GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 12 din 50 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 31 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 12 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 12 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mier 4 Ian - 23:29

Graita-i un adevar, Mircea: nefericirea te schimba. Razz Te face sa simti. Acum ma intreb: fericirea e prima? Nefericirea e prima? Neutral Care face sa conteze comparatia? Twisted Evil
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 12 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mier 4 Ian - 23:49

Pai fericirea e prima. Dupa ce-o pierzi, iti dai seama ce-ai pierdut. Esti nefericit, altfel nu ti-ai da seama! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 12 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mier 4 Ian - 23:51

Si cum iti dai seama ca esti nefericit daca nu stiai ce-i fericirea? Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 12 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mier 4 Ian - 23:53

Pai te simti prost. Inainte doar erai prost, dar nu-ti dadeai seama. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 12 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 5 Ian - 0:08

Aha, nefericirea te desteapta. Laughing Dar nu de de tot, ca tot prost te simti. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 12 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Joi 5 Ian - 0:19

Da. Dar una e sa fii un prost fericit, iar alta un prost nefericit. Nici nu stii cum e mai bine! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 12 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 5 Ian - 0:27

Si ajungem de unde am plecat: care prost a fost primul? Laughing Ala fericit sau ala nefericit? Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 12 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Joi 5 Ian - 0:33

Ala inconstient! Razz Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 12 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Joi 5 Ian - 10:29

Laughing Laughing Laughing
Cred ca intai a fost fericirea... dar n-ai constientizat-o pentru ca erai copil (fara griji). Cand ai crescut au intervenit nefericirile.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 12 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Joi 5 Ian - 12:25

La mine te referi sau vorbesti in general? Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 12 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Joi 5 Ian - 22:19

Fericirea si nefericirea nu pot exista separat , metaforic vorbind sunt extremele barometrului nostru emotional , un barometru personalizat pentru fiecare in parte fiindca ce ma face fericit pe mine nu este sigur ca are  sa faca si pe altii .
Astfel privind lucrurile nu putem spune daca intai am fost fericiti sau nefericiti Neutral  : la nastere copilul plange  ( e drept ca se poate plange si de fericire dar nu este cazul  Laughing  ),abia la cateva zile sau mai mult schitzeaza primul suras Smile  ...


Si fiindca vorbeam despre fericire si extreme  iata doua pareri putin diferite sau mai corect spus , diferit nuantzate  8  :

- Emil Cioran
''Nu, nu sunt fericit si probabil ca n-am sa fiu niciodata. Asta-i adevarul! Exista si oameni inapti de a gusta fericirea. Pentru ei aceasta fericire nu-i decat un cuvant rece, inscris in dictionar la litera cuvenita, incontestabil ca eu fac parte din aceasta categorie.''

- Victor Hugo
''Fiecare isi culege fericirea de acolo de unde o seamana.''


Sigur e ca Cioran n-a semanat nimic si il inteleg  Cool ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 12 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 5 Ian - 22:32

Asta inseamna ca ii dai dreptate lui Hugo. Razz Eu as inclina spre Cioran. Exista si pesimisti incurabili, desi nu as spune asta despre Cioran. Mai degraba l-as considera realist. Twisted Evil
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 12 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Joi 5 Ian - 22:43

Frumoase citatele. Eu cred ca Cioran suferea de un sceptisim dus la extrem. Desigur, cum poti fi fericit intr-un desert de moarte, intr-o oaza de viata? Era foarte realist. Mai vine insa din cand in cand si cate-un val de fericire, daca intr-adevar semeni ceva care sa te faca sa meriti acest lucru. Hugo probabil a gustat din roada recoltei, si fiecare dintre noi am gustat, mai putin sau mai mult. Experienta multor oameni da peste cap sceptisimul lui Cioran, dar il si confirma. Altfel nu ne-am mai pune intrebari. Laughing

myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 12 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 5 Ian - 22:47

Deci, daca as vrea sa fiu fericita privind un apus, ar trebui sa merit? Razz Cred ca asta vine involuntar. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 12 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Joi 5 Ian - 22:54

Nu, pai nu stiu cat de fericita esti sau doar extaziata. Laughing Probabil ca fericirea vine in urma unei actiuni. Mai fericita esti daca privesti apusul din varful unui munte decat prin geamul ferestrei de acasa. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 12 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 50 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 31 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum