GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cersetorii, oamenii de langa noi.

+22
seaman65
Davidova
elis27
teardrop
Obi-Wan Kenobi
Anna
tegeusa
parwous
serpico
Tizona
mielusica
Eleonore
iubaretu
mrs nobody
Mr Nobody
atat de simplu
dragos
fotohobby
bursuc
Radu
pitulicea
shadow
26 participanți

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. - Pagina 3 Empty Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  shadow Joi 4 Feb - 18:39

Rezumarea primului mesaj :

Intalnim zilnic, ca ne aflam intr-un oras sau la sat, oameni batutzi de soarta.
Ne-am familiarizat, fac parte din cotidian, dar, trecem oarecum stingheritzi pe langa ei, intoarcem capul in alta parte daca ne cer ceva, ii injuram daca vor sa ne spele parbrizul sau le aruncam o moneda zicand: ‘’lasa-l asa ca e curat’’.
Intre un caine maidanez si un om al strazii cred ca multi dintre noi ar da o bucata de paine doar la primul. Uitam si e trist ca in fiecare om exista un suflet.



Acum vreo doi ani, inainte de Paste, eram intr-un hyper-market. Am avut o zi obositoare…peste o ora am facut de la casa si pana am trecut de controlul final ( aproape 30 de minute am asteptat la bancul de probe un angajat care nu mai venea).
Obosit, nemancat si in contratimp eram un pachet de nervi.
Imping caruciorul pana la masina si dau s-o deschid cand aud in spatele meu : ‘’boierule, fa-tzi pomana cu mine ca te-a ajuta bunul D’zeu’’
‘’In p’ ma’ti cu D’ul tau cu tot’’ sau ceva apropiat mi-au fost vorbele pe cand ma intorceam….o cersetoare, undeva peste 30 de ani, cu ambele maini si un picior deformate, cu un ten prea deschis sa fie tiganca la origini si doi oki albastri, mari, frumosi dar inexpresivi, ca de ghiatza.
‘’Boierule, nu’mi da nimic insa nu ma injura de mama, nici nu stiu daca traieste…daca o cunosteam poate nu eram asa’’……si mi’a intors spatele indepartandu-se schiopatand.
Daca-mi dadea o palma cred ca ma simtzeam mai bine….
Am ajuns-o din urma, am scos un ban din buzunar si’am zis ‘’iarta-ma’’….mi-a multumit in putine cuvinte fara sa ma privesca si si-a continuat drumul .
Trec mereu prin locul acela.
Ceva m-a impresionat la femeia aceea.
N-am mai vazut-o niciodata.
Un destin printre atatea altele ….
shadow
shadow
6
6


Sus In jos


Cersetorii, oamenii de langa noi. - Pagina 3 Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  Anna Joi 10 Noi - 7:43

Eu una cred ca societatea actuala e intr-un proces de destramare. Cersetorii sunt primele verigi mai slabe ce s-au desfacut de pe lant. E important daca cerseste pentru ca intr-adevar nu gaseste alta solutie, nu toti oamenii se stiu orienta, nici macar nu sunt in stare de a cere ajutor intr-o forma legala. Vad doar la cati din vecinii mei trebuie sa le completez formularele pentru orice, cand au nevoie. E tot atat de important sa nu fie un truc pentru a obtine bani, sunt cersetori multimiliardari, cu bani facuti din cersit. Dar, cel mai important e statutul lor. Cersetor. Simplul fapt ca se interzice cersetoria nu inseamna ca nu exista. Poate si oamenii aceeia daca ar fi ajutati, si-ar gasi un loc sub soare. Nu toti, pentru ca in extreme, cei mai multi se pierd si nu mai pot fi readusi. Cine e de vina si datoria cui e sa ia masuri? Vina, zic eu, in primul rand, in marea majoritate a cazurilor, e a conducatorilor societatii, care nu au un program viabil de acoperire a tuturor nevoilor, tuturor claselor sociale. De ce se pun conducatori, daca nu au idei pentru orice situatie? De ce nu au idei pentru a nu se ajunge in anumite situatii? Cat timp le mai trebuie, pana vor gasi o solutie? Timp nelimitat, cred eu...
Totusi, atata timp cat oameni de valoare sunt lasati fara un sprijin, cand copii talentati se pierd din cauza incapacitatii conducatorilor, cand programele de ajutorare exista doar pentru a exista un loc bun unde se invart bani grei, iar ajutorul propriu-zis e doar praf in ochi, ce sa mai astepti?
Eu de la omul acela care a ajuns cersetor, nu mai astept nimic, a ajuns asa pentru ca e slab, e ignorant, e deprimat. Dar de ce e asa? E slab, pentru ca conducatorii societatii nu au un program viabil pentru toti membri, si cum bine stim nu toti suntem la fel. Nu toti avem capacitatea de a cauta mereu solutii, nu toti suntem la fel de rezistenti la tot procesul de continua dezvoltare ce se numeste viata.
Stiti? E ca un Pat al lui Procust, modern, sau Sparta antica, sau Viata in jungla. Cel slab moare. Poate e o selectie naturala si nu e nimeni de vina. Poate suntem in scoala aici, pe Pamant, si cei care pot evolua, au dreptul de a trai, cei ce nu evolueaza, poate trebuie sa dispara. De unde sa stim noi adevarul?
In orice caz, si eu mai dau cand am ce si nu la toti. Dar solutia pentru a opri cersetoria nu e in a da sau a nu da. E zicala cu pestele si pescuitul. Da-i un peste unui om si l-ai hranit pe ziua respectiva, invata-l sa pescuiasca si ai scapat de grija lui. Smile
Toate cele bune.
Anna
Anna
2
2


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. - Pagina 3 Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  shadow Joi 10 Noi - 7:56

Anna a scris :
''Dar solutia pentru a opri cersetoria nu e in a da sau a nu da. E zicala cu pestele si pescuitul. Da-i un peste unui om si l-ai hranit pe ziua respectiva, invata-l sa pescuiasca si ai scapat de grija lui.
Toate cele bune''.


Zicala este veche - pare-mi-se face parte din invatzaturile crestine - cersetori exista si azi ...mai nou , cersetoria se mosteneste , este o practica , un job la care respectivii n-au sa renuntze in schimbul unui pescuit nesigur Very Happy ...rezolvarea sta intr-o politica sociala dusa pe multi ani vizand acest segment , insa greu de facut in contextul actual , cand multi ''pescari '' traiesc deja la limita saraciei ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. - Pagina 3 Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  Anna Joi 10 Noi - 8:08

Ai dreptate. Solutia, din pacate nu e in mainile noastre, ma refer la solutia universala. De aceea avem conducatori sa conduca si sa gaseasca solutii. Noi de-abia gasim pentru noi...chiar si in propriile cazuri suntem depasiti uneori.
Stiu si eu, am propria mea experienta...de aceea am si propria mea ideologie...si de aceea nu astept solutii de la ei, ma descurc singura, ca si cum nici nu as fi parte din sistem. Asta e...deocamdata. Pe viitor, sa speram la mai bine. Smile
Anna
Anna
2
2


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. - Pagina 3 Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  tegeusa Joi 10 Noi - 8:13

Nu cred ca avem conducatori care trebuie ei sa gaseasca cele mai bune solutii. Suntem ca o turma care urmeaza pastorul?
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. - Pagina 3 Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  Anna Joi 10 Noi - 8:16

Nu trebuie sa urmezi orb nimic. De aceea avem minte sa judecam. Si conducatorul sa conduca, iar daca nu e in stare sa conduca, sa stea in banca lui. Normal ca nu suntem o turma de oi. Mai degraba suntem diversitatea junglei.
Anna
Anna
2
2


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. - Pagina 3 Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  tegeusa Joi 10 Noi - 8:24

pai daca avem minte sa judecam, de ce asteptam mereu ca altii, conducatorul, extraterestrii sa faca ceva? Very Happy
nu ne place ceva, ori punem mana si schimbam situatia, ori ne schimbam sistemul de placeri si neplaceri Very Happy
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. - Pagina 3 Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  Anna Joi 10 Noi - 8:39

Minte avem, conducatori avem, cersetori avem...Zici ca nu ne trebuie cersetori si nu ne trebuie conducatori si ca minte avem...Atunci inseamna ca avem unii prea mult , atii prea putin. La concluzia asta am ajuns, din ce zici tu Very Happy Mai, mai...cam asa vad si eu. Smile
Anna
Anna
2
2


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. - Pagina 3 Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  pitulicea Dum 1 Ian - 11:46

Un cersetor ajunge sa adune peste 6000 de lei intr-o luna. Iar de sarbatori, castigurile se tripleaza, asa ca traficantii care coordoneaza afacerea din umbra primesc si 18000 de lei.
Singurii care pot stopa fenomenul, spun politistii, sunt oamenii care ar trebui sa nu se mai lase impresionati de mana intinsa si de povestea spusa cu ochii in lacrimi.


Surprised Ce de banet!!! Io nu inteleg de ce nu ne facem toti cersetori. Ar fi asa de simplu...
De-asta nu-s eu prea miloasa cu cersetorii. Majoritatea dintre ei sunt oameni care ar putea munci, dar n-o fac. Cei care intr-adevar, au handicapuri ce-i impiedica sa munceasca, e evident ca au in spatele lor pe cineva care incaseaza banii respectivi. Mai bine sa fiu rea decat fraiera Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. - Pagina 3 Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Dum 1 Ian - 11:47

nici eu nu dau bani la cersetori.sunt o gramada de alte feluri in care poti ajuta oamenii
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. - Pagina 3 Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  pitulicea Dum 1 Ian - 11:49

I-am spus odata la unul, ce parea om in putere: "Nu-ti dau bani, dar hai ca-ti dau de lucru".
A facut ochii mari, mi-a intors spatele si-a plecat. Fara sa mai ceara ceva Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. - Pagina 3 Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Dum 1 Ian - 11:54

logic.omu avea meseria lui.vii tu sa-i schimbi calificarea. Laughing
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. - Pagina 3 Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  pitulicea Dum 1 Ian - 12:17

Laughing Laughing La asta nu m-am gandit. Inseamna ca-l condamnasem pe nedrept Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. - Pagina 3 Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  pitulicea Lun 23 Ian - 18:36

Azi am trecut pe langa un sarantoc... care a avut neobrazarea sa-mi ceara niste bani, pe motiv ca sufera cu inima. Eram foarte grabita, nici macar nu am stat sa-l ascult... S-a tinut dupa mine 2-3 pasi si cand a vazut ca nici nu ma opresc, nici nu intorc capul, nici nu plec urechea, s-a apucat sa-mi arunce vorbe grele si sa improaste cu fel de fel de invective.
Imi venea sa-i trantesc o palma de sa-si adune dintii de pe jos.
Fiinte mizerabile. Sunt langa noi, dar nu sunt oameni. Oamenii ar trebui sa aiba demnitate.
Mint...inseala.. sunt niste scursuri ale societatii... si daca nu le dai, te injura. Nu merita sa-ti fie mila de cersetori.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. - Pagina 3 Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  shadow Lun 23 Ian - 19:02

Mila sa nu ai , indiferentza se stie ca ucide Rolling Eyes ...nu stiu cum e mai bine ...zilnic in drumurile mele dau peste astfel de oameni , uneori mi-e groaza , alteori sunt furios - incep sa-i inteleg pe francezi cand ni-i returneaza la pachet Very Happy ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. - Pagina 3 Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  pitulicea Lun 23 Ian - 19:46

Mila am, fata de cei care starnesc, fara voia lor, mila.
Dar aceia, majoritatea, nu cersesec. Nu cer. Te privesc, iar in privirea lor citesti totul. Le dai, pentru ca te doare sufletul sa treci mai departe, nepasator.

Avem un handicapat prin zona...il stiu de ani multi. E in scaun cu rotile. Pentru el, sa ingaime niste sunete nearticulate, e un mare efort. Nu poate sa ceara si poate tocmai asta ma face sa nu trec niciodata pe langa el fara sa-i bag niste bani in buzunar. Nici macar nu poate tine banii in mana... are degetele contorsionate si lipsite de vlaga. Pe omul acela, doar pe jumatate om, il ajut cu draga inima.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. - Pagina 3 Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum