GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sa fii bolnav in Romania!

+30
dorina_s
Florin Popa
eledas
Indra
itina
Violoncella
Queensland
veronica_franco
tegeusa
Nicole
Irinna
Melodia
parwous
Nana_Duval
shadow
atat de simplu
oli
Tizona
mrs nobody
seaman65
Demostene
Eleonore
daffy_
HAUU_HAUU
Mr Nobody
kitty
Radu
snow
habibi77
pitulicea
34 participanți

Pagina 13 din 53 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 33 ... 53  Urmatorul

In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 13 Empty Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Lun 1 Mar - 20:24

Rezumarea primului mesaj :

Un oradean care a trait trei ani cu un bisturiu in corp da in judecata statul roman la Haga

Oradeanul Ionel Nistor, in varsta 54 de ani, a fost operat in anul 2004 pentru o infectie la coloana la o clinica din Cluj, insa dupa operatie a resimtit dureri in zona operata, iar abia dupa trei ani a descoperit cauza, lama unui bisturiu uitata de catre medici. Astfel, a fost nevoit sa aiba o a doua interventie, la Bucuresti, pentru a i se inlatura lama de bisturiu din corp, arata NewsIn.

Prin urmare, oradeanul a depus plangeri impotriva medicului care l-a operat in 2004, Florian Stefan, la Colegiul Medicilor Cluj si la Parchet, cerand despagubiri de 400.000 de euro, insa in instanta dosarul este inca pe rol. Colegiul Medicilor l-a absolvit pe chirurg de orice culpa. Acesta s-a disculpat explicand ca "fragmentul a fost descoperit la distanta de orice structura vitala sau nervoasa si local nu prezenta aspect inflamator".

Din cauza accidentului, oradeanul este nevoit sa poarte un corset de plastic pentru a-i ajuta coloana, nu este apt de munca si traieste dintr-o pensie de handicap. "In tara mea am fost tratat ca un animal, ultima solutie este sa-mi caut drepatea la Curtea Internationala de Justitie de la Haga", a declarat Ionel Nistor.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea_de_stepa in Mar 9 Mar - 20:31, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 13 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  atat de simplu Lun 3 Iul - 18:02

Pana ajung acolo, ne omoara pe toti.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 13 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Lun 3 Iul - 18:05

Din pacate, o sa vina randul fiecaruia dintre noi, sa ajungem prin spitale si pe mana doctorilor Sad
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 13 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  atat de simplu Lun 3 Iul - 18:22

Eu am zis de multe ori ca mi-e teribil de frica de momentul in care voi ajunge lata in spital. Acum mai pot tranti vreun medic de perete, dar atunci ce voi face? Ca degeaba ma apuca pandaliile daca nu ma tin picioarele. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 13 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Lun 3 Iul - 18:25

Laughing Laughing Tranteste-i acuma pe toti pe care-i prinzi. Macar sa stii de ce se vor purta ca niste lichele atunci Very Happy Da-le o scuza!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 13 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  atat de simplu Lun 3 Iul - 18:32

Pana ajung in spital, apar altii noi. Very Happy Cand a ajuns maica-mea in spital (dispensar, cel mult)iar astia nu-i puteau face nici o investigatie, l-am luat la intrebari pe medicul de garda, era pediatru, asa mi-a raspuns. Si? E de garda sau nu? I-am tot pus intrebari care l-au condus, incetul cu incetul spre decizia corecta: sa fie dusa cu salvarea la Suceava... pentru investigatii. M-a pus sa semnez ceva pe proprie raspundere si se uita la mine de parca eu trebuia sa ma ploconesc in fata lui. Sincer, era uimit de faptul ca il iau la intrebari, mai ales cand l-am intrebat in ce mod va raspunde daca i se intampla mamei ceva? Ca se poate intampla. Ganditi-va ca multi bolnavi inca se mai ploconesc in fata medicilor, desi sunt niste amarati de slujbasi, vorba vine: niste amarati foarte bine platiti, ba chiar regeste (daca mai luam si mita in calcul), ca sa-si faca mendrele.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 13 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Lun 3 Iul - 19:50

Cred ca ai dreptate. Ar trebui sa-i luam la intrebari si la bataie, nicidecum sa le umplem buzunarele cu bani. Poate asa, de frica, si-ar invata meseria. Habar n-au de medicina, majoritatea dintre cei tineri.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 13 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  atat de simplu Lun 3 Iul - 20:05

Nu mai stiu care imi spunea azi ca nu stiu ce doctorita are un halat cu ditamai buzunarele. Laughing Asta ca sa fac haz de necaz. Pana si halatul se conformeaza.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 13 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Mar 4 Iul - 12:22

Problema majoritatii medicilor e ca n-au fler, sau vocatie. Aceasta majoritate invata protocoalele prin facultati, apoi le aplica dupa cum ii taie capul, daca le aplica si pe alea. Si o alta problema majora e ca la noi in tara nu prea exista medici sanctionati pentru malpraxis. Adrian Lobontiu aducea aceasta problema in vizor: nu e posibil ca in Romania sa existe zeci, sute de cazuri de malpraxis per medic si acesta sa continue sa-si exercite aceasta profesie.

Am fost de multe ori pe patul de spital si la un pas de colaps. Unii medici m-au ajutat, cei mai multi nu. Ce vedeti pe la stiri si la tv nu sunt decat iluzii. Iluzia unui sistem medical care te poate salva in caz de boala. Singura sansa ar fi sa "nimeriti" pe mainile vreunui medic pasionat de meseria sa si care-si respecta pacientii si "juramantul".
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 13 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  Indra Mar 4 Iul - 12:28

Oare mai depun medicii acel juramant al lui Hyppocrates?
Indra
Indra
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 13 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Mar 4 Iul - 12:31

Pai depunerea ar fi oarecum formala. Un medic adevarat ar trebui sa-l aiba in sange.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 13 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Mar 4 Iul - 14:21

Ma inspaimant citindu-va. Din fericire nu am trecut prin spitale. Am doar o vaga idee a ce se intampla acolo, extrasa din povestile altora. Realitatea stiu ca-i mult mai dura decat imaginatia mea de om bland, care nu suporta sa vada durere si suferinta. Motiv pentru care nici nu ma uit la Tv Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 13 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  atat de simplu Mar 4 Iul - 18:21

Nici macar nu e nevoie sa ma uit la tv. Nu-mi iau de acolo informatiile. Very Happy Mircea, un juramant depus fara a a se crede in el, degeaba e depus. Adica nu degeaba pentru cel ce-l depune, ca-i necesar pentru veniturile incasate ulterior. Degeaba ar fi pentru cei care ar crede ca asta ii opreste (pe cei care-l depun) sa faca lucrurile in defavoarea noastra. Indivizii care l-au depus nu vor avea, oricum, mustrari de constiinta de l-ar incalca.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 13 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Mar 4 Iul - 20:36

Da. Tocmai voiam sa scriu la fel ca tine. Noroc ca te-am citit! Laughing Juramantul ala n-are valoare pentru arivisti. Nu c-ar avea valoare vreun juramant.

Eu as putea scrie o carte cu peripetiile mele prin spitale. Daca va intereseaza, pot povesti. Destule. Laughing

Voiam sa spun ca la stiri mai apare si ceva roz prin sistem. Realizari, aducere de aparatura sofisticata, interventii salvatoare, mai apare domnul Arafat etc. Totul nu e decat mascarada de fatada pentru fraieri. Poate unii se straduie intr-adevar, dar de la a pune un diagnostic corect si pana la a te vedea vindecat, e diferenta ca de la cer la pamant sau... de la pamant la cer. Si minune mare! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 13 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Mier 25 Apr - 10:59

Mda. Ce pot sa mai spun de sistem? Veniti la iro Iasi si vedeti cum stau oamenii pe holuri, ingramaditi ca vitele in staul. Din noiembrie de cand venim aici, fluxul de bolnavi ramane constant sau pare in crestere. Cate mii de bolnavi de cancer sunt in tara asta?

Un studiu arata ca pana in 2030, 50% din populatia Romaniei va fi atinsa de o forma de cancer, iar spitalele vor fi neincapatoare. Ma rog, se pare ca noi suntem pe primul loc in Europa. Poate batem si recordul mondial. Laughing

Nu e de mirare ca atunci cand mergi cu dosarele de pensionare sau handicap, astia iti arunca cu dosarele peste cap. Da' e bine ca le-a facut guvernul salarii de sute de milioane. Si tot sunt nemultumiti. Laughing

Da' e bine. E bine. E bine ca ducem bolile pe picioare. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 13 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Mar 8 Oct - 22:38

Cu cateva zile in urma am ajuns cu sotia la urgenta, i s-a facut rau cand eram prin oras. Am sunat la 112, intre timp isi revenise si facea poante cu asistenta de la urgenta, dar odata ce intrase in spital, a trebuit sa stam vreo 5 ore s-o investigheze. Dupa tomografe si analize, totul era ok. Mai trebuia facuta o eco Doppler, la recomandarea urgentistilor, dar cum spitalul nu are, ne-am programat la privat. Laughing

Altceva voiam sa spun. Pe la 9 seara, a venit schimbul la spital, printre care si portarul. Pe la ora 10, cum se plimba si asistentul de la urgenta pe holuri, ne povesteste cum in curtea spitalului o fata beata crita se invarte ca o curca, cazand pe jos si ridicandu-se iar. L-am intrebat de ce nu e luata la urgenta, sa-i puna o perfuzie sau sa cheme politia comunitara, poate cade cu capul de bordura si atunci intra spitalul la bucluc. A spus ca nu e treaba lor.

Pe la ora 12 (noaptea), in sfarsit plecam acasa. Cand sa urcam in masina, ma uit in curte si-o vad pe fata aia- curatica, cu rucsac in spate si parea minora- cum se-mpleticeste ca o curca beata ce era, se impiedica de borduri, cade pe jos, se rostogoleste, iar se ridica, mai merge cativa pasi, apoi cade chiar in fata usii de primiri urgente si pica acolo, nemiscata. Ii atrag atentia portarului, el raspunde ca nu e treaba lui sa duca betivi acasa. Pai, zic, lasi omul cazut in fata usii spitalului? Da, zice, doarme si se trezeste maine dimineata. Totusi, insist, in timp ce incep sa ma enervez, daca moare acolo sau se intampla ceva cu fata aia? Nu e treaba mea- zice. Atunci atributiile dumitale de serviciu care sunt, intreb? Atunci omul se enerveaza si el, se apropie amenintator, cu o privire de om turbat. Da' cine esti dumneata sa-mi ceri mie socoteala? Eu ii raspund ca-s unul care-i plateste lui salariul Laughing - in timp ce incerc sa pastrez o oarecare distanta intre noi. Omul se apropie insa mai mult de mine si in momentul in care incerc sa-l pastrez la distanta, imi trage una peste mana. Ma, zic, daca-i dau si eu una, asta cheama politia si zice ca l-am agresat. Asta e chitit pe bataie si scandal! Laughing Asa ca pun mana pe telefon si sun la 112, nu inainte de a o ruga pe asistenta de la urgenta sa se ocupe de fata cazuta jos. A raspuns si ea ca nu e treaba lor.

E, atunci continui cu 112, anunt incidentul, in timp ce portarul nu inceta din invective. I-am scos din caldicica liniste cotidiana! A iesit doctorita de la urgenta si i-a spus sa se calmeze. Am plecat apoi si n-am mai continuat sa plusez, pentru ca ma astepta sotia sa mergem acasa.

Deci nu stiu continuarea. Dar ce se intampla azi? Un baiat tanar, un om al strazii, foarte cunoscut in Botosani, este internat marti la acelasi spital de urgenta. Marti seara fuge din spital si se culca pe o banca in curtea spitalului. Azi noapte a fost foarte frig, asa ca l-au gasit azi dimineata mort. Cum a fost posibil sa iasa dintr-un spital cu portar si cum de nu s-a sesizat ca cineva se plimba in pijamale prin curtea spitalului?

Nu mai bine faceam reclamatie la politie cand am avut incidentul cu portarul si poate se luau niste masuri sa nu mai existe astfel de specimene in sistem? Zic si io in naivitatea mea. Uneori o decizie simpla poate salva viata unui om, daca iesim putin din starea de calduta comoditate si imbecilitate nesimtita. Evident ca nimeni nu va fi tras la raspundere.



myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 13 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 13 din 53 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 33 ... 53  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum