GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce mai citeste lumea?

+61
raichu
Indra
shu
dorina_s
cris_is
Aliona
myrk
aproape aievea
itina
simplicity
Ostional
RALUCA
Mistic Angel
VicTiM Of ImAGinaRY
Blossom777
Lorenne
Amrita
floreac
ionutz72
elis27
fata_cu_sosete_de_diamant
no.body
JeSsYkA
Adriatica
Queensland
melimelo
Neeo_2005
Nicole
Irinna
Miimii
Nana_Duval
KryssMee
seaman65
shadow
serpico
phenerike
Tizona
Violoncella
dominik
tegeusa
super-man
Eleonore
daffy_
oli
fotohobby
bursuc
zuza_cea_cu_inima_rosie
mrs nobody
Mr Nobody
harakiri
sarmanul_dionis
atat de simplu
mari
kkarin_a
lynn
prafsipulbere
Radu
snow
kitty
habibi77
pitulicea
65 participanți

Pagina 10 din 34 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 22 ... 34  Urmatorul

In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 10 Empty Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 21:11

Rezumarea primului mesaj :

Unii dintre noi continua sa mai citeasca si azi, cu aceeasi placere ca altadata, in ciuda vietii din ce in ce mai agitate si a timpului care trece parca in galop pe langa noi.
Carti bune, mai putin bune, greoaie sau din cale-afara de plictisitoare, nu conteaza. Spune-ne ce citesti, ca sa stim ce sa citim, study sau, dupa caz, sa evitam. Ce mai citeste lumea? - Pagina 10 762404 :green


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 7 Mar - 19:56, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Ce mai citeste lumea? - Pagina 10 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  daffy_ Dum 20 Feb - 19:06

am terminat de citit zilele trecute "mein kampf" ...inainte de toate a fost un bun sociolog hitler Sad ...mda trebuie sa intelegem inainte de a forma o opinie iar opinia mea asta este...un bun sociolog ...psihopat,sociopat,rasist,antisemit dar bun sociolog pentru ca a inteles cum sa canalizeze ura germanului obisnuit si cum sa obtina rezultat maxim din cuvinte Sad
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 10 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Dum 20 Feb - 19:12

Perfect de acord ok
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 10 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  atat de simplu Dum 20 Feb - 19:15

Exact.A profitat de ceva deja existent.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 10 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Eleonore Dum 20 Feb - 19:16

Am reusit cu greu sa termin ''Viitor cu cap de mort'' de Radu Cinamar, o carte bunicica, care a reusit sa imi tina interesul viu pana la final. Este scrisa intr-un stil literar foarte elegant iar subiectul este destul de incitant . Este povestea unui copil care se naste intr-o familie de oameni simpli care nu reusesc sa inteleaga de ce copilul lor este deosebit. Hai sa nu va povestesc cartea Very Happy
Eleonore
Eleonore
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 10 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  daffy_ Dum 20 Feb - 19:18

m-ai facut curios...poate saptamana viitoare povestesc eu despre ce e cartea Razz
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 10 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Dum 20 Feb - 19:19

Merci Eleonore Smile Important e ca ne-ai povestit despre ea Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 10 Empty este simplu sa citesti

Mesaj  super-man Mier 23 Feb - 9:18

ultima carte care am citit-o a fost primul volum din seria amurg de stephenie mayer
aqm citesc al doilea volum
e super ca mai se gandeste si cineva la carte Cool respect
super-man
super-man
1
1


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 10 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 23 Feb - 9:28

Imi place sa aflu ca si tineretul mai citeste....
O rugaminte am, la tine.... incearca sa scrii "acum" in loc de "aqm"..... adica sa folosesti o scriere literara. Stiu ca acesta e un forum, dar nu accept limbajul de chat. Smile
Treci si pe la IMPORTANT!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 10 Empty Paler...

Mesaj  bursuc Mier 2 Mar - 0:01

Azi terminai Viatza pe un peron.
Tare carte! Povestea vietii 'mangustelor imperfecte' cu indoielile si luptele lor.
Cu toate ca-s fan de-al lui, titlurile cartilor lui imi cam pun un baraj in elanul cititor; si la cartea asta incepui poticnit dar apoi m-a prins, ritm alert.
bursuc
bursuc
1
1


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 10 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 2 Mar - 8:23

O am si eu. Abia astept s-o citesc Smile Dar, pana atunci, mai am mult de citit......
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 10 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Dum 6 Mar - 9:49

Am recitit “Coliba unchiului Tom”, de Harriet Beecher Stowe.
O citisem demult, in copilarie, si imi aminteam doar vag in ce consta subiectul cartii.
Romanul a urmarit sa surprinda conditia sclavului si viata celor privati de libertate. Vieti inumane si destine crunte…
In centrul povestirii se afla unchiul Tom, un sclav de o cinste exemplara si un caracter ales, care alege sa se dedice religiei si sa-si inchine viata lui Dumnezeu, singurul pe care-l recunoaste ca stapan. Cu toate ca trupul lui este vandut de la un stapan la altul, sufletul lui ramane intangibil.
O credinta puternica, dusa pana la limite, care-l ajuta sa-si indeplineasca dorinta de libertate, dorinta implinita cu pretul vietii.
Dar ce inseamna viata pe pamant, cand esti convins ca la capatul ei te asteapta Dumnezeu, cu bratele deschise si zambetul pe buze?
Cata credinta trebuie sa ai sa poti gandi si simti astfel?!?
O credinta nemarginita!
Nu e decat un roman, insa, citindu-l, ajungi sa te intrebi daca au existat astfel de oameni. Cati dintre noi, cei care traim in ziua de azi, am fi capabili de un astfel de devotament fata de Dumnezeu?
Sunt convinsa ca cei mai multi dintre crestini, cu toata pretentia lor de “oameni credinciosi”, s-ar lepada de Dumnezeu in fata mortii, cand aceasta li s-ar parea o nedreptate.
O carte frumoasa, care n-ar trebui sa lipseasca din bibliografia obligatorie a elevilor pentru ca citind-o, sa invete de timpuriu ca fiecare om are un suflet, ca fiecare om are dreptul la viata si la libertate, astfel incat sa-si poata alege si influenta singur destinul.

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 10 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Sam 19 Mar - 8:40

“Plopii din Berlin” de Anne Birkefeldt Ragde
O carte interesanta, care reuseste sa te captiveze inca de la primele pagini.
Desi incepe cu sinuciderea unui baiat, aceasta sinucidere nu e decat preambulul necesar punerii in scena a unuia dintre personaje, un antreprenor de pompe funebre, pentru care moartea este insasi existenta.
Moartea il va chema pe acesta si la capataiul mamei sale, acolo unde nu mai fusese de ani de zile. Aceasta moarte va deveni evenimentul care va reintregi familia si care va scoate la iveala o poveste de dragoste nestiuta si socanta.
Langa patul de spital al mamei se va reuni intreaga familie, o familie dezbinata, printre care si un fiu homosexual, plecat din casa parinteasca in urma cu 20 de ani, moment in care a rupt orice legatura cu o familie ce nu putea sa-l inteleaga si sa-l accepte. Tot aici isi intalnesc cei doi unchi, unica nepoata, copilul nedorit si neacceptat de bunica aflata acum pe patul de moarte, unicul copil, rezultat din unica aventura de dragoste a fiului cel mare (fratele lor).
O lectura interesanta care (poate) pe unii i-ar plictisi datorita descrierii destul de detaliate a activitatilor dintr-o ferma de porci, (mie mi-a redesteptat amintiri si imagini din vremea copilariei)si pe care o recomand si altora, chiar cu caldura, as putea spune Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 10 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  oli Sam 19 Mar - 12:34

Casatorie aranjata --Julie Garwood

E o carte de dragoste . E povestea unei femei rebele . a unui conducator fioros si a iubirii arzatoare care le-a unit destinele .Conducatorul fioros era unul dintre cei mai viteji scotieni si la porunca regelui sau trebuia sa isi aleaga o mireasa englezoaica.Pt ea el era cel mai mare ticalos ingamfat si a jurat , un juramant tainic, ca nu avea sa ii daruiasca niciodata iubirea.dar nu a fost asa.....
oli
oli
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 10 Empty Agonie si extaz - Irving Stone

Mesaj  tegeusa Joi 14 Apr - 21:54

O carte minunata pe care o recomand tuturor iubitorilor de arta
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 10 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  dominik Vin 6 Mai - 9:27

Acum sunt la recitire. "Armele lui Krupp" William Manchester. gun
dominik
dominik
2
2


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 10 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 34 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 22 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum