GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cersetorii, oamenii de langa noi.

+22
seaman65
Davidova
elis27
teardrop
Obi-Wan Kenobi
Anna
tegeusa
parwous
serpico
Tizona
mielusica
Eleonore
iubaretu
mrs nobody
Mr Nobody
atat de simplu
dragos
fotohobby
bursuc
Radu
pitulicea
shadow
26 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. Empty Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  shadow Joi 4 Feb - 18:39

Intalnim zilnic, ca ne aflam intr-un oras sau la sat, oameni batutzi de soarta.
Ne-am familiarizat, fac parte din cotidian, dar, trecem oarecum stingheritzi pe langa ei, intoarcem capul in alta parte daca ne cer ceva, ii injuram daca vor sa ne spele parbrizul sau le aruncam o moneda zicand: ‘’lasa-l asa ca e curat’’.
Intre un caine maidanez si un om al strazii cred ca multi dintre noi ar da o bucata de paine doar la primul. Uitam si e trist ca in fiecare om exista un suflet.



Acum vreo doi ani, inainte de Paste, eram intr-un hyper-market. Am avut o zi obositoare…peste o ora am facut de la casa si pana am trecut de controlul final ( aproape 30 de minute am asteptat la bancul de probe un angajat care nu mai venea).
Obosit, nemancat si in contratimp eram un pachet de nervi.
Imping caruciorul pana la masina si dau s-o deschid cand aud in spatele meu : ‘’boierule, fa-tzi pomana cu mine ca te-a ajuta bunul D’zeu’’
‘’In p’ ma’ti cu D’ul tau cu tot’’ sau ceva apropiat mi-au fost vorbele pe cand ma intorceam….o cersetoare, undeva peste 30 de ani, cu ambele maini si un picior deformate, cu un ten prea deschis sa fie tiganca la origini si doi oki albastri, mari, frumosi dar inexpresivi, ca de ghiatza.
‘’Boierule, nu’mi da nimic insa nu ma injura de mama, nici nu stiu daca traieste…daca o cunosteam poate nu eram asa’’……si mi’a intors spatele indepartandu-se schiopatand.
Daca-mi dadea o palma cred ca ma simtzeam mai bine….
Am ajuns-o din urma, am scos un ban din buzunar si’am zis ‘’iarta-ma’’….mi-a multumit in putine cuvinte fara sa ma privesca si si-a continuat drumul .
Trec mereu prin locul acela.
Ceva m-a impresionat la femeia aceea.
N-am mai vazut-o niciodata.
Un destin printre atatea altele ….
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  pitulicea Joi 4 Feb - 20:20

Frumoasa povestea ta si induiosatoare. Intr-adevar, poate ar trebui sa fim mai milostivi cu oamenii nevoiasi. Dar, cu toata mila care ma cuprinde uneori, privindu-i, nu pot sa-mi alung unele intrebari din minte:
"Daca-i dau bani, n-o sa mearga sa-i bea?"
"Daca batrana/batranul acesta, are acasa pe unul cu mult mai tanar (un fel de peste care-o trimite la produs) si care-o asteapta sa-i ia banii ca sa aiba pentru bautura si tigari?" (se stiu destule cazuri)
"Oare omul acesta, in loc sa cerseasca, nu ar putea munci?"

Imi amintesc de bunica mea, care trudea pe ogor, la sapa, ca sa aiba cele de trebuinta. A muncit pamantul pana la batranete. Ca ea au facut multi alti tarani. Au muncit si n-au ajuns niciodata sa cerseasca. Cati cersetori sunt la tara? Ii poti numara pe degete. Oameni saraci, da, sunt...dar cersetori eu n-am vazut. La tara, nimeni nu moare de foame, dar e mult mai simplu sa fuga la oras si sa cerseasca. Din atata puzderie de lume, se gandesc ei, tot s-o gasi unul mai "fraier" care sa le dea si lor un ban acolo, sa aiba de-o "paine".

Problema e ca exista cersetori si cersetori... unii merita ajutati, altii isi merita soarta.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  Radu Lun 22 Feb - 15:31

pitulicea_de_stepa a scris:
"Daca-i dau bani, n-o sa mearga sa-i bea?"

Eu daca dau bani la un cersetor nu ma gandesc la asta. Ca si om mi-am facut datoria, daca ii pot spune asa, de a ajuta pe cineva la nevoie (dupa posibilitati). Daca persoana respectiva bea banii in loc sa-i foloseasca pentru mancare este pacatul ei, nu al meu.
Si mi se par ridicole persoanele care dau bani doar pentru ca in religia lor (oricare ar fi ea) se considera ca ai facut o fapta buna si asa ajungi in paradis. Dai bani pentru ca vrei din suflet nu din obligatie morala.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  pitulicea Lun 1 Mar - 18:55

Eu nu sunt prea religioasa din fire si poate de aceea consider ca n-am nici o datorie fata de cei din jur Very Happy
Daca vad un om... cu un handicap grav, care e evident ca nu poate munci si nu se poate intretine, aceluia ii dau din tot sufletul, pentru ca suferinta lui nu ma poate lasa rece. Un om, care poate munci....nu ma induioseaza.
Singurii care ma induioseaza sunt batranii....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  bursuc Lun 18 Oct - 23:30

Viatza e grea oricum. Insa romanul face haz de necaz



Hm, inca nu le-am dat bani la acordeonistii 'mei'
bursuc
bursuc
1
1


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  pitulicea Mar 19 Oct - 8:44

Very Happy Very Happy Very Happy Astia e cersetori, sau hoti si sarlatani? Ca nu-mi dau seama exact. Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  fotohobby Mar 19 Oct - 9:46

pitulicea_de_stepa a scris:

Imi amintesc de bunica mea, care trudea pe ogor, la sapa, ca sa aiba cele de trebuinta.
La tara exista de vreo 20 de ani si cei care muncesc din greu la recoltat... din pivnite si poiate... Si nici ei nu mor de foame... Razz

fotohobby
5
5


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  dragos Mar 19 Oct - 9:51

pe cei de la tara nu i-am vazut cersind , eventual cerand ajutor la munca
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  fotohobby Mar 19 Oct - 10:06

dragos0707 a scris:pe cei de la tara nu i-am vazut cersind , eventual cerand ajutor la munca
Vorbeam de cei care trudesc din greu servindu-se din pivnitele celor care isi muncesc pamantul. Dupa expulzari, va exista inca si mai multa forta de munca in acest domeniu. Evil

fotohobby
5
5


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  dragos Mar 19 Oct - 10:25

pt aia ar trebui un catel flamand si cenusiu in gura , sa ii ajute la bagat viteza la munca
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  bursuc Mar 19 Oct - 22:52

pitulicea_de_stepa a scris: Very Happy Very Happy Very Happy Astia e cersetori, sau hoti si sarlatani? Ca nu-mi dau seama exact. Very Happy
Pitulice da care e fisha postului de cershetor?! Cershetor e unu care cere Smile restul sunt amanunte (se zice ca un bun crestin tb sa dea si la betzivi, simulanti, etc... tb vazut actul; da io-s bun doar la teorie, practica mde...)

Da revenind la intrebarea ta, nu-s tu hoti si sarlatani: sunt serviciul roman de comedie si [url=miruna]https://www.youtube.com/watch?v=OF1zMPrOhjA[/url], o fata care mi-e simpatica.
bursuc
bursuc
1
1


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  atat de simplu Mar 19 Oct - 23:00

De acord...faci un act de marinimie ...ca sa-i spun asa...dar il faci pt. convingerea ca ai facut ce trebuie...nu e important in ce scop foloseste altul donatia ta.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  atat de simplu Mar 19 Oct - 23:01

Cine suntem noi sa judecam? Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  bursuc Mier 20 Oct - 20:43

ce simplu ne intzelegem, simplo Smile
bursuc
bursuc
1
1


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  atat de simplu Mier 20 Oct - 23:56

bursuc a scris:ce simplu ne intzelegem, simplo Smile

Deocamdata. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cersetorii, oamenii de langa noi. Empty Re: Cersetorii, oamenii de langa noi.

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum