GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce mai citeste lumea?

+61
raichu
Indra
shu
dorina_s
cris_is
Aliona
myrk
aproape aievea
itina
simplicity
Ostional
RALUCA
Mistic Angel
VicTiM Of ImAGinaRY
Blossom777
Lorenne
Amrita
floreac
ionutz72
elis27
fata_cu_sosete_de_diamant
no.body
JeSsYkA
Adriatica
Queensland
melimelo
Neeo_2005
Nicole
Irinna
Miimii
Nana_Duval
KryssMee
seaman65
shadow
serpico
phenerike
Tizona
Violoncella
dominik
tegeusa
super-man
Eleonore
daffy_
oli
fotohobby
bursuc
zuza_cea_cu_inima_rosie
mrs nobody
Mr Nobody
harakiri
sarmanul_dionis
atat de simplu
mari
kkarin_a
lynn
prafsipulbere
Radu
snow
kitty
habibi77
pitulicea
65 participanți

Pagina 34 din 34 Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34

In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 34 Empty Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 21:11

Rezumarea primului mesaj :

Unii dintre noi continua sa mai citeasca si azi, cu aceeasi placere ca altadata, in ciuda vietii din ce in ce mai agitate si a timpului care trece parca in galop pe langa noi.
Carti bune, mai putin bune, greoaie sau din cale-afara de plictisitoare, nu conteaza. Spune-ne ce citesti, ca sa stim ce sa citim, study sau, dupa caz, sa evitam. Ce mai citeste lumea? - Pagina 34 762404 :green


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 7 Mar - 19:56, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Ce mai citeste lumea? - Pagina 34 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  shadow Mier 19 Feb - 11:02

Aseara am reusit sa termin cartea pe care o citeam , de fapt sunt doua , una continuarea celeilalte .
Luasem cartile cu imprumut de la sarbatori , n-am avut vreme sa le deschid atunci , uitasem de ele pana mi-au fost cerute inapoi : am mai obtinut o pasuire si m-am apucat de citit , fara prea mare convingere   Rolling Eyes ... dar mi-au fost depasite asteptarile .

''Oamenii fericiti citesc si beau cafea ''... titlul m-a intrigat cand am cerut cartile ... chiar e vorba de o cafenea literara pariziana , unde intre un suc sau o cafea poti imprumuta , citi sau cumpara literatura ... frumos , doar ca viata protagonistei , o femeie de 30 de ani , nu este deloc simpla si frumoasa , dimpotriva intreaga poveste este o succesiune de drame mai mici sau mai mari .

''Viata e usoara , nu-ti face griji '', cea de a doua carte este scrisa in acelasi stil , cu urcusuri lente si coborasuri abrupte , autoarea nu persista deloc in descrieri lungi si plicticoase , romanul este aproape un dialog continuu , emotiile sunt transmise direct , fara ocolisuri .
Actiunea se desfasoara intre Paris si un catun din Irlanda  , o poveste despre cat de usor este sa cazi si cat de imposibil , aproape , sa te ridici ...

Autorul este Agnes Martin-Lugand , o femeie , doctor psiholog vreo sase ani inainte de a se apuca de scris : sigur profesiunea a cantarit mult , foarte mult  in formarea personajelor ... doua carti care merita citite Smile  ...
shadow
shadow
6
6


Dianna apreciază acest mesaj

Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 34 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 19 Feb - 11:22

Frumos ai povestit despre ele. Cuvintele tale indeamna la citire. Smile
Imposibil sa te ridici, cum? Material? Ca altfel, spiritual, e foarte usor Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 34 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  shadow Mier 19 Feb - 20:04

''- Mami, te rog!
- Clara, am spus nu.
- Hai, Diane. Las-o să vină cu mine.
- Colin, nu încerca să mă păcăleşti. Dacă vine Clara cu tine, o să întârziaţi şi o să plecăm în vacanţă cu trei zile mai târziu.
- Vino cu noi sa ne supraveghezi .
- In nici un caz .Ai vazut cate mai sunt de facut ?
- Un motiv in plus sa vina si Clara cu mine  , tu iti vei vedea linistita de treaba .
- Mami !
Foarte bine , fie . Stergeti-o ! Hai ! Nu vreau sa va mai vad .
Au plecat şuşotind pe scara. Am aflat că încă făceau pe bufonii în maşină în momentul în care camionul i-a lovit. Mi-am spus că au murit râzând. Mi-am spus că aş fi vrut să fiu cu ei .
Si dupa un an imi repetam in fiecare zi ca as fi preferat sa mor cu ei . Dar inima mea se incapatana sa bata . Si ma tinea in viata .... ''


Daca-mi poti explica cum este usor sa-ti revii spiritual dupa asa ceva  eu te ascult cu placere .
Material Diane nu avea probleme si cu toate acestea banii nu prea i-au fost de ajutor .
Nu suntem toti la fel , fiecare reactioneaza intr-un alt mod  dupa o nenorocire ...

N-am stricat cu nimic din placerea lecturii , fragmentul respectiv este chiar inceputul primei carti , '' Oamenii fericiti citesc si beau cafea ''.

Nu este o lectura grea , dimpotriva , iar  sentimentele ce le traiesti , daca poti intra in atmosfera romanului , sunt pe alocuri covarsitoare : de cateva ori mi s-au umezit ochii , dar am avut ocazia sa si tresalt de bucurie , o data chiar am ras cu hohot .
Mi se intampla cand am o carte buna , lumea din jurul meu dispare, sunt doar eu si personajele : trezirea la realitate nu este intotdeauna placuta Laughing  ...
shadow
shadow
6
6


Dianna apreciază acest mesaj

Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 34 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Joi 20 Feb - 9:25

Da, o lectura enervant de usoara Smile Dar pana si astfel de lecturi pot sa te prinda uneori, daca actiunea e interesanta si intamplarile au o incarcatura emotionala puternica.
Ai dreptate, banii nu pot sa te ajute prea mult in astfel de situatii. Si mai ai dreptate ca fiecare reactioneaza diferit. Tocmai de-asta e greu sa-ti revii... atunci cand e greu sa-ti revii. Smile
Eu vorbesc doar din punctul meu de vedere pentru ca eu mi-am revenit din multe. Puteam sa-mi revin mult mai devreme, dar am fost incapatanata si nu voiam sa vad decat ce voiam sa vad Very Happy In alte detalii nu intram, pentru ca oricum nu are rost. Daca autoarea isi revenea la timp, nu mai scria o carte atat de buna Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Dianna apreciază acest mesaj

Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 34 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  shadow Dum 26 Sept - 22:49

Propun o carte celor pasionati de istorie, o carte pe care am citit o pe la inceputul primaverii, cand inca mai gaseam timp liber : n am mai citit nimic de atunci dar sper sa recuperez dupa ce vine frigul. Laughing

E vorba despre “ Epoca Intunecarii” a lui Catherine Nixey .
Lucrarea atent documentata urmareste nasterea si ascensiunea crestinismului la inceputul primului mileniu.

Poate tonul critic exalteaza prin unele locuri , dar documentarea atenta din surse absolut reale nu lasa loc de interpretari , cartea descrie epoca decaderii si mai ales distrugerii culturii antice intr un mod prea putin cunoscut si asta pentru ca pune intr o lumina nu prea frumoasa inceputurile crestinismului.

N am sa intru prea mult in amanunte, doar daca cineva a citit o sau o va citi si vrea sa facem schimb de impresii , oricum consider ca e bine mereu sa vezi ambele fete ale monedei...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 34 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  eledas Joi 10 Mar - 15:12

Hai sa scriu si aici un picut.


Mi-am comandat 3 carti pe care abea astept sa le primesc!
2 mi le aduce sotul din Ro


 "Hai sa vorbim despre Putin! Ce nu intelege Occidentul" scrisa de Mark Galeotti
si "Jurnalul unui librar" scrisa de Shaun Bythell (chiar librarul [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] )
Cea de a 3-a de pe Amazon pe care o primesc maine.
Titlul tradus ar fi;
[size=13]"Adevarata fata a Dr. Fauci: Bill Gates, industria farmaceutica si razboiul global impotriva democratiei si a sanatatii" scrisa de Robert F. Kennedy Jr
Pe recenzii se scrie ca aceasta carte ar fi adevaratul cosmar al dr Fauci. Sunt curioasa!

[/size]
eledas
eledas
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 34 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Joi 10 Mar - 15:28

Ooooo, interesante toate trei Cool Mai ales prima si ultima Laughing Pe alea si eu as vrea sa le citesc.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 34 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  eledas Joi 10 Mar - 16:28

Prima este de la librariile Humanitas costa 27 de lei! Ultima este in Ro dar in engleza, netradusa.
eledas
eledas
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 34 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  seaman65 Mar 17 Ian - 17:31

Daca vrea cineva cartea lui Harry, am primit-o si eu pe whatsapp (pdf).
seaman65
seaman65
6
6


eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 34 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mar 17 Ian - 18:29

Ce carte a lui Harry? Despre ce carte e vorba? Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 34 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  myrk Mar 17 Ian - 19:51

Cartea autobiografică a prințului Harry. Dacă e gratis, parcă m-ar interesa. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 34 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 18 Ian - 9:21

Pai vedeti ca avem si un topic numit "Biblioteca virtuala" Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 34 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 34 din 34 Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum