GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dupa ani si ani ...

+11
aristeu
myrk
RALUCA
soryn
tegeusa
pufulete09
shadow
Queensland
elis27
pitulicea
veronica_franco
15 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 2 Empty Dupa ani si ani ...

Mesaj  veronica_franco Lun 23 Ian - 15:15

Rezumarea primului mesaj :

Trecusera 9 ani de cand ea a inchis telefonul. Ultimele cuvinte inca ii rasunau in urechi ..." mai vorbim.Pa!" Apoi tacere; acea tacere grea, careia nu i te poti opune. Azi, cand a deschis poarta, el, inalt si cu zambetul strengaresc pe buze, acolo.
- Tu?!
....



Daca n-ati inteles despre ce este vorba si cum functioneaza, click aici Arrow [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Smile
veronica_franco
veronica_franco
2
2


Sus In jos


Dupa ani si ani ... - Pagina 2 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  pitulicea Joi 26 Apr - 22:05

Laughing Laughing Laughing Queen, iar nu esti normala. Pai in mai putin de 10 randuri, ce apuci sa scrii?

Da' asa "anormala" cum esti, ai scris o poveste faina ok Cu happy End Wink
De-ar fi asa si-n viata Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 2 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  Queensland Joi 26 Apr - 22:11

Queen, iar nu esti normala.
Cand am fost eu normala??? Ia zi... Fa un sondaj de opinie printre veterani si cei mai nou veniti, care au apucat sa ''se intoxice'' cu elucubratiile mele si vezi ce pareri aduni Laughing
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 2 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  shadow Joi 26 Apr - 22:42

Queen , putin anormale sunt regulile, nu tu Razz Laughing ....
flower flower flower Frumoasa povestirea ! ok
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 2 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  Queensland Joi 26 Apr - 22:43

Pup you Multumesc, Shadow Pup you M-am mai linistit Very Happy
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 2 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  pitulicea Dum 13 Mai - 18:36

shadow a scris:... putin anormale sunt regulile ....
Regulile sunt putin anormale, iar cei care nu le inteleg sunt anormali de-a binelea Very Happy
Probabil si cei care au inventat genurile literare au fost niste nebuni, dupa parerea unora. Very Happy

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 2 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  pufulete09 Mier 16 Mai - 10:20

- tu?
- sarut mana, ce faci? ce dor mi-a fost de tine....
- mai poti sa spui asta dupa 9 ani? fii serios macar o clipa
- imi este dor de tine si aerul tau, de energia pe care mi-o daruiai...in preajama ta traiam , eram viu
- si spui asta dupa 9 ani? ani in care te-am asteptat sa vii in fiecare zi, te-am visat in fiecare noapte, te chemam
- am venit acum.....daca veneam mai devreme poate nu eram pregatiti, stiam ca ma astepti si eu te cautam.
Dina a zimbit amar aducindu-si aminte de cum este Dan, un vanator care cauta senzatii tari si neasteptate, care se plictiseste repede si cauta din altceva.
Toata viata a cautat altceva.....si n-a gasit
Dina a pregatit ceaiul preferat al lui Dan, asteptand in tacere ce avea sa spuna el.
La un moment dat el rupse tacerea
- am terminat divortul, copilul a ramas la ea
- si?
- si incerc sa merg mai departe, muncesc , ma plimb, cunosc oameni si......imi este dor de tine in fiecare zi
- e frumos ce spui si mi-as dorii sa fie asa dar eu stiu ca nu-i chiar asa si mai stiu ca daca nu te-ai maturizat pana acum nici nu se mai intampla vreodata
- e mai bine ca fiecare sa-si vada de drumul lui, eu sunt bine acum, mi-a trecut, si mai e ceva ....ai uitat sa-mi spui ca esti implicat intr-o alta relatie si a doua oara nu mai fac aceeasi greseala
- dute acasa Dan si nu te mai intoarce, nu ma mai suna
- ba am sa te sun si tu o sa-mi raspunzi fiindca stiu ce simti, te cunosc
Dina a deschis poarta, Dan s-a intors incercand o imbratisare dar s-a lovit de privirea ei de gheata
A urcat in masina facand-i semn ca o va suna.
Poarta s-a inchis inainte ca gestul lui sa ajunga pana la sfirsit.
Cateva minute mai tarziu a sunat ........Dina cu sufletul strans de emotie a lasat usor telefonul pe masuta si a iesit din casa, inchizad usa in urma ei ca si cum ar fi inchis un capitol dureros din viata
pufulete09
pufulete09
2
2


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 2 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  pitulicea Mier 16 Mai - 11:17

ok Bravo, pufulete. Inca o scriitoare printre noi Smile Un verde mare, de 5 puncte Laughing

Bine i-a facut Very Happy Si-a meritat soarta! Evil
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 2 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  pufulete09 Mier 16 Mai - 11:20

ms de aprecieri Smile
aaaaa referitor la personajul principal........gaseste el alta ....se consoleaza rapid
pufulete09
pufulete09
2
2


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 2 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  pitulicea Mier 16 Mai - 11:21

Laughing Normal. Doar e barbat Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 2 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  tegeusa Mier 16 Mai - 11:34

pitulicea a scris: Laughing Normal. Doar e barbat Very Happy

protestez referitor la acest comentariu misogin!!! wine smile
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 2 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  elis27 Mier 16 Mai - 11:37

ok Un verde dau si eu ca am de unde Smile

Normal ca i-a facut bine ,dupa atata timp nu merita nici macar privirea aia de gheata ,doar indiferenta Very Happy
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 2 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  soryn Sam 30 Iun - 16:39

Am avut o pedeapsa data de Elis 27, mi-am ispasit-o


-Tu?! replica si el instantaneu ,iar zambetul strengaresc ii disparu de pe chip, nu-i venea sa creada ceea ce vede.In fata lui o femeie intre doua varste, cu ochii albastri si mari de uimire .
Apoi trecura cateva secunde fara sa-si spuna nimic.Doar se priveau.Momentul ar fi devenit stajenitor pentru amandoi daca catelusul din bratele lui, un terrier alb dragalas, nu ar fi scos un latrat scurt concomitent cu o saritura exact pe pieptul ei.Reusise sa-l prinda si o bucurie imensa i se putea citi pe chipul ei.
-Pufulet....,exclama ea,mi-a fost dor de tine, n-am crezut c-o sa te mai vad, pe unde mi-ai umblat ? il certa ea cu blandete.
In tot acest timp el apuca sa o priveasca mai bine si sa o admire.Cu parul lung, blond, ondulat natural,fara breton, cu fata alba, ingrijita, insa nefardata, genul de femeie frumoasa , placuta privirii, care nu-si arata varsta.Nu se schimbase foarte mult si trecusera...nu-si mai aminti exact, sa tot fie 10 ani, gandi el.In timp ce-si mangaia catelusul , el ii observa inelul de pe deget.Surprinzadu-i privirea pe degetul ei, ca din instinct ea incerca sa se explice.
-Il port pentru eventualii pretendenti, sunt vaduva de 8 ani.El ramasese surprins si parca satisfacut de raspunsul ei.Fastacit ,de-abia reusise sa ingaime.
-Am...am vazut anuntul si am venit, l-am gasit intr-o seara in apropiere de casa, ploua, era infrigurat si mi sa facut mila.Deja ma obisnuisem si ma atasasem intratat de el incat am stat pe ganduri sa vin sau nu. Acuma ma bucur ca am venit...rosise.Venindu-si un pic in fire, continua.Locuiesc la doua strazi de aici,m-am mutat de curand, mai pecis de vreo doua luni, aici am fost detasat,locuiesc singur de cand am divortat iar Carliont, adica Pufulet, eu asa l-am botezat, mi-a fost o companie extrem de placuta, de aceea...si se opri brusc, intrebandu-se in gand “oare nu-i spun prea multe amanunte deodata?”
Apoi ca si cum n-ar m-ai fi existat Pufulet, ea il privi exact in ochi si-l intreba brusc.
-De ce-ai plecat?
-De ce nu mi-a raspuns la scrisori? o intreba el bland si dezamagitor.Trebuia sa plec in misiune si nu puteam sa-ti dau atunci nici o explicatie, dar ti-am scris, ce-i drept doar dupa trei luni, si toate scrisorile mi-au fost returnate cu mentiunea “destinatar inexistent”.Telefoanele ne-au fost luate, nu aveam voie.
-Taica-meu a fost transferat,spuse ea, in cel putin doua luni am vandut casa si ne-am mutat aici.M-am casatorit in acelasi an, la insistentele parintilor,dupa un an insa un accident de masina...a fost baut la volan.
-Ham, ham...se auzi din nou glasul lui Pufulet, care facu acelasi salt , de aceasta data in bratele lui.
-Si-acum ce facem? Intreba ea...cu Pufulet, continua ea vazundu-i privirea lui nedumerita.
-Eu as propune sa-l ingrijim impreuna,zise el mangaind blana carliontata a catelusului,tu ce zici Pufulet?
-Ham.ham......

soryn
soryn
4
4


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 2 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  pitulicea Dum 1 Iul - 11:54

Laughing Laughing
Foarte frumos.
Stiam eu ca meriti o astfel de pedeapsa si stiam ca ai s-o duci la capat cu succes.

Imi place ideea cu catelul. ok Uneori chiar se intampla astfel de coincidente... la fel de rar cum se intampla si minuni Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 2 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  RALUCA Mier 15 Mai - 13:33

Trecusera 9 ani de cand ea a inchis telefonul. Ultimele cuvinte inca ii rasunau in urechi ..." mai vorbim.Pa!" Apoi tacere; acea tacere grea, careia nu i te poti opune. Azi, cand a deschis poarta, el, inalt si cu zambetul strengaresc pe buze, acolo.
- Tu?!

Stiu ca esti suprinsa sa ma vezi dar simteam ca ceva s-a intamplat cu tine si am simtit nevoia sa te vad. Ti-am trimis 2 mesaje pe telefon dar cum nu am primit nici un raspuns m-am gandit ca poate ai patit ceva.
- De cand te intereseaza ce am patit cand in urma cu ceva ani nici nu ti-a pasat ce am simtit cand ai plecat fara vreo explicatie?
- Stiu ca am gresit dar poate dupa ce vom sta de vorba vei intelege adevaratul motiv pentru care am disparut asa brusc din viata ta.
- Nu obisnuiesc sa ascult explicatii dar ...
- Stii , relatia noastra a fost de foarte scurta durata timp in care am inceput sa tin la tine si tu ai inceput sa pui intrebari la care eu nu eram pregatit sa dau un raspuns si am fugit de frica ca vei afla mult mai multe decat as fi vrut sa stii vreodata
- Acum de ce te-ai intors? Ce mai vrei de la mine? Eu nu te mai vreau in viata mea . Am suferit dar mi-a trecut , mi-am continuat viata am trecut prin prea multe . Vreau sa fiu singura doar eu cu gandurile mele si te rog sa pleci.
- As vrea sa ma asculti pana in capat si poate vei reusi sa ma ierti vreodata. Motivul pentru care am plecat a fost pentru ca sunt casatorit si mi-a fost frica ca nu vei accepta acest lucru
- Ce te face sa crezi ca acuma as accepta? Am banuit ca ai fi casatorit dar preferam sa fii sincer sa sa-mi fi spus adevarul, acuma este prea tarziu si te rog sa pleci sa nu te mai intorci niciodata.
Dupa plecarea lui, Alexandra a ramas putin in pragul usii fara sa fie in stare sa scoata vre-un cuvant. La scurt timp dupa acea intalnire care a dat-o peste cap primeste un apel cu numar secret.
- Alo! Da!
- Buna! Sunt Vlad si as dori sa ne intalnim daca ai fi si tu dispusa
- Credeam ca am fost suficient de clara cand ti-am spus ca nu vreau sa mai aud nimic de tine, sau esti cumva vaduv si ai nevoie de consolare?
- Nu ti-ai pierdut ironia nici dupa atatia ani! Te rog as vrea sa imi petrec cateva ore alaturi de tine.
- Bine , dar sa stii ca am ceva de facut azi si nu pot sa stau cu tine chiar cateva ore .
Dupa inchiderea telefonului stia foarte bine ca l-a mintit si ca nu avea nimic de facut in ziua respectiva , iar numai gandul ca il va vedea din nou o facea sa tremure de emotie dar nici nu era pregatita sa reinvie niste sentimente de mult ingropate si mai mult sa devina amanta unui barbat casatorit. Era hotarata sa fie puternica si sa puna punct unei relatii de mult apuse.
Au stat de vorba cateva ore in care si-au povestit fiecare intamplarile fericite sau mai putin fericite din viata lor, unele vise pe care le-au avut si nu s-au indeplinit niciodata sau asteapta sa se intample un miracol.
- Mi-ar place sa te mai vad , sa ne mai intalnim , sa mai petrecem timpul impreuna asa cum faceam alta data si poate ...
- As prefera sa nu o mai facem niciodata. Au trecut atatia ani si totusi sentimentele mele pentru tine sunt la fel de puternice iar eu nu voi accepta niciodata sa fiu amanta ta oricat de mult te-as iubi.
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 2 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  Vizitator Mier 15 Mai - 13:38

Frumos, Ralu ! ok flower
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 2 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum