GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sa fii bolnav in Romania!

+30
dorina_s
Florin Popa
eledas
Indra
itina
Violoncella
Queensland
veronica_franco
tegeusa
Nicole
Irinna
Melodia
parwous
Nana_Duval
shadow
atat de simplu
oli
Tizona
mrs nobody
seaman65
Demostene
Eleonore
daffy_
HAUU_HAUU
Mr Nobody
kitty
Radu
snow
habibi77
pitulicea
34 participanți

Pagina 18 din 53 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 35 ... 53  Urmatorul

In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 18 Empty Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Lun 1 Mar - 20:24

Rezumarea primului mesaj :

Un oradean care a trait trei ani cu un bisturiu in corp da in judecata statul roman la Haga

Oradeanul Ionel Nistor, in varsta 54 de ani, a fost operat in anul 2004 pentru o infectie la coloana la o clinica din Cluj, insa dupa operatie a resimtit dureri in zona operata, iar abia dupa trei ani a descoperit cauza, lama unui bisturiu uitata de catre medici. Astfel, a fost nevoit sa aiba o a doua interventie, la Bucuresti, pentru a i se inlatura lama de bisturiu din corp, arata NewsIn.

Prin urmare, oradeanul a depus plangeri impotriva medicului care l-a operat in 2004, Florian Stefan, la Colegiul Medicilor Cluj si la Parchet, cerand despagubiri de 400.000 de euro, insa in instanta dosarul este inca pe rol. Colegiul Medicilor l-a absolvit pe chirurg de orice culpa. Acesta s-a disculpat explicand ca "fragmentul a fost descoperit la distanta de orice structura vitala sau nervoasa si local nu prezenta aspect inflamator".

Din cauza accidentului, oradeanul este nevoit sa poarte un corset de plastic pentru a-i ajuta coloana, nu este apt de munca si traieste dintr-o pensie de handicap. "In tara mea am fost tratat ca un animal, ultima solutie este sa-mi caut drepatea la Curtea Internationala de Justitie de la Haga", a declarat Ionel Nistor.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea_de_stepa in Mar 9 Mar - 20:31, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 18 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  atat de simplu Joi 2 Apr - 15:48

Depinde la care oameni de stiinta ne uitam. Daca nu-i citim pe toti, in asa fel incat sa ne putem face o opinie, degeaba ii citim pe aia "impusi".
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 18 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Joi 2 Apr - 16:02

Eu am citit si, si Smile In plus, am destule cunostinte in mediul farmaceutic si sanitar, ca sa stiu ce se intampla.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 18 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  atat de simplu Joi 2 Apr - 16:07

Si eu am. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 18 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Joi 2 Apr - 18:15

Nu pot sa fiu de acord cu ce se intampla si mi se pare o ticalosie.
Tata a ajuns la spital, dupa ce a cazut in urma cu doua saptamani, a dat cu capul si de atunci are dureri de cap tot mai mari, se simte tot mai rau, nu mai poate sa se tina pe picioare, ii amorteste o mana etc. Neurologa lui a zis sa chemam neaparat salvarea si sa-l duca sa-l investigheze.
La spital, l-au testat sa vada daca are coronavirus, au constata ca nu are si l-au trimis acasa Sad Idiotii aia nu inteleg ca ce are acum, poate fi mult mai grav decat covidul Sad
Nu ne mai pasa de oamenii cu adevarat bolnavi, dar ne dam de ceasul mortii sa-i salvam pe cei care nu-s intr-un mare pericol.
Aud de cazuri de spitale in care nu au primit femeile gravide. Le-au trimis inapoi acasa. Sa nasca asa ca pe vremuri, doar ele si moasa, cu apa incalzita pe aragaz??? Nu suntem nebuni? Nu incurajam noi o mare nebunie? Sad

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 18 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  atat de simplu Joi 2 Apr - 18:34

Eu cred ca nebunia asta a fost si pana acum.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 18 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  shadow Joi 2 Apr - 22:29

Eu am o nepoata care a nascut acum 4 zile , normal la maternitate , maine parca se externeaza .
Intr-adevar nu se primesc  vizite , nici un fel de lucruri sau mancare de acasa .
Spitalul judetean , unde este si maternitatea , functioneaza pe toate sectiile ca si inainte inclusiv UPU ,  pentru bolnavii de covid 19 s-a amenajat o cladire separata cu doctori si asistente ce lucreaza numai acolo , nu inteleg cum sau de ce la Cluj ar fi altfel  confused  ...

Da , ne dam de ceasul mortii sa-i salvam pe cei mai in varsta sau pe cei cu afectiuni incurabile , care nu-s in pericol doar daca nu fac infectia , altfel ne putem lua adio prematur de la ei ... tot acest efort este pentru ei si sunt multi : daca se merita sau nu e discutabil ... eu stiu ca nu-s pregatit sa-mi iau adio de la astfel de persoane , altii inteleg ca sunt , habarn am cum o sa decurga lucrurile , problema e ca virusul respectiv e extrem de contagios si imunizarea dupa o prima infectie nu este de lunga  durata ....
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 18 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Vin 3 Apr - 8:24

Sa nu primesti vizite din exterior, mi se pare absolut firesc. Nu e cazul sa-i imbolnavim pe cei care sunt internati cu anumite probleme sau afectiuni. Anormal mi se pare sa nu primesti femeia gravida, care trebuie sa vina la spital sa nasca... Asta am citit printre stirile de pe net. Nu-mi mai amintesc in ce oras/judet era. Nu-mi bat capul prea mult cu prostiile care se intampla.
La Cluj nu stiu cum functioneaza spitalele. Nici cu asta nu-mi bat capul. Stiu ca s-au amenajat niste corturi in curtea de la UPU pentru cei adusi cu covid. Stiu doar ca pe tata l-au trimis inapoi fara sa-i faca nici o investigatie la cap, acolo unde e problema grava Sad
Nici eu nu vreau sa moara oamenii in varsta. Multi dintre ei sunt mai valorosi decat altii tineri, care doar fac umbra pamantului. Dar cat o sa-i putem proteja? La un moment dat vor trebui sa iasa din case. confused Virusul asta nu va disparea asa cum n-a disparut virusul de gripa. Va fi mereu printre noi. De-asta e bine sa avem o imunitate cat mai buna, iar asta nu ti-o faci inchizandu-te in casa, pentru luni si ani intregi. Batranii aceia trebuie ajutati altfel, nu inchizandu-i pur si simplu in case si pe ei si toata tara. Pe multi i-au inchis si nu se mai intereseaza nimeni de soarta lor. Nu conteaza daca au ce manca, daca au medicamente, daca singuratatea si stresul nu ii omoara incet si sigur Sad Sa crezi ca inchizandu-ne toti in casa le facem batranilor un bine, mi se pare prea simplist.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 18 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  itina Lun 6 Apr - 10:42

Am tot zis... In zilele astea, ferească Domnu' sa ai vreo altă afectiune care să necesite spitalizare. Nu numai că nu te bagă nimeni în seamă dar riști să mai iei și altceva de pe-acolo. 😑
itina
itina
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 18 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Vin 10 Apr - 12:12

In caz ca vreti sa vedeti ce se intampla in Franta:
Medic dintr-o unitate Covid-19 din Franța explică cum statul orchestrează un genocid
https://www.justitiarul.ro/socant-medic-dintr-o-unitate-covid-19-din-franta-explica-cum-statul-orchestreaza-un-genocid/?fbclid=IwAR2vTsc07Ub7mm4pdAtYkhFowXGH1UoViLVur2VKs8S0g53IBKOLXohBwoU
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 18 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Vin 10 Apr - 22:26

Interesant filmul asta. Smile Deci, sa lasam deoparte isteria si masurile drastice. Altele-s masurile care trebuie luate si tocmai pe acelea nu le luam.

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 18 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  atat de simplu Vin 10 Apr - 23:55

Speranta moare ultima. In conditiile date, chiar am vrea sa credem in orice ne poate agata de-un fir de pai. Sad
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 18 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Sam 11 Apr - 7:31

Eu nu ma agat de-un fir de pai Smile Nu port masca, nu port manusi, nu ma spal de 100 de ori pe zi si nici dezinfectant nu folosesc decat rar. Daca o fi sa ma imbolnavesc, o sa ma tratez cum m-as trata de orice alta boala. Daca scris e sa mor, voi muri. Angel
In spitale, e nevoie sa se faca mai mult, mult mai mult, dar nu se face.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 18 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Sam 11 Apr - 20:50

Knutt M. Wittkowki, PhD, Rockefeller University, afirma ca daca nu am fi reactionat cu masuri sociale draconice si am fi lasat natura sa-si urmeze cursul, protejandu-i doar pe cei din grupele de risc, astazi pandemia ar fi disparut. Interventionismul masiv si lipsit de inteligenta nu face decat sa lungeasca amenintarea si sa expuna mai multi oameni la ea.
Exista posibilitatea revenirii brutale a pandemiei la toamna, pentru ca acum ii impiedicam pe oamenii izolati sa-si formeze imunitatea naturala, fireasca.

Laughing Laughing  Pai eu ce tot spuneam? De ce nu-mi puneam eu masca, manusi si nu stateam in casa? Uite de-aia. Pentru ca vreau imunitate naturala.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 18 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  atat de simplu Lun 13 Apr - 18:53

No, cine stie cati dintre noi isi pot castiga natural imunitatea? Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 18 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Lun 13 Apr - 20:36

Omul nu va fi niciodata "in siguranta" pentru totdeauna Smile Cu o moarte tot suntem datori. Dar da, mai putem fenta o luna-doua Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 18 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 18 din 53 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 35 ... 53  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum