GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ce sa credem? despre tara noastra?

+22
myrk
itina
tegeusa
oli
habibi77
teardrop
Miraj
mielusica
Ciri0
shadow
Nicole
seaman65
ionutz72
atat de simplu
kitty
dragos
cara.mia26
snow
Luna
Mr Nobody
pitulicea
atomul3
26 participanți

Pagina 2 din 13 Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 2 Empty ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  atomul3 Dum 29 Aug - 23:31

Rezumarea primului mesaj :

noi toti...ne chinuim sa tinem piept crizei..... dar sunt multi care traiesc bine merci...

muncim....platim tot ce avem....impozite...taxe...tv...curent...caldura...aparece....apa calda.......incepand la urmatorul nivel....cum ne permitem...mancare {care e scumpa fata de nivelul de trai} masina....aer conditionat...cabana...etc
muncim si platim...ok?

altii fura...violeaza...omoara.....fac trafic cu persoane.....sau mai sunt astia care nu fura...ei fac fraude....si sunt dusi la bine....au aer conditionat...tv mancare... telefoane saptamanal.... au ore de studii timp de divertisment...{ceea ce noi ne permitem abia dupa orele de munca}...si sunt tinuti din banii nostrii
daca au chef,............... mai merg la munca ca li se injumatateste pedeapsa....
TOATE ASTEA PE BANII PLATITI DE NOI....CARE E DREPTATEA? in alte tari sunt pusi la munca cea mai grea ca sa nu mai faca ce au facut
la noi au drepturi....apa calda sa fie informati sa aiba program de studii sa vada filme....
cred ca pot sa pun pariu ca ei traiesc mai bine ca noi.....doar ca nu se pot plimba ca unii dintre noi daca ne permitem....
un caz: a vioalat 2 fete a omorat cu masina o femeie........si a facut 1 an si 6 luni......e liber...ce mai vreti?
sa mai avem incredere in politie?
sau in judecatori?
in ce dracu sa mai avem incredere?
cui putem sa ne plangem?
doar noua sa ne plangem in san...sa tinem capul plecat si sa asteptam sa ne mai inrobeasca si altceva
va doresc numai bine
ganditi si vegheati


atomul3
1
1


Sus In jos


ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 2 Empty Despre obsesii romanesti

Mesaj  pitulicea Lun 30 Aug - 12:37

Romanii sunt obsedati. De diferite lucruri…
Asta n-ar fi o problema, daca aceste obsesii ar fi constructive. Uite, japonezii sunt obsedati de electronica si au ajuns unde au ajuns. Francezii sunt nespalati, dar au nasuri fine si sunt obsedati de parfumuri. Si uite unde au ajuns. Si exemplele ar putea continua.
Din nefericire, la noi obsesiile nu sunt de natura colectiva. Adica, desi romanii impartasesc cam aceleasi obsesii, ele sunt profund egoiste si privesc fericirea personala chiar in detrimentul tuturor celorlalti.

TOP 10 OBSESII ROMANESTI

1. Obsesia cu “casa pe pamant”. Toata lumea si-ar da 20 de ani din viata ca sa aiba casa pe pamant. Nu conteaza ca vei sta ORE IN SIR in trafic!!! Nu conteaza nimic! Casa pe pamant sa fie!

2. Obsesia televizorului. Romanul e devorator de televiziune. S-au facut niste cercetari si cica noi am fi cam cei mai avizi din Europa. Adica ne uitam cel mai mult la televizor. Si, asta e geniala, avem cele mai multe televiziuni!!! Mi se pare fascinant ca romanul este “europeanul” cel mai telespectator avand in vedere ca in Romania sunt, cu cateva exceptii, cele mai imbecile si mai de prost-gust productii!

3. Obsesia Coelho. Daca n-ai citit Coelho… n-ai viitor frate! “Pai am citit Dostoievski, Tolstoi, Salinger, Marin Preda, Nichita Stanescu…” “Te pisi pe ei! Citeste Coelho!”

4. Obsesia tzatzelor. Aproape toti producatorii tv au urmatoarea obsesie: “Tzatzele aduc rating!” Si stiti ce e misto! Ca de cativa ani incoace s-a dovedit a fi complet fals. Oamenii au la dispozitie internetul..... Dai un click si gata! Cine dracu’ mai asteapta emisiunea cu “Mama Natura” ca sa-i “dea in cap lu’ mutu”. (scuze Adriane dar asa e expresia! Daca vrei schimbam: “sa’i dea in cap lu’ Chivu”)

5. Obsesia messenger. Asta e, totusi, un fenomen global. Pai daca a ajuns mama sa-mi dea buzz si sa-mi reproseze ca stau pe invisible…

6. Obsesia haiduceasca. Dupa o sticla-doua de vin si cel mai prapadit roman devine haiduc la orice nunta. Fura mireasa, cere rascumparari… Si dup-aia, haiducia maxima. “Pusca si cureaua lataaaaaa…”. Apoi recunoaste ca e impotent: “Ce barbat AM FOST odataaaaa…”

7. Obsesia auto. In Romania exista cea mai dinamica piata auto. Punct. Pe strazile noastre exista masini cum n-au vazut nici parizienii, nici londonezii… Punct.

8. Obsesia carnii din congelator. Cu toate ca au trecut 20 de ani de cand gasesti sute de feluri de carne si la 4 dimineata, romanul inca isi mai incarca pana la refuz congelatorul. Sa fie acolo…Cine stie…

9. Obsesia celulara. Pentru roman, telefonul mobil reprezinta un statement. Am vazut vanzatoare in magazinul Titan care aveau telefon de
3 ori mai scump ca al meu desi eu poate castig de 30 de ori mai mult. Asta e un mare mister. Cum ajunge un om cu salariu de 10 milioane sa aiba un mobil de 20 de milioane? Si sa dea beep cu el!!!!!!!

10. Obsesia “daca ala nu face, de ce sa fac io?”. Asta de obicei e completata si cu o doza de mandrie: “Ce? Sunt mai prost?!” DA!


Foarte tare chestia asta
Laughing Laughing ok ok
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 2 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  snow Lun 30 Aug - 12:42

Chiar tare Laughing
snow
snow
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 2 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Mr Nobody Lun 30 Aug - 12:49

atomul3 a scris:
pitulicea_de_stepa a scris:Mai e mult pana atunci?
Ma gandesc uneori... daca li s-ar confisca averile, tuturor "hotilor" astora mari, cred ca am trece cu bine peste criza si ne-am redresa economic si financiar. Chiar e nevoie de inca o revolutie pentru asta? Altfel, nu cred ca-i mai misca cineva de la putere pe "hoti".
Ei raman cu averile intregi si neatinse, iar noua, ne taie 25% din salar. Si pentru ce? Ca sa poata plati guvernul datoriile catre firme.... Ale cui sunt aceste firme? Very Happy Cum au castigat ele licitatiile cu guvernul? Very Happy De ce ele si nu altele? Very Happy
Si daca tot au castigat licitatia.... unde-i calitatea muncii lor? De ce isi bat joc de noi pe banii nostri, iar noi le permitem? Mai mult decat ca le permitem, ne luam de la gura (cei 25%), ca sa-i putem plati pe ei....
pai asta este trebuie facuta o organizatie sa-i traga la raspundere...ca politia ...judecatoria nu are putere sau este foarte corupta.... trebuie un nebun sa conduca tara asta....sa taie si sa spanzure...ca sa fie bine..altfel.....nu avem de ales....trebuie impuscati neconditionat....sa le fie frica sa mai fure.....ar trebui sa fie alese 100 persoane din popor aleatoriu sa judece si sa pedepseasca....asa ar fi corect.....oameni simpli si muncitori care nu ar fi tentati sa ia spaga sa judece in vreun fel

Mai, voi ma vreti presedinte!
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 2 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  pitulicea Lun 30 Aug - 12:50

Laughing Laughing Laughing Laughing
Io...... te vreau! Embarassed
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 2 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  cara.mia26 Lun 30 Aug - 13:30

.... trebuie un nebun sa conduca tara asta....sa ......trebuie impuscati neconditionat....sa le fie frica sa mai fure.....ar trebui sa fie alese 100 persoane din popor aleatoriu sa judece si sa pedepseasca....asa ar fi corect.....oameni simpli si muncitori care nu ar fi tentati sa ia spaga sa judece in vreun fel
1. Votati Corneliu Vadim Tudor ! Laughing
2. "A tăia și a spânzura", se spune despre o persoană care abuzează în mod nelimitat de puterea, de autoritatea sa. Asta ti-ai dori ?
3. De ce tocmai 100 ? sI nu 99 ? Sau 101 ?
4. De ce crezi ca "oamenii simpli si muncitori" n-ar fi tentati ?




cara.mia26
cara.mia26
3
3


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 2 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Mr Nobody Lun 30 Aug - 14:22

Baieti, linistiti-va! Dau din casa: nimeni nu mai poate face nimic. Absolut nimic! Noi nu traim intr-o tara, statul-clasa politica-este un stat mafiot, din toate punctele de vedere. Coruptia a patruns in toate sferele societatii, pana la nivelul cel mai de jos. Cine sa faca dreptate? Justitia? Stim toti ca este aservita. Serviciile secrete? Ha! Nu-si mai fac de vreo 20 ani treaba pt care sunt platite-se vede cu ochiul liber in fiece zi-, sefii sunt oameni de afaceri-nu ei, copiii, fratii, etc. Atunci? Societatea civila? Care? Nu exista asa ceva. Stiti ce suntem? O tara de sclavi si, ca orice sclav, lipsiti de drepturi. Asa incat, macar aici, haideti sa-i impuscam, sa-i tragem in tzeapa, sa-i spanzuram de limbile mincinoase. Este singurul loc in care avem dreptul sa visam. Dar si aici avem o mica problema: daca voi credeti ca suntem asa, anonimi, va inselati.
Cat despre CVT si partidul sau, as putea sa va povestesc multe... Sa va vand un pont: este o creatie politica artificiala, nascuta in perioada tulbure de dupa 89, ca raspuns -in opinia celor care au condus atunci- la accentuarea revendicarilor unei anumite etnii de-aici. Pot sa va spun unde s-a copt ideea si cine a pus umarul la lansarea acestuia, cunosc personal...persoana, o zaresc in fiecare dimineatza cand ma barbieresc! Very Happy
Cam atat! Pe cine linsam? Very Happy Care-i urmatorul?
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 2 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  snow Lun 30 Aug - 14:23

Corect.
snow
snow
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 2 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  pitulicea Lun 30 Aug - 14:24

Laughing Laughing Laughing Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 2 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  pitulicea Lun 30 Aug - 14:25

Mistere, stai ca n-am inteles..... Tu esti CVT? Very Happy Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 2 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  snow Lun 30 Aug - 14:26

Laughing Laughing Laughing
snow
snow
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 2 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Mr Nobody Lun 30 Aug - 14:27

pitulicea_de_stepa a scris:Mistere, stai ca n-am inteles..... Tu esti CVT? Very Happy Rolling Eyes
Nope!
Sunt muuult mai nebun decat el. Si mai este o mica deosebire: eu nu sunt doar tare in gura, imi place sa ma tin de promisiuni!
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 2 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  pitulicea Lun 30 Aug - 14:42

Brrrr....... Stiam eu de ce te vreau presedinte Very Happy Am simtit ca poti... Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 2 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Mr Nobody Lun 30 Aug - 14:46

pitulicea_de_stepa a scris:Brrrr....... Stiam eu de ce te vreau presedinte Very Happy Am simtit ca poti... Very Happy
D-aia esti sefa! Mirosi oportunitatile! Very Happy
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 2 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  cara.mia26 Lun 30 Aug - 15:02


Cam atat! Pe cine linsam? Very Happy Care-i urmatorul?

Lotzi Tokes ???!!! Very Happy
cara.mia26
cara.mia26
3
3


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 2 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Mr Nobody Lun 30 Aug - 15:07

cara.mia26 a scris:
Cam atat! Pe cine linsam? Very Happy Care-i urmatorul?

Lotzi Tokes ???!!! Very Happy
Ar fi o eroare!
Ne face mult bine, tre sa-l incurajam.Apoi, stii, si inainte se intamplau accidente! Very Happy
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 2 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 13 Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum