GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce mai citeste lumea?

+61
raichu
Indra
shu
dorina_s
cris_is
Aliona
myrk
aproape aievea
itina
simplicity
Ostional
RALUCA
Mistic Angel
VicTiM Of ImAGinaRY
Blossom777
Lorenne
Amrita
floreac
ionutz72
elis27
fata_cu_sosete_de_diamant
no.body
JeSsYkA
Adriatica
Queensland
melimelo
Neeo_2005
Nicole
Irinna
Miimii
Nana_Duval
KryssMee
seaman65
shadow
serpico
phenerike
Tizona
Violoncella
dominik
tegeusa
super-man
Eleonore
daffy_
oli
fotohobby
bursuc
zuza_cea_cu_inima_rosie
mrs nobody
Mr Nobody
harakiri
sarmanul_dionis
atat de simplu
mari
kkarin_a
lynn
prafsipulbere
Radu
snow
kitty
habibi77
pitulicea
65 participanți

Pagina 6 din 34 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 34  Urmatorul

In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 6 Empty Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 21:11

Rezumarea primului mesaj :

Unii dintre noi continua sa mai citeasca si azi, cu aceeasi placere ca altadata, in ciuda vietii din ce in ce mai agitate si a timpului care trece parca in galop pe langa noi.
Carti bune, mai putin bune, greoaie sau din cale-afara de plictisitoare, nu conteaza. Spune-ne ce citesti, ca sa stim ce sa citim, study sau, dupa caz, sa evitam. Ce mai citeste lumea? - Pagina 6 762404 :green


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 7 Mar - 19:56, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Ce mai citeste lumea? - Pagina 6 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 1 Sept - 20:05

Inca n-am citit-o, dar urmeaza. Cu siguranta are sa-mi placa Shocked
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 6 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  snow Joi 2 Sept - 18:23

UN OM NOROCOS scris de Octavian Paler, un roman pe care am inceput sa-l citesc mai demult.

M-a impresionat personajul principal, Daniel Petric, experientele lui de viata, care nu a fost crescut in spiritul iubirii, ci din contra, a fost educat prin ura. Ajunge intr-un final sa lucreze ca cioplitor de cruci, la un azil, iar constatarea lui despre asa-numita "pasiune" pentru cimitire este ,zic eu, originala..

"Adevarul e ca m-au atras intotdeauna cimitirele. E placut sa intalnesti atatea nume de oameni fata de care tu ai o superioritate indiscutabila: traiesti. Orice ar fi facut ei, oricat de mari ar fi fost calitatile lor, mediocritatea ta valoareaza mai mult: e vie, respira. In plus, nimeni nu-ti striga ca nu esti bun de nimic, desi intr-un cimitir sunt mai numerosi oameni decat pe strada. Cu mortii nu risti niciodata nimic. Ei sunt foarte politicosi si discreti; singurul pericol e sa te plictisesti de atata discretie."

snow
snow
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 6 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Joi 2 Sept - 18:26

Spre rusinea mea, inca n-am citit nimic de Paler. Doar fragmente... franturi de ici, de colo..... Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 6 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  snow Joi 2 Sept - 18:29

E primul roman pe care-l citesc si eu, in rest, la fel, fragmente.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 6 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Radu Lun 6 Sept - 22:39

Am gasit o lista interesanta, referitoare la 15 carti ce ar trebui citite
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 6 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  atat de simplu Lun 6 Sept - 22:43

snow a scris:"Adevarul e ca m-au atras intotdeauna cimitirele. E placut sa intalnesti atatea nume de oameni fata de care tu ai o superioritate indiscutabila: traiesti. ...."
Superioritatea asta se refera la clipa de fata si ar trebuie sa ne dea de gandit. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 6 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mar 7 Sept - 9:41

Radu a scris:Am gasit o lista interesanta, referitoare la 15 carti ce ar trebui citite
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mie nu-mi incarca pagina asta confused Imi da Error Very Happy
Le-am deschis cu alt link.... but, no thanks...prefer sa citesc altceva Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 6 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  lynn Sam 18 Sept - 18:17

Can you keep a secret? || Sophie Kinsella

e genul de carte care relaxeaza, scrisa in acelasi stil ca si cartea care a stat la baza filmului 'Confessions of a shopaholic', risti sa te trezesti zambind la tot pasul ...e fun Smile
lynn
lynn
3
3


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 6 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  atat de simplu Dum 19 Sept - 17:53

Eu va recomand o carte de Patrick Suskind si anume "Parfumul"...am vazut ca s-a facut si o ecranizare( f slaba dupa parerea mea, asa ca sa nu imi spuneti ca ati vazut filmul).Este o carte pe care o tin minte dupa ceva ani de cand am citit-o...cred ca asta spune ceva.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 6 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  sarmanul_dionis Mar 21 Sept - 16:07

cartea se bazeaza pe felul in care sunt descrise mirosurile si asta ii da taria... bineinteles , in film asta nu poate fi realizat dar totusi se merita vazut Wink)

Dan Simmons - Hyperion si Lucius Shepard - Sfarsitul Pamantului
sarmanul_dionis
sarmanul_dionis
2
2


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 6 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  atat de simplu Mar 28 Sept - 19:19

Da, merita vazut.Dar de fapt am vrut sa spun ca e o diferenta imensa intre carte si film.Cand am vazut filmul ma asteptam la mult mai mult. Am mai avut aceeasi problema cu Lolita.Daca as fi vazut mai intai filmele, probabil ca as fi avut acum alta opinie.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 6 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  harakiri Mier 29 Sept - 7:55

snow a scris:UN OM NOROCOS scris de Octavian Paler, un roman pe care am inceput sa-l citesc mai demult.

M-a impresionat personajul principal, Daniel Petric, experientele lui de viata, care nu a fost crescut in spiritul iubirii, ci din contra, a fost educat prin ura. Ajunge intr-un final sa lucreze ca cioplitor de cruci, la un azil, iar constatarea lui despre asa-numita "pasiune" pentru cimitire este ,zic eu, originala..
"Adevarul e ca m-au atras intotdeauna cimitirele. E placut sa intalnesti atatea nume de oameni fata de care tu ai o superioritate indiscutabila: traiesti. Orice ar fi facut ei, oricat de mari ar fi fost calitatile lor, mediocritatea ta valoareaza mai mult: e vie, respira. In plus, nimeni nu-ti striga ca nu esti bun de nimic, desi intr-un cimitir sunt mai numerosi oameni decat pe strada. Cu mortii nu risti niciodata nimic. Ei sunt foarte politicosi si discreti; singurul pericol e sa te plictisesti de atata discretie."



Toata stima pentru cei care isi exprima parerile personale vis-a-vis de o carte intr-adevar citita (sau nu).
Nu inteleg de ce trebuie sa existe si 1-2 persoane (se stiu ele !!!!!) care vor sa para altceva decat sunt si care au impresia ca e jenant sa citesti si altceva decat lecturi usoare sau cu aplicabilitate practica. Cum ar fi "Testamentul incasului", "Programare neuro-lingvistica". O carte buna e cea din care ai invatat ceva si acel ceva il poti aplica in cotidian. De aceea, permiteti-mi sa-i contest pe cei doi supraoameni (stiu ei care, vreti si nume ?) care "cocheteaza" numa' cu Herderi, Pulitzeri, Nobeli etc.
Ceea ce faceti voi doi se numeste a plagia. (una din definitiile DEX: "A-și însuși, a copia total sau parțial ideile, operele etc. cuiva, prezentându-le drept creații personale"). Iar plagiatul se pedepseste !
Astept, cu nerabdare, lapidarea !

Iaca si dovada (http://blog.metropolis.ro/concursuri/care-dintre-cartile-citite-pana-acum-ti-a-placut-cel-mai-mult-si-de-ce/):

"4. Chelaru Mihaela
Tocmai ce m-am inregistrat pe site-ul dvs. si am descoperit acest concurs; am tresarit numaidecat la intrebarea adresa publicului virtual, pasionat de flacara lecturii. Acum ceva timp am citit destul de mult,pentru varsta frageda pe care o aveam si unele volume au ramas carti de capatai pentru mine.
Sunt o iubitoare a cartilor lui Octavian Paler; cu stima si admiratie imi amintesc de marele om Octavian Paler. E greu sa alegi dintr-o opera atat de vasta, care tinde spre perfectiune prin implitatea cuvintelor nascute pe fiecare pagina scrisa si in acelasi timp plina de profunzime.
Un roman emotionant, care te face sa-ti analizezi reactiile si vulnerabilitatea este “Un om norocos”. M-a impresionat psihologia personajului principal, Daniel Petric, experientele lui de viata, care nu a fost crescut in spiritul iubirii, ci din contra, a fost educat prin ura. Ajunge intr-un final sa lucreze ca cioplitor de cruci, la un azil, iar constatarea lui despre asa-numita “pasiune” pentru cimitire este de-a dreptul incredibila. Permiteti-mi sa adaug un citat care imi vine acum in minte :
“Adevarul e ca m-au atras intotdeauna cimitirele. E placut sa intalnesti atatea nume de oameni fata de care tu ai o superioritate indiscutabila: traiesti. Orice ar fi facut ei, oricat de mari ar fi fost calitatile lor, mediocritatea ta valoareaza mai mult: e vie, respira. In plus, nimeni nu-ti striga ca nu esti bun de nimic, desi intr-un cimitir sunt mai numerosi oameni decat pe strada. Cu mortii nu risti niciodata nimic. Ei sunt foarte politicosi si discreti; singurul pericol e sa te plictisesti de atata discretie.”



harakiri
2
2


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 6 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 29 Sept - 8:41

Laughing Laughing Laughing
Da, e bine ca taxezi astfel de abuzuri, dar vad ca tu nu faci, in continuare, decat sa te legi de membrii forumului.
Incearca sa nu faci DOAR asta si totul va fi in regula.
In rest....ignore Very Happy


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 7 Mar - 19:20, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 6 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  harakiri Mier 29 Sept - 10:20

Draga mea, fraza nr. 2 e ambigua iar afirmatia ”sa te legi de membrii forumului” e lipsita de fond. Cand am sa am timp, am sa-ti explic de ce.
Tu continui sa o iei personal si nu intelegi faptul ca amendarea unora care, repet, vor sa para altceva decat sunt sunt chestii care nu pot fi ”ignore” !
Daca ceea ce am subliniat te reprezinta sau reprezinta menirea acestui forum, ar trebui sa specifici aceasta stare de fapt. Atunci ai putea, intr-adevar, sa ”ignore”...
Daca nu, nu baga sula-n coaste nimanui care are ceva de spus, indiferent daca-ti face placere sau nu. Probabil ai auzit ca nimeni nu cere moartea pacatosului ci indreptarea lui !
Daca tot suntem la capitolul literatura si daca te intereseaza dezvoltarea personala iti pot recomanda carti utile vis-a-vis de ceea ce inseamna comunicare. Acolo vei gasi si referiri la ”a spune nu”. Nici nu-i musai sa citesti o carte, vei gasi si cautand pe google.
Abia apoi, daca vrei, poate, vei intelege....

Si, apropos, razi cu mine sau de mine ? Razz Very Happy

harakiri
2
2


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 6 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Mr Nobody Mier 29 Sept - 13:00

Hara, felicitari!
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 6 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 34 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum