GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum se face modificarea Constitutiei?

+7
RAra
daffy_
drahyde
mihaic3001
snow
pitulicea
habibi77
11 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 3 Empty Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  habibi77 Joi 18 Mar - 11:00

Rezumarea primului mesaj :

Potrivit Constitutiei, revizuirea actului fundamental al tarii poate fi initiata de Presedintele Romaniei la propunerea Guvernului, de cel putin o patrime din numarul deputatilor sau al senatorilor, precum si de cel putin 500.000 de cetateni cu drept de vot.
Cetatenii care initiaza revizuirea Constitutiei trebuie sa provina din cel putin jumatate din judetele tarii, iar in fiecare din aceste judete sau in municipiul Bucuresti trebuie sa fie inregistrate cel putin 20.000 de semnaturi in sprijinul acestei initiative.

Procedura de revizuire
Proiectul sau propunerea de revizuire trebuie adoptata de Camera Deputatilor si de Senat, cu o majoritate de cel putin doua treimi din numarul membrilor fiecarei Camere.
Daca prin procedura de mediere nu se ajunge la un acord, Camera Deputatilor si Senatul, in sedinta comuna, hotarasc cu votul a cel putin trei patrimi din numarul deputatilor si senatorilor.
Revizuirea este definitiva dupa aprobarea ei prin referendum, organizat in cel mult 30 de zile de la data adoptarii proiectului sau a propunerii de revizuire.

Limitele revizuirii
Dispozitiile prezentei Constitutii privind caracterul national, independent, unitar si indivizibil al statului roman, forma republicana de guvernamant, integritatea teritoriului, independenta justitiei, pluralismul politic si limba oficiala nu pot forma obiectul revizuirii.
De asemenea, nici o revizuire nu poate fi facuta daca are ca rezultat suprimarea drepturilor si a libertatilor fundamentale ale cetatenilor sau a garantiilor acestora.
Constitutia nu poate fi revizuita pe durata starii de asediu sau a starii de urgenta si nici in timp de razboi.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 3 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  myrk Dum 7 Oct - 22:12

Ori n-a fost atenta, ori a fost ironica. 

Pitu, cf Constitutiei, as putea sa te iau si de nevasta. Ca nu limiteaza  acolo numarul sotilor. Singura problema ar fi cu sotia, nu cu forumul. Laughing

Desigur, ar fi si o problema cu constiinta.  Very Happy
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 3 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Lun 8 Oct - 9:34

Da, eu am dat un rosu, pentru ca dau verde pentru opinii pe care le apreciez si rosu pentru cele care sunt in totala neconcordanta cu modul meu de a gandi.  confused  Daca nu-s in "totala" neconcordanta, nu dau nimic Laughing

E doar pe jumatate ironie. Atata timp cat oamenii s-au plans de costurile referendumului (pe care noi cei 3 milioane de oameni l-am finantat din taxele platite de noi, dand fiecare cate 10-15 euro) si au stat acasa, considerandu-l inutil, consider ca proiectul Ministerului Educatiei e exact ce si-a dorit lumea. Deci banii sunt bine ivestiti. confused
Copiii si nepotii vostri vor avea o viata sexuala la care voi nici n-ati visat. Aceasta e adevarata fericire! Sexul!  Laughing

Da e contrar convingerilor mele, dar eu sunt o minoritate. Ma bucur pentru "castigatori"! Smile

Laughing Laughing myrk, esti o mare figura.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 8 Oct - 21:16, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 3 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  atat de simplu Lun 8 Oct - 11:59

Si voi aveti impresia ca o noua Constitutie nu va lasa loc de interpretari? Laughing Eu sunt convinsa ca da. In plus, pe mine chiar nu ma intereseaza relatiile amoroase ale unora. Parerea mea e ca altceva s-a urmarit prin acest referendum, da-i drept ca nu am urmarit subiectul. Si intrebarea de pe buletinul de vot era clara? Deloc. Laughing Laughing Laughing Nu as fi putut vota nici o varianta, de aia nu mi-am batut capul.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 3 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Lun 8 Oct - 12:03

Intrebarea de pe vot era formulata exact cum prevede legea din 2000, care reglementeaza organizarea unui referendum Smile  Si raspunsurile la fel.
Daca ar fi fost ceva in neregula, nici eu n-as fi votat. De ce n-am votat niciodata pana acum? Very Happy
Tocmai ca nu e vorba de relatii amoroase. E vorba de ceva mult mai grav.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 3 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Lun 8 Oct - 20:20

Ma indoiesc ca veti avea rabdare sau interes sa urmariti documentarul asta. Eu sunt socata de ce vad. Surprised
Asta se va intampla si la noi. Primul pas - asa cum spune in documentar - e acceptarea lor Smile Noi tocmai l-am facut... De-acum nimic nu-i mai poate opri. Ne-am cam pierdut libertatea.... dar inca nu suntem constienti (toti) de asta Sad


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 3 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  atat de simplu Lun 8 Oct - 20:44

Evident ca nu m-am uitat, nu am avut cand. Din primele imagini, am vazut ca se exagereaza. Unde e manipularea? Smile  Laughing  Si intr-o zi, drobul de sare va cadea. Asa ne mai place sa exageram... Sad

Pedofilii sunt mai rau decat partenerii de acelasi sex. Very Happy S-a facut referendum? Nu. Pana si aia au drepturi. Shocked
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 3 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Lun 8 Oct - 20:50

Ai dreptate. Se exagereaza Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 3 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  myrk Lun 8 Oct - 20:57

Hai, ma, sa-i inveti pe copii puțăiala de la gradinita nu e aberant? Asta vine la pachet cu homosexualii. Deja se intampla in alte tari. Plus faptul ca nu vei mai putea spune ca nu e bine ce nu e bine. Apusul libertatii, asta va fi. 

Manipularea? Manipulare a fost cand s-a politizat referendumul. Iar prostimea a pus botul.

Nu m-am uitat la film. De referendum am spus.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 3 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  atat de simplu Lun 8 Oct - 20:59

Toti suntem oameni, indiferent pe cine iubim. Monstrii sunt monstri, indiferent de orientarea lor sexuala.

Eu am auzit in treacat de referendum. Care prostime? Iar se cred unii superiori? Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 3 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Lun 8 Oct - 21:07

Da... si ajungem din nou la lozinca jenanta: "iubirea nu se voteaza", care n-a avut nimic de-a face cu referendumul, numai cu boicotarea lui.
Nu vad nicio legatura intre sula si prefectura, dar unii sustin sus si tare ca-i unul si acelasi lucru. Cuvantul "soti" nu lasa loc de interpretari, dar iubire si casatorie sunt sinonime. Ce ne mai cunoastem limba Very Happy


Sincera sa fiu, eu chiar ma cred superioara multora Laughing Laughing Iar de prostime nu ducem lipsa. Daca mai aveam dubii, acum m-am convins.
Nu ma refer la cei de pe forum. Vorbesc in general, de cunoscuti, de amici, de colegi...


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 8 Oct - 21:15, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 3 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  myrk Lun 8 Oct - 21:13

Pai sa vii cu argumente si altul s-o tina tot pe-a lui sau sa nu priceapa nimic, nu inseamna prostie? E ca la scoala. Unii e destepti, altii prosti. Nu?  Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 3 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  atat de simplu Lun 8 Oct - 21:16

Eu cred ca viata asta e asa efemera incat nu trebuie sa o pierdem pe nimicuri. Cine si cat e superior? Cui e superior?
Cate casatorii intre homosexuali au fost la noi? Razz Care e problema? Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 3 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Lun 8 Oct - 21:17

Vor fi de acum incolo. Stai sa vezi Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 3 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  atat de simplu Lun 8 Oct - 21:21

Nu-s convinsa. Si cu ce ar deranja asta? Fiecare cu treaba lui acasa la el. In dormitor, fiecare face ce vrea. Cat despre adoptii, e greu si pentru un cuplu normal. Si oare, toti homosexualii vor copii? Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 3 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Lun 8 Oct - 21:28

Nu. Fiecare cu treaba lui, acasa la el, a fost pana acum. Povestea aia s-a terminat. De-acum incepe alta, mult mai serioasa si mult mai agresiva Smile  In Vatra Dornei va ajunge putin mai greu, e drept, dar la Cluj a ajuns deja Smile  
Poza asta e de facuta de cateva ore, in plin Bucuresti. Si asta e exagerare, stiu...dar nu din partea celui care a pozat Wink

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 3 3316
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 3 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum