GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 50 din 50 Înapoi  1 ... 26 ... 48, 49, 50

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 50 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 50 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Sam 25 Mar - 23:23

Nu cred ca Augustin de Hipona avea dreptate, e mai rau sa iubesti si sa pierzi decat sa nu iubesti deloc .

In acelasi spirit cunoscutul apologet crestin spunea :  “Ce are bogatul dacă n-are iubire? Ce-i lipseşte săracului dacă are iubire?”

Saracului ii lipseste chiar bucuria de a mai trai.
Despre ce iubire vorbim cand esti sarac lipit , cand nu ai ce manca, ce imbraca, un acoperis deasupra capului ?
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 50 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 7 Iul - 9:47

În asemenea situații, se cuvine să nu fim... rigizi. Octavian Cotescu- Memorii Laughing

Nicio aluzie la rigiditatea lui pitu. Ea e mereu flexibilă, dar impasibilă. Uneori și imposibilă. Laughing

Bine, Cotescu nu precizează bine situațiile. Probabil că se referă la anumite conjuncturi, care pot fi sentimentale, sau nu. Simple oportunități. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 50 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Vin 7 Iul - 23:27

Citatul este din filmul “Monstrul” : trei prieteni merg in Delta , doi dintre ei pescari ,unde își auto impun un regulament strict , fără băutura , țigări , muzica , se va mânca doar rodul muncii și nu se va interacționa cu  străinii .
Cotescu o da cotita ( nume predestinat  Laughing ) cu “ sa nu fim rigizi “ când de nicăieri se iveste o femeie  Cool , o tânăra pictorița : apar țigările , alcoolul ,un casetofon și voia buna  Very Happy , exact cum se întâmpla aici ( aluzia lui Myrk ) când apare Pitu belly ...
Sau nu ? thinking
Posibil sa le fi încurcat rolling on the floor  .
shadow
shadow
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 50 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 7 Iul - 23:49

Normal că e din film- Cotescu n-are nicio carte de memorii. Dar nu eram on-topic și voiam să lansez o provocare. Și nu voiam să risc iar cu admin-ul. Și voiam să-i fac pe plac. Laughing

Ca de obicei, nu mi-a răspuns nimeni. Nimeni din cei vizați. Laughing

PS Cred că mă străduiesc un pic prea mult. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 50 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mar 31 Oct - 23:28

Dacă pitu nu e, nimic nu e- Submarin Preda  Laughing

Dacă nimic nu e, asta e- comentariul la citat.  Laughing
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 50 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Mier 1 Noi - 8:32

Laughing Laughing Laughing Acuma am vazut ce ati scris voi pe aici.
Ce citate ati mai ales si voi Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 50 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Joi 30 Noi - 18:20

Când eram mic, credeam că banii sunt lucrul cel mai important. Acum, când sunt bătrân, ştiu : asa este!

Ma amuza aceste vorbe  Laughing , un citat atribuit lui Oscar Wilde , probabil rupt dintr-un context fiindca Oscar a murit relativ tanar si lefter , nu a avut ''fericirea'' sa prinda anii batranetii , sa cugete adanc Very Happy .

Si nu , cand eram mic banii nu erau cel mai important lucru   Cool  , au devenit importanti pe la jumatatea vietii , sau asa am crezut   Twisted Evil  , fiindca cu cat am avut mai multi cu atat s-au inmultit si problemele   Twisted Evil   .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 50 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 50 din 50 Înapoi  1 ... 26 ... 48, 49, 50

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum