GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cartea sau filmul?

+12
itina
doru trusca m
pitulicea
seaman65
mariposa
Violoncella
Nana_Duval
E V A
mrs nobody
zexe
Tizona
atat de simplu
16 participanți

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 4 Empty Cartea sau filmul?

Mesaj  atat de simplu Vin 6 Mai - 11:08

Rezumarea primului mesaj :

Am citit "luni de fiere" pe la 18 ani.Am recitit-o acum cativa ani.Mi-a lasat o impresie puternica.A fost si-o ecranizare, dar mi s-a parut aiurea.Nu a surprins nimic din ideea cartii.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos


Cartea sau filmul? - Pagina 4 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  pitulicea Sam 21 Dec - 11:11

Ok, dar incearca sa corectezi din greselile de tastare inainte de a trimite mesajul Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 4 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  itina Sam 15 Feb - 22:49

Am vazut "Jocurile foamei", apoi am aflat ca exista cartea scrisa de Suzanne Collins. Nu m-am lasat pana n-am citit toate trei volumele, pe un site online. Bineinteles ca am inteles mult mai bine fiecare personaj in parte, citind despre trairile si sentimentele lor. Filmul mi se pare mult mai fad fata de carte.
itina
itina
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 4 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  seaman65 Dum 16 Feb - 7:46

Binainteles ca o carte va fi mai buna decat filmul, acesta este mai scurt si n-are cum sa se ridice vreodata la valoarea cartii, insa aici intervine lipsa timpului: cand n-ai timp de carti... te duci la cinema.
As vrea sa citesc cartea (daca exista) dupa care au facut nebunia de We Are the Millers, ca toata lumea era pe jos de ras atat in sala de cinema, cat si pe la vapoare, pe unde le-am dat filmul.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 4 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  pitulicea Lun 17 Feb - 10:05

In cazul comediilor cred ca e de preferat filmul... cred  Rolling Eyes Acolo nu-i nevoie de atata analiza psihologica. Savoarea unei comedii - dupa parerea mea - o dau replicile si situatiile. Trairile personajelor trec pe locul doi... Prea putin mai conteaza ce-a simtit un personaj in momentul in care a trantit o replica plina de haz. Very Happy Adica deduci suficient din replica respectiva... nu-i nevoie de profunzime.
Spun asta pentru ca n-am prea citit comedii Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 4 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  seaman65 Mier 19 Feb - 14:56

Am tras si eu cele trei carti, am citit duminica volumul 1, mi s-a parut bun, acum sunt la volumul doi, cand apuc.
Nu mi s-a parut chiar diferita cartea de film, ba chiar mi se pare ca primul film a respectat foarte mult din carte, iar actorii au fost alesi bine de tot, nici nu pot sa-mi imaginez cine ar fi intrat mai bine in pielea personajelor.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 4 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  itina Mier 19 Feb - 17:07

Având în vedere ca și tu și eu am văzut filmul înainte de a citi cartea, normal ca am avut în fața ochilor numai chipurile actorilor respectivi. Dar citind cartea, am înțeles mult mai multe, am întrezărit alte "nuanțe" decat atunci când am vazut filmul.
itina
itina
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 4 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  myrk Joi 27 Mar - 17:54

Am vazut recent Expeditia Kon-Tiki. Filmul e slabut, ca sa nu zic foarte slab. Cartea este insa excelenta, una din favoritele mele. Pe cat de curajos, pe atat de talentat, ca scriitor... Thor!  Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 4 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  itina Sam 29 Mar - 22:33

Inca o data m-am enervat urmarind o ecranizare dupa "Jane Eyre", pe tvr 2. Chiar nu o vazusem pana acum. Au fost scene ok dar si derogari de la linia cartii care m-au scos din minti.  Razz De unde pana unde l-au facut pe John avocat cand el era preot, de fapt? Si de ce n-a mai cerut-o de nevasta pe Jane? Si de ce a luat foc castelul asa repede?Etc.etc.
Asadar, ce sa mai zic?  Razz 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 4 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  myrk Lun 31 Mar - 0:36

Am vazut si eu Jane Eyre, pe tvr hd!  Razz Smile Filmul este emotionant, chiar daca nu respecta linia cartii. Mai ruleaza zilele astea un alt Jane Eyre, pe film cafe, serial.  Smile Ce sa mai zic de Kon-Tiki al meu? Cartea este savuroasa, filmul...  Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 4 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  itina Lun 31 Mar - 0:40

Am vazut pana acum vreo patru de "Jane Eyre". Si cred ca mai caut.  Razz 
La fel, ecranizarile dupa cartile scriitoarei Jane Austen.  Wink 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 4 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  myrk Lun 31 Mar - 0:48

Pai cate ecranizari s-au facut?  Surprised Sper sa o gasesti pe cea buna... daca nu... sa o interpretezi tu pe Jane!  Smile Oricum ar fi ecranizarile, am prins ideea de baza... iar aceasta mi se pare superba...  Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 4 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  itina Lun 31 Mar - 0:54

Mi-ar placea sa fiu eu Jane cu conditia sa-mi gasesc si un Rochester.  Wink 
Cred ca in ultima vreme a fost cam deceniul si ecranizarea, cel putin.  Wink 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 4 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  myrk Lun 31 Mar - 1:10

Intr-adevar, conditia!  Smile Mai sunt si barbati buni!  confused Smile Ideali, nu, dar buni, da!  Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 4 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  itina Vin 20 Mar - 9:02

Am vazut ca s-a vorbit la topicul de filme despre "50 umbre ale lui Grey". Eu nu am apucat sa vad decat inceputul, practic inainte de prima scena de sex. Laughing Am citit cartea insa, toate volumele, mai demult, acu' vreun an, cred... Cum le-am citit? Dumnezeu cu mila! Laughing Eram curioasa, intr-adevar, sa vad daca reuseste Anastasia sa-l dea sau nu pe brazda pe iubitul ei dominator dar mi se pare ca au fost foarte multe chestii repetate aiurea, cel putin expresia aia cu " zeita mea intima" Laughing ... nu ma pot abtine sa nu ma ia rasul. Am inteles ca ecranizarea e doar o parte din ce s-a scris in carte. Asa ca probabil vor urma si celelalte parti. Wink
Ce se poate vedea dincolo de sex ? Faptul ca fiecare femeie se pune in locul Anastasiei... fiecare ar vrea sa isi asume oricate curele peste fund daca prin asta ar reusi sa-si salveze iubitul chinuit de trecut. Ea accepta totul doar pentru a reusi sa-l inteleaga. El, pe de cealalta parte,are grija sa-i aduca la cunostinta faptul ca nici o femeie pana la ea nu i-a cunoscut mama, ca pana la ea nu a mai dormit niciodata langa o femeie, ca ea e altfel, ca e speciala, vrajeli de genu' Razz si uite asa ajunge ea sa se simta din ce in ce mai legata de el.
Alte impresii? Dupa ce vad filmul pentru ca nu vreau sa dezvalui mai mult decat e cazul. Wink
itina
itina
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 4 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  atat de simplu Vin 20 Mar - 10:27

Fulmul nu are cum sa transmita tot ce-i scris in carte. Mie mi s-a parut ca ceva lipseste in film.Ei, acum nu stiu daca cele spuse de tip sunt vrajeli, mie mi s-a parut ca tocmai astea ar fi motivele pentru care el are acele preferinte sexuale. Probabil ca a simtit ca i se poate destainui tipei, poate ca tocmai inocenta ei l-a atras, in ideea in care avusese de-a face doar cu femei experimentate si care nu cautau decat acea placere pe care-o cauta el. Parerea mea e ca se putea ajunge la o situatie in care mai putea lasa de la ea si tipa (daca-l voia neaparat), ca el dadea semne ca poate schimba ceva, ba chiar a facut-o pe alocuri. Dar, probabil, ca iubirea nu era atat de mare pe cat credea. Razz Cam asa-i cu prima iubire. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 4 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum