GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dupa ani si ani ...

+11
aristeu
myrk
RALUCA
soryn
tegeusa
pufulete09
shadow
Queensland
elis27
pitulicea
veronica_franco
15 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Dupa ani si ani ... Empty Dupa ani si ani ...

Mesaj  veronica_franco Lun 23 Ian - 15:15

Trecusera 9 ani de cand ea a inchis telefonul. Ultimele cuvinte inca ii rasunau in urechi ..." mai vorbim.Pa!" Apoi tacere; acea tacere grea, careia nu i te poti opune. Azi, cand a deschis poarta, el, inalt si cu zambetul strengaresc pe buze, acolo.
- Tu?!
....



Daca n-ati inteles despre ce este vorba si cum functioneaza, click aici Arrow [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Smile
veronica_franco
veronica_franco
2
2


Sus In jos

Dupa ani si ani ... Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  veronica_franco Mier 8 Feb - 10:45

nu va place tema?! Crying or Very sad
veronica_franco
veronica_franco
2
2


Sus In jos

Dupa ani si ani ... Empty Dupa ani si ani

Mesaj  veronica_franco Mier 22 Feb - 15:13

Lia il privea fascinata. Visase la clipa asta ani de-a randul..acum era acolo. O senzatie de bucurie se muncea sa iasa la suprafata dar o furie launtica crestea din ce in ce. Ii fixa privirea si-i spuse rece:
-Nu trebuia sa vii! Nu are nici un rost! Nimic nu mai e la fel.
Se intoarse pe calcaie si dadu sa plece dar e o puca strans de brat:
-Nu pleca Lia! Ai curajul sa vorbesti cu mine.
-Acelasi curaj pe care l-ai avut tu cand ai plecat?! Un singur lucru te rog: sa-mi spui "De ce?!" . Atat!
-Am fost un fraier care s-a speriat de ceea ce simtea pt tine. M-am gandit in toti anii astia dar nu am stiu cum sa te caut, cum sa te privesc. Apoi am sperat ca te voi uita.
-9 ani? Crezi ca te poti intoarce dupa atat timp si sa reclami ceva? Nici macar nu stiu ce as putea spera ... desi seara dupa seara am visat ca te voi vedea, desi luna dupa luna am crezut ca te vei intoarce... Acum esti aici si-mi doresc doar linistea mea de cand erai departe. Nu vreau sa sper din nou , nu vreau sa iau de la capat toata suferinta tradarii.Cine ar vrea?!
veronica_franco
veronica_franco
2
2


Sus In jos

Dupa ani si ani ... Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  pitulicea Sam 21 Apr - 16:54

Trecusera 9 ani de cand ea a inchis telefonul. Ultimele cuvinte inca ii rasunau in urechi ..." mai vorbim. Pa!" Apoi tacere; acea tacere grea, careia nu i te poti opune. Azi, cand a deschis poarta, el, inalt si cu zambetul strengaresc pe buze, acolo.
- Tu?!

- Chiar eu. Nu crezi in fantome, nu?
Surpriza era mult prea mare ca sa mai poata reactiona in vreun fel. Nu stia ce sa zica, ce sa faca, cum sa se comporte. Din fericire, el a fost acela care a scos-o din incurcatura.
- Daca nu te incurc prea mult, as vrea sa te invit la o cafea. Cred ca am o datorie mare fata de tine.
Isi privi ceasul. Putea sa intarzie cateva minute. Prietenele ei o vor astepta. Cand le va povesti motivul pentru care a intarziat, cu siguranta o vor intelege.
- Fie, dar nu pot sta prea mult.
O luara incet spre oras, pasind alaturi unul de altul. Auzea ritmul cadentat al pasilor lor, intrecut de bubuiturile puternice ale inimii ei. Ii era teama sa nu le auda si el. Pentru nimic in lume nu ar fi vrut ca el sa-si dea seama cat e de ravasita. Incerca sa-l priveasca cu coada ochiului, dar ii era teama ca el sa nu bage de seama. Simtea o dorinta stringenta de a privi indelung in ochii lui negri, de a-i citi gandurile ascunse acolo, de a-i mangaia fruntea ca altadata si de a afla totul. Tot ce s-a intamplat de cand a parasit-o si, mai ales, de ce a parasit-o.
Cum a putut sa-i faca una ca asta, stiind cat de mult il iubeste?
Si iarasi, fara sa vrea, o apuca aceeasi furie care o apuca de fiecare data cand se gandea la el.
S-au oprit pe o terasa, au comandat o cafea si au tacut stanjeniti o vreme. Nici unul nu se simtea in stare sa sparga linistea chinuitoare ce tinea adevarul suspendat intre ei.
- De ce ai venit? glasui ea incet.
- Aveam nevoie de tine.
- Acum, dupa atatia ani?
- Stiu. Ar fi trebuit s-o fac mai devreme. E o poveste lunga si incurcata.
- Ar fi de preferat un rezumat. Nu cred ca mai am noua ani la dispozitie.
- Ei, bine... totul a inceput cu accidentul meu...
- Accident? intreba ea, privindu-l neincrezatoare.
- Da. In seara aceea am plecat de la tine si m-am intalnit cu baietii. Am iesit in club, am baut si.... drumul spre casa s-a sfarsit brusc. M-am trezit la spital. Vreau sa zic... m-am trezit dupa doua luni.
- Si nu mi-ai spus nimic despre asta?!? Nimeni nu m-a anuntat?!?
- Eu... n-am putut. Ai mei erau distrusi si oricum nu stiau de unde sa te ia.
- Bine... si cand ti-ai revenit?!? De ce nu m-ai sunat? As fi fost langa tine. As fi inteles. Am fi reluat totul de unde a ramas...
- Ai dreptate. Asa trebuia sa fac. Dar... n-am vrut sa ma vezi in starea in care eram si in plus de asta... era o fata... o asistenta... a avut grija de mine zi de zi... doua luni de zile, trei, patru... apoi n-am mai putut trai fara ea. Cand am iesit din spital, ne-am mutat impreuna.
- ... Sunt... socata... Nu pot sa cred... Chiar am crezut atunci ca ma iubesti...
- Da, stiu... Asa am crezut si eu. Dar, vezi tu, cand esti la un pas de moarte incepi sa gandesti ciudat.
Era dezamagita. Toata bucuria revederii disparu intr-o clipa. Dezamagita, indurerata, nervoasa! S-a intors pentru a-i lua pana si amintirea zilelor in care credea ca o iubeste. Acum i-a luat totul.
- De ce-ai venit? repeta ea intrebarea.
- Sunt singur. Ea a plecat... Vreau s-o luam de la capat. Vreau sa repar ce-am stricat atunci. Am nevoie de tine.
- Te inteleg. Numai ca, pentru asta, ai nevoie de un nou accident. Daca dupa inca doua luni de inconstienta, te vrei trezi cu gandul ca ma doresti pentru totdeauna, cauta-ma.
Se ridica de la masa si fara sa-l mai priveasca sau sa mai spuna ceva, pleca pe acelasi drum pe care venise. Stia ca de acum nu-l va mai astepta...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  elis27 Sam 21 Apr - 20:33

ok Frumos,si din punctul meu de vedere e o poveste cu happy end. Very Happy
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Dupa ani si ani ... Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  pitulicea Sam 21 Apr - 20:40

Laughing Da. Nu cred ca ar fi fost fericita cu unul ca el.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  veronica_franco Joi 26 Apr - 12:11

pe-a mea ai mutat-o si acolo a ramas!!!
nu era continuarea povestii ariatnei..era doar a mea!
dar nu-i nimic...mai am idei!
veronica_franco
veronica_franco
2
2


Sus In jos

Dupa ani si ani ... Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  pitulicea Joi 26 Apr - 12:14

Da? Lasa ca o caut si o "aduc" inapoi Smile Nu e pierduta.
Daca mai ai si alte idei, poti sa mai scrii Wink O sa ne faca placere sa citim.


Cred ca am remediat problema Wink E acolo....la locului lui. Ai scris frumos. ok


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Joi 26 Apr - 12:54, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  veronica_franco Joi 26 Apr - 12:53

am vazut...multam'
veronica_franco
veronica_franco
2
2


Sus In jos

Dupa ani si ani ... Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  Queensland Joi 26 Apr - 21:01

Trecusera 9 ani de cand ea a inchis telefonul. Ultimele cuvinte inca ii rasunau in urechi ..." mai vorbim.Pa!" Apoi tacere; acea tacere grea, careia nu i te poti opune. Azi, cand a deschis poarta, el, inalt si cu zambetul strengaresc pe buze, acolo.
- Tu?!
Il privea uluita pe cel pe care ''il ucisese'' demult, il scosese definitiv din gandurile ei sau cel putin asa ii placea ei sa creada...
-Ce te aduce pe-aici, straine? il intreba ea, cu toata ironia studiata si instantanee de care putea dispune in acel moment.
-Buna, Casiana, cat ma bucur sa te vad si cat de frumoasa esti ! Acesti 9 ani n-au trecut si pentru tine, incerca el timid un compliment, simtind cum zambetul de care fusese sigur ca va fi arma lui secreta pentru a o dezarma pe ea i se sterge incet de pe fata. Nu mai avea deloc siguranta ca ceea ce a lasat in urma atunci, cand a plecat miseleste va mai fi vreodata recuperabil...
-Lasa abureala, intotdeauna ai fost un maestru in a ma hipnotiza, pur si simplu cu ochii tai, cu zambetul tau... Asa reveneai de fiecare data cand te lasa aleasa inimii tale, cea care-ti purta numele in fata legii si a lui Dumnezeu. Asa ca mai bine, zi repede, scopul si durata vizitei ! Hai, ca n-am vreme de pierdut. Am irosit deja 9 ani din viata sperand in zadar, construind castele de nisip care se daramau cu fiecare secunda petrecuta departe de tine... Am crezut ca ai ales deja, acum multi ani, desi ar fi fost politicos din partea ta sa ma anunti si pe mine, chiar daca eu am fost mereu doar roata de rezerva...
Se stapanea cu greu sa nu planga, isi musca buza inferioara pana la sange. Dar nu ! Acest individ nu o va mai face sa sufere !
Si-a ridicat privirea impietrita spre el, convinsa fiind ca i-a putut auzi promisiunea pe care tocmai si-o facuse. Sta impasibila in fata lui, desi in sufletul ei urla durerea !
-Ai de gand sa vorbesti? Nu pot astepta mult, am alte planuri pentru azi. Hai, curaj, ce s-a intamplat, Octav? Nu aveai tu explicatie pentru absolut tot?! Pronuntandu-i numele realiza ca niciodata nu va inceta sa-l iubeasca... Desi plecarea lui inopinata a lasat-o intr-o convalescenta din care nici pana azi nu-si revenise. ''Fir-ar el sa fie, de ticalos ! Ce naiba? Pana la urma, e tot un mascul... E plina lumea de ei, nu-l mai vreau. Presupun ca inca e tot insurat si a revenit pentru o mica *escapada*. Ei bine, nu si de aceasta data !''
-Casiana... tu esti singura femeie pe care am iubit-o vreodata, spuse mai mult ca un oftat tanarul si cobori privirea deznadajduit. A trebuit sa dispar ''fara urma'' din momentul in care Meda, sotia mea, a aflat despre noi doi. A facut o criza de isterie, iesind in strada ca o nebuna si jurand ca te va omori... Bineinteles ca n-am luat-o in serios, am incercat sa-i explic de ce s-a ajuns aici, sa-i spun ca nu mai pot trai fara tine si ca vreau sa divortez. Ei, in acel moment a inceput tot cosmarul meu... Cum n-a putut nicicum sa dea de tine, a inceput sa ma ameninte ca se sinucide. Am trait in toti acesti ani pandind-o sa nu cumva sa faca vreo prostie. Dar, cand ma asteptam cel mai putin,la sfarsitul lunii mai, s-a intamplat sa am parte de sansa vietii mele : Meda s-a indragostit nebuneste de un marocan si a fugit cu el. Mi-a acordat divortul fara sa stea pe ganduri si nici n-a mai privit inapoi... Am venit azi aici, sperand din tot sufletul ca...
-Mamiiiiiii, hai repede la bucatarie ! se auzi tipatul unui copil. Ma ardeeee...
Napadira amandoi pe usa, gata sa se accidenteze. In bucatarie izbucnise un mic incendiu, cauzat de domnisorica foarte dornica s-o ajute pe mami. Amestecase in tocanita, cum o rugase mama ei, dar neatenta fiind, si-a apropiat prea mult bluzita de flacara. Panica a fost mult mai mare decat evenimentul. Cand s-au linistit cu totii, au izbucnit intr-un hohot de ras aproape de nestapanit.
Abia atunci a realizat Octav ce printesa frumoasa statea in fata lui, cu ochii inlacrimati si speriata la culme.
-Cum te cheama, papuso? o intreba el, nestiind ce anume recunostea el in acel chip angelic...
-Octavia. Si pe tine?
In acel moment realitatea l-a lovit ca un trasnet... Era fiica lui ! Doamne sfinte, Casiana era insarcinata cand s-au vazut ultima oara !!! Pentru asta l-a chemat in seara cand el hotarase, de fapt, sa inceteze orice legatura cu ea... Uluit de toate ce se intamplau, ii cauta privirea Casianei. Aceasta ii sustinu privirea cu incapatanare, dar toata revolta se topise din ochii ei...
-Iubita mea, vei putea vreodata sa ma ierti? si lacrimile rupsesera zagazul de altfel subred.
-Octav, uite cum stau lucrurile. Fetita noastra -da, este adevarat !- nu te cunoaste. Nu ca i-as fi ascuns, dar i-am vorbit cat s-a putut de putin, nu mi-as fi dorit sa-mi spuna intr-o zi ca vrea sa mearga la tine... Acuza-ma, de vrei, dar nu mi-a fost usor sa-i fiu si mama si tata, la nevoie ! Asa ca daca ea va invata sa te accepte, esti liber sa vii s-o vezi de cate ori vrei . Cat despre mine...ce pot sa-ti spun?! Te iubesc si asta nu se va schimba niciodata ! Dar nu te astepta ca va mai fi vreodata ce-a fost...
-Casiana, dragostea mea, nu va mai fi, stiu asta. Dar iti jur ca nimeni niciodata nu ma va putea opri sa va recastig pe amandoua ! Doamne, inca nu-mi vine sa cred ce frumos e fructul dragostei noastre...zise el printre lacrimi.
Cu pasi timizi, Octavia, care pana atunci privi consternata toata scena, uitand definitiv de arsura si asa minora, inainta spre tanarul pe care il indragea deja (''wow, ce cool, am si eu tatic, sa vezi ce ma mandresc eu maine la scoala. N-au decat Miruna si Dalia sa crape de ciuda !''), ii lua o mana in palma ei micuta si i-o dadu mamei ei, spunandu-le :
-Credeti ca putem forma si noi o familie normala, in care sa ma simt iubita si in siguranta???
Fara alte cuvinte, Casiana si Octav s-au cufundat intr-o imbratisare tandra, facandu-i loc intre ei si Octaviei, care radia de fericire...
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  Queensland Joi 26 Apr - 21:21

Vaaaaai de mine si de mine nail biting Cel mult 10 randuri !
Pitu, indurare ! Very Happy Eu am citit 10 la puterea 10 Laughing
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  elis27 Joi 26 Apr - 21:31

ok Foarte frumos.
Dar unde scrie cel mult 10 randuri?Eu vad ca si pitu a scris 10 la puterea 10 Very Happy

M-ai facut curioasa ,credeam ca n-am citit eu bine,ia uite ce am recitit eu Very Happy
Continuarea scenariului trebuie sa fie de cel putin 10 randuri, dar nu mai mult de o pagina A4.
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Dupa ani si ani ... Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  Queensland Joi 26 Apr - 21:37

Da, acolo am cetit si eu, dar muuuuuult prea tarziu Laughing
Io zic ca se iarta daca Pitu a facut la fel Very Happy
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  elis27 Joi 26 Apr - 21:44

Tu chiar esti distrata azi Laughing Ia mai citeste odata
Continuarea scenariului trebuie sa fie de cel putin 10 randuri, dar nu mai mult de o pagina A4.
Acum vezi ce scrie cu albastru? Very Happy
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Dupa ani si ani ... Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  Queensland Joi 26 Apr - 21:55

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Iooooooooi, daaaaa rolling on the floor Stii, am lipsit de la mate cand s-a predat ''mai mult'' si ''mai putin'' Very Happy
Mercic, Elis27, pentru aclarificatiune Very Happy Pup you
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum