. Da' sa nu-mi spuna mie ca e bine si normal. Si altele. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 4 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Mar 9 Oct - 8:38

De acord cu myrk. Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 4 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Mier 10 Oct - 11:51

Cate ceva despre jocurile de culise Smile Nu ca ar interesa pe cineva... Multora le e greu sa accepte ca au fost manipulati.
Dragul nostru presedinte:  http://www.cunoastelumea.ro/daniel-roxin-parsivul-iohanis-a-votat-duminica-seara-hai-sa-ti-explic-in-ce-fel-te-a-tradat/
Mult-iubitul nostru Dragnea: http://www.cunoastelumea.ro/daniel-roxin-toxicul-dragnea-a-omorat-referendumul-pentru-familie-boicotul-l-a-vizat-in-primul-rand-pe-el-iata-consecintele/
E drept ca nu trebuie sa credem ce spun toti papagalii Very Happy Da' cine-s papagalii?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 4 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  shadow Mier 10 Oct - 21:59

''Parsivul de Iohannis'' ... ai dreptate , nu-l pot numi papagal pe al' de-a scris aceste cuvinte , ar trebui sa folosesc ceva vorbe mai de mahala insa nu voi sa ma cobor pana acolo ... intamplarea face ca am urmarit cateva din documentarele sale istorice : multe teorii , putine fundamentari si cam atat ...

Dragnea ? Un mafiot , altceva n-am ce spune ...

Ca sa inchei si subiectul cu referendumul : m-a intrebat varul ( adica popa) de am fost la vot ( el deja stia fiindca i-a dat un exaltat din comisie lista cu cei care n-au votat , dar voia sa se scarpine de eu ) si i-am raspuns elegant : parinte , eu m-am abtinut asa cum a facut 80 % din popor ... m-a privit lung , ar fi vrut sa mai zica ceva , totusi a plecat : norocul lui ! Very Happy
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 4 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum