GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 11 din 50 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 30 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 11 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 11 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  itina Dum 20 Noi - 13:46

Daca esti cu capul pe umeri inseamna ca ai mintea aspraSuspect
itina
itina
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 11 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Dum 20 Noi - 15:53

Probabil termenul aspra se refera la o minte deschisa , capabila sa prinda si sa inteleaga  orice tocmai acestei asa-zis asperitati ...

Curios , dar citatul l-am gasit atribuit parintelui Nicolae Steinhardt , un roman de origine evreiasca Neutral  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 11 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Lun 21 Noi - 6:57

Eu cred ca s-a folosit termenul aspru pentru a fi in antiteza cu termenul bland, subliniind astfel o idee, stiindu-se ca doi termeni situati la poli diametral opusi au un impact mai puternic.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 11 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Joi 22 Dec - 21:27

„Dacă nu ai suferit niciodată, înseamnă ca nu ești binecuvântat.”
Edgar Allan Poe


Prima impresie a fost ca citatul este o gluma Laughing , dar nu , e purul adevar Rolling Eyes ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 11 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  itina Joi 22 Dec - 23:17

Iar ma pui sa gandesc la ore de-astea tarzii la care niciun gand sanatos nu-mi mai cutreiera prin bibilica...  Neutral E si asta un fel de suferinta, suferinta de a nu reusi sa pricep ceva ce altora li se pare de-a dreptul evident! Sunt, deci, binecuvantata! Aleluia!
itina
itina
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 11 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Vin 30 Dec - 18:32

flower  Aleluia Itino ! Laughing

Poti cunoaste fericirea fara a sti ce este  suferinta , sau am sti ce este lumina daca n-ar exista intunericul ?
Pentru a vedea partea goala a paharului nu e musai sa-l golim ?  Cool .... desi daca ma gandesc bine si aici parerile sunt impartite : acelasi pahar poate fi vazut de unii pe jumatate plin , de altii pe jumatate gol Very Happy Laughing Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 11 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  raichu Vin 30 Dec - 18:47

Eu vad paharul respectiv dintr-un alt punct de vedere(corespunzator perioadei prin care trecem). asa incat spun ca pentru a vedea partea frustranta goala a paharului intai trebuie sa vedem partea implinita plina a lui.Ia sa-mi mai torn eu un pic de vin!
raichu
raichu
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 11 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 30 Dec - 18:59

Da, asa suntem noi facuti: sa comparam. Asa deslusim senzatii, obiecte etc. Suferinta te duce intr-un hau din care, atunci cand iesi, te vei simti binecuvantat. In concluzie, daca n-ar fi acest sentiment, n-am putea sti cu adevarat ce inseamna sa binecuvantezi fiecare clipa care ti-aduce linistea.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 11 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 30 Dec - 21:28

Eu interpretez citatul asta din punct de vedere religios si da, asa e Smile Nu intru in detalii.... unii le stiu deja, pe altii nu-i intereseaza Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 11 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 30 Dec - 21:31

Pe mine ma intereseaza si nu stiu deja. Twisted Evil
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 11 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Sam 31 Dec - 15:56

Odata ce ai descoperit sensul suferintei, ai descoperit si sensul vietii... cred. Oricum, vorba itinei, pe masura ce sufar mai mult, inteleg mai putin. Suferinta poate fi privita si ca blestem. Cam in felul asta o privesc acum. Dupa ce te eliberezi de suferinta (dac-o fi vreodata) poti s-o privesti ca binecuvantare. Altfel ramane blestem.

Ma rog, e un punct de vedere.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 11 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Sam 31 Dec - 16:23

atat de simplu a scris:Da, asa suntem noi facuti: sa comparam.......

Fara aceasta capacitate de a analiza probabil n-am fi ceea ce suntem  , am avea o existenta liniara intre nastere si moarte Very Happy  , probabil de aceea imi si suna extrem de nefiresc , artificial ,  descrierea raiului , un loc unde fericirea este continua Twisted Evil .... dar asta este alta discutie  Laughing  .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 11 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Mier 4 Ian - 21:45

Au gandit si altii la fel mult inaintea noastra :

''Nu exista nici fericire, nici nenorocire pe lume, exista doar compararea unei stari cu cealalta si atata tot. Doar cel care a simtit nefericirea cea mai cumplita e in stare sa simta cea mai mare fericire.''
Alexander Dumas
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 11 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Mier 4 Ian - 21:48

Comparatiile astea te fac sa simti ceva: ba fericire, ba nenorocire. Deci cele doua exista Razz
Cu partea a doua sunt de acord. Prima o neaga oarecum pe a doua.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 11 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mier 4 Ian - 23:09

A devenit sensibil, adica. Pana atunci, toate le simtea ca fiind ceva normal, care i se cuveneau si, de ce nu, stari de fericire pe care nu stia sa le aprecieze. Cu alte cuvinte, era un pic nesimtit. Laughing Uite-asa se schimba omul. Razz
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 11 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 50 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 30 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum