GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce mai citeste lumea?

+61
raichu
Indra
shu
dorina_s
cris_is
Aliona
myrk
aproape aievea
itina
simplicity
Ostional
RALUCA
Mistic Angel
VicTiM Of ImAGinaRY
Blossom777
Lorenne
Amrita
floreac
ionutz72
elis27
fata_cu_sosete_de_diamant
no.body
JeSsYkA
Adriatica
Queensland
melimelo
Neeo_2005
Nicole
Irinna
Miimii
Nana_Duval
KryssMee
seaman65
shadow
serpico
phenerike
Tizona
Violoncella
dominik
tegeusa
super-man
Eleonore
daffy_
oli
fotohobby
bursuc
zuza_cea_cu_inima_rosie
mrs nobody
Mr Nobody
harakiri
sarmanul_dionis
atat de simplu
mari
kkarin_a
lynn
prafsipulbere
Radu
snow
kitty
habibi77
pitulicea
65 participanți

Pagina 22 din 34 Înapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 28 ... 34  Urmatorul

In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 22 Empty Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 21:11

Rezumarea primului mesaj :

Unii dintre noi continua sa mai citeasca si azi, cu aceeasi placere ca altadata, in ciuda vietii din ce in ce mai agitate si a timpului care trece parca in galop pe langa noi.
Carti bune, mai putin bune, greoaie sau din cale-afara de plictisitoare, nu conteaza. Spune-ne ce citesti, ca sa stim ce sa citim, study sau, dupa caz, sa evitam. Ce mai citeste lumea? - Pagina 22 762404 :green


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 7 Mar - 19:56, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Ce mai citeste lumea? - Pagina 22 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  seaman65 Mar 17 Iul - 17:41

Eu cred ca unii au o imaginatie tare bolnava.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 22 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  RALUCA Mar 17 Iul - 17:42

In legatura cu ce?
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 22 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  seaman65 Mar 17 Iul - 17:54

Pai cu subiectele de scenarii, carti...
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 22 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  RALUCA Mar 17 Iul - 17:57

Uneori poate fii imaginatie , dar de cele mai multe ori poate fi realitate. Lumea este prea mare sa le putem stii povestile tuturor. Ma cam indoiesc ca un asa subiect poate fi imaginatia cuiva
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 22 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  seaman65 Mar 17 Iul - 18:06

O sa ramai uimita cate prostii le dau unora prin cap.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 22 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  RALUCA Mar 17 Iul - 18:22

"Prostiile" unora pe mine m-au impresionat. Si nu vreau sa cred ca sunt prostii. Iar gusturile in materie de carti nu se discuta. Am postat aici ce am citit . Cine va fi interesat va citi cine nu nici o pierdere cel putin pentru mine
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 22 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  seaman65 Mar 17 Iul - 18:25

Stai linistita, ca nu cu tine aveam treaba. Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 22 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mar 17 Iul - 21:04

Si eu cred ca e fictiune. Ma indoiesc ca in vreo tara din lume poti sa dai nastere copiilor doar ca sa-i folosesti ca donatori de organe si sa faci asta in legalitate.
Si-apoi...de ce si-ar ucide o mama un copil ca sa-l salveze pe altul, condamnat deja la moarte? Nu vad care-i logica.
Cartea poate fi interesanta, chiar daca-i fictiune Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 22 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Queensland Mar 17 Iul - 21:11

Nu e fictiune, oameni buni. In lumea medicala m-am lovit de astfel de cazuri la limita legalitatii si a moralei. Ganditi-va la un alt caz, salvator, atat pentru copilul abia nascut, cat si pentru cei existenti, aparent sanatosi, dar care la un anumit moment vor avea nevoie de un transplant : renumitele celule-stem, recoltate din cordonul ombilical si puse la pastrare pentru mai tarziu... Nu e la fel de condamnabil, desigur, dar e tot ''ceva'' luat fara acordul celui in cauza, chiar daca bebelusul nu sufera deloc la prelevare.
Asadar, se practica procedura, bineinteles la scara restransa, desi ni se pare ''strigator la cer'' sa iei ceva fara sa ceri voie sau fara acordul ''gazdei''.
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 22 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  seaman65 Mier 18 Iul - 2:46

Eu cred ca nu-i un capat de tara, oricum ceea ce recolteaza se arunca, deci de ce sa nu folosim celulele, care oricum pot fi recoltate si de la un om in viata, insa mai greu.

Sa va zic si de ce cred ca unii oameni au imaginatia bolnava. Suntem zilnic inconjurati de tot felul de probleme, una mai grea decat alta, oameni necajiti si pe moarte dintr-un motiv sau altul. Este un fapt al vietii, toate fiintele vii trec prin asta. Nu vad de ce ar trebui sa le facem si celorlalti viata grea cu asa ceva, avem destule probleme, daca la sfarsitul zilei in loc sa ne destindem cu o comedie, sa zicem, mai dam si peste problemele altora, o sa ajungem si noi bolnavi ca ei. La fel si in cazul celor care vin cu "entertainment" bazat pe groaza, filme cu mult sange, chestii dintr-astea care-ti fac si greata si nu te lasa sa dormi noaptea. Mie mi-e dor de comediile mute ale lui Chaplin.

Sunt de acord cu mediatizarea cazurilor grave in scopul strangerii de fonduri, desi asta-i treaba stapanirii sa aibe grija de oameni. Nu sunt de acord cu cartile si filmele care ma fac sa plang, prefer sa ma ascund cu capul in nisip, pentru ca oricum nu-i pot ajuta.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 22 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  simplicity Joi 26 Iul - 18:04

Ora Albastra – Alonso Cueto. E una dintre cartile care m-a lovit puternic in ultimul an. In conditiile in care nu sunt tocmai o iubitoare de sud-americani.
E ca taisul unui bisturiu. Nu doare la inceput, dar citind-o, descoperi cat de adanca este rana. Fundalul este razboiul civil din Peru. Personajul este un individ de succes care descopera ca tatal, figura respectabila, a fost un tortionar. Secrete cumplite, vini asumate sau nu, calatorii in trecut, in suflet si in sange. Ritmul povestii este atat de sustinut, iar scrierea este atat de realista incat vizualizezi povestea scena dupa scena. Reusesti sa respiri oarecum la pasajele de introspectie. Splendida.
simplicity
simplicity
2
2


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 22 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  seaman65 Mier 15 Aug - 10:29

Am citit Confesiunea, de John Grisham. Nu stiu daca a aparut tradusa.
Este vorba despre un negru condamnat la moarte (si executat in cele din urma), pentru uciderea unei fete.
Omul era nevinovat, insa politia nu s-a ostenit sa-si faca treaba, procuratura la fel, capitalul politic fiind mai important.
Adevaratul ucigas, un violator in serie, decide sa deschida gura in ultimele zile inaintea executiei si impreuna cu un preot incearca sa schimbe ceva, fara rezultat.
Desi la prima vedere pare deprimanta, m-a tinut tot timpul in priza, n-am lasat-o din mana pana n-am terminat-o in vreo doua zile. Din motive de munca, bineinteles, ca altfel...

Omul asta scrie foarte frumos.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 22 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 15 Aug - 10:37

Interesant. Inca n-am citit nimic de Grisham. Aud numai de bine despre el, deci va trebui sa citesc Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 22 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Tizona Joi 18 Oct - 20:46

Ultima carte citita si una din cele mai captivante din ultimii ani este Catedrala Marii, de Ildefonso Falcones. (este cartea lui de debut, un debut care ma face sa-i astept cu nerabdare urmatorul roman)
Cartea nareaza povestea vietii unui taran spaniol de la mijlocul secolului 14, de la nasterea lui pana la varsta de 65 de ani. Povestea este fictiune, dar anumite evenimente istorice amintite s-au intamplat in realitate. As putea vorbi mult despre ea, dar nu vreau sa stric placerea de a citi a impatimitilor de lectura.
O recomand cu toata caldura, am citit-o pe nerasuflate, desi editia mea are vreo 650 de pagini.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 22 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Joi 18 Oct - 20:53

N-am citit-o, n-o am in biblioteca si nici n-am auzit de ea. Dar dupa cum o descrii, ma tenteaza Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 22 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 22 din 34 Înapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 28 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum