GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Povestiri cu talc

+33
eledas
myrk
mariana m
Krissunu
remusn1
Mandarax
Melodia
Grosu Elena
Angel
Irinna
floreac
shadow
seaman65
Mr Nobody
tegeusa
sharp00714
Nana_Duval
dragos
tano carridi
oli
daffy_
Eleonore
atat de simplu
fotohobby
sahara
mrs nobody
aspidistra76
openmind72
kitty
Radu
snow
habibi77
pitulicea
37 participanți

Pagina 23 din 23 Înapoi  1 ... 13 ... 21, 22, 23

In jos

Povestiri cu talc - Pagina 23 Empty Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Vin 12 Feb - 22:17

Rezumarea primului mesaj :

INVATATURI INDIENE

Un batran indian, din neamul Cherokee, statea impreuna cu nepotul sau si-l invata:
"In viata fiecarui om de pe pamantul asta se da o lupta formidabila - o lupta intre doi lupi.
Unul rau: el intruchipeaza frica, mania, invidia, lacomia, autocompatimirea, aroganta, viclenia, resentimentele.
Celalalt e unul bun: el aduce bucuria, linistea, smerenia, increderea, darnicia, adevarul, blandetea si mila."

Copilul priveste intrebator spre bunicul lui:
"Si care dintre ei va invinge?"
Batranul il priveste in ochi.
"Cel pe care il vei hrani!"
pitulicea
pitulicea
6
6


Zaharia Vasile Gabriel apreciază acest mesaj

Sus In jos


Povestiri cu talc - Pagina 23 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Vin 6 Ian - 15:01

Un taran cam rau la suflet a gasit intr-o zi pe pasunea sa vaca vecinului. Manios, omul a luat animalul la bataie, dupa care l-a legat si l-a dus inapoi, spunandu-i vecinului sau:
- Daca mai gasesc o singura data vaca ta la mine-n gradina, sa stii ca o bat si mai rau, ai auzit ?
A doua zi, insa, vecinul cel dintai gasi si el, in batatura sa, doua oi ale celuilalt, ce se strecurasera printr-o spartura a gardului. S-a apucat omul si a reparat gardul, dupa care a luat frumos oile si le-a dus stapanului lor, celui crud, spunandu-i:
- Am gasit la mine-n curte doua dintre oile dumitale. Le-am adapat si ti le-am adus acasa. Daca am sa le mai gasesc si alta data in curtea mea, sa stii ca am sa fac la fel: am sa le port de grija si am sa ti le aduc nevatamate.
- Iti multumesc - i-a raspuns taranul - puteai sa faci la fel ca mine, dar acum imi dau seama ca eu am gresit. Vei vedea ca a doua oara nu se va mai intampla!
Si, intr-adevar, taranul s-a tinut de cuvant.
Cand vrei sa-i arati cuiva ca a gresit, nu trebuie sa o faci cu rautate, ci cu blandete si rabdare si, atunci, cu siguranta, vei reusi.

"Invatatura din constrangere nu e facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna."


Rolling Eyes Cam asa procedez si eu, ca taranul rau la suflet, cu singura diferenta ca n-as da intr-un animal. Laughing
Ma rog... intre timp m-am mai temperat si incerc sa fiu mai toleranta si mai iertatoare, dar tot ma enervez cand altii atenteaza la linistea sau la proprietatea mea.
Adevarul e ca faci mult mai mult cu vorba buna decat cu cearta si scandalul...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 23 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  shadow Vin 6 Ian - 20:36

Eu iert odata , de doua ori , dar nu pot la nesfarsit Rolling Eyes .... sunt oameni si oameni .... unii indivizi  inteleg bunatatea celuilalt drept o slabiciune si incearca sa profite : tare imi ies din fire in astfel de cazuri Evil ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 23 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Vin 6 Ian - 21:07

Laughing Desi si tu esti "taranul rau la suflet" Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 23 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  shadow Vin 6 Ian - 21:14

Daaaaaaaaaa  Cool .... vezi poate-ti lasi animalutele prin gradina mea Very Happy  : ti le aduc acasa nevatamate ,fii fara grija , dar nu stiu daca stapana scapa la fel de ieftin Evil  .... Razz Laughing Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 23 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Vin 2 Feb - 9:49

Un bătrân vindea ouă. O femeie coborî dintr-o mașină, veni la el și îl întreba:
- Cu cât dai ouăle?
Bătrânul i-a răspuns:
- 1 leu oul, doamnă.
- Voi cumpăra 6 ouă cu 5 lei sau nu voi cumpăra deloc.
- Ia-le la prețul pe care îl vrei. Poate că este un început bun pentru că astăzi nu am vândut niciun ou, a răspuns bătrânul.
Ea a luat ouăle și a plecat simțindu-se mândră. S-a urcat în mașină ei și a mers la un restaurant împreună cu prietenul ei. Acolo au comandat ceva. Au mâncat puțin din ce au comandat și au cerut notă de plată.comandă a costat 140 de lei și ea a dat 150 spunându-i proprietarului să păstreze restul.
Acest lucru este destul de normal pentru proprietarul restaurantului,dar dureros pentru bătrânul vânzător sărac de ouă.
Ideea este: De ce arătăm intotdeuna că suntem puternici atunci când cumpărăm de la cei săraci? Și de ce suntem generoși cu cei care nu au nevoie de generozitatea noastră?
Odată am citit undeva:
"Tatăl meu obișnuia să cumpere bunuri simple de la oameni săraci la prețuri mari chiar dacă nu avea nevoie de ele. Uneori obișnuia să plătească mai mult pentru ele. M-am mirat de asta și l-am întrebat de ce o face?
Atunci tata mi-a răspuns: "este un act de caritate înfășurat cu demnitate".

Am citit randurile astea si m-a durut sufletul. Sad Sad Intr-adevar, cat de nedreapta e lumea in care traim. Cat de orbiti suntem de bani, de putere, de imagine. Cat de putin oameni suntem.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 23 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  shadow Vin 2 Feb - 10:08

Poate ca in sufletul noastru ramanem mereu oameni , dar orbiti de bani , putere si imagine uitam foarte repede si ne exteriorizam ca atare ....
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 23 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  atat de simplu Vin 2 Feb - 11:43

Pai, unii se simt puternici doar fata de altii mai slabi ca ei. Very Happy Cu acestia nu au nimic de demonstrat, se arata exact asa cum sunt: fara suflet. Cand intra in "lumea buna", trebuie sa-si etaleze puterea, chiar cumparand-o. Very Happy Ei, in lumea asta conteaza atat de mult aparentele, incat ce mai conteaza ca fac risipa de bani? Daca mai au, nu-i problema pentru ei, daca nu mai au, macar sunt satisfacuti: au facut impresie buna. silent Stima de sine costa. Ma rog, vorba vine stima. affraid
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 23 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Vin 2 Feb - 11:47

Randurile astea ar trebui sa le deschida ochii unora. Dar cei care au ochii inchisi, nu cred ca au timp sa citeasca asa ceva Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 23 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  atat de simplu Vin 2 Feb - 11:49

Si daca ar citi, crezi ca ar folosi la ceva? Si-ar exersa lectura, doar. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 23 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Joi 9 Ian - 9:16

Laughing Laughing Ai dreptate. N-ar folosi.
Si tot despre "saraci" si "bogati" intr-o alta povestire cu talc.


Pilda frizerului
Într-o bună zi un vânzător de flori a mers la o frizerie. După ce acesta a terminat tunsoarea a spus: „Nu voi lua bani de la tine pentru că până la sfârșitul săptămânii voi lucra gratis, am decis să fac un fel de voluntariat, dacă pot să-l numesc așa”.
Vânzătorul de flori i-a spus „mulțumesc” și a plecat. A doua zi frizerul a găsit pe ușa frizeriei un bilețel de mulțumire și un buchet frumos de trandafiri pe care i l-a lăsat lângă ușă.
În altă zi a venit și un cofetar la acest frizer. După ce i-a tuns părul, frizerul i-a spus: „Nu voi lua bani de la tine pentru că până la sfârșitul săptămânii lucrez gratis”. Cofetarul a zâmbit și a plecat.
A doua zi frizerul a găsit un alt bilețel de mulțumire și un pachet cu prăjituri aromate.
După cofetar a venit un senator. Frizerul i-a spus și lui același lucru ca și celorlalți clienți: „Nu voi lua bani pentru că până la sfârșitul săptămânii lucrez gratis, fac voluntariat”. Senatorul s-a bucurat, a mulțumit și a plecat.
În ziua următoare, când a venit la lucru, frizerul a observat lângă ușă 3 senatori, o duzină de deputați, primarul orașului, câțiva funcționari publici, secretarul primarului, soția primarului și cinci copii de ai lor care îl așteptau acolo pentru o tunsoare gratis.

Cam asa e cu politicienii nostri. Very Happy Sunt de-o marinimie proverbiala. Cu ei si cu familiile lor Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 23 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  shadow Joi 9 Ian - 21:49

Povestea este buna , exagerata imi pare doar coada formata la usa frizeriei, doi trei parlamentari ar fi fost suficienti sa prindem ideea Very Happy ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 23 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Joi 9 Ian - 21:52

Pai nu senatorul respectiv i-a trimis pe toti. S-au trimis unii pe altii, ca asa se ajuta ei intre ei....din ce e gratis si din munca altora Very Happy Nu se infrupta doar ei din ciolan...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 23 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  shadow Joi 9 Ian - 22:07

Chiar si cinci copii ?
Este impresia mea de moment , strica farmecul povestii ... maine poate o vad altfel dar astazi n ai ce mi face Very Happy ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 23 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  shadow Mier 2 Iun - 23:51

O păsărica ratacita de al sau stol zbura spre tărâmuri mai calde . Dar frigul o ajunse din urma și intr o dimineața rece cazu încremenită din copacul in care dormise pe pământ .
O vita ce tocmai trecea pe acolo se baliga taman pe ea ...

In mod miraculos caldura bălegarului o readuse la viața și încet încet aproape sa iasă din materialul urat mirositor când o pisica aflata in preajma a tras o afara și ... evident a mâncat o .

Morala ar fi cam așa : nu toți cei care arunca cu noroi in tine îți sunt dușmani . cum nici toți cei care îți întind o mâna sa te scoată din rahat îți sunt prieteni . Very Happy

ps - povestioara am reținut o dintr un film , nu mi amintesc care . Rolling Eyes
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 23 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 23 din 23 Înapoi  1 ... 13 ... 21, 22, 23

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum