GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

DESPRE PREJUDECATI

+6
atat de simplu
redsun
pitulicea
snow
DrFaustus
habibi77
10 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 3 Empty DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Vin 12 Mar - 9:47

Rezumarea primului mesaj :

"Obisnuim sa judecam oamenii si evenimentele prin prisma constiintei noastre."

Nu-mi amintesc cine a spus asta, dar imi place foarte mult cum suna, plus ca este un mare adevar.
Multi consideram ca daca noi nu putem face un lucru, nici altii nu-l pot face. Dar va propun un joc, incercati sa puneti problema altfel: daca el poate , eu de ce nu pot?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


DESPRE PREJUDECATI - Pagina 3 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  redsun Mar 27 Apr - 11:21

Esti o dulce. Asta simt eu. Din obisnuinta spun doar ceea ce simt.
redsun
redsun
2
2


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 3 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Mar 27 Apr - 11:26

Si tu esti la fel big hug cine se aseamana se aduna Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 3 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  snow Lun 31 Mai - 9:41

"Abilitatea este apreciata mai mult decat inteligenta." (Theogonis)


Cred ca inteligenta e mai importanta de multe ori pentru ca iti da posibilitatea de a te adapta la diverse situatii. Iar abilitatea nesustinuta de o gandire coerenta ajunge exces de zel focalizat pe obiective restranse. Doar inteligenta ne permite sa facem corelatii intre activitati si sa apreciem rolul pe care trebuie sa-l indeplinim in angrenajul societatii.

Insa, intr-un fel, autorul maximei are dreptate. Abilitatea este solicitata in mai multe cazuri decat inteligenta. De exemplu, eu, ca angajator, am nevoie de oameni abili, care sa-si duca la indeplinire sarcinile cat mai eficient. Numarul coordonatorilor va fi intotdeauna mai mic decat cel al executantilor. Si nici macar in privinta supervizorilor inteligenta nu primeaza in fata abilitatii de a-si motiva subordonatii.
In cele mai multe cazuri - intr-o firma de marime mica spre medie - este suficienta o singura inteligenta, cea din varful piramidei ierarhice, care sa orienteze strategic intreaga activitate. Ceilalti trebuie doar sa se descurce cu abilitate in urmarea strategiilor.

Daca ne referim strict la o singura persoana, neglijand contextul in care isi manifesta personalitatea, abilitatea devine o frunza palida la baza trunchiului viguros al inteligentei. Cel putin la nivel teoretic, daca dispunem de inteligenta reusim sa facem totul corect si rapid. Avand abilitate realizam doar ceea ce am exersat, in limitele impuse de altii, nu cautam alte metode viabile de rezolvare a problemelor.

Eu consider ca o persoana inzestrata in proportii echilibrate atat cu inteligenta, cat si cu abilitate, poate reusi, prin utilizarea rationala a acestor calitati, sa ajunga la o dezvoltare armonioasa.
snow
snow
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 3 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  atat de simplu Lun 30 Aug - 11:27

habibi77 a scris:"Obisnuim sa judecam oamenii si evenimentele prin prisma constiintei noastre."

Nu-mi amintesc cine a spus asta, dar imi place foarte mult cum suna, plus ca este un mare adevar.
Multi consideram ca daca noi nu putem face un lucru, nici altii nu-l pot face. Dar va propun un joc, incercati sa puneti problema altfel: daca el poate , eu de ce nu pot?

Judecam oamenii "dupa noi", cum s-ar spune, pentru ca e, intr-o oarecare masura, normal sa raportam totul la constiinta noastra, la trairile noastre...raportam la reperele cunoscute.Greu e sa judecam oamenii dintr-un alt unghi, in acest caz fiind nevoie de ceva mai mult exercitiu.Ultima parte pe care ai mentionat-o, cea care se refera la a te pune in locul celuilalt, presupune o gandire pozitiva si o vointa venita din noi...Puterea gandului realizeaza lucruri mari.Daca putem folosi asta in scop constructiv, e perfect.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 3 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Sam 18 Sept - 20:08

Cati oameni cunosti care-si folosesc aceasta capacitate in mod constructiv? Nu este mai comod si mai distractiv sa fii distructiv?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 3 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  atat de simplu Lun 20 Sept - 20:17

Din pacate, asa este.Unii oameni isi pot folosi aceasta capacitate constructiva pe perioade definite de timp..nu spun acum ca e ceva voit.Am mult prea multe cuvinte de spus si mi-e ca risc sa ma incurc in ele, asa ca nu spun mai multe acum. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 3 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  wind30s Joi 19 Ian - 23:34

Daca e sa punem in balanta tot ce s-a spus, partea proasta ar fi ca oamenii, most of the times, prefera sa dispretuiasca ceea ce nu pot intelege. Iar pt a intelege, well, cred ca trebuie, inainte de toate, sa aiba o minima idee despre toleranta, diversitate, ca totul e (intr-)unul , iar unul e tot.

wind30s
2
2


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 3 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  atat de simplu Joi 19 Ian - 23:42

Eu nu as zice ca oamenii dispretuiesc ceea ce nu pot intelege,ci ca doar lasa impresia asta.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 3 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  wind30s Dum 22 Ian - 22:24

Tu-mi ceri sa fiu rezonabil ..?! Smile Cati sunt dispusi sa treaca peste orgolii, sa calce peste micile lor vanitati, sa te priveasca in felul acela, care reduce totul la semnul = ? O fi asta "marele teatru" pe-o scena de dimensiunile unei planete, aruncata la "capatul" galaxiei, dar oamenii, MOST OF THE TIMES, chiar nu inteleg. Asta nu e o vina, poate doar in masura in care nu vor, nu DOResc sa inteleaga, lasandu-se manati de aceleasi orgolii/aceeasi "sfinti" (dantuind in c***l gol, intr-o realitate unde pt ei esti un nimeni) care ii macina/ii poseda de la facerea lumii ....

wind30s
2
2


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 3 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  atat de simplu Dum 22 Ian - 22:32

Probabil ca unii chiar nu inteleg.Ai si tu dreptate.Dar... sa incerci sa treci dincolo de orgolii si sa ai o tentativa(macar) de-a vedea lucrurile exact asa cum sunt, e ceva.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 3 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  wind30s Dum 22 Ian - 22:46

Nu tin sa am dreptate, e doar impresia mea, sedimentata. Poate parea greu de digerat pt un alt om felul asta de-a fi/simti, mai ales cand toti ofera cu lingurita, parca le e frica sa nu dea mai mult decat si-au propus. Si poate din cauza asta traim mereu in reluare, pe aceleasi carari batatorite, aceeasi minciuna ....

wind30s
2
2


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 3 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  shadow Lun 23 Ian - 8:22

wind30s a scris:Daca e sa punem in balanta tot ce s-a spus, partea proasta ar fi ca oamenii, most of the times, prefera sa dispretuiasca ceea ce nu pot intelege. Iar pt a intelege, well, cred ca trebuie, inainte de toate, sa aiba o minima idee despre toleranta, diversitate, ca totul e (intr-)unul , iar unul e tot.

Pana si in tonul tau se gaseste putina intolerantza ... o sa gasim cate o farama din acest sentiment la oricare om pe lumea asta ...e greu sa fii tolerabil cand ( sa-ti folosesc o expresie ) intolerantza ne circula prin vene Laughing ...dar bineinteles , putem incerca o micsorare a concentratiei si implicit , diminuarea efectului asupra noastra Smile ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 3 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  wind30s Lun 23 Ian - 13:56

Pai se putea sa nu gasesti tu vreo neghinita si-aici, S. ? Laughing O fi, bade, cine a spus ca s-a nascut/traieste curat ? In rest, iti dau dreptate, lucrurile nu sunt doar albe ori negre, ci de cele mai multe ori gri. Doar venele raman always albastre ! Wink

wind30s
2
2


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 3 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Lun 23 Ian - 16:36

Cu voi n-am cum sa ma plictisesc! Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 3 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  shadow Lun 23 Ian - 22:20

Asa vasazica ? Suspect ...te distrezi pe seama noastra ?....bine Evil

Neghinitza coane Wind , astazi ,dar in conditii prielnice se dezvolta si ajunge ditamai buruiana Rolling Eyes ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 3 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum