GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ce sa credem? despre tara noastra?

+22
myrk
itina
tegeusa
oli
habibi77
teardrop
Miraj
mielusica
Ciri0
shadow
Nicole
seaman65
ionutz72
atat de simplu
kitty
dragos
cara.mia26
snow
Luna
Mr Nobody
pitulicea
atomul3
26 participanți

Pagina 1 din 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? Empty ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  atomul3 Dum 29 Aug - 23:31

noi toti...ne chinuim sa tinem piept crizei..... dar sunt multi care traiesc bine merci...

muncim....platim tot ce avem....impozite...taxe...tv...curent...caldura...aparece....apa calda.......incepand la urmatorul nivel....cum ne permitem...mancare {care e scumpa fata de nivelul de trai} masina....aer conditionat...cabana...etc
muncim si platim...ok?

altii fura...violeaza...omoara.....fac trafic cu persoane.....sau mai sunt astia care nu fura...ei fac fraude....si sunt dusi la bine....au aer conditionat...tv mancare... telefoane saptamanal.... au ore de studii timp de divertisment...{ceea ce noi ne permitem abia dupa orele de munca}...si sunt tinuti din banii nostrii
daca au chef,............... mai merg la munca ca li se injumatateste pedeapsa....
TOATE ASTEA PE BANII PLATITI DE NOI....CARE E DREPTATEA? in alte tari sunt pusi la munca cea mai grea ca sa nu mai faca ce au facut
la noi au drepturi....apa calda sa fie informati sa aiba program de studii sa vada filme....
cred ca pot sa pun pariu ca ei traiesc mai bine ca noi.....doar ca nu se pot plimba ca unii dintre noi daca ne permitem....
un caz: a vioalat 2 fete a omorat cu masina o femeie........si a facut 1 an si 6 luni......e liber...ce mai vreti?
sa mai avem incredere in politie?
sau in judecatori?
in ce dracu sa mai avem incredere?
cui putem sa ne plangem?
doar noua sa ne plangem in san...sa tinem capul plecat si sa asteptam sa ne mai inrobeasca si altceva
va doresc numai bine
ganditi si vegheati


atomul3
1
1


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  pitulicea Lun 30 Aug - 8:20

Frumos subiectul atomului, dar mi-am permis sa-l mut de la "Relatii si prietenii" Smile
Pe tema nedreptatilor si a vinovatilor nepedepsiti, sau insuficient pedepsiti, am mai discutat si noi....e un subiect care doare si care incita la discutii. E trist si dureros ce se intampla in tara asta.
Ce sa credem despre tara noastra?
Sa credem ca e o tara frumoasa.... cu resurse de tot felul, dar pe care nu stim sa le valorificam corespunzator. Suntem oameni harnici, oameni gospodari, oameni intreprinzatori, dar fiecare e asa numai pentru el. Nu ne place sa traim in comunitate, nu ne place sa fim buni, nu ne place sa gandim la noi ca la o mare familie.
Tara noastra, e frumoasa..... noi suntem cei urati, iar de noi depinde imaginea tarii.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  atomul3 Lun 30 Aug - 8:23

daca nu supar....vreau sa spun o vb sau un banc....
care e cea mai bogata tara din lume??????????
ROMANIA.......de 20 de ani se tot fura.....si inca mai este de furat....

atomul3
1
1


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Mr Nobody Lun 30 Aug - 8:26

Se poate rezolva, cateva bombe cu neutroni...
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  pitulicea Lun 30 Aug - 8:30

Adevarat bancul asta, atomule.
Si eu m-am gandit la asta...... Se tot fura si inca tot mai este de furat. Pana cand?????
Eu cred ca-i nevoie de-un Hitler Evil
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Mr Nobody Lun 30 Aug - 8:34

pitulicea_de_stepa a scris:Adevarat bancul asta, atomule.
Si eu m-am gandit la asta...... Se tot fura si inca tot mai este de furat. Pana cand?????
Eu cred ca-i nevoie de-un Hitler Evil

Panna cand nu va mai fi nimic de furat. Pana atunci. In acel moment, presedintele, guvernantii vor fi luati cu arcanul de pe strada, legati cu lanturi groase de birouri si, la spatele fiecaruia, un reprezentant al poporului le va cara garbace pe spinare cu indemnul: hai, administreaza!
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  atomul3 Lun 30 Aug - 8:38

Mr Nobody a scris:Se poate rezolva, cateva bombe cu neutroni...
da s-ar putea rezolva....dar esti sigur ca ar fi distrusi toti cei care fura? eu unul as fi de acord cu dubla pedeapsa a celor care conduc sa nu se mai poata ascunde dupa deget.......sa raspunda ptr ceea ce fac...nu sa aiba parte de imunitate..... daca nu ma insel...in CHINA....primul furt se pedepseste taind un deget... pe urma o mana....si te lecuiesti...

atomul3
1
1


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Mr Nobody Lun 30 Aug - 8:40

Pai nu au parte de imunitate nici aici decat pt declaratiile politice. Daca fura, nexam imiunitate. Asta in teorie!
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  atomul3 Lun 30 Aug - 8:40


cred ca este nevoie de un TEPES.....sa_i traga in teapa.... Very Happy

atomul3
1
1


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Mr Nobody Lun 30 Aug - 8:41

Nu, este nevoie de putin creier in ziua votarii. Atat.Restul vine de la sine!
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  pitulicea Lun 30 Aug - 8:45

Mai e mult pana atunci?
Ma gandesc uneori... daca li s-ar confisca averile, tuturor "hotilor" astora mari, cred ca am trece cu bine peste criza si ne-am redresa economic si financiar. Chiar e nevoie de inca o revolutie pentru asta? Altfel, nu cred ca-i mai misca cineva de la putere pe "hoti".
Ei raman cu averile intregi si neatinse, iar noua, ne taie 25% din salar. Si pentru ce? Ca sa poata plati guvernul datoriile catre firme.... Ale cui sunt aceste firme? Very Happy Cum au castigat ele licitatiile cu guvernul? Very Happy De ce ele si nu altele? Very Happy
Si daca tot au castigat licitatia.... unde-i calitatea muncii lor? De ce isi bat joc de noi pe banii nostri, iar noi le permitem? Mai mult decat ca le permitem, ne luam de la gura (cei 25%), ca sa-i putem plati pe ei....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  atomul3 Lun 30 Aug - 8:53

pitulicea_de_stepa a scris:Mai e mult pana atunci?
Ma gandesc uneori... daca li s-ar confisca averile, tuturor "hotilor" astora mari, cred ca am trece cu bine peste criza si ne-am redresa economic si financiar. Chiar e nevoie de inca o revolutie pentru asta? Altfel, nu cred ca-i mai misca cineva de la putere pe "hoti".
Ei raman cu averile intregi si neatinse, iar noua, ne taie 25% din salar. Si pentru ce? Ca sa poata plati guvernul datoriile catre firme.... Ale cui sunt aceste firme? Very Happy Cum au castigat ele licitatiile cu guvernul? Very Happy De ce ele si nu altele? Very Happy
Si daca tot au castigat licitatia.... unde-i calitatea muncii lor? De ce isi bat joc de noi pe banii nostri, iar noi le permitem? Mai mult decat ca le permitem, ne luam de la gura (cei 25%), ca sa-i putem plati pe ei....
pai asta este trebuie facuta o organizatie sa-i traga la raspundere...ca politia ...judecatoria nu are putere sau este foarte corupta.... trebuie un nebun sa conduca tara asta....sa taie si sa spanzure...ca sa fie bine..altfel.....nu avem de ales....trebuie impuscati neconditionat....sa le fie frica sa mai fure.....ar trebui sa fie alese 100 persoane din popor aleatoriu sa judece si sa pedepseasca....asa ar fi corect.....oameni simpli si muncitori care nu ar fi tentati sa ia spaga sa judece in vreun fel

atomul3
1
1


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  pitulicea Lun 30 Aug - 8:59

Asa ar trebui.....dar nu se intampla asta Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Luna Lun 30 Aug - 10:57

problema este justitia, parerea mea.
daca am avea legi corespunzatoare nu s-ar mai intampla atatea . dar cand i se da 3 ani celui ce savarseste o crima-indiferent de natura crimei- si iese la jumate pt buna purtare , se gandeste sa o faca si a doua oara..de ce nu? cine garanteaza ca intr-un timp atat de scurt are timp sa isi judece actiunile?
Luna
Luna
2
2


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  pitulicea Lun 30 Aug - 11:03

Exact asta e si parerea mea si am mai mentionat-o pe la alt topic, dar in aceeasi problema Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum