GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Stirea zilei

+54
eledas
SoulOfOcean
RALUCA
mastermind
pauletz
itina
mielusica
myrk
Woo Woo
Ostional
Annya
puricelu
Pingu
parwous
Krissunu
Sturmritter
Violoncella
Amrita
Asgard
Popa
no.body
fata_cu_sosete_de_diamant
elis27
Mandarax
tegeusa
Obi-Wan Kenobi
raichu
seaman65
shadow
dominik
mihaic3001
Nana_Duval
sharp00714
zexe
GESF
oli
Eleonore
daffy_
fotohobby
Demostene
mrs nobody
dragos
mari
atat de simplu
aspidistra76
lynn
man
kitty
Mr Nobody
costica19
Radu
snow
pitulicea
habibi77
58 participanți

Pagina 9 din 66 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 37 ... 66  Urmatorul

In jos

Stirea zilei - Pagina 9 Empty Stirea zilei

Mesaj  habibi77 Joi 11 Mar - 11:19

Rezumarea primului mesaj :

Ieri mare scandal in Senat. De ceva timp se vehiculeaza ideea ca Base ar fi bolnav, si conform Constitutiei cel care urmeaza sa ne conduca destinele (interimar) in cazul in care presedintele se afla in incapacitatea de a-si exercita indatoririle fata de tara , ar fi presedintele Senatului. Ieri, pe ordinea de zi a fost propusa , de catre PD-L si independenti, votarea alungarii lui Geona de la pupitrul prezidential al senatului. PD-L- ul a si gasit inlocuitor, d-na Sulfina Barbu......cred ca ne indreptam spre dictatura.....putin cate putin....
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Stirea zilei - Pagina 9 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  Mr Nobody Vin 8 Oct - 9:07

Nu, Basescu a fost extrem de prost. In primul rand, chiar daca suspendarea lui este, teoretic, imposibila, decizia pe care a luat-o da impresia ca s-ar fi temut de pierderea functiei. Mai departe, intr-un fel, contrazice decizia ccr, respingand o lege declarata constitutionala, chiar daca motivul invocat nu are legatura. In al treilea rand, acum doua-trei saptamani, sustinea cu tarie aceasta lege, cunoscand, fireste prevederea cu privire la varsta de pensionare a femeilor. S-a razgandit ? De ce?
Cat priveste opozitia... numai fatalai, nu au interes sa schimbe nimic, asteapta sa treaca iarna, sa se revolte populatia.
La dracu cu toti! Very Happy
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 9 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  habibi77 Vin 8 Oct - 9:31

Ba eu cred ca s-a temut de suspendare Very Happy
CCR a declarat-o constitutionala dar ma intreb cat de constitutionala este pana la urma legea asta? Si ma mai intreb si de ce nu se pronunta in cazul fraudarii votului pe legea pensiilor? Very Happy
Stiu ca sustinea cu tarie ca femeile si barbatii trebuie sa iasa la pensie la aceeasi varsta si ca n-ar trebui sa mai existe diferente, dar din cate stiu eu femeilor li se mai scad niste ani in functie de nr de copii nascuti. Very Happy
De ce s-a razgandit? De frica, credea probabil ca-i va pune cu botul pe labe pe opozanti si astfel va pune capat crizei politice. Very Happy

Hai sa recunoastem totusi ca opozitia incearca sa faca ceva, nu stiu in ce masura pt populatie Very Happy
Avem nevoie de o clasa politica noua, un guvern format din oameni de valoare care sa nu-si angajeze toate rudele pe post de consilieri. Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 9 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  habibi77 Vin 8 Oct - 11:06

Decizia presedintelui Traian Basescu de a retrimite legea pensiilor in Parlament este legata si de faptul ca reprezentantii UDMR, nemultumiti de forma actuala a legii, ar fi fost dispusi sa voteze un eventual demers de suspendare a presedintelui, au declarat pentru HotNews.ro surse politice. Coincidenta sau nu, articolul propus spre modificare, adica scaderea varstei de pensionare la femei de la 65 la 63 de ani, este exact amendamentul UDMR, adoptat in Comisia de munca de la Camera si respins in plen, la forma finala. Surse apropiate Palatului Cotroceni sustin insa ca retrimiterea legii n-are legatura cu teama fata de o eventuala suspendare votata de UDMR.

In urma cu doua saptamani, Marko Bela a cerut in sedinta Coalitiei ca varsta de pensionare la femei sa fie redusa de la 65 de ani la 63. Initial, PDL a acceptat cerinta partenerilor de Coalite, iar amendamentul a fost adoptat in Comisia de munca. In plenul Camerei Deputatilor, democrat-liberalii au respins amendamentul UDMR, care prevedea ca varsta de pensionare la femei sa fie de 63 de ani.

Sursele HotNews.ro sustin ca premierul Emil Boc nu a fost de acord cu amendamentul pentru ca cei din Comisia Europeana nu au acceptat reducerea varstei de pensionare a femeilor. Pentru a tempera spiritele in Coalitie, democrat-liberalii le-ar fi sugerat udemeristilor ca legea pensiilor are sanse mari sa se intoarca in Parlament de la Curtea Constitutionala pe fondul contestatiilor PSD si PNL.

Dupa ce Curtea Constitutionala a dat miercuri aviz favorabil legii, reprezentantii UDMR ar fi transmis pe diverse canale PDL-ului ca pot exista dezertari din partea parlamentarilor UDMR la votul pe motiunea de cenzura si pe posibila suspendare a presedintelui Traian Basescu.

In presa au aparut pe surse informatii contradictorii in ceea ce priveste votul din CCR. Scorul a fost de 5-4 pentru constitutionalitatea legii. Pe de o parte, surse din interiorul Curtii Constitutionale au declarat, citate de ziarul Evenimentul Zilei, ca reprezentantul PSD - judecatorul Ion Predescu ar fi votat pentru constitutionalitatea legii; o alta parte a presei sustine, tot pe surse din interiorul Curtii, ca votul reprezentantului UDMR Zoltan Puskas a fost pentru constitutionalitatea legii pensiilor.

Totodata, in discursul sustinut in Parlament pe 21 septembrie Traian Basescu pleda pentru egalizarea varstei de pensionare. "Masura de crestere progresiva pana in 2030 a varstei de pensionare, pana la 65 de ani, precum si egalizarea acesteia la femei si barbati, este necesara, avand in vedere tendintele demografice ingrijoratoare, din Romania si nu numai, inclusiv in Uniunea Europeana", a declarat seful statului.

Articolul referitor la varsta de pensionare sta la baza cererii de reexaminare anuntata joi de catre presedintele Traian Basescu.

Dupa anuntul lui Traian Basescu, presedintele UDMR, Marko Bela, a declarat ca apreciaza decizia sefului statului de a retrimite Parlamentului Legea sistemului unitar de pensii, aratand ca parlamentarii Uniunii vor vota pentru diferentierea varstei de pensionare intre femei si barbati.

"Domnul presedinte a facut foarte bine ca a ajuns la aceasta decizie. Initial era propunerea noastra aceasta varianta si anume 63 de ani (n.r. varsta de pensionare) la femei si 65 de ani la barbati. In continuare, sustin ca este o propunere buna si parlamentarii UDMR vor vota aceasta varianta, respectiv 63 de ani pentru femei si 65 de ani pentru barbati. Deci, e foarte bine ca presedintele a retrimis legea pensiilor la Parlament", a declarat Bela, citat de Agerpres.


Sursa: HotNews.ro.

Nu i-a fost frica Very Happy Very Happy Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 9 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  Mr Nobody Vin 8 Oct - 11:35

Nu, nu i-a fost!

Pe ei, pe mama lor! Very Happy Crying or Very sad gun Sex ciocaneala
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 9 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Vin 12 Noi - 21:17

Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat ca PSD va initia o lege prin care sa fie abrogata obligativitatea platii abonamentului la televiziunea publica, intrucat aceasta a devenit "televiziunea Guvernului si Presedintiei".


N-am mai deschis tv de ani de zile, dar sunt de acord cu asta. Very Happy
Nu ma intereseaza ce a devenit televiziunea publica, dar nici nu mi se pare corect sa fiu obligata sa platesc pentru ceva ce nu folosesc.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 9 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  atat de simplu Vin 12 Noi - 21:20

Si eu sunt de acord.. eu platesc abonament, oricum...Sa dea banii aia care ii iau de la mine, in cel mai rau caz. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 9 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  snow Vin 12 Noi - 21:21

De ce nu s-au gandit la asta si cand era Razvan Teodorescu presedinte?
Atunci nu era tot televiziunea Guvernului?
snow
snow
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 9 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Sam 13 Noi - 14:21

Pai si daca devine (oficial) televiziunea Guvernului si-a Presedintiei, din care bani va fi platita? Din bani de la bugetul de stat? Very Happy
Tot noi o vom plati, dar poate sub alta forma sau denumire Very Happy
Nu-l vad pe Base scotand bani din buzunarul propriu ca sa-si finanteze o televiziune.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 9 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  snow Lun 15 Noi - 9:43

OBLIGATIVITATEA CAUCIUCURILOR DE IARNA

"Acum o lună, în timp ce veneam din Poiana Braşov înspre Bucureşti, au început să cadă câţiva fulgi de zăpadă. Brusc au început ciocnirile între maşini. M-am enervat, i-am sunat pe cei de la Compania de Drumuri şi i-am luat la întrebări. Le-am zis că îi dau afară dacă nu iau măsuri urgente. Ei mi-au spus că nu e vina lor, pentru că toată lumea are cauciucuri de vară. Aşa mi-a venit ideea", a declarat, pentru "Gândul", Anca Boagiu, cu puţin timp înainte să anunţe că s-a răzgândit şi că obligativitatea nu se aplică decât de anul viitor.

Femeia asta ori nu stie ce vorbeste, ori are interese financiare pe aici. Cand incepe iarna? Daca plec plec de la Brasov pe zapada si merg la Timisoara pe asfalt curat, stie ce se iantampla? Cred ca Austria are cea mai buna legislatie in privinta asta, nu stiu in ce masura se poate aplica si la noi.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 9 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  mrs nobody Lun 15 Noi - 19:45

cine mai crede in zane bune?
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 9 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  snow Lun 15 Noi - 19:47

Din pacate eu Rolling Eyes
snow
snow
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 9 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  mrs nobody Lun 15 Noi - 19:52

si seamana cu anca boagiu? Laughing
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 9 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  snow Lun 15 Noi - 19:56

confused Cred, am spus.
De vazut,...inca nu am vazut.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 9 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  mrs nobody Lun 15 Noi - 19:59

si eu in fat-frumos Smile
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 9 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  snow Lun 15 Noi - 20:02

Pe care banuiesc ca l-ai vazut deja.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 9 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 66 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 37 ... 66  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum