GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Povestiri cu talc

+33
eledas
myrk
mariana m
Krissunu
remusn1
Mandarax
Melodia
Grosu Elena
Angel
Irinna
floreac
shadow
seaman65
Mr Nobody
tegeusa
sharp00714
Nana_Duval
dragos
tano carridi
oli
daffy_
Eleonore
atat de simplu
fotohobby
sahara
mrs nobody
aspidistra76
openmind72
kitty
Radu
snow
habibi77
pitulicea
37 participanți

Pagina 11 din 23 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 17 ... 23  Urmatorul

In jos

Povestiri cu talc - Pagina 11 Empty Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Vin 12 Feb - 22:17

Rezumarea primului mesaj :

INVATATURI INDIENE

Un batran indian, din neamul Cherokee, statea impreuna cu nepotul sau si-l invata:
"In viata fiecarui om de pe pamantul asta se da o lupta formidabila - o lupta intre doi lupi.
Unul rau: el intruchipeaza frica, mania, invidia, lacomia, autocompatimirea, aroganta, viclenia, resentimentele.
Celalalt e unul bun: el aduce bucuria, linistea, smerenia, increderea, darnicia, adevarul, blandetea si mila."

Copilul priveste intrebator spre bunicul lui:
"Si care dintre ei va invinge?"
Batranul il priveste in ochi.
"Cel pe care il vei hrani!"
pitulicea
pitulicea
6
6


Zaharia Vasile Gabriel apreciază acest mesaj

Sus In jos


Povestiri cu talc - Pagina 11 Empty o mica intamplare

Mesaj  tano carridi Sam 9 Apr - 21:56

(gasita...aiurea, pe net)

Catelul
".In vitrina unui magazin de animale, era un afis: Catelusi de vanzare. Un baietel de 10 ani, intra si intreaba care-i pretul unui catelus. Vanzatorul ii raspunde ca pretul este intre 30 si 50$. Baietelul baga mana in buzunar scoate cateva monezi, numara 2.70 $ si intreaba: „as putea vedea catelusii“. Vanzatorul zambeste, fluiera, si din magazin iese afara cateaua, si in urma ei 5 catelusi frumosi. Al saselea catelus… ramase in urma si nu se apropia ! Baietelul intreaba: „De ce catelusul asta schioapata?“ Omul ii raspunse ca s-a nascut cu o problema la picior si va schiopata toata viata! „Asta-i catelusul pe care-l doresc“ a spus baietelul cu bucurie in glas. „Daca asta-i dorinta ta, ti-l dau gratis!“ Copilul s-a suparat si a raspuns: „Nu-l vreau gratis, pretul lui e la fel ca si al celorlalti catei, iti voi da tot ce am la mine acum, si in fiecare luna iti voi plati 50 de centi, pana voi achita pretul lui intreg !“ „Esti sigur ca vrei acest catelus? Doar niciodata nu va putea fugi sau sa se joace si sari ca ceilalti !“ Baietelul s-a aplecat si si-a ridicat putin pantalonul si i-a aratat vanzatorului aparatul de fier ce-i sustinea piciorul stramb. „Nici eu nu pot alerga, de aceea acest catelus are nevoie de cineva care sa-l inteleaga !“ Ochii vanzatorului s-au umplut de lacrimi cand i-a spus copilului: „ma rog si sper ca fiecare catelus sa aiba pe cineva care sa-l iubeasca, asa cum tu il vei iubi pe acest catelus!“ In viata nu conteaza cine esti, conteaza ca cineva sa te pretuiasca si sa te iubeasca neconditionat !"

tano carridi
3
3


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 11 Empty Povestiri cu talc

Mesaj  atat de simplu Sam 9 Apr - 22:02

Nu e doar o mica intamplare.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 11 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  dragos Sam 9 Apr - 22:08

oare e acelasi tano ?
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 11 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  atat de simplu Sam 9 Apr - 22:09

Te surprinde?
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 11 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  dragos Sam 9 Apr - 22:10

da
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 11 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  mrs nobody Sam 9 Apr - 23:22

In viata nu conteaza cine esti, conteaza ca cineva sa te pretuiasca si sa te iubeasca neconditionat
si sa iubesti neconditionat
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 11 Empty ...

Mesaj  tano carridi Dum 10 Apr - 0:17

dragos, evolutia lui tano e normala...logica e cam asta: copilul ce va ajunge criminal, inteapa insectele cu acul...ajuns adolescent, se antreneaza pentru ce va face in viata...tanar fiind, executa tot ce misca...iar ca batran, se apuca de cresterea pestisorilor exotici...

da...fara incheierea asta nu stiu cati ar fi inteles ! thinking

tano carridi
3
3


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 11 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  dragos Dum 10 Apr - 9:29

da era replica pt Simpla , ca ma surprinde schimbarea Smile
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 11 Empty ...

Mesaj  tano carridi Dum 10 Apr - 13:52

atunci scuze, sa vedem evolutia ei !


tano carridi
3
3


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 11 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  dragos Dum 10 Apr - 13:54

a schimbari tale , tano Very Happy
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 11 Empty ...

Mesaj  tano carridi Dum 10 Apr - 14:08

dragos, mai degraba incerc sa va schimb pe toti decat sa ma schimb pe mine...dar totusi, sunt cam 8 ani de cand m-am "ocupat" si de mine...si a fost bine (pe urma), de ce sa schimb ceva ?


tano carridi
3
3


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 11 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Dum 10 Apr - 14:15

Poate doar topicul (sa-l schimbi). Ce spuneti voi aici, nu prea are talc Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 11 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  Nana_Duval Dum 10 Apr - 23:12

Se spune ca, odata, intr-o sala, cinci copii se jucau un joc numit „Jocul dorintelor". Un joc care consta in aceea ca fiecare participant isi spunea o dorinta, si cel care spunea cea mai tare dorinta, acela castiga jocul.
Primul copil, un baietel care era cunoscut ca liderul grupului, s-a repezit sa spuna:
- Eu vreau sa am cea mai noua super-consola care sa aiba cel mai tare joc!
Toti copii care au auzit aceasta dorinta au scos un murmur de aprobare! Era o dorinta cu adevarat tare!
Urmatorul la rand era o fetita, care era foarte inteligenta, asa cum sunt multe fetite. Intotdeauna ai un avantaj cand auzi ce s-a spus inainte.
- Eu as dori sa am un magazin de jocuri video.
Asta era ceva super-super! Sa ai tu un magazin al tau de jocuri! Sa alegi orice joc, si cand te plictisesti sa-l schimbi cu ultima noutate! Wow! Asta era ceva mult mai bun!
Al treilea copil era un baietel inteligent care s-a gandit imediat ca va avea o idee mai buna. Pentru ca, chiar cand sunt mici unii copii inteleg ce si cum despre bani.
- Eu as vrea sa am un miliard de euro! Daca as avea atatia bani mi-as cumpara magazinul meu de jocuri video, pentru ca si mie imi plac jocurile video. Dar, atunci cand ai o consola si jocuri, mama nu te lasa sa joci atat cat ai vrea tu! Te pune sa-ti faci temele pentru scoala! Asa ca, dupa ce imi cumpar magazinul de jocuri, voi avea suficienti bani ca sa-mi cumpar o scoala a mea! Daca e scoala mea, nu voi avea niciodata teme de facut! Si, pentru ca e scoala mea, profesorii imi vor da intotdeauna note mari! Altfel… Si in fiecare an voi fi in fruntea clasei iar eu voi juca tot timpul jocuri video! Cand voi termina scoala generala am s-o vand si am sa-mi cumpar un liceu. Voi avea note dintre cele mai mari si am sa fac ce vreau eu. Iar cand voi termina liceul, am sa-l vand si imi voi cumpara o universitate. Si, tot timpul eu am sa joc jocuri video!
Daca va fi sa-mi doresc altceva, din banii pe care i-as avea voi putea cumpara orice imi va trece prin minte!
Asta sigur era dorinta cea mai tare! Asta era dorinta invingatoare!
Dar, concurentul numarul patru era de alta parere!
- Daca ar fi sa mi se indeplineasca o dorinta, spuse fetita, dorinta ar fi sa mi se implineasca trei dorinte. Aceste trei dorinte ar fi: prima sa am magazinul meu de jocuri video, a doua dorinta sa am un miliard de euro, iar a treia dorinta sa mi se implineasca alte trei dorinte!
Toti au ramas cu gurile cascate. Asa putea sa mearga la nesfarsit! Aceasta dorinta era mult mai tare decat dorinta cu un miliard de euro! Era cea mai tare! Nimic nu putea fi mai tare!
Mai era un concurent, dar sigur acesta n-avea cum sa fie mai tare!
- Dorinta mea, spuse el, e ca sa fiu atat de multumit incat sa nu-mi doresc nimic! Sa fiu atat de multumit incat sa nu mai am nevoie de dorinte!
Daca celelalte formulari fusesera insotite de aprobari, urale si tropaituri, acum s-a lasat linistea si fiecare s-a gandit la ce auzise. Si toti au aprobat ca aceasta era cea mai tare dorinta. Aceasta era dorinta castigatoare!
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 11 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Lun 11 Apr - 8:37

ok O dorinta simpla. Asta-mi doresc si eu.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 11 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  Nana_Duval Lun 11 Apr - 8:49

toti avem dorinte; diferenta dintre dorinte arata ce fel de oameni suntem, dupa cum vezi
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 11 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 23 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 17 ... 23  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum