GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 13 din 50 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 31 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 13 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 13 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 5 Ian - 22:59

Pai, fericirea nu vine din lucrurile marunte? Razz Doar sa fii dispus sa le vezi. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 13 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Joi 5 Ian - 23:05

Depinde de fiecare in parte. S-ar putea ca lucrurile alea care ni se par noua marunte sa nu fie chiar marunte. Wink
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 13 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Vin 6 Ian - 10:13

atat de simplu a scris:Asta inseamna ca ii dai dreptate lui Hugo. Razz Eu as inclina spre Cioran. Exista si pesimisti incurabili, desi nu as spune asta despre Cioran. Mai degraba l-as considera realist. Twisted Evil

Un realist il consider si eu pe Cioran , de un realism dus la extrem , nu sceptic si nici pesimist : avand o asemenea gandire fericirea de orice natura este mereu umbrita , mereu pe locul doi ...
Hugo a formulat extraordinar de frumos , fericirea nu ne este la indemana , rar o gasim asa pur si simplu si de cele mai multe ori trebuie semanata  de vrem sa o culegem  Smile .... asta daca nu ne-o fura altcineva intre timp Very Happy Laughing Laughing Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 13 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Ian - 10:30

shadow a scris: la nastere copilul plange  ( e drept ca se poate plange si de fericire dar nu este cazul  Laughing  ),abia la cateva zile sau mai mult schitzeaza primul suras Smile  ....
Laughing Laughing Nici intr-un caz nu plange de nefericire. Creierul lui e gol... nu stie nimic, nu simte nimic, nu are termeni de comparatie...inca.
Raman la parerea mea, ca tot fericirea a fost prima.
Primele lui notiuni sunt cele legate de caldura materna. Astea ii aduc fericire...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 13 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Vin 6 Ian - 10:54

Imi permit sa te contrazic Razz , poate nu constientizeaza , nu are aceasta capacitate ,  dar simte si simte durerea sau discomfortul  , de aceea plange , astfel consider ca prima  a fost nefericirea   Cool  ... vine si fericirea imediat , odata cu primul alaptat : astfel facem cunostinta cu extremele in primele ore de viatza   ) ... e doar o parere Laughing  .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 13 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Ian - 11:07

Ma contrazici, dar raman la parerea mea. Daca nu constientizeaza durerea, nu o simte Razz Nu asa cum o simtim noi.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 13 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Dum 8 Ian - 21:56

Nu te mai contrazic , doar il citez pe Jean Anouilh  Cool  :

''La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea.''

Ma intreb daca are dreptate ?  thinking  .... am o dilema   Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 13 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 13 Ian - 18:51

Eu cred ca durerea se poate simti si fara termen de comparatie. Si ma refer la durerea fizica. Senzatia e preluata de niste stimuli si ajunge la creier, acesta dicteaza niste reactii:plansul poate fi una dintre ele. Ceva nu-i bine, e un disconfort, ba chiar ar fi si un termen de comparatie (in cazul bebelusilor), din prima zi de viata apar situatii diferite pentru el. Un copil plange cand se simte bine, cand e satul, cand nu-l doare nimic? Sau plange cand exista o situatie care nu-i asigura confortul si cere celor mari sa ia masuri? Asa ca tot nelamurita sunt: ce a existat prima data? Laughing Fericirea sau fericirea? Laughing

Shadow, femeile incapatanate nu-si schimba parerea. Si si-ar schimba-o daca partea adversa (barbatii, din cate imi dau eu seama) ar veni cu argumente. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 13 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 13 Ian - 18:53

ei*, scuze... nefericirea
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 13 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 13 Ian - 19:02

Daca in burtica ii era (si-i era) bine, atunci prima a fost fericirea. Sa treci printr-un vagin de femeie nu e prea placut cand te nasti, deci apoi este nefericirea. Mai tarziu, ca adult e placut, deci intai este fericirea, iar apoi cand afli ca a ramas gravida vine nefericirea. Ma rog, sunt interpretabile sentimentele! Laughing

Decat sa-ti schimbi parerea, nu e mai simplu sa schimbi barbatii? Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 13 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 13 Ian - 19:12

Daca a fost o sarcina cu probleme, embrionul s-a confruntat si cu nefericirea. Dar noi vorbim despre oameni sau despre ovule aici? Suspect
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 13 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 13 Ian - 19:24

Ne dam cu parerea. Wink Primul moment al existentei nu poate fi decat unul fericit. De ce ar fi nefericit? Deci prima data ar fi fericirea, deci.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 13 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 13 Ian - 19:26

Fericit pentru cine e primul moment? Pentru cel ce se naste? Neutral
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 13 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 13 Ian - 19:42

Primul moment, adica zigotul. Ma rog, nu stiu daca respectivul constientizeaza. Laughing Se spune ca sunt copii care inoata in burtica, in lichidul amniotic. Probabil ca sunt fericiti. Copiii percep altfel fericirea sau nefericirea. Poate sa fie un copil cu probleme, dar poate fi fericit, in felul lui. De fapt ce e fericirea? O stare de fapt sau doar o perceptie?
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 13 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 13 Ian - 19:47

Eu nu cred ca acel copil isi pune intrebari. Laughing . Razz De fapt, de cand incepe sa fie copil? Neutral In starea in care e in burtica, el inca se transforma. Deci, eu vreau sa vorbesc acum de produsul finit. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 13 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 13 din 50 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 31 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum